Strona główna Zdrowie Wczesne objawy uszkodzenia wątroby, które wszyscy ignorują

Wczesne objawy uszkodzenia wątroby, które wszyscy ignorują

Poza tym, że jest największym organem w ludzkim ciele, wątroba jest również jednym z najważniejszych organów, od których zależy twoje funkcjonowanie, zdrowie i życie. 

Wątroba jest odpowiedzialna za kilka funkcji, z których niektóre obejmują:

  • Oczyszczanie krwi
  • Wydzielająca się żółć, która jest niezbędna do trawienia
  • Przechowywanie glikogenu, formy cukru, który wytwarza energię

Gdy wątroba jest uszkodzona niektóre ważne funkcje organizmu zostają naruszone. To w końcu zagraża życiu.

Uszkodzenie wątroby może wystąpić w wyniku wielu czynników, ale ludzie zwykle nie rozwiązują problemu, dopóki nie jest za późno.

Dlatego rozpoznanie znaków ostrzegawczych wysyłanych przez wątrobę ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia. Są to jedne z najważniejszych objawów uszkodzenia wątroby, których nigdy nie należy ignorować.

Pożółkła skóra

Żółknięcie skóry jest jednym z pierwszych objawów uszkodzenia wątroby. Dzieje się tak w wyniku nagromadzenia bilirubiny, ponieważ uszkodzona wątroba nie jest w stanie prawidłowo odfiltrować toksyny.

Bilirubina jest postacią pigmentu żółciowego, który gromadzi się we krwi, gdy czynność wątroby jest upośledzona, a wątroba nie może usunąć bilirubiny. Żółć jest wydzielana przez wątrobę, aby pomóc w trawieniu.

Swobodny przepływ bilirubiny we krwi powoduje, że skóra żółknie. To paznokcie, czubki palców u rąk i nóg, a także oczy najpierw żółkną.

Zmiany w stolcu i moczu

Chociaż nie powinieneś tego robić regularnie, ale sprawdzanie moczu i stolca jest czymś, co powinieneś robić co jakiś czas. Jeśli odbarwi się albo zmieni konsystencję przyczyną może być uszkodzenie wątroby. Ciemny i pienisty mocz, jak również blady i cienki stolec wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.

Wzdęcia

Nagłe wzdęcia mogą być również objawem nieprawidłowego funkcjonowania wątroby, ponieważ w przypadku uszkodzenia wątroby zatrzymuje ona płyn, co z kolei powoduje rozdęcie żołądka.

Ból brzucha

Ostry ból brzucha, a także skurcze żołądka są również wskaźnikiem, że coś jest nie tak z wątrobą. Rzecz w tym, że każda awaria wątroby może powodować ból brzucha. Jeśli odczuwasz ten rodzaj bólu, zwłaszcza po lewej stronie brzucha natychmiast udaj się do lekarza.

Refluks

Uszkodzenie wątroby może być również naznaczone zwiększonym refluksem kwasu, ponieważ uszkodzona wątroba może wcisnąć soki trawienne do przełyku wywołując refluks kwasowy i niestrawność. Może to ostatecznie spowodować wymioty.

Każdy z tych objawów powinien być ostrzeżeniem wymagającym opieki medycznej, zwłaszcza jeśli wiesz, że wczesne rozpoznanie zwiększa szanse na pomyślne leczenie.

zobacz także

Rozwiązania dotyczące łagodzenia objawów menopauzy

Menopauza to ważny okres zmian w życiu kobiety, który może obejmować różne objawy. W tym: uderzenia gorąca, suchość, przybranie na wadzeJednak każda kobieta inaczej doświadcza tego etapu.Tutaj...

Anemia: przyczyny, objawy i leczenie

Anemia (niedokrwistość) występuje, gdy liczba zdrowych krwinek czerwonych w organizmie jest zbyt niska. Czerwone krwinki przenoszą tlen do wszystkich tkanek, więc niska liczba czerwonych...

6 produktów spożywczych, które naturalnie obniżają wysokie ciśnienie krwi

Serce jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, który dostarcza tlen i ważne składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak niektóre warunki,...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Czy masz  żylaki  i chcesz się dowiedzieć, jak się ich pozbyć lub zmniejszyć ich widoczność? Bolesne i nieestetyczne żylaki są często spowodowane przez genetykę lub pewne codzienne nawyki i...
Główne arterie naszego organizmu pełnią funkcję transportowania substancji odżywczych i tlenu do wszystkich części naszego ciała, więc gdy są zatkane lub uszkodzone nasz organizm cierpi z...
Ciało ludzkie może czasami doświadczyć nieodwracalnych uszkodzeń w wyniku niezwykłego zużycia stawów. Ten stan może powodować ogromny dyskomfort i ból.Twoje stawy, szczególnie stawy...
Stwardnienie rozsiane (MS) to potencjalnie upośledzająca choroba mózgu i rdzenia kręgowego (ośrodkowego układu nerwowego). W SM układ odpornościowy atakuje osłonkę ochronną (mielinę), która pokrywa włókna...
Miliony ludzi cierpi z powodu tego stanu, który blokuje ich od prowadzenia normalnego trybu życia. Kiedy żyły odbytu pęcznieją dochodzi do bólu i dyskomfortu.Aby złagodzić...