Strona głównaZdrowieŻylaki przełyku - przyczyny, objawy, dieta i leczenie

Żylaki przełyku – przyczyny, objawy, dieta i leczenie

Żylaki przełyku to nieprawidłowe, powiększone żyły w przewodzie łączącym gardło i żołądek (przełyk). Występuje najczęściej u osób z poważnymi chorobami wątroby.

Co to są żylaki przełyku?

Żylaki przełykowe rozwijają się, gdy normalny przepływ krwi do wątroby jest zablokowany przez skrzep lub blizny w wątrobie.

- Advertisement -

Aby obejść blokady, krew przepływa do mniejszych naczyń krwionośnych, które nie są przeznaczone do przenoszenia dużych objętości krwi. Naczynia mogą przeciekać, a nawet zostać rozerwane, powodując krwawienie zagrażające życiu.

Wiele leków i procedur medycznych może pomóc w zapobieganiu i zatrzymaniu krwawienia z żylaków przełyku.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Żylaki przełyku objawy

Czy żylaki przełyku bolą? Żylaki przełyku zwykle nie powodują oznak i objawów, chyba że krwawią. Objawy krwawienia z żylaków przełyku obejmują:

 • Wymioty i znaczne ilości krwi w wymiocinach
 • Czarne, smoliste lub krwawe stolce
 • Zawroty
 • Utrata przytomności (w ciężkim przypadku)

Twój lekarz może podejrzewać żylaki, jeśli masz objawy choroby wątroby, w tym:

 • Żółte zabarwienie skóry i oczu (żółtaczka)
 • Łatwe krwawienie lub siniaczenie
 • Gromadzenie się płynów w jamie brzusznej (wodobrzusze)

Kiedy iść do lekarza?

Umów się na wizytę u lekarza, jeśli masz objawy, które Cię niepokoją. Jeśli zdiagnozowano u ciebie chorobę wątroby, zapytaj swojego lekarza o ryzyko żylaków przełyku i jak możesz zmniejszyć ryzyko tych powikłań. Zapytaj swojego lekarza o zabieg endoskopowy, aby sprawdzić żylaki przełyku.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Żylaki przełyku przyczyny

Żylaki przełyku czasami tworzą się, gdy przepływ krwi do wątroby jest zablokowany, najczęściej przez blizny w wątrobie spowodowane chorobą wątroby. Przepływ krwi zaczyna się cofać, zwiększając ciśnienie w dużej żyle (żyle wrotnej), która przenosi krew do wątroby.

To ciśnienie (nadciśnienie wrotne) zmusza krew do poszukiwania innych dróg przez mniejsze żyły, takie jak te w najniższej części przełyku. Czasami żyły mogą pękać i krwawić.

Przyczyny żylaków przełyku obejmują:

 • Ciężkie blizny wątrobowe (marskość). Szereg chorób wątroby – w tym zapalenie wątroby, alkoholowa choroba wątroby, stłuszczenie wątroby i zaburzenia dróg żółciowych, nazywane pierwotną marskością żółciową wątroby – może prowadzić do marskości wątroby.
 • Zakrzep (zakrzepica). Zakrzep krwi w żyle wrotnej lub żyle, która wpływa do żyły wrotnej (żyły śledzionowej), może powodować żylaki przełyku.
 • Infekcja pasożytnicza. Schistosomatoza jest pasożytniczą infekcją występującą w niektórych częściach Afryki, Ameryki Południowej, na Karaibach, na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej. Pasożyt może uszkodzić wątrobę, płuca, jelita i pęcherz

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Czynniki ryzyka

Chociaż wiele osób z zaawansowaną chorobą wątroby rozwija żylaki przełyku, większość nie będzie widziała krwawienia. Żylaki są bardziej prawdopodobne, że krwawią, jeśli masz:

 • Wysokie ciśnienie w żyle wrotnej. Ryzyko krwawienia zwiększa się wraz ze wzrostem ciśnienia w żyle wrotnej (nadciśnienie wrotne).
 • Duże żylaki. Im większe żylaki, tym bardziej prawdopodobne jest krwawienie.
 • Czerwone znaki na żylakach. Podczas oglądania przez endoskop, który przechodzi przez gardło, niektóre żylaki wykazują długie, czerwone smugi lub czerwone plamki. Te oznaczenia wskazują na wysokie ryzyko krwawienia.
 • Ciężka marskość wątroby lub niewydolność wątroby. Żylaki przełyku u alkoholika często właśnie są spowodowane przez marskość wątroby. Najczęściej, im cięższa jest choroba wątroby, tym bardziej prawdopodobne jest krwawienie z żylaków.
 • Kontynuacja picia alkoholu. Ryzyko krwawienia z żylaków jest znacznie większe, jeśli nadal pijesz, niż gdy się przestaje, zwłaszcza jeśli twoja choroba wiąże się z alkoholem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Komplikacje

Najpoważniejszym powikłaniem żylaków przełyku jest krwawienie. Po epizodzie krwawienia znacznie zwiększa się ryzyko kolejnego epizodu krwawienia. Jeśli stracisz wystarczającą ilość krwi możesz doznać szoku, który może doprowadzić do śmierci.

Zapobieganie

Obecnie żadne leczenie nie zapobiega rozwojowi żylaków przełyku u osób z marskością wątroby. Podczas gdy leki beta-adrenolityczne są skuteczne w zapobieganiu krwawieniom u wielu osób z żylakami przełyku, nie zapobiegają one powstawaniu żylaków przełyku.

Jeśli zdiagnozowano u ciebie chorobę wątroby, zapytaj lekarza o strategie unikania powikłań choroby wątroby. Aby zachować zdrową wątrobę:

 • Nie pij alkoholu. Osobom z chorobą wątroby często zaleca się zaprzestanie picia alkoholu, ponieważ wątroba przetwarza alkohol. Picie alkoholu może stresować i tak już wrażliwą wątrobę.
 • Żylaki przełyku dieta. Wybierz dietę roślinną, która jest pełna owoców i warzyw. Wybierz pełnoziarniste i chude źródła białka. Zmniejsz ilość tłustych i smażonych potraw, które jesz.
 • Utrzymaj zdrową wagę. Nadmiar tłuszczu może uszkodzić wątrobę. Otyłość wiąże się z większym ryzykiem powikłań marskości. Schudnij, jeśli jesteś otyły lub masz nadwagę.
 • Używaj chemikaliów oszczędnie i ostrożnie. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na chemii gospodarczej, takich jak środki czystości i spreje na owady. Jeśli pracujesz z chemikaliami, stosuj się do wszystkich środków ostrożności. Twoja wątroba usuwa toksyny z twojego ciała, więc ograniczaj ilość toksyn, które musi przetworzyć.
 • Zmniejsz ryzyko zapalenia wątroby. Udostępnianie igieł i seks bez zabezpieczenia może zwiększyć ryzyko wystąpienia wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Chroń siebie, powstrzymując się od seksu lub stosując prezerwatywę, jeśli zdecydujesz się na seks.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Żylaki w przełyku diagnoza

Endoskopia

Jeśli masz marskość wątroby, lekarz powinien zbadać twoje żylaki przełyku, gdy jesteś zdiagnozowany. Częstotliwość przechodzenia testów przesiewowych zależy od Twojego stanu. Główne testy stosowane w diagnostyce żylaków przełyku to:

 • Egzamin endoskopowy. Procedura zwana endoskopią górnego odcinka przewodu pokarmowego jest preferowaną metodą badania żylaków. Lekarz wprowadza cienką, elastyczną, zapaloną rurkę (endoskop) przez usta do przełyku, żołądka i początku jelita cienkiego (dwunastnicy).Lekarz będzie szukał rozszerzonych żył, mierzy je jeśli zostaną znalezione i sprawdza czerwone smugi i czerwone plamki, które zwykle wskazują na znaczne ryzyko krwawienia.
 • Testy obrazowania. Zarówno tomografia komputerowa jamy brzusznej, jak i ultrasonografia dopplerowska żył śledzionowych i wrotnych mogą sugerować obecność żylaków przełyku.
 • Endoskopia kapsułkowa. W tym teście połykasz kapsułkę wielkości witaminy, zawierającą niewielki aparat fotograficzny, który robi zdjęcia przełyku, gdy przechodzi przez przewód pokarmowy. Może to być opcja dla osób, które nie mogą lub nie chcą mieć egzaminu endoskopowego. Technologia ta jest droższa od zwykłej endoskopii i nie jest tak dostępna.

Żylaki przełyku leczenie

Głównym celem leczenia żylaków przełyku jest zapobieganie krwawieniom. Krwawienie z żylaków przełyku zagraża życiu. Jeśli wystąpi krwawienie, dostępne są zabiegi mające na celu powstrzymanie krwawienia.

Leczenie zapobiegające krwawieniu

Leczenie obniżenia ciśnienia krwi w żyle wrotnej może zmniejszyć ryzyko krwawienia żylaków przełyku. Zabiegi mogą obejmować:

 • Leki zmniejszające ciśnienie w żyle wrotnej. Rodzaj leku na ciśnienie krwi zwanego beta-blokerem może pomóc obniżyć ciśnienie krwi w żyle wrotnej, zmniejszając prawdopodobieństwo krwawienia. Leki te obejmują propranolol (Inderal, Innopran) i nadolol (Corgard).
 • Używanie gumek do wiązania krwawiących żył. Jeśli żylaki przełyku wydają się być narażone na wysokie ryzyko krwawienia, lekarz może zalecić procedurę zwaną podwiązaniem pasm.

  Za pomocą endoskopu lekarz chwyta żylaki i owija je elastyczną opaską, która zasadniczo „dusi” żyły, aby nie mogły krwawić.

Leczenie, jeśli krwawisz

Żylaki przełyku, a śmierć? Krwawienie z żylaków może zagrażać życiu, a natychmiastowe leczenie jest niezbędne. Leczenie stosowane w celu zatrzymania krwawienia i odwrócenia skutków utraty krwi to:

 • Używanie gumek do wiązania krwawiących żył.
 • Leki spowalniające przepływ krwi do żyły wrotnej. Lek o nazwie oktreotyd (Sandostatin) jest często stosowany w terapii endoskopowej w celu spowolnienia przepływu krwi z narządów wewnętrznych do żyły wrotnej. Leczenie jest zwykle kontynuowane przez pięć dni po epizodzie krwawienia.
 • Odchylenie przepływu krwi od żyły wrotnej. Lekarz prowadzący może zalecić procedurę zwaną przezsercową wewnątrzwątrobową zastawkę portową ( TIPS ) w celu umieszczenia bocznika. Bocznik to mała rurka umieszczona między żyłą wrotną a żyłą wątrobową, która przenosi krew z wątroby do serca. Wstrząs zmniejsza ciśnienie w żyle wrotnej i często zatrzymuje krwawienie z żylaków przełyku.

Ponowne krwawienie

Krwawienie powróci u większości osób z krwawieniem z żylaków przełyku. Leki beta-adrenolityczne i podwiązanie żylaków są zalecanymi metodami leczenia, aby zapobiec ponownemu krwawieniu.


Przestań używać tych leków, ponieważ powodują utratę pamięci

Każdego roku leki na receptę są odpowiedzialne za ponad 100 000 zgonów i prowadzą do ponad 1,5 miliona przypadków hospitalizowanych osób, które doświadczyły poważnych...

10 najlepszych naturalnych źródeł witaminy C

Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, która jest ważna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju, jak również dla utrzymania...

Cha Cha Cha Chia! 5 powodów, aby dodać Chia do diety

Nasiona Chia należą do najzdrowszych i najbardziej pożywnych pokarmów na świecie. Są pełne składników odżywczych, które mogą mieć znaczące korzyści dla twojego ciała i mózgu.  Przedstawiamy...

Cynamon na cukrzycę: przyprawa do kontrolowania poziomu cukru we krwi

Znany z indywidualnego zapachu, który jest jednocześnie mieszanką słodyczy i ostrej przyprawy, cynamon to podstawa wielu dań i wypieków. Ale cynamon może obiecać coś...

Wymieszaj kurkumę, olej kokosowy, imbir i pij ten napój przed snem

Objadanie się przed pójściem do łóżka może prowadzić do refluksu, zgagi i bezsenności. Dobrą rzeczą jest to, że możemy rozwiązać ten problem. Imbir, kurkuma i mleko kokosowe to kombinacja,...

To jest klucz do odbudowy chrząstek, więzadeł

Czy to ze względu na złą postawę ciała, korzystanie z nieodpowiednich butów lub po prostu z biegiem lat, bóle stawów kolanowych i innych stawów są problemem,...

2 punkty akupresury, które mogą złagodzić ból stawów i sztywność mięśni

Kiedy ludzie się starzeją, nie można uniknąć sztywności stawów, bólu kolan i pleców. Istnieje wiele komercyjnych produktów, które pomagają rozwiązać te problemy. Twierdzą, że pomagają...

Czerwona kapusta kilka razy zdrowsza niż zielona

Większość ludzi woli spożywać zieloną kapustę nie wiedząc, że czerwona jest znacznie od niej zdrowsza. To wspaniałe warzywo jakim jest czerwona kapusta dostarcza naszemu organizmowi...

Spraw, by kości były 20 lat młodsze dzięki temu przepisowi

Ból kości, tkliwość lub ogólny ból są częstym problemem, szczególnie wśród osób w średnim wieku lub starszych. Kiedy jesteś młody, zdrowie kości rzadko cię...

Ta kobieta piła wodę z miodem i cytryną każdego dnia

Idealne naturalny środek na przeziębienie jest mieszaniną miodu i soku z cytryny. Miód to środek antybakteryjny, który wzmacnia układ odpornościowy i przyspiesza proces gojenia,...

Nie należy tego robić, jeśli masz krew typu O jeśli chcesz zdrowo żyć

Osoby z tym typem krwi mają niezwykle istotną rolę w społeczeństwie. Są jednocześnie dokładni i produktywni, ale kiedy doświadczają stresu, ludzie z tą grupą krwi stają się...

Co to jest agorafobia. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia

Agorafobia to zaburzenie lękowe, które powoduje, że ludzie bardzo boją się pewnych miejsc i sytuacji. Dowiedz się o przyczynach i jak leczy się agorafobię. Co...

Czy wiesz co się dzieje kiedy pijesz wodę z miodem na pusty żołądek?

Prawdopodobnie znasz zalety regularnego spożycia miodu, ale czy wiesz, co się dzieje, gdy pijesz wodę z miodem na pusty żołądek? To jest najlepsze co możesz...

Sok przeciwutleniający do łagodzenia zapalenia stawów

Zawsze wiedzieliśmy, że przeciwutleniacze mająbardzo silne działanie na organizm, ponieważ  chronią zdrowe komórki przed skutkami działania wolnych rodników. Wolne rodniki to cząsteczki powstające po rozkładzie...

Jak przygotować wodę imbirową pomagającą w leczeniu migreny

Imbir był już stosowany kilka wieków temu w kuchni chińskiej, indyjskiej i Bliskiego Wschodu, był ceniony ze względu na swoje właściwości kulinarne i lecznicze. Imbir ma wysoką...

Spożywaj rodzynki, aby oczyścić i odtruć wątrobę

Twoja wątroba jest jednym z najbardziej złożonych organów w twoim ciele. Pomaga w trawieniu i regulacji poziomu cholesterolu i cukru we krwi, wzmacnia odporność...

Jak nasiona dyni mogą pomóc ci lepiej spać

Nasiona dyni niby są małe, ale są pełne substancji odżywczych, a ich wyrzucenie byłoby prawdziwym wstydem. Nasiona dyni zawierają znaczną ilość zdrowych tłuszczów, magnezu i cynku, które...

Jeśli pijesz wodę z cytryną z rana dodaj do niej ananasa.

Większość zna korzyści płynące z picia wody z cytryną w godzinach porannych. Jednak spróbuj dodać ananasa i napój ten będzie jeszcze zdrowszy. Ten owoc jest bogaty w minerały,...

Pokarmy, które powinieneś włączyć do diety i kontrolować cholesterol

Cholesterol jest rodzajem tłuszczu, którego organizm potrzebuje (do pewnego stopnia), aby funkcjonował optymalnie. Chociaż jest to związane z wieloma problemami zdrowotnymi, minimalna dawka tego typu tłuszczu...

Poznaj jakie choroby można wyleczyć za pomocą pieczonej cebuli

Cebula jest znana od wieków jako silny naturalny środek, który może być stosowany w leczeniu wielu chorób.  Oto lista niektórych  zastosowań cebuli jako naturalnego środka...

Zapalenie otrzewnej: przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie otrzewnej jest zapaleniem cienkiej warstwy tkanki pokrywającą wnętrze jamy brzusznej i większość narządów. Zapalenie jest zwykle wynikiem infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Może to być spowodowane...

Mukowiscydoza – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Mukowiscydoza jest wrodzonym zaburzeniem, które powoduje poważne uszkodzenie płuc, układu trawiennego i innych narządów w organizmie. Mukowiscydoza co to takiego? Co to jest mukowiscydoza? Mukowiscydoza atakuje...

Naciśnij te punkty i pozbądź się bólu głowy bez stosowania leków

Ból głowy może być bardzo irytujący i bolesny. Choć możemy przyjmować leki w celu złagodzenia bólu to musimy mieć na względzie, że mają one wiele skutków...

Pij ten napój każdego dnia, wzmocnij organizm i poczuj się młodziej

Wraz z zmieniającymi się obecnymi czasami i niezdrowym stylem życia naprawdę nie możemy oczekiwać, że nasz organizm będzie pracować na pełnych obrotach, a nasze...

Gdy to przeczytasz nigdy więcej nie wyrzucisz skorupek po jajkach!

Kiedy używasz do czegoś jajek, skorupki zawsze lądują w koszu. A to błąd! Wydaje się to dziwne, ale są one jak najbardziej jadalne i...

Burak ma niesamowitą moc: może wyleczyć te 12 chorób

Burak jest znany jako bardzo zdrowe jedzenie, które może leczyć różne warunki od czasów starożytnych. Starożytni Grecy i Rzymianie jedli buraki z powodu różnych...

Seler naciowy – wspaniałe warzywo, które przyczynia się do utraty wagi

Już o wielu lat seler naciowy jest warzywem powszechnie wykorzystywanym w dietach stosowanych dla utraty wagi, ma niską zawartość węglowodanów i kalorii.  W swojej masie roślina ta zawiera...

Przepis z Biblii. To potężne lekarstwo, które ma 3,5 tyś lat leczy wszystkie choroby

Drzewa oliwne wraz z owocami i liśćmi od dawna używane są jako żywność i lekarstwo. Liście oliwne mogą być używane do leczenia zapalenia płuc, gruźlicy,...

Bruceloza u ludzi. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Bruceloza jest infekcją bakteryjną, która rozprzestrzenia się ze zwierząt na ludzi - najczęściej poprzez niepasteryzowane mleko, ser i inne produkty mleczne. Bruceloza kilka faktów Rzadziej bakterie...

Czy słyszałeś o owocowym cudzie, który zapobiega cukrzycy

Ten egzotyczny owoc o słodko-kwaśnym smaku po przekrojeniu przypomina pięcioramienną gwiazdę. Dzięki temu stanowi bardzo efektowną dekorację drinków czy ciast, ale może być również...

5 najlepszych herbat na zaparcia: wypróbuj je!

Zaparcie to problem trawienny  powstający, gdy twoje jelita nie działają tak, jak powinny. Jest bardzo powszechny i ​​jest to problem żołądkowo-jelitowy, który dotyka większość ludzi. Jest to związane...

Pij ciepłą wodę kurkumową codziennie, a organizm będzie Ci za to wdzięczny

Prawdopodobnie słyszałeś, że kurkuma jest jedną z najzdrowszych przypraw na świecie ze względu na niesamowitą zawartość składników odżywczych oraz silne właściwości przeciwzapalne, przeciwzmarszczkowe i...

Jajka i cholesterol – ile jaj można bezpiecznie zjeść każdego dnia?

Jajka są jednymi z najbardziej pożywnych pokarmów na naszej planecie. Jednak czy jajka i cholesterol w nich zawarty jest bezpieczny dla naszego zdrowia? W rzeczywistości...

Zupa imbirowo-czosnkowa może pomóc pokonać przeziębienie, grypę

To znowu ta pora roku, kiedy co trzecia osoba wygląda i czuje się okropnie. Kaszel, gorączka, ból głowy i przekrwienie są najczęstszymi objawami przeziębienia...

Dlaczego kurkuma i czarny pieprz to potężne zdrowotne połączenie?

Kurkuma i czarny pieprz mają korzyści zdrowotne, ze względu na zawarte w nich związki: kurkuminę i piperynę. Kurkuma, znana również jako złota przyprawa, to wysoka...

Jak leczyć ból gardła za pomocą naturalnych składników

Podrażnienie gardła jest irytującym symptomem, który mamy, gdy dochodzi do infekcji naszych migdałków lub dróg oddechowych. Powoduje to nieprzyjemne uczucie pieczenia , któremu zwykle towarzyszy stan zapalny i trudności...

Ten przepis na smoothie z kurkumy niweluje raka i łagodzi stany zapalne

Obecnie kurkuma stała się popularnym składnikiem każdego posiłku lub napoju, takiego jak ten przepis na smoothie z kurkumy, ze względu na swoją reputację jako...

Jak usunąć kwas moczowy z organizmu i pozbyć się bólu stawów

Czy wiesz, że istnieje naturalne lekarstwo na bóle stawów, a dodatkowo eliminuje nadmiar kwasu moczowego w organizmie? Poniższy przepis na bardzo smaczny sok pomoże rozwiązać...

5 oznak niedoborów składników odżywczych, które są zapisane na twojej twarzy

Zwykłym sposobem sprawdzenia czy masz niedobór witamin jest wykonanie szeregu badań krwi, które mogą być dość drogie i trzeba je zaplanować. Ujawniają czy masz...

Ananas i banan, 2 składniki, które pomogą Ci usunąć nadmiar tłuszczu

Ten pyszny owocowy shake z ananasów i bananów, pełen białka i antyutleniaczy, przyśpiesza utratę wagi i eliminuje tłuszcz z okolic brzucha. Jest to pyszny i...

Sok ten jest doskonały kiedy chcesz usunąć kwas moczowy z organizmu

Stany zapalne takie jak dna moczanowa, zapalenie stawów, a nawet uszkodzenia nerek są głównie powodowane przez krystalizację kwasu moczowego w stawach. Nieleczona krystalizacja może powodować...

Zapobiegaj wypadaniu i siwieniu włosów stosując olej kokosowy

Kiedy upływ czasu naznaczy twoje ciało, zaczynają się dziać różne rzeczy. Jednym z nich jest wypadanie włosów, podobnie jak pojawianie się siwych włosów. Pojawiają się one...

Te owoce to prawdziwy skarb: leczą prostatę, zwalczają zaparcia i zapobiegają rakowi żołądka, jelita grubego i cienkiego

Złote jagody są to małe owoce, o okrągłym kształcie i bardzo słodkim smaku. Mają barwę żółtą i są otoczone w powłoczkę, która wygląda jak...

Problem chrapania zniknie kiedy będziesz przyjmować tą mieszankę!

Chrapanie jest częstym problemem dla większości ludzi. Nie tylko wpływa na zdrowie i jakość snu osoby, która chrapie, ale także na tych, którzy dzielą to...

14 produktów alkalicznych, które mogą zapobiegać rakowi, chorobom serca i otyłości

Poziom pH twojego ciała powinien być zawsze zasadowy i to od Ciebie zależy czy utrzymasz swoje ciało alkaliczne dla optymalnego zdrowia. Jednak regularne spożywanie...

Nigdy nie ignoruj tych 6 znaków nierównowagi hormonalnej

Panie, czy kiedykolwiek czułyście niekontrolowane emocje, gniew i sfrustrowanie, ale bez konkretnego powodu? W tym przypadku brak równowagi hormonalnej jest zdecydowanie głównym powodem. Hormony...

Zobacz co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy pijesz każdego dnia 1 piwo

Nie od dziś wiadomo, że spożywanie dużych ilości piwa może zaszkodzić naszemu zdrowiu, a nawet możemy się od niego uzależnić, ale według przeprowadzonych badania warto...

Te proste ćwiczenia pomogą ci przy zespole cieśni nadgarstka

Częściej występujący u kobiet niż mężczyzn zespół cieśni nadgarstka (CTS) to choroba dłoni, która powoduje ból, mrowienie i drętwienie dłoni spowodowane naciskiem na nerw...

Ocet jabłkowy dawkowanie. Ile należy pić dziennie?

Ocet jabłkowy jest używany w kuchni i medycynie naturalnej od tysięcy lat. Wielu twierdzi, że ma korzyści zdrowotne wpływające na utratę wagi, poprawę poziomu cukru...

Najlepsze owoce w leczeniu niedokrwistości

Wszyscy możemy cierpieć na anemię w pewnym momencie naszego życia. Niezdrowa dieta, obfite miesiączki, problemy z wątrobą lub nerkami ... brak żelaza przynosi konsekwencje, których...

Naciśnij te trzy punkty, a ból pleców zniknie natychmiast!

Ból pleców jest bardzo częstym problemem w dzisiejszych czasach, a tysiące ludzi cierpi z jego powodu. Jeśli nie jest leczony w odpowiednim czasie może stać...

Jak oczyścić nerki naturalnie i zapobiegać częstemu oddawaniu moczu

Nerki są jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele odpowiedzialnym za eliminację odpadów i równowagę płynów ustrojowych. Jeśli jednak często odczuwasz potrzebę oddawania moczu...

Ta mieszanina zwiększy odporność organizmu, oczyści wątrobę i…

Przepis ten to doskonały naturalny środek zwiększający odporność, poprawiający funkcję wątrobę, spożywając go uzyskasz także lepszą cerę i pozbędziesz się zmarszczek. Według wielu lekarzy i ekspertów medycyny tybetańskiej...

Jest to dieta alkaliczna, którą powinien stosować każdy pacjent z rakiem

Zdrowy styl życia i dieta mają kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia, a jest to szczególnie ważne w przypadku zdiagnozowania niektórych chorób zagrażających życiu....

Ten zielony sok zatrzymuje bóle głowy i migreny w ciągu 1 minuty

Co druga osoba cierpi na bóle głowy lub migrenę. Te wspólne warunki mogą różnić się intensywnością i wahać się od łagodnego do ciężkiego. Oprócz...

10 oznak, że w Twoim ciele może rozwijać się rak!

Rak jest jedną z najgroźniejszych i najbardziej rozprzestrzenionych chorób w dzisiejszych czasach. Mimo, że zdrowa dieta może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, geny mogą...

Usuń kamienie żółciowe naturalnie pijąc ten napój

Ten naturalny środek zapobiegnie powstawaniu kamieni żółciowych i usunie istniejące.  Wiele osób twierdzi, że lek ten pomógł im pozbyć się kamieni żółciowych w krótkim czasie. Przepis Składniki: 250...

Cierpisz na reumatoidalne zapalenie stawów? Jedz te produkty!

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłym i bolesnym stanem charakteryzującym się osłabieniem stawów i ich tkanek łącznych. Jest to jedna z autoimmunologicznych chorób zapalnych, które mają wpływ...

Używaj tego 2 razy dziennie i chudnij bez wykonywania ćwiczeń

Przygotowanie tego przepisu trwa zaledwie kilka minut, pamiętaj, że należy go przechowywać w lodówce i spożywać każdego dnia.  Radzimy wypróbować różnych rodzajów miodu i  dodania do nich cynamonu, aż uzyska...

9 sposobów zapobiegania osteoporozie (utracie masy kości)

Chociaż utrata masy kości lub osteoporoza występuje głównie u osób starszych powyżej 50 roku życia należy zacząć stosować środki ostrożności w młodym wieku. Twój...

Dlaczego warto każdego dnia spożywać kiwi

Ten wspaniały owoc ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Kiwi ma okrągły kształt, jest pokryte brązową skórką, a środek wypełnia miąższ o zielonej barwie, który ma specyficzny,...

Naturalny lek na zapalenie oskrzeli, kaszel i problemy z płucami!

Jest to znany środek ludowy do leczenia astmy, a także na choroby płuc i serca. Lekarstwo jest przygotowywane na różne sposoby od wieków przez...