Strona głównaZdrowieStolce acholiczne są najczęstszą oznaką raka trzustki w początkowych stadiach

Stolce acholiczne są najczęstszą oznaką raka trzustki w początkowych stadiach

Przy 10 000 nowych przypadków raka trzustki diagnozowanych co roku w Wielkiej Brytanii, zwracanie uwagi na nawyki jelitowe może być pierwszym krokiem do zauważenia znaków ostrzegawczych.

Możliwość wczesnego wykrycia raka może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią, jednak objawy często mogą umknąć uwadze.

Podczas gdy rak trzustki może być trudny do wykrycia, ekspert twierdzi, że na toalecie może pojawić się „powszechny” znak ostrzegawczy.

Niestety, według Pancreatic Cancer UK , rak trzustki ma najniższy wskaźnik przeżywalności ze wszystkich powszechnych nowotworów.

To ponure stwierdzenie podkreśla znaczenie wczesnej diagnozy dla poprawy wyników przeżycia.

Na szczęście dr Deborah Lee z Dr Fox Online Pharmacy rozmawiała z Express.co.uk o kluczowym znaku tego śmiertelnego stanu.

Lekarz wyjaśnił, że zmiany w kupce są „wspólną cechą” raka trzustki, a stolce acholijne są ważną czerwoną flagą.

Stolce acholiczne charakteryzują się gliniastym wyglądem bez pigmentu żółciowego, zgodnie z National Library of Medicine.

Dr Lee powiedział: „W początkowej fazie rak trzustki w głowie trzustki może naciskać na wspólny przewód żółciowy, uniemożliwiając normalne uwalnianie żółci do jelit.

„Powoduje to żółtaczkę obturacyjną – pacjent zauważa zażółcenie skóry i oczu, ciemny mocz (jak Guinness) i jasne stolce (jak kit). Skóra staje się bardzo swędząca.

Czytaj także:  Najłatwiejsze sposoby na odblokowanie tętnic w krótkim czasie

„W miarę postępu raka trzustki nacieka on dalej w strukturę trzustki, uniemożliwiając normalną produkcję i wydzielanie enzymów trzustkowych, które są specjalnie wytwarzane do trawienia tłuszczu.

„Zakłóca to normalny rozkład tłuszczu w jelitach i nazywa się niewydolnością enzymów trzustkowych (PEI).

„PEI powoduje blade, tłuste, tłuste, często cuchnące stolce, które niełatwo spłukiwać w toalecie.

„Taborety mogą być jasnozielone, bladobrązowe, pomarańczowe, żółtawe, a nawet białe, czasami z tłustym filmem na wierzchu lub nawet wyglądać na spienione. Zwykle są luźne, niechlujne, mają dużą objętość i są częste”.

Ekspert dodał, że stolce acholijne są „najczęstszym objawem” raka trzustki .

„Jednak jeśli chodzi o wczesne wykrywanie, ważne jest, aby pamiętać, że aż 27,4 procent pacjentów z rakiem trzustki po prostu mówi, że ma zmianę nawyków jelitowych, taką jak biegunka lub zaparcia”.

Oprócz stolców acholijnych ekspert podzielił się także innymi kluczowymi objawami, które mogą pomóc w wykryciu raka trzustki, w tym:

 • Ból brzucha
 • Żółtaczka
 • Nowa cukrzyca
 • Zmiana nawyków jelitowych
 • Niestrawność
 • Nudności i wymioty
 • Utrata masy ciała
 • Złe samopoczucie (uczucie osłabienia, ogólny dyskomfort)
 • Rozdęcie brzucha
 • Niesercowy ból w klatce piersiowej
 • Ból ramienia
 • Dysfagia
 • Utrata apetytu.
Czytaj także:  Pij jedną łyżeczkę octu jabłkowego i miodu, a te 10 rzeczy stanie się Twoim ciałem


Jeśli zauważysz którykolwiek z tych znaków ostrzegawczych, w tym jasne i tłuste stolce, powinieneś skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Dr Lee dodał: „Istnieje wiele przyczyn bladych stolców, a większość ludzi nie będzie miała raka trzustki .

„Jednak blade stolce wskazują, że do jelit dostaje się za mało żółci.

„Twój lekarz ogólny zorganizuje badania krwi w celu sprawdzenia infekcji i czynności wątroby. Mogą sprawdzić markery trzustkowe, takie jak CEA i CA 19-9.

„Mogą być potrzebne inne testy, takie jak USG wątroby lub tomografia komputerowa, aby sprawdzić wątrobę i drogi żółciowe”.


TO CI SIĘ SPODOBA:

TOP 5

podobne artykuły