Na twarzy zauważysz pierwsze oznaki choroby Alzheimera.

Wczesna diagnoza choroby Alzheimera jest bardzo ważna, ponieważ ułatwia dostęp do leczenia i odpowiedniego wsparcia.

Ważne jest, aby rozpoznać objawy, które czasami mogą być subtelne i mogą obejmować coś więcej niż tylko zaburzenia funkcji poznawczych. Fizyczne objawy choroby mogą pojawić się również na twarzy.

Ważnym czynnikiem ryzyka jest wiek – choroba dotyka głównie osoby starsze, choć zdarzają się również przypadki, gdy choroba Alzheimera rozwija się u osób znacznie młodszych.

Niestety, świadomość tej choroby jest wciąż niewielka, a wiele osób uważa ją za naturalną konsekwencję procesu starzenia.

Objawy choroby Alzheimera i innych demencji obejmują:

  • zaburzenia pamięci upośledzające normalne funkcjonowanie,
  • trudności z nazywaniem obiektów,
  • gubienie się nawet w znanych miejscach,
  • utrata zainteresowania hobby i wcześniej ulubionymi zajęciami,
  • zmiany nastroju, zachowania i osobowości.

Według ekspertów ta niezwykła i powtarzalna czynność może wskazywać na pogorszenie funkcji poznawczych u innych.

Jednak zwracanie uwagi i świadomość pewnych objawów, które można zauważyć również na twarzy, może pomóc w rozpoznaniu choroby Alzheimera.

Fizyczne objawy choroby Alzheimera

Objawy poznawcze choroby Alzheimera są często subtelne i trudne do wykrycia, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na fizyczne objawy choroby.

Znajomość tych sygnałów może ułatwić rozpoznanie problemu zdrowotnego nawet w początkowej fazie. To z pewnością pomoże pacjentowi szybciej uzyskać pomoc, której potrzebuje.

Pacjent może powtórzyć zachowanie. Często są to czynności nietypowe, takie jak wielokrotne otwieranie i zamykanie lodówki, chodzenie bez celu między pokojami w domu czy ciągłe poszukiwanie zagubionego przedmiotu, który już został odnaleziony.

Osoba z chorobą Alzheimera może nosić te same ubrania kilka razy lub ubierać się niewłaściwie na różne okazje. Może też mieć problemy z utrzymaniem higieny osobistej.

Niezwykłe fizyczne objawy choroby mogą obejmować siniaki. Pacjent może nie pamiętać, gdzie i kiedy został trafiony. Może też mieć problemy z motoryką, m.in. z trzymaniem małych przedmiotów, takich jak sztućce podczas jedzenia.

Objawy choroby Alzheimera można dostrzec na twarzy

Według ekspertów niektóre objawy mogą być oznaką choroby i związanego z nią bólu fizycznego i emocjonalnego.

Niektóre z nich można zaobserwować, patrząc na wyraz twarzy innej osoby.

Eksperci wskazują na objawy choroby Alzheimera, które mogą pojawić się na twarzy

  1. szybkie miganie
  2. częste marszczenie brwi,
  3. grymasy,
  4. przestraszony wyraz twarzy.

Wymienione objawy mogą również świadczyć o zmianach neurodegeneracyjnych. Chorobę najłatwiej opanować, jeśli zostanie wcześnie wykryta, więc jeśli zauważysz podobne objawy u seniorów w swojej rodzinie, nie wahaj się skonsultować z lekarzem.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: