Strona głównaZdrowieZespół Turnera - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zespół Turnera – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zespół Turnera jest przypadkowym zaburzeniem genetycznym, które dotyka kobiety, powodując niski wzrost i niepłodność.

[toc]

Co to jest zespół Turnera?

- Advertisement -

Zespół Turnera to stan, który dotyka tylko kobiety, wynika z braku lub częściowego braku jednego z chromosomów X (chromosomów płciowych). Zespół Turnera może powodować szereg problemów medycznych i rozwojowych, w tym niewielki wzrost, niewydolność jajników i wady serca.

Zespół Turnera można rozpoznać przed porodem (w okresie prenatalnym), w okresie niemowlęcym lub we wczesnym dzieciństwie. Czasami zdarza się, że u kobiet z łagodnymi objawami zespołu Turnera diagnoza jest opóźniona, aż do osiągnięcia wieku nastoletniego.

[su_box title=”WAŻNE INFORMACJE” box_color=”#00bbff”]- Zespół Turnera jest przypadkowym zaburzeniem genetycznym, które dotyka kobiety.
– Zwykle kobieta ma dwa chromosomy X. Jednak u kobiet z zespołem Turnera jeden z tych chromosomów jest nieobecny lub nieprawidłowy.
– Dzięki odpowiedniej pomocy medycznej i wsparciu, dziewczyna lub kobieta z zespołem Turnera może prowadzić normalne, zdrowe i produktywne życie.
– Leczenie ma na celu skorygowanie wszelkich wad fizycznych i pomoc w dojrzewaniu.[/su_box]

Dziewczęta i kobiety z zespołem Turnera wymagają stałej opieki medycznej od różnych specjalistów. Regularne kontrole i odpowiednia opieka mogą pomóc większości dziewcząt i kobiet prowadzić zdrowe, niezależne życie.
[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Zespół Turnera objawy

Objawy zespołu Turnera mogą się różnić u dziewcząt i kobiet z zaburzeniami. W przypadku niektórych dziewczynek obecność zespołu Turnera może nie być oczywista, ale u innych dziewczynek wiele cech fizycznych i słaby wzrost są widoczne wcześniej. Objawy mogą być subtelne, rozwijające się powoli z czasem lub znaczące, takie jak wady serca.

Przed narodzinami

Zespół Turnera może być podejrzewany w okresie prenatalnym na podstawie badań przesiewowych DNA bez prenatalnych komórek – metoda do badania pewnych nieprawidłowości chromosomalnych u rozwijającego się dziecka za pomocą próbki krwi z matki lub USG prenatalnego. Prenatalne badanie ultrasonograficzne dziecka z zespołem Turnera może wykazać:

 • Duże gromadzenie płynów z tyłu szyi lub inne nieprawidłowe kolekcje płynów (obrzęk)
 • Nieprawidłowości serca
 • Nieprawidłowe nerki

Przy urodzeniu lub w okresie niemowlęcym

Objawy zespołu Turnera po urodzeniu lub w okresie niemowlęcym mogą obejmować:

 • Szeroka lub przypominająca sieć szyja
 • Nisko osadzone uszy
 • Szeroka klatka piersiowa z szeroko rozstawionymi sutkami
 • Ramiona, które odwracają się na łokciach
 • Paznokcie są wąskie i zwrócone ku górze
 • Obrzęk rąk i stóp, szczególnie przy porodzie
 • Nieco mniejszy niż średni wzrost przy urodzeniu
 • Spowolniony wzrost
 • Wady serca
 • Niska linia włosów z tyłu głowy
 • Mała żuchwa
 • Krótkie palce u rąk i nóg

W dzieciństwie, u nastolatka i dorosłego

Najczęstsze objawy występujące u prawie wszystkich dziewcząt, nastolatków i młodych kobiet z zespołem Turnera to niski wzrost i niewydolność jajników, co mogło wystąpić po urodzeniu lub stopniowo w okresie dzieciństwa. Objawy te obejmują:

 • Spowolniony wzrost
 • Brak zmian seksualnych oczekiwanych w okresie dojrzewania
 • Rozwój seksualny, który „zatrzymuje się” podczas nastoletnich lat
 • Wczesne zakończenie cyklu miesiączkowego nie z powodu ciąży
 • U większości kobiet z zespołem Turnera niemożność poczęcia dziecka bez leczenia bezpłodności

Kiedy iść do lekarza?

Czasami trudno jest odróżnić oznaki i objawy zespołu Turnera od innych zaburzeń. Ważne jest, aby uzyskać szybką, dokładną diagnozę i odpowiednią opiekę. Jeśli masz obawy dotyczące rozwoju fizycznego lub seksualnego, skontaktuj się z lekarzem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Zespół Turnera przyczyny

Większość ludzi rodzi się z dwoma chromosomami płciowymi. Chłopcy dziedziczą chromosom X od swoich matek i chromosom Y od swoich ojców. Dziewczynki dziedziczą po jednym chromosomie X od każdego z rodziców. U dziewcząt z zespołem Turnera brakuje jednej kopii chromosomu X, częściowo brakującego lub jest on zmieniony.

Zmiany genetyczne w zespole Turnera mogą być następujące:

 • Monosomia. Całkowity brak chromosomu X następuje na ogół z powodu błędu w spermie ojca lub w jaju matki. Powoduje to, że każda komórka w ciele ma tylko jeden chromosom X.
 • Mozaika. W niektórych przypadkach występuje błąd w podziale komórkowym we wczesnych stadiach rozwoju płodu. Powoduje to, że niektóre komórki w ciele mają dwie kompletne kopie chromosomu X. Inne komórki mają tylko jedną kopię chromosomu X.
 • Nieprawidłowości chromosomowe X. Mogą wystąpić nieprawidłowe lub brakujące części jednego z chromosomów X. Komórki mają jedną pełną i jedną zmienioną kopię. Ten błąd może wystąpić w spermie lub komórce jajowej ze wszystkimi komórkami mającymi jedną pełną i jedną zmienioną kopię. Błąd może wystąpić w podziale komórkowym we wczesnym rozwoju płodu, tak że tylko niektóre komórki zawierają nieprawidłowe lub brakujące części jednego z chromosomów X (mozaika).
 • Materiał chromosomowy Y. W niewielkim odsetku przypadków zespołu Turnera niektóre komórki mają jedną kopię chromosomu X, a inne komórki mają jedną kopię chromosomu X i trochę chromosomu Y. Osoby te rozwijają się biologicznie jako kobiety, ale obecność materiału chromosomowego Y zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu zwanego gonadoblastomą.

Wpływ błędów chromosomowych

Brakujący lub zmieniony chromosom X zespołu Turnera powoduje błędy podczas rozwoju płodowego i inne problemy rozwojowe po urodzeniu na przykład niski wzrost, niewydolność jajników i wady serca. Cechy fizyczne i powikłania zdrowotne wynikające z błędu chromosomalnego są bardzo różne.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są czynniki zwiększające ryzyko choroby?

Utrata lub zmiana chromosomu X występuje losowo. Czasami jest to spowodowane problemem z plemnikiem lub jajkiem, a innym razem utrata lub zmiana chromosomu X następuje we wczesnym stadium rozwoju płodu.

Zespół Turnera, a dziedziczenie? Historia rodziny nie wydaje się być czynnikiem ryzyka, więc jest mało prawdopodobne, aby rodzice jednego dziecka z zespołem Turnera mieli inne dziecko z tym zaburzeniem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są komplikacje zespołu Turnera?

Zespół Turnera może wpływać na prawidłowy rozwój kilku układów organizmu, ale różni się znacznie u osób z zespołem. Powikłania, które mogą wystąpić obejmują:

 • Problemy sercowe. Wiele niemowląt z zespołem Turnera rodzi się z wadami serca lub nawet niewielkimi zaburzeniami w budowie serca, które zwiększają ryzyko poważnych powikłań. Wady serca często obejmują problemy z aortą, dużym naczyniem krwionośnym, które rozgałęzia się od serca i dostarcza do organizmu bogatą w tlen krew.
 • Wysokie ciśnienie krwiKobiety z zespołem Turnera mają zwiększone ryzyko wysokiego ciśnienia krwi – stan, który zwiększa ryzyko zachorowania na choroby serca i naczyń krwionośnych.
 • Utrata słuchu. Utrata słuchu jest częsta w zespole Turnera. W niektórych przypadkach jest to spowodowane stopniową utratą funkcji nerwu. Zwiększone ryzyko częstych infekcji ucha środkowego może również prowadzić do utraty słuchu.
 • Problemy ze wzrokiem. Dziewczynki z zespołem Turnera mają zwiększone ryzyko słabej kontroli mięśni ruchów gałek ocznych (strabismus), krótkowzroczności i innych problemów ze wzrokiem.
 • Problemy z nerkami Dziewczęta z zespołem Turnera mogą mieć pewne wady nerek. Chociaż zaburzenia te na ogół nie powodują problemów zdrowotnych mogą zwiększać ryzyko wysokiego ciśnienia krwi i infekcji dróg moczowych.
 • Choroby autoimmunologiczne. Dziewczęta i kobiety z zespołem Turnera mają zwiększone ryzyko niedoczynności tarczycy z powodu choroby autoagresyjnej Hashimoto. Mają również zwiększone ryzyko cukrzycy. Niektóre kobiety z zespołem Turnera mają nietolerancję glutenu (celiakię) lub nieswoiste zapalenie jelit.
 • Problemy szkieletowe. Problemy ze wzrostem i rozwojem kości zwiększają ryzyko nieprawidłowej skrzywienia kręgosłupa (skolioza) i przedniego zaokrąglenia górnego odcinka kręgosłupa (kifozy). U kobiet z zespołem Turnera występuje zwiększone ryzyko rozwoju słabych, łamliwych kości (osteoporoza).
 • Trudności w uczeniu się. Dziewczęta i kobiety z zespołem Turnera zwykle mają normalną inteligencję. Istnieje jednak zwiększone ryzyko zaburzeń uczenia się, szczególnie w przypadku uczenia się, które obejmuje pojęcia przestrzenne, matematykę, pamięć i uwagę.
 • Problemy ze zdrowiem psychicznym. Dziewczęta i kobiety z zespołem Turnera mogą mieć trudności w funkcjonowaniu w sytuacjach społecznych i mają zwiększone ryzyko zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD).
 • Bezpłodność. Większość kobiet z zespołem Turnera jest niepłodnych. Jednak bardzo mała liczba kobiet może spontanicznie zajść w ciążę, a niektóre mogą zajść w ciążę podczas leczenia niepłodności.
 • Powikłania ciąży. Ponieważ kobiety z zespołem Turnera mają zwiększone ryzyko powikłań podczas ciąży, takie jak wysokie ciśnienie krwi i rozwarstwienie aorty powinny zostać zbadane przez kardiologa przed ciążą.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak diagnozuje się zespół Turnera?

Jeśli, na podstawie objawów przedmiotowych i podmiotowych lekarz podejrzewa, że ​​twoje dziecko ma zespół Turnera, zwykle wykonuje się test laboratoryjny w celu analizy chromosomów Twojego dziecka. Test obejmuje próbkę krwi. Czasami lekarz może poprosić o skrobanie policzków (rozmaz policzkowy) lub próbkę skóry. Analiza chromosomów określa, czy brakuje chromosomu X lub nieprawidłowości jednego z chromosomów X.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są sposoby leczenia?

Ponieważ objawy i komplikacje są różne, terapie są dostosowane do konkretnych problemów dziecka. Ocena i monitorowanie problemów medycznych i psychicznych związanych z zespołem Turnera przez całe życie może pomóc w rozwiązaniu problemów na wczesnym etapie.

Podstawowe metody leczenia prawie wszystkich dziewcząt i kobiet z zespołem Turnera obejmują terapie hormonalne:

 • Hormon wzrostu. W przypadku większości dziewczynek zaleca się hormon wzrostu – zwykle podawany codziennie jako zastrzyk rekombinowanego ludzkiego hormonu wzrostu – w celu zwiększenia wysokości w odpowiednim czasie we wczesnym dzieciństwie do wczesnych lat młodzieńczych. Wczesne rozpoczęcie leczenia może poprawić wysokość i wzrost kości. U dziewcząt o bardzo niskim wzroście lekarz może zalecić stosowanie oxandrolonu oprócz hormonu wzrostu. Oxandrolon jest hormonem, który pomaga zwiększyć wysokość poprzez zwiększenie produkcji białka w organizmie i poprawę gęstości mineralnej kości.
 • Terapia estrogenowa. Większość dziewcząt z zespołem Turnera musi rozpocząć terapię estrogenową i hormonalną, aby rozpocząć okres dojrzewania. Często terapia estrogenami rozpoczyna się około 11 lub 12 roku życia. Estrogen pomaga w promowaniu rozwoju piersi i poprawie wielkości (objętości) macicy. Estrogen pomaga w mineralizacji kości, a gdy jest stosowany z hormonem wzrostu może również pomóc we wzroście. Estrogenowa terapia zastępcza zwykle trwa przez całe życie, aż do osiągnięcia średniego wieku menopauzy.

Ciąża i leczenie bezpłodności

Tylko niewielki odsetek kobiet z zespołem Turnera może zajść w ciążę bez leczenia bezpłodności. Kobiety mogą bardzo wcześnie doświadczać niewydolności jajników i następnej niepłodności na bardzo wczesnym etapie dorosłości. Dlatego ważne jest, aby omówić z lekarzami cele reprodukcyjne.

Niektóre kobiety z zespołem Turnera mogą zajść w ciążę po donacji jajeczka lub zarodka. Wymaga to specjalnie zaprojektowanej terapii hormonalnej do przygotowania macicy do ciąży. Endokrynolog może omawiać różne opcje i pomagać w ocenie szans na sukces.

W większości przypadków kobiety z zespołem Turnera mają ciąże stosunkowo wysokiego ryzyka. Ważne jest przedyskutowanie tego ryzyka przed zajściem w ciążę z położnikiem wysokiego ryzyka – specjalistą od medycyny matczyno-płodowej, który koncentruje się na ciążach wysokiego ryzyka lub endokrynologiem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Radzenie sobie w życiu codziennym i wsparcie

Organizacje związane z tym schorzeniem zapewniają materiały edukacyjne, zasoby dla rodzin i informacje o grupach wsparcia. Grupy dla rodziców to okazja do wymiany pomysłów, opracowania strategii radzenia sobie w życiu codziennym.

Grupy rówieśnicze dla dziewcząt z zespołem Turnera mogą pomóc wzmocnić poczucie własnej wartości i stworzyć społeczną sieć ludzi, którzy rozumieją, jak żyć z zespołem Turnera.


Jadła ogórka każdego dnia, wszyscy zauważyli jak się zmieniła

Istnieje coraz więcej dowodów, że ogórki są pełne składników odżywczych, które mogą walczyć nawet z najbardziej niebezpiecznymi chorobami, w tym rakiem. To warzywo jest również przydatne w...

Moczyła ręce w occie jabłkowym, 2 razy w tygodniu.

Cierpienie z powodu bólu w stawach jest jednym z najbardziej potwornych problemów, ponieważ dotyka praktycznie każdego aspektu Twojego życia. Co więcej konwencjonalne leki do zwalczenia...

Sok przeciwutleniający do łagodzenia zapalenia stawów

Zawsze wiedzieliśmy, że przeciwutleniacze mająbardzo silne działanie na organizm, ponieważ  chronią zdrowe komórki przed skutkami działania wolnych rodników. Wolne rodniki to cząsteczki powstające po rozkładzie...

Objawy niedoboru magnezu w organizmie: może to być poważny problem

Magnez jest jednym z najczęściej występujących minerałów w ludzkim organizmie i bierze udział w ponad 300 różnych procesach fizjologicznych. Niedobór magnezu może zatem stanowić poważny...

Wrastający paznokieć: przyczyny, domowe środki zaradcze i zapobieganie

Wrastający paznokieć pojawia się, gdy róg lub krawędź twoich paznokci zaczyna rosnąć w otaczającej skórze. Może to powodować ból, zaczerwienienie i obrzęk. Stan ten występuje bardzo...

Jedz te 6 rodzajów żywności, aby naturalnie oczyścić wątrobę!

Z wszystkich przetworzonych produktów spożywczych, dodatków i konserwantów oraz zanieczyszczenie środowiska powodują, że do naszego organizmu dostają się toksyny, które muszą być z niego usunięte, żeby...

Pij to godzinę przed snem, a pozbędziesz się nadmiaru kilogramów

Nagromadzony tłuszcz jest najgorszym wrogiem kobiet, które chcą schudnąć w szybkim czasie. Szczególnie tłuszcz z brzucha i nóg jest bardzo trudny do wyeliminowania, ale...

7 zalet octu jabłkowego z miodem, imbirem i kurkumą

Szafka na leki nie jest kompletna bez octu jabłkowego (ACV), miodu, imbiru i kurkumy. Są głównymi gwiazdami rocka o holistycznym zdrowiu! Prawdopodobnie wypróbowałaś każdy...

Burak ma niesamowitą moc: może wyleczyć te 12 chorób

Burak jest znany jako bardzo zdrowe jedzenie, które może leczyć różne warunki od czasów starożytnych. Starożytni Grecy i Rzymianie jedli buraki z powodu różnych...

Masuj ten punkt przez 45 sekund: wyniki Cię zaskoczą!

Masaż jest jedną z najlepszych metod leczenia, która nie ma skutków ubocznych. Mimo tego, że masaż pleców na własną rękę jest niewykonalny, to bez problemów...

1 łyżeczka tej mikstury pozwoli Ci szybko zasnąć

Czy masz trudności z zasypianiem i budzisz się w środku nocy? Chroniczny brak snu zwiększa ryzyko przewlekłych problemów zdrowotnych, w tym nadciśnienia tętniczego, chorób serca i...

Jest to dieta alkaliczna, którą powinien stosować każdy pacjent z rakiem

Zdrowy styl życia i dieta mają kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia, a jest to szczególnie ważne w przypadku zdiagnozowania niektórych chorób zagrażających życiu....

Dlaczego ludzie z grupą krwi 0 są tak wyjątkowi?

Ta grupa krwi jest pierwotną grupą krwi naszych przodków, którzy byli bardzo sprytnymi, agresywnymi drapieżnikami. Osoby z tym typem krwi odgrywają ważną rolę w każdym społeczeństwie...

Dopamina – jak zwiększyć poziom hormonu szczęścia?

Co to jest dopamina? Dopamina jest ważnym przekaźnikiem chemicznym w mózgu, który ma wiele funkcji. Jest zaangażowana w motywację, pamięć, uwagę, a nawet regulację ruchów...

Oczyść wątrobę bez bólu i wyglądaj młodziej

Twoja wątroba odgrywa kluczową rolę w ogólnym funkcjonowaniu całego organizmu, należy dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać ją w czystości. Poznaj prosty przepis, który można przygotować w...

Nie uwierzysz w to, co ta herbata może zrobić dla twojego ciśnienia krwi

Udowodniono, że herbata hibiskusowa jest skuteczna w obniżaniu ciśnienia krwi, więc działa jak lek na nadciśnienie. A najlepsze jest to, że nie ma skutków ubocznych,...

Co jeść, gdy masz zgagę

Zgaga lub uczucie pieczenia w okolicach klatki piersiowej jest jedną z największych motywacji do odwiedzenia lekarza. Ten ból pojawia się zwykle po jedzeniu, szczególnie po dużych...

Ten naturalny domowy antybiotyk może pomóc w zapobieganiu infekcjom

Antybiotyk to lek, który pomaga hamować i niszczyć zarazki atakujące twoje ciało. Od czasu ich odkrycia antybiotyki stały się niezbędne w praktyce medycznej. Dziś pozostają jednym...

5 porannych rytuałów, które pozytywnie wpłyną na metabolizm!

Każdy z nas chce rozpocząć dzień pełen energii i z uśmiechem na twarzy. Warto więc stworzyć rutynę, która sprawi, że nasze ciało będzie szczupłe, szczęśliwe i...

Zioła, które pomogą Ci kiedy chorujesz na cukrzycę typu 2

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszym typem cukrzycy. Choroba ta wiąże się z podwyższonym poziomem glukozy we krwi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub gdy...

Hemofilia: przyczyny, objawy i leczenie

Co to jest hemofilia? Hemofilia jest dziedzicznym zaburzeniem krzepnięcia krwi, w którym dana osoba nie ma lub ma niski poziom pewnych białek zwanych "czynnikami krzepnięcia...

4 powody, dlaczego należy nakładać olejki eteryczne na podeszwy stóp

Wiele osób nakłada olejki eteryczne na podeszwy stóp. Stało się to popularnym nawykiem i jest często stosowane w połączeniu z refleksologią stóp. Istnieje 4 ważne...

Popraw swoje krążenie krwi dzięki tym 5 naturalnym napojom

Krążenie krwi odgrywa istotną rolę w naszym życiu. W końcu  jest odpowiedzialne za transport tlenu i składników odżywczych  do wszystkich narządów. Dzieje się tak dzięki pracy serca, które ciągle...

Przełom! Przeczytaj to zanim połkniesz kolejny Ibuprofen

Nie ma wątpliwości, że kurkuma jest jedną z najbardziej korzystnych dla zdrowia przypraw na świecie. Chodzi o to, że nie tylko poprawia smak twoich potraw,...

Czy cukrzycę można kontrolować za pomocą naturalnych składników?

Po zdiagnozowaniu cukrzycy i nadciśnienia 4 lata temu jeden mężczyzna postanowił skorzystać z naturalnych środków w celu poprawy swojego zdrowia. Początkowo odczuwał nienormalne pragnienie, a...

Stulejka. Zobacz objawy, przyczyny i leczenie

Stulejka jest stanem, w którym napletek nie może być cofnięty (odciągnięty) od końcówki penisa. Napięty napletek jest powszechny u chłopców, którzy nie są obrzezani , ale zwykle...

Poznaj wczesne oznaki cukrzycy, których powinieneś być świadomy

Dla osób cierpiących na cukrzycę wysoki poziom glukozy we krwi oznacza praktycznie truciznę. Komórki w organizmie zależą od glukozy pod względem energii, dlatego utrzymanie...

To jest powód dlaczego nie należy używać myjek do ciała pod prysznicem

W ostatnich czasach coraz bardziej popularne stają się myjki do ciała. Podobne są one do gąbki, ale trochę bardziej szorstkie dzięki czemu za ich pomocą można...

Jakie są wczesne objawy chorób serca, których nie należy ignorować

Podobnie jak w przypadku większości chorób, problemy z sercem nie zawsze wykazują wyraźne znaki ostrzegawcze. Niektóre objawy chorób serca, nawet nie dotyczą klatki piersiowej....

Zobacz jak schudnąć 6 kg w ciągu tygodnia stosując jajeczną dietę

Jajeczna dieta jest jednym z najszybszych sposobów na utratę zbędnych kilogramów i to w tydzień. Jej skuteczność polega na przyśpieszeniu procesów metabolicznych wywołanych w organizmie. Ponieważ w...

Naturalny środek do leczenia co najmniej 100 chorób

Wszyscy staramy się polepszyć nasze zdrowie na różne sposoby, ponieważ wraz z upływem lat jesteśmy bardziej podatni na rozwój większej liczby chorób, które mogą znacząco...

Najlepsze sposoby, aby wyleczyć ból pięty (zapalenie powięzi podeszwy)

Czy masz taki problem z piętami, że ból przeszkadza w codziennych czynnościach? Ten wyniszczający ból pięty może wystąpić z powodu stanu zapalnego elastycznego pasma...

Cynamon okazuje się być naturalnym zastępcą insuliny!

Cynamon jest bardzo potężną rośliną ze względu na zróżnicowane właściwości i korzyści dla naszego zdrowia. W ostatnich czasach zachwycił nawet lekarzy, gdyż okazało się:...

Jeśli cierpisz na silne migreny, wypróbuj ten naturalny sposób.

Ból głowy to zazwyczaj bardzo męcząca dolegliwość. Nie pozwala normalnie funkcjonować i często pojawia się w najgorszym momencie. Tabletki nie pomagają lub nie chcesz się...

Walcz z infekcją dróg moczowych i kamieniami nerkowymi

Imbir jest korzeniem leczniczym, cenionym od czasów starożytnych ze względu na bogactwo składników odżywczych. Wyróżnia się wspaniałym smakiem i zapachem. Dlatego jest stosowany w wielu kulturach...

Najpotężniejszy eliksir na płaski brzuch i to zaledwie w 7 dni

Nie ma osoby, która nie chce mieć zdrowego ciała i wyrzeźbionej figury. Jednak nowoczesny styl życia, który często zawiera śmieciową dietę i brak aktywności fizycznej prowadzi...

Wypróbuj tą mieszaninę i pożegnaj się z zapaleniem zatok

Nadszedł czas kiedy nasz organizm jest narażony na różnego rodzaju infekcje i choroby, w tym artykule znajdziecie przepis na silną mieszankę, która może być wykorzystana...

Mieszanka, która oczyści organizm z toksyn i pozwoli schudnąć

Czy wiesz, że dbanie o zdrowie jelita grubego to 1-szy krok do sukcesu, jeśli zaniedbasz ten proces może prowadzić to do wielu komplikacji zdrowotnych, w tym...

Ten sok obniży poziom cholesterolu, oczyści jelita

Z czasem ściany naszych jelit zostają pokryte pozostałościami tego co spożywamy, które są niebezpieczne dla naszego ogólnego stanu zdrowia . Oprócz zakłóceń w normalnych funkcjach organizmu, nagromadzone odpady mogą...

Te 2 składniki połączone ze sobą usuną toksyny zalegające w jelitach

Musimy zdawać sobie sprawę, że spożywane przez nas jedzenie wpływa na każdą część naszego ciała, zwłaszcza na układ pokarmowy.  Toksyny zawarte w żywności gromadzą się...

10 najlepszych korzyści zdrowotnych miodu

Miód jest słodkim płynem wytwarzanym przez pszczoły z nektaru, który zbierają z kwiatów poprzez skomplikowany proces regurgitacji i parowania.  Miód składa się z glukozy, fruktozy...

4 powody dlaczego granaty są dobre dla diabetyków (cukrzyków)

Lśniące nasiona granatu są nieodzowną ucztą dla wielu z nas, w tym diabetyków. Zazwyczaj cukrzykom zaleca się unikanie spożywania dużych ilości owoców i soków,...

Znaleziono coś, co pokonuje raka, nadzieja dla milionów ludzi!

Ta wiadomość uderza jak bomba i naje nadzieję milionom! Zdaje się, że naukowcy odnaleźli coś, co jest bardzo skutecznym środkiem przeciwnowotworowym i to przez...

Co to jest szkorbut, objawy, przyczyny, zdjęcia i leczenie

Szkorbut znany jest od czasów starożytnych Grecji i Egiptu, nazywana często jako szkorbut choroba żeglarzy. Współczesne przypadki szkorbutu są rzadkie, ale wciąż mogą dotyczyć osób, które nie...

Tajemnica azjatyckich kobiet, aby schudnąć i wyglądać młodziej

Zaledwie kilka miesięcy temu ujawniono niewiarygodną tajemnicę azjatyckich kobiet, jak w prosty sposób zrzucić zbędne kilogramy, wyglądać młodziej i dodatkowo zwiększyć odporność organizmu.  Czy zauważyłeś doskonały wygląd...

Pij ciepłą wodę kurkumową codziennie, a organizm będzie Ci za to wdzięczny

Prawdopodobnie słyszałeś, że kurkuma jest jedną z najzdrowszych przypraw na świecie ze względu na niesamowitą zawartość składników odżywczych oraz silne właściwości przeciwzapalne, przeciwzmarszczkowe i...

Tylko jeden owoc pomoże Ci odblokować i wyczyścić tętnice

Ostatnio przeprowadzone badanie wykazało, że ekstrakt z granatu jest niezwykle pomocny w chorobach sercowo-naczyniowych, ponieważ zapobiega pogrubieniu tętnic wieńcowych z powodu nagromadzenia tłuszczu zwanego...

Oto dlaczego warto jeść ogórki tak często jak to tylko możliwe.

Ogórki mogą być zdrowym uzupełnienie Twojej codziennej diety. Nie tylko posiadają mało kalorii i tłuszczów, ale są pełne niezbędnych składników odżywczych przyczyniających się do poprawy zdrowia. Wystarczy dodać plasterki...

Świerzb: objawy, leczenie, zdjęcia i jak się go skutecznie pozbyć

Świerzb jest bardzo powszechny i ​​każdy może się nim zarazić i to w każdym momencie swojego życia. Należy go szybko leczyć, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się...

Połowa łyżki tej przyprawy dziennie ochroni organizm od wielu chorób

Czy wiesz, że możesz być kreatywny i jeszcze bardziej zmniejszyć ilość spożywanych kalorii? Na przykład można zaoszczędzić do 70 kalorii pijąc kawę, jeśli po prostu...

Bomba tlenowa: hodując tę ​​roślinę usuwasz z domu wszystkie toksyny!

Rośliny są ważne nie tylko ze względu na ich właściwości dekoracyjne, ale także ze względu na ich zdolność do oczyszczania powietrza, zapewniania zdrowego środowiska...

To zabija 100.000 osób rocznie: trucizna, której wszyscy używamy

Naukowcy z najbardziej prestiżowych ośrodków zdrowia przeprowadzili liczne badania i doszli do wniosku, że odświeżacze powietrza i produkty do sprzątania domu to zakamuflowani zabójcy! Według...

Koperek dlaczego jest „super rośliną” dla układu sercowo-naczyniowego i układu pokarmowego?

Koper był już znany i używany przez starożytnych Greków i Rzymian, ponieważ ma niezliczone właściwości lecznicze! Ze względu na swój silny aromat i aromat nie...

Czosnek w mleku – leczy astmę, zapalenie płuc, bezsenność, zapalenie stawów i kaszel

W kuchni znajdują się różne owoce, warzywa i przyprawy, które oprócz przygotowywania smacznych i zdrowych potraw mogą być również wykorzystywane do leczenia wielu problemów...

To co ocet winny robi ze skórą jest niewiarygodne

Wielu z nas cierpi na różnego rodzaju infekcje skórne czy to swędzenie, zaczerwienienie, a nawet zbyt duża suchość. Większość z nich są związane w...

Pij napar z ananasem i cynamonem, aby spłaszczyć brzuch

Ananas oprócz tego, że jest jednym z najbardziej pysznych owoców to ma wspaniałe korzyści zdrowotne.  Ananas zawiera właściwości zdolne pomagać nam w leczeniu zakażeń w gardle,...

Pozbądź się problemów z ciśnieniem krwi, oczyść tętnice

Tętnice naszego organizmu służą do transportowania składników odżywczych i tlenu do wszystkich części ciała, więc gdy są one zatkane lub uszkodzone, bardzo często cierpi...

Ta receptura uzdrowi kolana, odbuduje kości i stawy w krótkim czasie

Z biegiem lat nasze ciało,a przede wszystkim kości, stawy stają się coraz bardzie podatne na uszkodzenia czego skutkiem są  różnego rodzaju dolegliwości, takie jak: ból kości...

Syrop z marchewki, który usuwa śluz z płuc i łagodzi kaszel

Kiedy dopada nas przeziębienie lub grypa bardzo dobrze jest mieć naturalne leki pomagające zatrzymać kaszel i usunąć śluz z płuc. Dzisiaj prezentujemy Wam domowy syrop, który jest świetny...

Zmieszaj banany z wodą – wygraj walkę z grypą i zapaleniem oskrzeli

Dziś zaprezentujemy Państwu niezwykły zdrowy przepis, naturalny środek wykonany z bananów, który oferuje bardzo korzystne rezultaty. Jest to doskonała naturalna mikstura przeciwko kaszlowi i zapaleniu oskrzeli. Jest smaczny, zdrowy...

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania kurkumy i czarnego pieprzu razem!

Kurkuma to roślina pochodząca z Azji i Ameryki Środkowej, stosowana od tysięcy lat w tradycyjnej medycynie indyjskiej w leczeniu różnych dolegliwości. W połączeniu z czarnym...

Zaskakujące zalety treningu przed pójściem spać!

Prawdopodobnie wiesz, że regularne ćwiczenia i aktywność fizyczna są korzystne dla ogólnego zdrowia i ciała. Czy wiesz jednak, kiedy najlepiej wykonywać codzienne ćwiczenia? Najwyraźniej pora...