Strona głównaZdrowieSkuteczne domowe sposoby na ból gardła

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Ból gardła odnosi się do bólu, swędzenia lub podrażnienie gardła. Najczęstszy objaw to trudności z przełknięciem jedzenia i płynów.

Nawet jeśli ból gardła nie jest na tyle poważny, aby udać się do lekarza, nadal jest problemem i może uniemożliwić nam dobry sen. Na szczęście można wykorzystać domowe sposoby na ból gardła, aby złagodzić ból.

1. Miód

Miód rozpuszczony w herbacie jest powszechnym lekarstwem na ból gardła. Jedno z badań wykazało, że miód jest również skuteczny w przypadku nocnego kaszlu niż zwykłe środki przeciwkaszlowe. Inne badania pokazują, że miód jest skutecznym lekarstwem na stany zapalne, co oznacza, że ​​może przyspieszyć gojenie gardła.

2. Słona woda

Płukanie ciepłą słoną wodą może pomóc złagodzić ból gardła i usunąć wydzielinę. Jest również znana jako pomoc w niszczeniu bakterii w gardle. Przygotuj roztwór słonej wody, wymieszaj pół łyżeczki soli w szklance ciepłej wody. Płucz gardło, aby zmniejszyć obrzęk i utrzymać gardło w czystości. Należy to robić co trzy godziny.

3. Herbata rumiankowa

Herbatka rumiankowa jest naturalnie kojąca. Od dawna stosowana jest w celach leczniczych, takich jak łagodzenie bólu gardła. Jest często stosowana ze względu na właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i ściągające.

Niektóre badania wykazały, że wdychanie pary z rumianku może pomóc złagodzić objawy przeziębienia, w tym ból gardła. Picie herbaty z rumianku może przynieść taką samą korzyść. Może również stymulować układ odpornościowy, aby pomóc organizmowi zwalczyć infekcję, która spowodowała ból gardła.

4. Mięta – skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Mięta pieprzowa znana jest ze swojej zdolności odświeżania oddechu. Spreje z olejem miętowym mogą również złagodzić ból gardła. Mięta zawiera mentol, który pomaga rozrzedzić śluz i złagodzić ból gardła i kaszel. Mięta ma również właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antywirusowe, co może przyspieszyć gojenie.

Nigdy nie używaj olejków eterycznych bez mieszania ich z olejem nośnikowym, takim jak oliwa z oliwek, olej z migdałów lub olej kokosowy. W przypadku oleju z mięty pieprzowej wymieszaj pięć kropli olejku eterycznego z 60 ml oleju nośnego. Nigdy nie spożywaj olejków eterycznych.

5. Soda oczyszczona – skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Podczas gdy płukanie słoną wodą jest powszechnie stosowane, płukanie gardła z zastosowaniem sody oczyszczonej ze słoną wodą może również pomóc złagodzić ból gardła. Płukanka może zabić bakterie i zapobiec wzrostowi drożdży i grzybów.

Wymieszaj 1 szklankę gorącej wody z 1/4 łyżeczki sody i 1/8 łyżeczki soli. Płucz gardło co trzy godziny.

6. Kozieradka – skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Możesz jeść nasiona kozieradki, używać olejku do stosowania miejscowego lub pić herbatę z kozieradki. Herbatka z kozieradki jest naturalnym lekarstwem na ból gardła.

Kozieradka może łagodzić ból i zabijać bakterie, które powodują podrażnienie lub stany zapalne, jest również skutecznym środkiem przeciwgrzybiczym.

7. Korzeń prawoślazu – skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Korzeń prawoślazu lekarskiego zawiera śluzopodobną substancję, która pokrywa i łagodzi ból gardła. Wystarczy dodać trochę suszonego korzenia do szklanki wrzącej wody, aby zrobić herbatę. Picie herbaty dwa do trzech razy dziennie może pomóc złagodzić ból gardła.

Osoby chore na cukrzycę powinny porozmawiać z lekarzem przed przyjmowaniem korzenia prawoślazu. Niektóre badania na zwierzętach pokazują, że może to spowodować spadek poziomu cukru we krwi.

8. Korzeń lukrecji – skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Korzeń lukrecji jest od dawna stosowany w leczeniu bólu gardła. Ostatnie badania pokazują, że jest skuteczny po zmieszaniu z wodą, aby stworzyć roztwór do płukania gardła. Jednak kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać tego środka.

9. Śliski wiąz – skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Podobnie jak korzeń prawoślazu lekarskiego, śliski wiąz zawiera substancję podobną do śluzu. Po zmieszaniu z wodą tworzy gładki żel, który pokrywa i łagodzi gardło. Zalej wrzącą wodą sproszkowaną korę, wymieszaj i wypij.

10. Ocet jabłkowy – skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Ocet jabłkowy (ACV) ma wiele naturalnych właściwości antybakteryjnych. Liczne badania wykazują jego działanie przeciwdrobnoustrojowe w zwalczaniu zakażeń. Z powodu swojej kwasowości można go użyć do rozbicia śluzu w gardle i powstrzymania rozprzestrzeniania się bakterii.

Jeśli masz ból gardła, spróbuj rozcieńczyć 1 do 2 łyżek ACV w jednej szklance wody i przepłucz gardło. Pamiętaj, aby pić dużo wody pomiędzy sesjami płukania gardła.

11. Czosnek – skuteczne domowe sposoby na ból gardła

Czosnek ma również naturalne właściwości antybakteryjne. Zawiera allicynę, organosulferowy związek znany ze swojej zdolności do zwalczania infekcji.

Badania wykazały, że regularne przyjmowanie czosnku może pomóc w zapobieganiu przeziębieniu. Dodanie świeżego czosnku do diety jest również sposobem na uzyskanie jego właściwości przeciwdrobnoustrojowych.

12. Pieprz cayenne

Często stosowany jako środek przeciwbólowy, pieprz cayenne zawiera kapsaicynę, naturalny związek znany z blokowania receptorów bólowych.

Chociaż nie jest to naukowo udowodnione, spożycie cayenne zmieszanego z ciepłą wodą i miodem może pomóc w łagodzeniu bólu gardła. Pamiętaj, że początkowe uczucie pieczenia jest naturalne. Pieprzu Cayenne nie należy przyjmować jeśli masz otwarte owrzodzenie w jamie ustnej.

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła Ból gardła u niemowląt i dzieci

Leczenie bólów gardła może być inne u niemowląt i dzieci. Oto kilka wskazówek i rozwiązań:

  • Warto wstawić nawilżacz do pokoju Twojego dziecka. Wilgoć w powietrzu może pomóc złagodzić ból związany z bólem gardła.
  • Utrzymuj dzieci w stanie nawodnienia, zachęcając je do picia w największym możliwym stopniu. Unikaj soków lub wody z dużą ilością cytrusów.
  • Zachowaj ostrożność podczas podawania syropu na kaszel dzieciom poniżej 10 lat.
  • Nie podawaj miodu dzieciom młodszym niż 1 rok.

Aby uchronić się przed bólem gardła, trzymaj się z daleka od osób chorych na choroby zakaźne, takie jak grypa czy paciorkowiec. Często myj ręce, staraj się unikać ostrych lub kwaśnych pokarmów i unikaj oparów chemicznych lub dymu, które mogą powodować stan zapalny.

Zobacz Też: