Zdrowie5 typowych chorób związanych z niedoborem witaminy D

5 typowych chorób związanych z niedoborem witaminy D

Witamina D ma wiele ważnych funkcji w organizmie. Najważniejszą funkcją jest regulacja wchłaniania wapnia z diety, dlatego jest niezbędna dla zdrowych kości. Kiedy w organizmie występuje niedobór witaminy D istnieje ryzyko pewnych nieprawidłowości.

Jednym z przykładów jest krzywica, choroba, w której tkanki kostne nie mineralizują się w odpowiedni sposób, powodując deformacje szkieletu i kości miękkie.

Ponadto witamina D odgrywa ważną rolę w zapobieganiu licznym schorzeniom.

Jednym z głównych objawów niedoboru witaminy D jest osłabienie mięśni i ból kości. Czasami objawy nie są intensywne, ale to nie znaczy, że nie stwarzają ryzyka dla zdrowia.

Oto niektóre z chorób, które są ściśle związane z przewlekłym niedoborem witaminy D:

1. Grypa

Ryzyko grypy jest najwyższe w sezonie zimowym, ponieważ ekspozycja na słońce i promieniowanie ultrafioletowe B jest bardzo niska. Z tego powodu ilość witaminy D w organizmie jest zmniejszona.

Badania wskazują, że witamina D wzmacnia układ odpornościowy oraz zapobiega przeziębieniom i grypie.

2. Reumatoidalne zapalenie stawów

Według kanadyjskich badań istnieje ścisły związek między brakiem witaminy D, a reumatoidalnym zapaleniem stawów. Tak więc ludzie z niskim poziomem tej witaminy są 5 razy bardziej podatni na tę chorobę niż inni ludzie. Jeśli cierpisz na chorobę reumatyczną sprawdź poziom witaminy D.

3. Choroba zapalna jelit

Badania w Europie, Indiach i USA wykazały związek między poziomem witaminy D, a częstością występowania choroby Leśniowskiego-Crohna, innych form zapalnych chorób jelit i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

4. Astma

Według ostatnich badań niedobór witaminy D jest głównym powodem astmy. U dzieci witamina D może zmniejszyć częstość występowania i nasilenie objawów oraz zmniejszyć stan zapalny, który może dodatkowo powodować ograniczenia dróg oddechowych i trudności w oddychaniu.

5. Rak

Raka żołądka, szyjki macicy, nerek, jajnika, prostaty, piersi, przełyku, jelita grubego, trzustki występują częściej u osób, u których stwierdzono niedobór witaminy D.


Najnowsze

Popularne

Najnowsze