Przepuklina pachwinowa: przyczyny, objawy i diagnoza

Przepuklina pachwinowa występuje w jamie brzusznej w okolicy pachwiny. Rozwija się, gdy tkanki tłuszczowe lub jelitowe przemieszczają się przez słabość w ścianie brzusznej w pobliżu prawego lub lewego kanału pachwinowego.

Każdy kanał pachwinowy znajduje się u podstawy brzucha.

Zarówno mężczyźni jak i kobiety mają kanały pachwinowe. U mężczyzn jądra zwykle schodzą kanałem około kilku tygodni przed urodzeniem. U kobiet każdy kanał jest miejscem przejścia przez więzadło okrągłe macicy. Jeśli masz przepuklinę w lub w pobliżu tego przejścia powoduje wystające wybrzuszenie. Może być bolesne podczas ruchu.

Wiele osób nie szuka leczenia tego typu przepukliny, ponieważ może nie wpływać na jakość życia lub nie powodować żadnych objawów. Jednak szybka pomoc medyczna może zapobiec dalszemu postępowi i dyskomfortowi.

Przepuklina pachwinowa objawy

Przepuklina pachwinowa jest najbardziej rozpoznawalna po wyglądzie. Wywołuje wypukłości wzdłuż okolicy łonowej lub pachwiny, które mogą się wydawać coraz większe, gdy wstajesz lub kaszlesz. Ten typ przepukliny może być bolesny lub wrażliwy na dotyk.

Inne objawy mogą obejmować:

 • ból podczas kaszlu, ćwiczeń lub pochylania się
 • uczucie pieczenia
 • intensywny ból
 • ciężkie lub pełne uczucie w pachwinie
 • obrzęk moszny u mężczyzn

Przepuklina pachwinowa przyczyny

Przepuklina pachwinowa

Nie ma jednej przyczyny tego typu przepukliny. Uważa się jednak, że słabe punkty w mięśniach brzucha i pachwiny mają duży udział w tym schorzeniu. Dodatkowy nacisk na ten obszar ciała może ostatecznie spowodować przepuklinę.

Niektóre czynniki ryzyka mogą zwiększyć twoje szanse na ten stan. Obejmują one:

 • dziedziczność
 • po uprzedniej przepuklinie pachwinowej
 • bycie mężczyzną
 • przedwczesne porody
 • nadwaga lub otyłość
 • ciąża
 • zwłóknienie torbielowate
 • przewlekły kaszel
 • przewlekłe zaparcia, zobacz: Jak używać aloesu, żeby pozbyć się zaparć

Przepuklina pachwinowa rodzaje

Przepuklina pachwinowa

Przepukliny pachwinowe mogą być:

Pośrednia przepuklina pachwinowa

Pośrednia przepuklina pachwinowa jest najczęstszym typem. Często występuje w przedwczesnych porodach, zanim kanał pachwinowy zostanie zamknięty. Jednak ten rodzaj przepukliny może wystąpić w dowolnym momencie życia.

Bezpośrednia przepuklina pachwinowa

Bezpośrednia przepuklina pachwinowa występuje najczęściej u osób dorosłych w miarę starzenia się. Powszechnie uważa się, że osłabienie mięśni w okresie dorosłości prowadzi do bezpośredniej przepukliny pachwinowej. Według National Institute of Diabetes ten typ przepukliny jest znacznie bardziej powszechne u mężczyzn.

Uwięziona przepuklina pachwinowa

Uciskana przepuklina pachwinowa występuje, gdy tkanka utknie w pachwinach i nie da się jej zredukować. Oznacza to, że nie można jej z powrotem wepchnąć na miejsce.

Uduszona przepuklina pachwinowa

Uduszone przepukliny pachwinowe są poważniejszym stanem medycznym. To jest, gdy jelito w zamkniętej przepuklinie ma odcięty przepływ krwi. Uduszone przepukliny zagrażają życiu i wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Przepuklina pachwinowa diagnoza

Twój lekarz może zazwyczaj zdiagnozować przepuklinę pachwinową podczas badania fizykalnego. Podczas wizyty lekarz poprosi cię o zakaszlenie podczas stania, aby mógł sprawdzić przepuklinę, kiedy jest najbardziej zauważalna.

Lekarz powinien być w stanie z łatwością wypchnąć przepuklinę pachwinową z powrotem do brzucha, gdy leżysz na plecach. Jeśli jednak się to nie uda możesz mieć uwięzioną lub uduszoną przepuklinę pachwinową.

Przepuklina pachwinowa leczenie

Przepuklina pachwinowa

Chirurgia jest podstawową metodą leczenia przepuklin pachwinowych. Opcje obejmują otwartą przepuklinę pachwinową lub laparoskopową przepuklinę pachwinową. W otwartej perforacji pachwinowej wykonuje się jedno większe nacięcie na brzuchu w okolicy pachwiny. W laparoskopowej wykonuje się wiele mniejszych nacięć brzucha. Długa, cienka rurka z oświetloną kamerą na końcu pomaga chirurgowi zobaczyć wnętrze twojego ciała, aby wykonać operację.

Celem zabiegu chirurgicznego jest powrót wewnętrznej tkanki z powrotem do jamy brzusznej i naprawa ubytku ściany brzucha. Zwykle umieszczana jest siatka, aby wzmocnić ścianę brzucha. Po umieszczeniu struktur w odpowiednim miejscu, chirurg zamknie otwór za pomocą szwów, zszywek.

Istnieją potencjalne zalety i wady dotyczące otwarcia przepukliny pachwinowej w porównaniu z laparoskopią. Na przykład laparoskopowa może być korzystniejsza jeśli chodzi o czas powrotu do zdrowia. Ale ryzyko nawrotu przepukliny może być większe w przypadku laparoskopowej naprawy.

Przepuklina pachwinowa zapobieganie

Chociaż nie można zapobiec genetycznym czynnikom ryzyka, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia lub nasilenia przepuklin brzusznych. Postępuj zgodnie z tymi poradami:

 • Utrzymaj zdrową wagę.
 • Stosuj dietę wysokobłonnikową.
 • Przestań palić papierosy.
 • Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Wczesne leczenie chirurgiczne może pomóc w leczeniu przepuklin pachwinowych. Jednak zawsze istnieje niewielkie ryzyko nawrotów i powikłań. Mogą to być infekcje po operacji lub słabe gojenie ran chirurgicznych. Jeśli wystąpią nowe objawy lub wystąpią działania niepożądane po leczeniu, należy skontaktować się z lekarzem.

Źródło: auncurology.com
👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: