Strona głównaZdrowieStulejka. Zobacz objawy, przyczyny i leczenie

Stulejka. Zobacz objawy, przyczyny i leczenie

Stulejka jest stanem, w którym napletek nie może być cofnięty (odciągnięty) od końcówki penisa. Napięty napletek jest powszechny u chłopców, którzy nie są obrzezani , ale zwykle przestaje być problemem w wieku 3 lat.

Stulejka może wystąpić naturalnie lub być wynikiem bliznowacenia. Młodzi chłopcy mogą nie potrzebować leczenia stulejki, chyba że utrudnia to oddawanie moczu lub powoduje inne objawy. Gdy ci chłopcy dorastają potrzeba leczenia może wzrosnąć.

Stulejka objawy

Głównym objawem stulejki jest niemożność wycofać napletka w wieku 3. Napletek zwykle rozluźnia się w czasie, ale proces ten może trwać dłużej u niektórych chłopców. W wieku około 17 lat chłopiec powinien być w stanie łatwo wycofać napletek.

[quads id=1]

Innym częstym objawem stulejki jest obrzęk napletka podczas oddawania moczu.

Stulejka przyczyny

Stulejka może występować naturalnie. Nie jest jasne, dlaczego występuje u niektórych chłopców, ale nie u innych. Ten stan może również wystąpić, jeśli napletek zostanie przymusowo ściągnięty, zanim będzie gotowy. Może to zaszkodzić skórze i spowodować bliznowacenie, utrudniając później ściągnięcie napletka.

Zobacz także: Przepuklina pachwinowa: przyczyny, objawy i diagnoza

Zapalenie lub infekcja napletka lub głowy prącia może powodować stulejkę u chłopców lub mężczyzn. Czasami jest to wynikiem złej higieny lub infekcji napletka.

Jedna z infekcji, które mogą prowadzić do zapalenia balanowego, nazywa się liszaj twardzinowy. To stan skóry, który może być wywołany nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną lub brakiem równowagi hormonalnej. Objawy mogą obejmować białe plamy lub łaty na napletku.

[quads id=6]

Stulejka pomoc lekarska

Niektóre przypadki stulejki mogą być nieleczone, zwłaszcza u młodych chłopców. Możesz poczekać, aż problem rozwiąże się sam, z wiekiem, jeśli nie wystąpią żadne objawy ani komplikacje. Jeśli stulejka zakłóca prawidłowe erekcje lub oddawanie moczu lub jeśli występują inne objawy twój syn powinien skontaktować się z lekarzem.

Nawracające infekcje napletka również powinny być ocenione przez lekarza. Objawy zakażenia mogą obejmować:

  • zmiany w kolorze żołędzia lub napletka
  • obecność plam lub wysypka
  • ból
  • swędzenie
  • obrzęk

Stulejka leczenie

Oględziny i przegląd objawów twojego syna są zwykle wystarczające, aby zdiagnozować stulejkę lub stan podstawowy, taki jak balanitis.

Leczenie zapalenia balanowego lub innego rodzaju infekcji zwykle rozpoczyna się od wymazu napletka, który należy zbadać w laboratorium. Infekcja bakteryjna będzie wymagać antybiotyków, podczas gdy infekcja grzybicza może wymagać maści przeciwgrzybiczych.

[quads id=7]

Jeśli nie ma infekcji lub innej choroby powodującej stulejkę i wydaje się, że napięty napletek jest po prostu naturalnie występującym rozwojem, może istnieć kilka opcji leczenia. W zależności od ciężkości stanu, codzienne łagodne wycofanie może wystarczyć do rozwiązania problemu. Miejscowa maść steroidowa może pomóc zmiękczyć napletek i ułatwić jego chowanie. Maść należy wmasować w okolice żołędzia i napletka dwa razy dziennie przez kilka tygodni.

W poważniejszych przypadkach może być konieczne obrzezanie lub podobna procedura chirurgiczna. Obrzezanie to usunięcie całego napletka. Możliwe jest chirurgiczne usunięcie części napletka. Proces obrzezania zwykle wykonuje się w okresie niemowlęcym, operację można wykonać u mężczyzny w każdym wieku.

Obrzezanie może również być konieczne, jeśli twój syn doświadcza nawracającego zapalenia balanitis, infekcji dróg moczowych lub innych infekcji.

Stulejka a parafimoza

stulejka

Stan zwany parafimozą może również powstać, gdy napletek jest cofnięty, ale nie można go cofnąć do normalnej pozycji. Może to wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. Jednym z powikłań parafimozy jest zmniejszenie przepływu krwi do końca prącia.

Możliwości leczenia parafimozy są podobne jak w przypadku stulejki. Smarowanie żołędzia i napletka może pomóc w przesunięciu napletka z powrotem. Zanim spróbujesz tego leczenia w domu, powinieneś porozmawiać o tym z lekarzem. Jeśli parafimoza trwa przez kilka godzin, pojawiają się zmiany koloru lub pojawia się ból, należy natychmiast udać się do lekarza.

Obrzezanie lub częściowe obrzezanie może wyeliminować obawy cofnięcia napletka. Pamiętaj o omówieniu ryzyka i korzyści wynikających z tej procedury z lekarzem.

Stulejka rokowania

[quads id=8]

Stulejka może być poważnym i bolesnym stanem. Jest to jednak stan możliwy do wyleczenia, a wyniki są zazwyczaj bardzo dobre. Kluczem jest uzyskanie pomocy medycznej.

Należy również pamiętać, że każde dziecko rozwija się z inną szybkością i na wiele różnych sposobów. Jeśli jeden syn ma stulejkę, nie ma powodu, aby sądzić, że inny będzie miał taki sam stan.

Źródło: wikipedia.org

Zobacz Też: