Czy znasz przyprawy o działaniu leczniczym? Jedno z nich ma działanie przeciwzapalne i pewnie masz je w swojej spiżarni w domu!
Najsilniejszy antybiotyk?
Co to może być? Czy to tymianek, nazywany antybiotykiem dla biednych? Lub rumianek, który zawiera aż 2000 substancji leczniczych? Właśnie, że nie!
Mowa o kurkumie, którą znamy w naszym kraju jako przyprawę używaną głównie w kuchni indyjskiej.
Torebka tej przyprawy może też chować się w spiżarni polskiej kuchni, jest też częścią popularnej mieszanki przypraw curry, ale używa się jej też w musztardzie dla koloru.
Żółtawa kurkuma neutralizuje stany zapalne
Kurkuma to roślina, która ma bardzo ciekawe kłącze. Jest uderzająco podobna do imbiru, gdyż obie rośliny należą do rodziny imbirowatych.
Podczas gdy imbir jest interesujący zarówno dla kucharzy, jak i konsumentów ze względu na swój specyficzny smak, kurkuma jest właśnie barwnikiem, który jest nie tylko charakterystyczny, ale także leczniczy.
Barwnik zwany kurkuminą to nie tylko naturalny barwnik spożywczy, o który nie musisz się martwić, ale także poszukiwana substancja lecznicza.
Zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy i ma silne właściwości przeciwzapalne. Uważa się, że działają one również przeciwnowotworowo, leczą serce i zwalczają chorobę Alzheimera.
Kurkumina wywołuje również uczucie sytości i może pomóc w redukcji masy ciała. Stosowana jest do regulacji trawienia i bólów brzucha związanych z miesiączką.
Obiecujące działanie przeciwnowotworowe kurkumy
Nauka bada kurkuminę od ponad 50 lat, o czym świadczy badanie opublikowane w Anticancer Reseach na początku 2003 roku zatytułowane Curcumin’s Anticancer Potential: Preclinical and Clinical Studies.
Potwierdza to, że kurkumina jest ważna nie tylko jako profilaktyka, ale także jako substancja odpowiednia do leczenia bez znanych skutków ubocznych.
Więc to nie tylko założenia naszych przodków, ale także fakt, który nauka zweryfikowała i próbuje dalej badać.
Tradycyjna medycyna indyjska, czyli Ajurweda, wykorzystuje kurkumę jako środek na wszelkie choroby zapalne, od reumatoidalnego zapalenia stawów, poprzez stany zapalne przewodu pokarmowego, aż po chorobę Leśniowskiego-Crohna, choroby żył i układu krążenia.
Z kurkumy przyrządza się potrawy, ale także napoje, z których najcenniejszym jest tzw. złote mleko. Kurkuminę można również kupić jako suplement diety.