Przepuklina pępkowa u dorosłych i u niemowląt – objawy, leczenie

Przepuklina pępkowa występuje, gdy warstwy ściany brzusznej nie łączą się całkowicie, a jelito lub inne tkanki z wnętrza jamy brzusznej wybrzuszają się przez słabe miejsce wokół pępka. Około 20 procent dzieci rodzi się z przepukliną pępkową.

Przepukliny pępkowe są generalnie bezbolesne i nie powodują żadnego dyskomfortu. Jeśli przepuklina pępkowa nie zamknie się przed ukończeniem przez dziecko 4 lat będzie wymagać leczenia.

Co powoduje przepuklinę pępkową?

Przepuklina pępkowa występuje, gdy otwarcie w mięśniu brzusznym, które pozwala pępowinie przejść nie zamyka się całkowicie. Przepukliny pępkowe występują najczęściej u niemowląt, ale mogą również występować u dorosłych. Niemowlęta, wcześniaki i dzieci urodzone z niską masą urodzeniową są jeszcze bardziej zagrożone rozwojem przepukliny pępkowej.

Przepuklina pępkowa u dorosłych zwykle występuje, gdy zbyt duży nacisk jest położony na słabą część mięśni brzucha. Do potencjalnych przyczyn należą:

 • nadwaga
 • częste ciąże
 • ciąże mnogie
 • nadmiar płynu w jamie brzusznej
 • operacja brzucha
 • uporczywy, ciężki kaszel

Jakie są objawy przepukliny pępkowej?

Przepuklinę pępkową można zwykle zobaczyć, gdy dziecko płacze, śmieje się lub stara się korzystać z łazienki. Symptomem objawowym jest obrzęk lub wybrzuszenie w okolicy pępka. Ten objaw może nie występować, gdy dziecko jest rozluźnione. Większość przepuklin pępowinowych jest bezbolesna u dzieci.

Dorośli mogą również mieć przepuklinę pępkową. Główny objaw jest taki sam – obrzęk lub wybrzuszenie w okolicy pępka. Może ona powodować dyskomfort i być bardzo bolesna u osób dorosłych. Zazwyczaj wymagane jest leczenie chirurgiczne.

Następujące objawy mogą wskazywać na poważniejszą sytuację wymagającą leczenia:

 • dziecko ma wyraźny ból
 • dziecko nagle zaczyna wymiotować
 • wybrzuszenie (u dzieci i dorosłych) jest bardzo delikatne, spuchnięte lub przebarwione

Przepuklina pępkowa diagnoza

Lekarz przeprowadzi badanie fizyczne w celu ustalenia, czy niemowlę lub dorosły ma przepuklinę pępkową. Uwięziona przepuklina jest potencjalnie poważnym powikłaniem, ponieważ uwięziona część przepuklinowej treści może zostać pozbawiona dopływu krwi (dławiona). Może to spowodować trwałe uszkodzenie tkanki.

Lekarz może wykonać zdjęcie rentgenowskie lub wykonać badanie ultrasonograficzne w okolicy brzucha, aby upewnić się, że nie występują żadne powikłania. Mogą również zlecać badania krwi w celu wykrycia infekcji lub niedokrwienia, zwłaszcza jeśli jelito jest uwięzione lub uduszone.

Komplikacje związane z przepukliną pępkową

Powikłania przepukliny pępkowej rzadko występują u dzieci. Jednakże jeśli pępowina jest uwięziona mogą wystąpić dodatkowe powikłania u dzieci i dorosłych. Jelita, które nie mogą być wepchnięte przez ścianę brzucha, czasami nie mają odpowiedniego zaopatrzenia w krew. Może to powodować ból, a nawet zabić tkanki co może doprowadzić do niebezpiecznej infekcji, a nawet śmierci.

Przepuklina brzuszna z dławionym jelitem wymaga natychmiastowej operacji. Skontaktuj się z lekarzem lub natychmiast udaj się na pogotowie, jeśli jelito zostanie zatkane lub uduszone.

Objawy dusznej przepukliny pępkowej obejmują:

 • gorączka
 • zaparcie
 • silny ból brzucha i tkliwość
 • nudności i wymioty
 • wybrzuszenia guzek w jamie brzusznej
 • zaczerwienienie lub inne przebarwienia

Jak leczy się przepuklinę pępkową?

U małych dzieci przepukliny pępkowe często goją się bez leczenia. U dorosłych zwykle zaleca się operację , aby upewnić się, że nie wystąpią żadne komplikacje. Przed wyborem zabiegu lekarze zwykle czekają, aż przepuklina:

 • staje się bolesna
 • powiększa się
 • nie kurczy się w ciągu jednego lub dwóch lat
 • nie znika, gdy dziecko ma 3 lub 4 lata
 • zostaje uwięziona lub blokuje jelita

Przed operacją

Będziesz musiał pościć przed operacją, zgodnie z instrukcjami lekarza. Ale najprawdopodobniej możesz kontynuować picie płynów, aż do trzech godzin przed operacją.

Podczas operacji

Operacja potrwa około godziny. Chirurg wykona nacięcie w pobliżu pępka w miejscu wybrzuszenia. Następnie przepchną tkankę jelitową przez ścianę brzucha. U dzieci zamyka otwór za pomocą szwów. U dorosłych często wzmacniają ścianę brzucha siatką przed zamknięciem szwami.

Ryzyko chirurgiczne

Komplikacje są rzadkie, ale mogą wystąpić. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz następujące objawy:

 • infekcja w miejscu rany
 • nawrót przepukliny
 • bół głowy
 • drętwienie nóg
 • nudności, wymioty
 • gorączka

Rokowania

Większość przypadków u niemowląt ustąpi samoistnie w wieku 3 lub 4 lat. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może mieć przepuklinę pępkową, porozmawiaj z pediatrą. Poszukaj pomocy doraźnej, jeśli Twoje dziecko odczuwa ból lub wybrzuszenie staje się bardzo spuchnięte lub przebarwione. Dorośli z wybrzuszeniem na brzuchu powinni również zgłosić się do lekarza.

Operacja jest dość prostą i powszechną procedurą. Podczas gdy wszystkie operacje mają ryzyko, większość dzieci jest w stanie wrócić do domu po operacji przepukliny pępkowej w ciągu kilku godzin. Zaleca się, aby trzy tygodnie po zabiegu zmniejszyć aktywność fizyczną. Jest mało prawdopodobne, że przepuklina powróci, gdy zostanie odpowiednio zredukowana i zamknięta.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

5 prostych sposobów jak pozbyć się pleśni naturalnie bez chemikaliów

Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń pleśń rozprzestrzenia się w ciepłym i wilgotnym otoczeniu. Chociaż najczęściej występuje w łazience i piwnicy może występować...

Ludzie, którzy piją alkohol żyją dłużej

W weekendy powszechnie jest przyjęte, że większość ludzi udaje się do baru, dyskoteki z przyjaciółmi na kilka drinków czy też piwko. Wiadomo też, że nadmierne picie alkoholu jest...

Dodaj to do szamponu, a Twoje włosy przestaną wypadać

Słabe i łamliwe włosy, ich wypadanie lub rozdwajanie się końcówek to w dzisiejszych czasach kłopot co drugiej osoby. Wypadanie włosów może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi...

Sok z cytryny plus soda oczyszczona każdego roku ratują tysiące żyć

Istnieje coraz więcej dowodów na to, że sok z cytryny i soda oczyszczona to potężne połączenie, które każdego roku ratuje życie tysięcy ludzi.Od 1970...

Sprawdź czy masz literę „M” i co to oznacza

Wiele osób mówi teraz, że linie na dłoni mogą wiele powiedzieć o osobowości osoby. Ludzie twierdzą również, że jeśli dana osoba ma M na dłoni...

Krew w moczu (krwiomocz, hematuria) – przyczyny, objawy i leczenie

Zauważenie krwi w moczu może być alarmujące! W wielu przypadkach przyczyna jest nieszkodliwa, jednak krwiomocz może wskazywać na poważne zaburzenie.Co to jest krwiomocz? Hematuria to...

Rób to przed posiłkiem, aby poprawić trawienie i uniknąć wzdęć

Prawidłowe trawienie jest jednym z kluczowych procesów w ciele. Twój układ trawienny rozkłada pokarm, który jesz na składniki odżywcze, które są następnie przekazywane przez...

Już nigdy nie odwiedzisz lekarza i apteki. 100% bomba zdrowotna.

Ten rekomendowany przez nas przepis pomoże Ci uniknąć wszelkiego rodzaju leków i wizyt czy to u lekarza czy też w aptece, ponieważ jest niezwykle...

Tylko jedna szklanka tego napoju cudem oczyści naczynia krwionośne

Jednym z najczęstszych schorzeń w tej epoce nowożytnej jest miażdżyca, poważny, zagrażający życiu stan, który po pierwsze charakteryzuje się poprzez odkładanie się płytki w...

Naturalne leki na skurcze mięśni

Kiedy masz te mimowolne skurcze może to powodować dyskomfort, ale jeśli spazm trwa wraz z bolesnym uczuciem to jest to technicznie nazywane skurczem mięśni.Stan ten zazwyczaj dotyczy pojedynczego...