Żylaki przełyku – przyczyny, objawy, dieta i leczenie

Żylaki przełyku to nieprawidłowe, powiększone żyły w przewodzie łączącym gardło i żołądek (przełyk). Występuje najczęściej u osób z poważnymi chorobami wątroby.

Co to są żylaki przełyku?

Żylaki przełykowe rozwijają się, gdy normalny przepływ krwi do wątroby jest zablokowany przez skrzep lub blizny w wątrobie.

Aby obejść blokady, krew przepływa do mniejszych naczyń krwionośnych, które nie są przeznaczone do przenoszenia dużych objętości krwi. Naczynia mogą przeciekać, a nawet zostać rozerwane, powodując krwawienie zagrażające życiu.

Wiele leków i procedur medycznych może pomóc w zapobieganiu i zatrzymaniu krwawienia z żylaków przełyku.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Żylaki przełyku objawy

Czy żylaki przełyku bolą? Żylaki przełyku zwykle nie powodują oznak i objawów, chyba że krwawią. Objawy krwawienia z żylaków przełyku obejmują:

 • Wymioty i znaczne ilości krwi w wymiocinach
 • Czarne, smoliste lub krwawe stolce
 • Zawroty
 • Utrata przytomności (w ciężkim przypadku)

Twój lekarz może podejrzewać żylaki, jeśli masz objawy choroby wątroby, w tym:

 • Żółte zabarwienie skóry i oczu (żółtaczka)
 • Łatwe krwawienie lub siniaczenie
 • Gromadzenie się płynów w jamie brzusznej (wodobrzusze)

Kiedy iść do lekarza?

Umów się na wizytę u lekarza, jeśli masz objawy, które Cię niepokoją. Jeśli zdiagnozowano u ciebie chorobę wątroby, zapytaj swojego lekarza o ryzyko żylaków przełyku i jak możesz zmniejszyć ryzyko tych powikłań. Zapytaj swojego lekarza o zabieg endoskopowy, aby sprawdzić żylaki przełyku.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Żylaki przełyku przyczyny

Żylaki przełyku czasami tworzą się, gdy przepływ krwi do wątroby jest zablokowany, najczęściej przez blizny w wątrobie spowodowane chorobą wątroby. Przepływ krwi zaczyna się cofać, zwiększając ciśnienie w dużej żyle (żyle wrotnej), która przenosi krew do wątroby.

To ciśnienie (nadciśnienie wrotne) zmusza krew do poszukiwania innych dróg przez mniejsze żyły, takie jak te w najniższej części przełyku. Czasami żyły mogą pękać i krwawić.

Przyczyny żylaków przełyku obejmują:

 • Ciężkie blizny wątrobowe (marskość). Szereg chorób wątroby – w tym zapalenie wątroby, alkoholowa choroba wątroby, stłuszczenie wątroby i zaburzenia dróg żółciowych, nazywane pierwotną marskością żółciową wątroby – może prowadzić do marskości wątroby.
 • Zakrzep (zakrzepica). Zakrzep krwi w żyle wrotnej lub żyle, która wpływa do żyły wrotnej (żyły śledzionowej), może powodować żylaki przełyku.
 • Infekcja pasożytnicza. Schistosomatoza jest pasożytniczą infekcją występującą w niektórych częściach Afryki, Ameryki Południowej, na Karaibach, na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej. Pasożyt może uszkodzić wątrobę, płuca, jelita i pęcherz

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Czynniki ryzyka

Chociaż wiele osób z zaawansowaną chorobą wątroby rozwija żylaki przełyku, większość nie będzie widziała krwawienia. Żylaki są bardziej prawdopodobne, że krwawią, jeśli masz:

 • Wysokie ciśnienie w żyle wrotnej. Ryzyko krwawienia zwiększa się wraz ze wzrostem ciśnienia w żyle wrotnej (nadciśnienie wrotne).
 • Duże żylaki. Im większe żylaki, tym bardziej prawdopodobne jest krwawienie.
 • Czerwone znaki na żylakach. Podczas oglądania przez endoskop, który przechodzi przez gardło, niektóre żylaki wykazują długie, czerwone smugi lub czerwone plamki. Te oznaczenia wskazują na wysokie ryzyko krwawienia.
 • Ciężka marskość wątroby lub niewydolność wątroby. Żylaki przełyku u alkoholika często właśnie są spowodowane przez marskość wątroby. Najczęściej, im cięższa jest choroba wątroby, tym bardziej prawdopodobne jest krwawienie z żylaków.
 • Kontynuacja picia alkoholu. Ryzyko krwawienia z żylaków jest znacznie większe, jeśli nadal pijesz, niż gdy się przestaje, zwłaszcza jeśli twoja choroba wiąże się z alkoholem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Komplikacje

Najpoważniejszym powikłaniem żylaków przełyku jest krwawienie. Po epizodzie krwawienia znacznie zwiększa się ryzyko kolejnego epizodu krwawienia. Jeśli stracisz wystarczającą ilość krwi możesz doznać szoku, który może doprowadzić do śmierci.

Zapobieganie

Obecnie żadne leczenie nie zapobiega rozwojowi żylaków przełyku u osób z marskością wątroby. Podczas gdy leki beta-adrenolityczne są skuteczne w zapobieganiu krwawieniom u wielu osób z żylakami przełyku, nie zapobiegają one powstawaniu żylaków przełyku.

Jeśli zdiagnozowano u ciebie chorobę wątroby, zapytaj lekarza o strategie unikania powikłań choroby wątroby. Aby zachować zdrową wątrobę:

 • Nie pij alkoholu. Osobom z chorobą wątroby często zaleca się zaprzestanie picia alkoholu, ponieważ wątroba przetwarza alkohol. Picie alkoholu może stresować i tak już wrażliwą wątrobę.
 • Żylaki przełyku dieta. Wybierz dietę roślinną, która jest pełna owoców i warzyw. Wybierz pełnoziarniste i chude źródła białka. Zmniejsz ilość tłustych i smażonych potraw, które jesz.
 • Utrzymaj zdrową wagę. Nadmiar tłuszczu może uszkodzić wątrobę. Otyłość wiąże się z większym ryzykiem powikłań marskości. Schudnij, jeśli jesteś otyły lub masz nadwagę.
 • Używaj chemikaliów oszczędnie i ostrożnie. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na chemii gospodarczej, takich jak środki czystości i spreje na owady. Jeśli pracujesz z chemikaliami, stosuj się do wszystkich środków ostrożności. Twoja wątroba usuwa toksyny z twojego ciała, więc ograniczaj ilość toksyn, które musi przetworzyć.
 • Zmniejsz ryzyko zapalenia wątroby. Udostępnianie igieł i seks bez zabezpieczenia może zwiększyć ryzyko wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Chroń siebie, powstrzymując się od seksu lub stosując prezerwatywę, jeśli zdecydujesz się na seks.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Żylaki w przełyku diagnoza

Endoskopia

Jeśli masz marskość wątroby, lekarz powinien zbadać twoje żylaki przełyku, gdy jesteś zdiagnozowany. Częstotliwość przechodzenia testów przesiewowych zależy od Twojego stanu. Główne testy stosowane w diagnostyce żylaków przełyku to:

 • Egzamin endoskopowy. Procedura zwana endoskopią górnego odcinka przewodu pokarmowego jest preferowaną metodą badania żylaków. Lekarz wprowadza cienką, elastyczną, zapaloną rurkę (endoskop) przez usta do przełyku, żołądka i początku jelita cienkiego (dwunastnicy).Lekarz będzie szukał rozszerzonych żył, mierzy je jeśli zostaną znalezione i sprawdza czerwone smugi i czerwone plamki, które zwykle wskazują na znaczne ryzyko krwawienia.
 • Testy obrazowania. Zarówno tomografia komputerowa jamy brzusznej, jak i ultrasonografia dopplerowska żył śledzionowych i wrotnych mogą sugerować obecność żylaków przełyku.
 • Endoskopia kapsułkowa. W tym teście połykasz kapsułkę wielkości witaminy, zawierającą niewielki aparat fotograficzny, który robi zdjęcia przełyku, gdy przechodzi przez przewód pokarmowy. Może to być opcja dla osób, które nie mogą lub nie chcą mieć egzaminu endoskopowego. Technologia ta jest droższa od zwykłej endoskopii i nie jest tak dostępna.

Żylaki przełyku leczenie

Głównym celem leczenia żylaków przełyku jest zapobieganie krwawieniom. Krwawienie z żylaków przełyku zagraża życiu. Jeśli wystąpi krwawienie, dostępne są zabiegi mające na celu powstrzymanie krwawienia.

Leczenie zapobiegające krwawieniu

Leczenie obniżenia ciśnienia krwi w żyle wrotnej może zmniejszyć ryzyko krwawienia żylaków przełyku. Zabiegi mogą obejmować:

 • Leki zmniejszające ciśnienie w żyle wrotnej. Rodzaj leku na ciśnienie krwi zwanego beta-blokerem może pomóc obniżyć ciśnienie krwi w żyle wrotnej, zmniejszając prawdopodobieństwo krwawienia. Leki te obejmują propranolol (Inderal, Innopran) i nadolol (Corgard).
 • Używanie gumek do wiązania krwawiących żył. Jeśli żylaki przełyku wydają się być narażone na wysokie ryzyko krwawienia, lekarz może zalecić procedurę zwaną podwiązaniem pasm.

  Za pomocą endoskopu lekarz chwyta żylaki i owija je elastyczną opaską, która zasadniczo „dusi” żyły, aby nie mogły krwawić.

Leczenie, jeśli krwawisz

Żylaki przełyku, a śmierć? Krwawienie z żylaków może zagrażać życiu, a natychmiastowe leczenie jest niezbędne. Leczenie stosowane w celu zatrzymania krwawienia i odwrócenia skutków utraty krwi to:

 • Używanie gumek do wiązania krwawiących żył.
 • Leki spowalniające przepływ krwi do żyły wrotnej. Lek o nazwie oktreotyd (Sandostatin) jest często stosowany w terapii endoskopowej w celu spowolnienia przepływu krwi z narządów wewnętrznych do żyły wrotnej. Leczenie jest zwykle kontynuowane przez pięć dni po epizodzie krwawienia.
 • Odchylenie przepływu krwi od żyły wrotnej. Lekarz prowadzący może zalecić procedurę zwaną przezsercową wewnątrzwątrobową zastawkę portową ( TIPS ) w celu umieszczenia bocznika. Bocznik to mała rurka umieszczona między żyłą wrotną a żyłą wątrobową, która przenosi krew z wątroby do serca. Wstrząs zmniejsza ciśnienie w żyle wrotnej i często zatrzymuje krwawienie z żylaków przełyku.

Ponowne krwawienie

Krwawienie powróci u większości osób z krwawieniem z żylaków przełyku. Leki beta-adrenolityczne i podwiązanie żylaków są zalecanymi metodami leczenia, aby zapobiec ponownemu krwawieniu.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: