Podstawa diety śródziemnomorskiej, uważana za odżywcze złoto, której nie brakuje w żadnej greckiej potrawie, jest również sekretem dobrego zdrowia i długowieczności.
Płynne złoto basenu Morza Śródziemnego, oliwa z oliwek jest uważana za jeden z elementów diety śródziemnomorskiej, który chroni przed poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, takimi jak choroby układu krążenia, choroba Alzheimera, a nawet przedwczesna śmierć.
Współczesne badania wykazały już, że zalety oliwy z oliwek przypisuje się jej składnikom przeciwutleniającym, takim jak polifenole.
Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Nutrients, podkreśla, że jego potencjalne korzyści są związane z kwasem oleinowym, ważnym składnikiem oliwy z oliwek, który stanowi około 70 do 80% jej składu.
Naukowcy ze Szkół Farmacji i Medycyny Uniwersytetu w Sewilli doszli do wniosku, że główny składnik oliwy z oliwek zawiera właściwości, które przyczyniają się do zapobiegania nowotworom i chorobie Alzheimera, ale także do obniżenia poziomu cholesterolu.
Naukowcy we współpracy ze specjalistami z dystryktu zdrowia Sewilli Północnej i Aljarafe oraz szpitala Costa del Sol wyjaśniają, że kwas oleinowy jest w rzeczywistości produkowany z pożywienia, a synteza zachodzi w samym organizmie.
Jako taki jest najobficiej występującym jednonienasyconym kwasem tłuszczowym w diecie człowieka i głównym w układzie krążenia.
Korzyści dla mózgu, cholesterolu i profilaktyki raka
Główną funkcją kwasu oleinowego jest służenie jako cząsteczka energii i składnik błon komórkowych.
Jedną z jego głównych cech są właściwości antyoksydacyjne, przy jednoczesnym hamowaniu ekspresji białek związanych z transportem cholesterolu, zmniejszając wchłanianie cholesterolu i ostatecznie zapobiegając miażdżycy.
W ludzkim mózgu kwas oleinowy służy jako główna część fosfolipidów błonowych i występuje obficie w osłonkach mielinowych neuronów.
Lekarze zaobserwowali obniżony poziom kwasu oleinowego w mózgach pacjentów, u których zdiagnozowano duże zaburzenia depresyjne i chorobę Alzheimera.
Ponadto kwas oleinowy jest uznaną w badaniach cząsteczką przeciwnowotworową dzięki hamującemu wpływowi na nadekspresję onkogenów i ich wpływowi na zaprogramowaną śmierć komórki.
Nawet oleoetanoloamid, pochodna kwasu oleinowego wykazuje dowody na to, że koncentruje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.
Dodatkowe badania pokazują, że kwas oleinowy wpływa na mechanizmy epigenetyczne (bezpośrednie modyfikacje DNA i białek wiążących DNA) oraz modulację układu odpornościowego poprzez regulację komórek związanych ze stanem zapalnym.
Podsumowując, autorzy badania zwracają uwagę, że większość wcześniejszych badań skupiających się na oliwie z oliwek wykorzystywała zwierzęta doświadczalne.
Dlatego zalecają dalsze badania kliniczne w celu potwierdzenia ważnych właściwości wykazywanych przez tę cząsteczkę.