Nieśmiertelność Jest Blisko: Jak Biotechnologia i Sztuczna Inteligencja Mogą Wydłużyć Życie

Ray Kurzweil, znany pisarz, futurolog i wynalazca, od dekad głosi tezę, że dzięki połączeniu biotechnologii i sztucznej inteligencji można przezwyciężyć ograniczenia ludzkiego organizmu. Jego cel? Zintegrowanie się z maszynami i osiągnięcie stanu hiperinteligentnych istot żyjących w nieskończoność.

Wprowadzenie do Transhumanizmu

Kurzweil, 76-letni naukowiec, w 2005 roku opublikował bestsellerową książkę „The Singularity Is Near” („Osobliwość jest blisko”). Opisał w niej koncepcję „osobliwości”, czyli przełomu technologicznego, który pozwoli człowiekowi na osiągnięcie niemal nieograniczonych możliwości, nadludzkiej inteligencji oraz specyficznie rozumianej nieśmiertelności. Teraz, 25 czerwca, premierę ma jego kolejna książka „The Singularity Is Nearer” („Osobliwość jest bliżej”), która ponownie rozbudzi zainteresowanie tematyką transhumanizmu – ruchem mającym na celu przekraczanie ograniczeń ludzkiego ciała i umysłu oraz wydłużanie życia dzięki nowoczesnym technologiom.

Nanotechnologia: Klucz do Wydłużenia Życia

Kurzweil twierdzi, że nanotechnologia odegra kluczową rolę w wydłużeniu ludzkiego życia. W jego wizji, nanoroboty mogą naprawiać uszkodzenia komórek, które powstają w wyniku ich ciągłego podziału i starzenia się. Obecnie, młode ciało potrafi samodzielnie naprawiać te uszkodzenia, ale z wiekiem staje się to coraz trudniejsze. „Jedynym rozwiązaniem (…) jest wyleczenie starzenia się,” pisze Kurzweil. Potrzebujemy technologii zdolnej do naprawy uszkodzeń na poziomie komórkowym i tkankowym. Najbardziej obiecującym rozwiązaniem są nanoroboty, które mogłyby działać w krwiobiegu, naprawiając narządy i utrzymując ciało w doskonałej kondycji przez nieokreślony czas.

Przełomowe Możliwości Nanorobotów

Najdłużej żyjącym człowiekiem była Francuzka Jeanne Clement, która dożyła ponad 120 lat. Kurzweil uważa, że nie ma powodu, by ludzie nie mogli żyć znacznie dłużej. Zgodził się z przekonaniem gerontologa Aubreya de Greya, że pierwsza osoba, która dożyje 1000 lat, prawdopodobnie już się urodziła. Do 2050 roku nanotechnologia może rozwiązać wystarczająco dużo problemów związanych ze starzeniem się, by 100-latkowie mogli żyć do 150 lat. Wtedy, do 2100 roku, możemy znaleźć rozwiązania na wszystkie nowe wyzwania, jakie przyniesie ten wiek. Sztuczna inteligencja będzie kluczowa w tych badaniach, a postęp technologiczny będzie przebiegał wykładniczo.

Nanotechnologia i Zastąpienie Narządów

Kurzweil przewiduje, że nanoroboty wyposażone w czujniki i komputery będą mogły działać na poziomie komórkowym w ludzkim krwiobiegu. Każde ciało może wymagać miliardów nanobotów do naprawy degradujących się narządów. Dzięki monitorowaniu i dostosowywaniu poziomu niezbędnych substancji oraz utrzymywaniu struktury narządów, nanoboty mogą utrzymać ciało w dobrym zdrowiu przez nieokreślony czas. W przyszłości nanoboty mogą całkowicie zastąpić biologiczne narządy, tworząc optymalizowane ciało ludzkie.

Człowiek czy Maszyna?

Dłuższe życie to nie jedyna korzyść z technologii, jaką przewiduje Kurzweil. Uważa, że rola nanobotów w ludzkich ciałach będzie stale rosła. W pewnym momencie ciało może stać się w 99,9% niebiologiczne. Kurzweil wyobraża sobie przyszłość, w której technologia kontroluje sekwencjonowanie DNA, sztuczna inteligencja rozwiązuje problemy zdrowotne, a nanokomputery sterują funkcjonowaniem organizmu, przepisując DNA i kontrolując komórki. Nasze mózgi i tkanki krwi mogą być zastąpione przez nanoboty, co pozwoli na stworzenie ciał i umysłów znacznie przekraczających dzisiejsze możliwości.

Przyszłość Ludzkiego Ciała

Kurzweil twierdzi, że do lat czterdziestych lub pięćdziesiątych XXI wieku będziemy mogli budować nasze ciała i mózgi na niespotykaną dotąd skalę. Dzięki rozwojowi nanotechnologii będziemy w stanie tworzyć zoptymalizowane ciała, które pozwolą nam na bieganie szybciej i dłużej, oddychanie pod wodą jak ryby, a nawet posiadanie skrzydeł, jeśli tego zechcemy. Będziemy myśleć miliony razy szybciej, a nasze przetrwanie nie będzie zależne od biologicznych ciał. Możliwość „wgrywania” mózgów do maszyn i tworzenia ich kopii zapasowych może zrewolucjonizować nasze pojmowanie nieśmiertelności.

Mózg Połączony z Chmurą

W niedawnym wywiadzie dla magazynu „Wired” Kurzweil mówił o fundamentalnym zwiększeniu możliwości mózgu poprzez jego podłączenie do chmury, podobnie jak smartfon. Dzięki temu ludzie mogliby wykonywać skomplikowane obliczenia i łączyć się z innymi „mózgami” w chmurze. Przewiduje, że do 2030 roku będziemy mogli połączyć nasze mózgi z komputerami, co pozwoli na błyskawiczne przetwarzanie informacji i komunikację.

Spełnione Prognozy Kurzweila

W 1999 roku Kurzweil przewidywał pojawienie się botów takich jak ChatGPT oraz osiągnięcie poziomu inteligencji człowieka przez sztuczną inteligencję jeszcze w tej dekadzie. Niektórzy naukowcy uważają, że generatywna AI rozwija się tak szybko, że może to nastąpić już w przyszłym roku. „Kiedy osiągniemy AGI (sztuczna inteligencja ogólna), komputery będą mogły zrobić wszystko, łącznie z myciem naczyń i tworzeniem poezji,” mówił Kurzweil.

Dla sceptyków warto przypomnieć, że 86% prognoz Kurzweila już się sprawdziło. To imponujący wynik, który daje wiele do myślenia o przyszłości, jaką przewiduje ten wizjoner.