Strona główna Zdrowie Przepuklina pępkowa u dorosłych i u niemowląt - objawy, leczenie

Przepuklina pępkowa u dorosłych i u niemowląt – objawy, leczenie

Przepuklina pępkowa występuje, gdy warstwy ściany brzusznej nie łączą się całkowicie, a jelito lub inne tkanki z wnętrza jamy brzusznej wybrzuszają się przez słabe miejsce wokół pępka. Około 20 procent dzieci rodzi się z przepukliną pępkową.

Przepukliny pępkowe są generalnie bezbolesne i nie powodują żadnego dyskomfortu. Jeśli przepuklina pępkowa nie zamknie się przed ukończeniem przez dziecko 4 lat będzie wymagać leczenia.

Co powoduje przepuklinę pępkową?

Przepuklina pępkowa występuje, gdy otwarcie w mięśniu brzusznym, które pozwala pępowinie przejść nie zamyka się całkowicie. Przepukliny pępkowe występują najczęściej u niemowląt, ale mogą również występować u dorosłych. Niemowlęta, wcześniaki i dzieci urodzone z niską masą urodzeniową są jeszcze bardziej zagrożone rozwojem przepukliny pępkowej.

Przepuklina pępkowa u dorosłych zwykle występuje, gdy zbyt duży nacisk jest położony na słabą część mięśni brzucha. Do potencjalnych przyczyn należą:

 • nadwaga
 • częste ciąże
 • ciąże mnogie
 • nadmiar płynu w jamie brzusznej
 • operacja brzucha
 • uporczywy, ciężki kaszel

Jakie są objawy przepukliny pępkowej?

Przepuklinę pępkową można zwykle zobaczyć, gdy dziecko płacze, śmieje się lub stara się korzystać z łazienki. Symptomem objawowym jest obrzęk lub wybrzuszenie w okolicy pępka. Ten objaw może nie występować, gdy dziecko jest rozluźnione. Większość przepuklin pępowinowych jest bezbolesna u dzieci.

Dorośli mogą również mieć przepuklinę pępkową. Główny objaw jest taki sam – obrzęk lub wybrzuszenie w okolicy pępka. Może ona powodować dyskomfort i być bardzo bolesna u osób dorosłych. Zazwyczaj wymagane jest leczenie chirurgiczne.

Następujące objawy mogą wskazywać na poważniejszą sytuację wymagającą leczenia:

 • dziecko ma wyraźny ból
 • dziecko nagle zaczyna wymiotować
 • wybrzuszenie (u dzieci i dorosłych) jest bardzo delikatne, spuchnięte lub przebarwione

Przepuklina pępkowa diagnoza

Lekarz przeprowadzi badanie fizyczne w celu ustalenia, czy niemowlę lub dorosły ma przepuklinę pępkową. Uwięziona przepuklina jest potencjalnie poważnym powikłaniem, ponieważ uwięziona część przepuklinowej treści może zostać pozbawiona dopływu krwi (dławiona). Może to spowodować trwałe uszkodzenie tkanki.

Lekarz może wykonać zdjęcie rentgenowskie lub wykonać badanie ultrasonograficzne w okolicy brzucha, aby upewnić się, że nie występują żadne powikłania. Mogą również zlecać badania krwi w celu wykrycia infekcji lub niedokrwienia, zwłaszcza jeśli jelito jest uwięzione lub uduszone.

Komplikacje związane z przepukliną pępkową

Powikłania przepukliny pępkowej rzadko występują u dzieci. Jednakże jeśli pępowina jest uwięziona mogą wystąpić dodatkowe powikłania u dzieci i dorosłych. Jelita, które nie mogą być wepchnięte przez ścianę brzucha, czasami nie mają odpowiedniego zaopatrzenia w krew. Może to powodować ból, a nawet zabić tkanki co może doprowadzić do niebezpiecznej infekcji, a nawet śmierci.

Przepuklina brzuszna z dławionym jelitem wymaga natychmiastowej operacji. Skontaktuj się z lekarzem lub natychmiast udaj się na pogotowie, jeśli jelito zostanie zatkane lub uduszone.

Objawy dusznej przepukliny pępkowej obejmują:

 • gorączka
 • zaparcie
 • silny ból brzucha i tkliwość
 • nudności i wymioty
 • wybrzuszenia guzek w jamie brzusznej
 • zaczerwienienie lub inne przebarwienia

Jak leczy się przepuklinę pępkową?

U małych dzieci przepukliny pępkowe często goją się bez leczenia. U dorosłych zwykle zaleca się operację , aby upewnić się, że nie wystąpią żadne komplikacje. Przed wyborem zabiegu lekarze zwykle czekają, aż przepuklina:

 • staje się bolesna
 • powiększa się
 • nie kurczy się w ciągu jednego lub dwóch lat
 • nie znika, gdy dziecko ma 3 lub 4 lata
 • zostaje uwięziona lub blokuje jelita

Przed operacją

Będziesz musiał pościć przed operacją, zgodnie z instrukcjami lekarza. Ale najprawdopodobniej możesz kontynuować picie płynów, aż do trzech godzin przed operacją.

Podczas operacji

Operacja potrwa około godziny. Chirurg wykona nacięcie w pobliżu pępka w miejscu wybrzuszenia. Następnie przepchną tkankę jelitową przez ścianę brzucha. U dzieci zamyka otwór za pomocą szwów. U dorosłych często wzmacniają ścianę brzucha siatką przed zamknięciem szwami.

Ryzyko chirurgiczne

Komplikacje są rzadkie, ale mogą wystąpić. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz następujące objawy:

 • infekcja w miejscu rany
 • nawrót przepukliny
 • bół głowy
 • drętwienie nóg
 • nudności, wymioty
 • gorączka

Rokowania

Większość przypadków u niemowląt ustąpi samoistnie w wieku 3 lub 4 lat. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może mieć przepuklinę pępkową, porozmawiaj z pediatrą. Poszukaj pomocy doraźnej, jeśli Twoje dziecko odczuwa ból lub wybrzuszenie staje się bardzo spuchnięte lub przebarwione. Dorośli z wybrzuszeniem na brzuchu powinni również zgłosić się do lekarza.

Operacja jest dość prostą i powszechną procedurą. Podczas gdy wszystkie operacje mają ryzyko, większość dzieci jest w stanie wrócić do domu po operacji przepukliny pępkowej w ciągu kilku godzin. Zaleca się, aby trzy tygodnie po zabiegu zmniejszyć aktywność fizyczną. Jest mało prawdopodobne, że przepuklina powróci, gdy zostanie odpowiednio zredukowana i zamknięta.

zobacz także

Rosyjski profesor argumentuje, że możemy pokonać raka piersi

Przepis rosyjskiego naukowca jest przedstawiany przez wielu jako rewolucyjny lek, który wyleczył tysiące ludzi z raka. Profesor Memerski w swoim wykładzie powiedział, że jest to...

Ten popularny napój uszkadza tarczycę. Czy go pijesz?

Pewnie nie raz już słyszeliście, że zaleca się spożywanie soi i mleka sojowego, istnieją jednak dowody, które wskazują, że może to prowadzić do powikłań zdrowotnych.Dlaczego...

Chodzenie vs bieganie – co jest lepsze dla twojego zdrowia?

Przed wybraniem chodzenia lub biegania powinieneś wiedzieć, że oba są doskonałymi ćwiczeniami aerobowymi. Oprócz stymulowania odchudzania są zalecane w przypadku wielu innych problemów zdrowotnych....

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Czy kiedykolwiek wykorzystywaliście cebulę, aby zapobiec przeziębieniu? Jeśli nie, to prawdopodobnie przynajmniej o tym słyszałeś.Wszyscy są zaskoczeni, a nawet śmieją się, gdy po raz pierwszy...
Żółte zęby lub przebarwienia na zębach to powszechny problem kosmetyczny dotykający zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do tego stanu,...
Przepuklina pachwinowa występuje w jamie brzusznej w okolicy pachwiny. Rozwija się, gdy tkanki tłuszczowe lub jelitowe przemieszczają się przez słabość w ścianie brzusznej w...
 Jeśli masz wysokie stężenie cukru we krwi lekarz pewnie zapyta czy chcesz rozpocząć terapię insulinową, czy też spróbować obniżyć poziom cukru we krwi z właściwym...
Flawonoidy zawarte w soku z cytryny posiadają niesamowite właściwości przeciwutleniające i pomagają w walce z rakiem.Zapobiegają one nadciśnieniu tętniczemu, cukrzycy, niestrawności, gorączce, zaparciom i różnym innym...