Żucie jedzenia: czy 32 naprawdę jest magiczną liczbą?

Dokładne żucie jedzenia pozwala wchłonąć z niego więcej składników odżywczych i pomaga utrzymać idealną wagę.

Co nam daje żucie jedzenia?

Kiedy myślisz o jedzeniu możesz pomyśleć o pracy, która zachodzi w twoim żołądku i jelitach. Ale cały proces trawienny zaczyna się w ustach, od żucia.

Kiedy żujesz jedzenie rozkłada się ono na mniejsze kawałki, które są łatwiej strawne. Po zmieszaniu ze śliną, żucie umożliwia organizmowi wyciągnięcie jak największej ilości składników odżywczych z jedzenia, które spożywasz.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Żucie pokarmu 32 razy

Eksperci mają wiele do powiedzenia na temat żucia. Jedną z powszechnych porad jest przeżuwanie jedzenia około 32 razy przed połknięciem. Celem żucia jest rozbicie jedzenia, aby straciło teksturę.

Żucie 32 razy wydaje się być średnią liczbą stosowaną do większości ugryzień jedzenia. Pokarmy, które trudniej żuć, takie jak stek i orzechy mogą wymagać do 40 żuć na 1 kęs. Pokarmy takie jak arbuz mogą wymagać mniejszej ilości żuć od 10 do 15.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Korzyści z żucia jedzenia

Żucie jest pierwszym krokiem trawienia.

 1. Żucie i ślina rozkładają i mieszają pokarm w ustach. Stamtąd po przełknięciu pokarm trafia do przełyku.
 2. Twój przełyk przenosi pokarm do żołądka.
 3. W żołądku pokarm miesza się z enzymami, które rozkładają jedzenie dzięki czemu możesz go wykorzystać do energii.
 4. Gdy pokarm jest wystarczająco trawiony w żołądku, przenosi się do jelita cienkiego, gdzie miesza się z większą ilością enzymów, które go rozkładają. Substancje odżywcze z pożywienia są wchłaniane w jelicie cienkim.
 5. Odpady są wysyłane do jelita grubego, zwanego okrężnicą. Pozostały odpad jest wydalany przez odbytnicę i odbyt.

Ludzie mogą zapomnieć o przeżuwaniu jedzenia lub zwyczaju połykają go zanim całkowicie go przeżuli.

Żucie jest nie tylko ważną częścią procesu trawienia, ale ma również korzystny wpływ na ogólny stan zdrowia. Ludzie, którzy nie przeżuwają wystarczająco dobrze pokarmu przed połykaniem często mają problemy z trawieniem i są również bardziej narażeni na:

 • krztuszenie się
 • niedożywienie
 • odwodnienie

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są zalety powolnego żucia jedzenia?

Eksperci twierdzą, że im szybciej jesz tym więcej jedzenia będziesz spożywał. Żucie żywności wielokrotnie w wolniejszym tempie może zmniejszyć całkowite spożycie żywności.

W jednym z badań 30 zdrowych kobiet spożywa posiłki w różnych krokach. Kobiety, które jedła wolniej spożywały znacznie mniej jedzenia i czuły się pełniejsze niż te, które jadły szybciej.

W innym badaniu stwierdzono, że przeżuwanie w czasie posiłku zmniejsza podjadanie w późniejszym czasie.

Oprócz kontroli masy ciała, eksperci twierdzą, że prawidłowe żucie jedzenia może również pomóc w zwiększeniu ilości składników odżywczych, które wchłaniasz z jedzenia. W jednym z badań eksperci stwierdzili, że żucie migdałów od 25 do 40 razy nie tylko tłumiło głód, ale także zwiększało zdolność ludzi do wchłaniania składników odżywczych z migdałów.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak powinno wyglądać żucie jedzenia?

Kiedy jesz istnieje dobry i zły sposób na przeżuwanie. Oto jak najlepiej wykorzystać posiłki:

 • Po włożeniu pokarmu do ust zamknij usta i zacznij żuć. Twój język powinien przesuwać jedzenie z boku na bok, a twoja szczęka powinna lekko się obracać.
 • Żuj powoli, licząc do 32 z każdym kęsem jedzenia. Możesz potrzebować więcej lub mniej czasu w zależności od rodzaju jedzenia.
 • Kiedy pokarm stracił całą teksturę można połknąć.

Jeśli masz problemy trawienne, picie wody podczas jedzenia nie zawsze jest dobre dla ciebie. Woda pitna może spowolnić proces trawienia poprzez rozcieńczenie enzymów w organizmie, które rozkładają żywność. Ten efekt jest szczególnie intensywny, jeśli cierpisz na zaburzenia trawienia, takie jak choroba refluksowa przełyku.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Co się dzieje kiedy niedostatecznie przeżujesz jedzenie?

Kiedy nie przeżujesz wystarczająco pokarmu reszta układu trawiennego staje się zdezorientowana. Twoje ciało może nie wytwarzać wystarczającej ilości enzymów potrzebnych do całkowitego rozbicia jedzenia. Może to prowadzić do problemów trawiennych, w tym:

 • wzdęcia
 • biegunka
 • zgaga
 • refluks
 • skurcze
 • nudności
 • bóle głowy
 • problemy skórne
 • drażliwość
 • niedożywienie
 • niestrawność
 • gazy

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Inne pomocne wskazówki dotyczące jedzenia

Wydobądź jak najwięcej z jedzenia, jedząc dobrze. Oto kilka wskazówek jak jeść, aby poprawić trawienie:

 • Pij 30 minut przed lub po jedzeniu, ale nie przy posiłku. Zwiększa to efektywność trawienia.
 • Nie pij kawy zaraz po posiłku. To może przyspieszyć trawienie i wysłać cię do łazienki. Może również powodować zgagę z powodu kwasowości.
 • Unikaj owoców i przetworzonych słodyczy zaraz po posiłku. Słodycze są szybko trawione i mogą powodować gaz i wzdęcia.
 • Unikaj wysiłku fizycznego po posiłku. Trawienie wymaga energii i jest mniej skuteczne, gdy ćwiczysz.
 • Jedz więcej sfermentowanych potraw, takich jak kiszona kapusta i marynaty. Zawierają one enzymy trawienne i korzystne bakterie potrzebne, aby pomóc organizmowi wchłonąć niezbędne składniki odżywcze. Jedzenie tych pokarmów może zmniejszyć objawy zespołu jelita drażliwego, nietolerancji glutenu i alergii oraz astmy.
 • Jedz surowe lub lekko gotowane na parze warzywa, które zawierają większe ilości enzymów i błonnika. Są one ważne dla dobrego trawienia.
 • Idź na spacer po posiłku. Przyspiesza to szybkość z jaką pokarm porusza się w żołądku, wspomagając trawienie.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Żucie jedzenia podsumowanie

Prawidłowe trawienie zaczyna się w ustach. Kiedy jesz pamiętaj, aby dokładnie przeżuć jedzenie, aby uzyskać z niego pełną korzyść.

Koncentrując się na żuciu wiele razy będziesz jeść wolniej. Może to poprawić trawienie, pomóc jeść mniej i poprawić ogólne doznania kulinarne.

POPULARNE ARTYKUŁY

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Czy wiesz, że liście z awokado mogą zapewnić niesamowite korzyści zdrowotne?

Wiemy, że awokado jest wyjątkowo korzystne dla zdrowia i odżywcze, ale czy wiesz, że liście awokado mają również niesamowite korzyści zdrowotne? Są bogate w flawonol,...

Zielona herbata kontra czarna herbata: która z nich jest zdrowsza?

Herbata jest uwielbiana przez ludzi na całym świecie. Zarówno zielona herbata, ​​jak i czarna herbata są wytwarzane z liści rośliny Camellia sinensis. Kluczową różnicą między nimi jest...

Masz ból głowy? Im szybciej to zrobisz, tym szybciej ból zniknie!

Migrena jest stanem objawiającym się silnym bólem głowy, który może dopaść każdego człowieka. Ten problem nie jest tak prosty do wyleczenia, ponieważ powoduje nieznośny ból....

Pozbądź się zatkanych tętnic, wysokiego ciśnienia krwi

Dziś wiele osób zmaga się z wysokim poziomem złego cholesterolu czy też wysokim ciśnieniem krwi, a wszystko to związane jest ze złą dieta i stylem...

Pęcherzyk żółciowy: identyfikacja objawów i problemów, charakterystyka

Pęcherzyk żółciowy to mały organ w kształcie gruszki. Jest umieszczony pod twoją wątrobą w górnej prawej części brzucha. Woreczek żółciowy gromadzi żółć, połączenie płynów, tłuszczu i cholesterolu.Żółć pomaga w...

Potężny naturalny antybiotyk z zaledwie dwóch składników

Antybiotyki są popularnym wyborem w nowoczesnej medycynie. Ich głównym celem jest zwalczanie setek różnych patogenów wywołujących infekcje i wiele innych chorób. Pracownicy służby zdrowia uważają tę klasę...