Przedwczesna menopauza: niepokojące objawy i możliwe przyczyny

Zaprzestanie miesiączki u kobiety nazywa się menopauzą. Brak okresów przez 12 kolejnych miesięcy można medycznie zdefiniować jako menopauzę. Idealnie wskazuje to koniec okresu płodnego w życiu kobiety.

Statystyki pokazują, że średni wiek wystąpienia naturalnej menopauzy u kobiet wynosi 51 lat. Jednak u niektórych kobiet z różnych przyczyn, takich jak stan genetyczny, operacja, choroba i nierównowaga hormonalna pojawia się już w wieku 40 lat. Stan, w którym menopauza występuje przed 40 rokiem życia nazywa się przedwczesną menopauzą.

Poniżej wymieniono listę objawów i przyczyn przedwczesnej menopauzy.

Objawy przedwczesnej menopauzy

  • Nieregularny lub brakujący cykl menstruacyjny
  • Uderzenia gorąca
  • Zmiany nastroju, drażliwość, depresja
  • Ciężkie lub lżejsze okresy
  • Suchość pochwy
  • Utrata kontroli nad pęcherzem
 • Sucha skóra
 • Zmniejszony popęd płciowy
 • Okresy trwające dłużej niż tydzień
 • Nocne poty
 • Bezsenność

Przyczyny przedwczesnej menopauzy

Przyczynami przedwczesnej menopauzy mogą być choroby lub niektóre metody leczenia lub operacje w celu leczenia niektórych chorób.

1. Przedwczesna niewydolność jajników

Przedwczesna niewydolność jajników (POF) to stan, w którym jajniki kobiety przestają wytwarzać jaja i hormon estrogenowy w organizmie. Kobieta z POF wciąż może czasami mieć cykle miesiączkowe, ale jest niepłodna. W takim przypadku może powstać mniej lub niedojrzałe jaja. Ten stan prowadzi do przedwczesnej menopauzy.

Badania pokazują, że kobiety z padaczką często mają przedwczesną niewydolność jajników, co prowadzi do wczesnej menopauzy.

2. Zaburzenia autoimmunologiczne

Zaburzenie autoimmunologiczne to stan, w którym ciało traktuje własne tkanki i narządy jako ciała obce i atakuje je. Niektóre z tych chorób to reumatoidalne zapalenie stawów i zaburzenia równowagi tarczycy. Choroby te mogą niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie jajników, prowadząc do przedwczesnej menopauzy.

3. Zaburzenia stylu życia

Badania wskazują, że osoby palące długotrwale są bardziej podatne na przedwczesną menopauzę, ponieważ palenie negatywnie wpływa na produkcję i funkcjonowanie estrogenu.

Dieta z niedoborem białka, brak witaminy D i siedzący tryb życia również mogą powodować wczesną menopauzę. Podczas gdy otyłość jest szkodliwa dla ogólnego stanu zdrowia, zdrowy BMI o optymalnej wadze w rzeczywistości wspiera produkcję estrogenu, ponieważ estrogen jest przechowywany w komórkach tłuszczowych.

4. Wady chromosomowe

Trisomia 13 i 18 to dwa warunki, w których występuje dodatkowy odpowiednio 13 i 18 chromosom. Powoduje to problemy rozwojowe, w których kobieta może mieć jajniki, ale nie może produkować zdrowych jaj.

Kolejny stan zwany zespołem Turnera charakteryzuje się brakujący lub niepełny chromosom płciowy co również przyczynia się do niedojrzałego lub niezdrowego rozwoju jaj.

5. Genetyka

Wiele problemów związanych z kobietami zależy od zdrowia matki kobiety z powodu dziedziczenia genetycznego. Wczesna menopauza jest jedną z nich. Jeśli matka lub siostra kobiety miała wczesny początek menopauzy, kobieta jest bardziej narażona na jej wystąpienie.

6. Chemioterapia i radioterapia

Chemioterapia w leczeniu raka jajnika lub dowolnego raka miednicy może uszkodzić jajniki, przyczyniając się do braku produkcji jaj. Radioterapia może również powodować podobne skutki uboczne. Stopień uszkodzenia zależy od dawki zalecanej do chemioterapii i intensywności radioterapii.

7. Histerektomia i wycięcie jajników

Histerektomia to chirurgiczne usunięcie macicy w stanach takich jak mięśniaki macicy, torbiele i rak. Ta procedura zachowuje jednak jajniki. W rezultacie produkcja hormonalna nie byłaby w znacznym stopniu zaburzona, ale cykle miesiączkowe byłyby nieobecne (z powodu braku macicy).

Takie kobiety mogą nie zapaść w menopauzę natychmiast, ale doświadczają tego w rok lub dwa po operacji.

Ooforektomia polega na chirurgicznym usunięciu jajników w stanach takich jak rak jajnika, torbiele, a estrogen pogarsza stan endometriozy i raka piersi. Ponieważ jajniki są usuwane, a estrogen nie jest wytwarzany prowadzi to do przedwczesnej menopauzy.

PODOBNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

POPULARNE ARTYKUŁY

Warto spróbować: płaski brzuch w zaledwie 7 dni

Przepis na odchudzanie, który tutaj polecamy przyniósł niesamowite rezultaty u wszystkich, którzy go wypróbowali. W rzeczywistości wiele kobiet twierdzi, że straciło jeden centymetr swojej talii,...

10 korzyści zdrowotnych z brązowego ryżu

Ryż jest podstawowym pożywieniem w wielu krajach. Jednak większość ludzi wybiera biały ryż, który nie jest uważany za zdrowy. Proces mielenia pozbawia większość wartości odżywczej białego...

Zobacz co się dzieje kiedy będziesz jeść czosnek na czczo

Czosnek zawiera środek dezynfekujący organizm, ma właściwości antybakteryjne i grzybobójcze, które są porównywalne do najlepszych antybiotyków, dodatkowo kiedy będziesz go spożywać na pusty żołądek efekt będzie znacznie silniejszy!Czosnek bardzo...

Popularne 7 technik, które pomogą pozbyć się opryszczki

Opryszczka jest zakażeniem warg, jamy ustnej lub dziąseł spowodowane wirusem Herpes simplex. Ta infekcja powoduje małe, bolesne pęcherze powszechnie zwane opryszczką.Chociaż istnieje wiele leków, które...

Liście te potrafią w 100% zatrzymać utratę włosów i sprawić, by rosły jak szalone

Wielu mężczyzn i kobiet doświadcza przedwczesnego wypadania włosów i ten problem może siać spustoszenie w poczuciu własnej wartości, szczególnie jeśli dzieje się to naprawdę...

Jak natychmiast pozbyć się bólu głowy?

Ludzie cierpiący na migrenę wiedzą, że jest to straszny ból, który może przyczynić się do tego, że dany dzień jest wycięty z życiorysu.Migreny mogą...