Doksycyklina (ulotka): dawkowanie, zastosowanie, skutki uboczne

Doksycyklina jest stosowana w leczeniu zakażeń bakteryjnych w wielu różnych częściach ciała. Jest również stosowany w leczeniu pryszczów i ropni.

Doksycyklina

Doksycyklina co to jest?

Tabletki doksycykliny występują w postaciach o natychmiastowym uwalnianiu i opóźnionym uwalnianiu. Doksycyklina występuje również w dwóch innych doustnych postaciach: kapsułce i roztworze. Ponadto doksycyklina jest podawana w postaci roztworu do wstrzykiwań.

Jak działa doksycyklina?

Doksycyklina należy do grupy leków zwanych tetracyklinami. Ten lek działa poprzez blokowanie wytwarzania białka bakteryjnego. Czyni to poprzez wiązanie pewnych jednostek białka. To powstrzymuje wzrost białka i leczy twoją infekcję.

Kiedy stosować?

Doksycyklina jest stosowana w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Mogą to być choroby przenoszone drogą płciową, infekcje skóry, infekcje oczu, infekcje dróg oddechowych i inne. Jest również stosowany jako leczenie uzupełniające w przypadku ciężkiego trądziku i w celu zapobiegania malarii.

Skutki uboczne

Tabletka doksycykliny może powodować działania niepożądane. Niektóre są bardziej powszechne, a niektóre są poważne.

Częste działania niepożądane

Częste działania niepożądane doksycykliny mogą obejmować:

 • utrata apetytu
 • nudności i wymioty
 • biegunka
 • wysypka
 • wrażliwość na słońce
 • pokrzywka

Poważne skutki uboczne

W przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Poważne działania niepożądane i ich objawy mogą obejmować:

 • Biegunka
 • Wysokie ciśnienie krwi w czaszce. Objawy mogą obejmować:
  • bół głowy
  • rozmyty obraz
  • podwójne widzenie
  • utrata wzroku
 • Podrażnienie przełyku lub owrzodzenia przełyku
 • Niedokrwistość
 • Zapalenie trzustki. Objawy mogą obejmować:
  • ból w górnej części brzucha lub ból w jamie brzusznej
  • gorączka

Zastrzeżenie: Naszym celem jest dostarczenie najbardziej istotnych i aktualnych informacji. Ponieważ jednak leki wpływają na każdą osobę inaczej, nie możemy zagwarantować, że informacje te obejmują wszystkie możliwe działania niepożądane. Ta informacja nie zastępuje porady lekarskiej. Zawsze omawiaj potencjalne skutki uboczne z lekarzem, który zna Twoją historię medyczną.

Reakcje alergiczne

Doksycyklina może powodować ciężką reakcję alergiczną. Objawy mogą obejmować:

 • problemy z oddychaniem
 • obrzęk gardła lub języka

W przypadku reakcji alergicznej należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Interakcje z innymi lekami

Leki, których nie należy stosować w przypadku doksycykliny

 • Penicylina. Doksycyklina może przeszkadzać w zabijaniu bakterii przez penicylinę.
 • Izotretinoina. Przyjmowanie razem izotretynoiny i doksycykliny może zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia wewnątrzczaszkowego.

Interakcje, które mogą sprawić, że Twoje leki będą mniej skuteczne

 • Leki zobojętniające kwas, które zawierają aluminium, wapń, magnez, salicylan bizmutu i preparaty zawierające żelazo
 • Leki powodujące drgawki, takie jak barbiturany, karbamazepina i fenytoina

Interakcje, które mogą zwiększać skutki uboczne

 • Warfaryna. Lekarz może zmniejszyć dawkę warfaryny, jeśli trzeba zażywać ją z doksycykliną.

Zastrzeżenie: Naszym celem jest dostarczenie najbardziej istotnych i aktualnych informacji. Ponieważ jednak leki wchodzą w interakcje z innymi osobami, nie możemy zagwarantować, że informacje te zawierają wszystkie możliwe interakcje. Ta informacja nie zastępuje porady lekarskiej. Zawsze należy porozmawiać z lekarzem na temat możliwych interakcji ze wszystkimi lekami na receptę, witaminami, ziołami i suplementami oraz lekami sprzedawanymi bez recepty.

Inne zagrożenia i ostrzeżenia

Doksycyklina

Ostrzeżenie dotyczące interakcji z żywnością: Pokarmy zawierające wapń mogą blokować ilość tego leku, który jest wchłaniany przez twoje ciało. Oznacza to, że może nie działać tak dobrze, aby leczyć twój stan. Niektóre pokarmy bogate w wapń to mleko i ser.

Dla kobiet w wieku rozrodczym, które mają nadwagę: W związku z tym lekiem istnieje większe ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi w czaszce. Zapytaj swojego lekarza, czy ten lek jest odpowiedni dla Ciebie.

Dla osób z nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym: istnieje większe ryzyko wysokiego ciśnienia krwi w czaszce po spożyciu tego leku. Zapytaj swojego lekarza, czy ten lek jest odpowiedni dla Ciebie.

Ciąża i karmienie piersią

Dla kobiet w ciąży: Nie ma odpowiednich badań dotyczących stosowania doksycykliny u kobiet w ciąży. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę. Poproś lekarza, aby poinformował cię o szczególnym ryzyku związanym z ciążą.

W przypadku kobiet karmiących piersią: Doksycyklina przenika do mleka matki i może wywoływać działania niepożądane u dziecka karmionego piersią. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli karmisz piersią swoje dziecko.

Dawkowanie

Wszystkie możliwe dawki i formy leku muszą być skonsultowane z lekarzem. Twoje dawkowanie, forma leku i częstotliwość przyjmowania leku zależą od:

 • twój wiek
 • leczony stan
 • jak ciężki jest twój stan
 • inne schorzenia, które masz
 • jak reagujesz na pierwszą dawkę

Ważne uwagi

Ogólne

 • Możesz przyjmować ten lek z jedzeniem lub bez jedzenia
 • Możesz ciąć tabletkę doustną, ale nie miażdżyć jej.

Przechowywanie

 • Przechowuj lek w temperaturze pokojowej pomiędzy 20°C, a 25°C
 • Trzymaj ten lek z dala od światła.
 • Nie przechowuj tego leku w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki.

Czułość na promienie słoneczne

Lek ten może uczynić skórę bardziej wrażliwą na słońce i zwiększyć ryzyko poparzenia słonecznego. Unikaj słońca, jeśli możesz. Jeśli nie możesz koniecznie nałóż krem ​​przeciwsłoneczny.

Zastrzeżenie: Strona zdroweporadniki.pl dokłada wszelkich starań, aby upewnić się, że wszystkie informacje są poprawne, wszechstronne i aktualne. Jednak ten artykuł nie powinien być wykorzystywany jako substytut wiedzy i doświadczenia licencjonowanego pracownika służby zdrowia. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje o leku zawarte w niniejszym dokumencie mogą ulec zmianie i nie obejmują wszystkich możliwych zastosowań, wskazówek, środków ostrożności, ostrzeżeń, interakcji między lekami, reakcji alergicznych lub niepożądanych działań. Brak ostrzeżeń lub innych informacji dotyczących danego leku nie oznacza, że ​​lek lub połączenie leków jest bezpieczne, skuteczne lub odpowiednie dla wszystkich pacjentów lub wszystkich konkretnych zastosowań.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Domowe lekarstwo, które w szybki sposób usunie zapalenie zatok

Zapalenie zatok jest obrzękiem lub zapaleniem tkanki wyścielającej zatoki. Dzieje się tak, gdy zatoki są wypełnione płynem i zarazkami zamiast powietrza.Częste objawy zapalenia zatok:-Krwotok -Ból głowy -Utrata...

Oto jak cytryna i soda oczyszczona może uratować życie!

Badania potwierdziły, że soda oczyszczona w połączeniu z cytryną jest niezwykle korzystna dla naszego zdrowia.Najważniejszą rzeczą jest to, że ta kombinacja jest nawet bardziej skuteczna...

Przyjmuj witaminę „D” przez 3 miesiące, a wszystkie te choroby znikną

Bardzo mało produktów żywnościowych w naturalny sposób zawiera witaminę D w swoim składzie. Wśród nich można podkreślić na przykład łososie i inne rodzaje ryb oraz żółtko jaj. Jest to...

Jak przygotować ocet jabłkowy w swoim domu

Liczne korzyści zdrowotne octu jabłkowego są niepodważalne. Ten wspólny składnik kuchenny może podnieść Twoje zdrowie na wielu poziomach. Działa cuda zarówno w środku, jak i na...

Naturalny środek, który poprawi słabe krążenie krwi w 2 tygodnie

Słaba cyrkulacja jest powszechnym problemem zdrowotnym dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Chociaż może to być dość niebezpieczne, większość ludzi ignoruje problem jako coś nieistotnego. Nieleczone,...

Czy masz żółte zęby lub zapalenie dziąseł? – Użyj tego raz w tygodniu

Jak wybielić zęby bez ich uszkodzenia? Ten przepis na wybielanie zębów pomaga w praktycznie każdym rodzaju choroby dziąseł, a tym samym wybiela zęby, rozpuszcza kamień...

Naturlany preparat, który sprawi, że ​​Twoje włosy będą rosnąć jak szalone

Dla większości ludzi czy to mężczyzn, czy kobiet piękne, zdrowe włosy są czymś na co każdy zwraca uwagę. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych metod...

Dlaczego każdego ranka powinno się pić szklankę wody z cytryną?

Większość ludzi nie może znieść kwaśnego smaku cytryn, w rzeczywistości niektórzy nie potrafią nawet myśleć o cytrynach bez krzywej miny i zmrużonych oczu.Jednak te owoce...

Jak usunąć kwas moczowy z organizmu i zredukować ból stawów

Czy wiedziałeś, że istnieje naturalna kuracja na ból stawów oraz eliminację nadmiaru kwasu moczowego z organizmu?Skorzystaj z poniższej receptury na wspaniały naturalny sok, aby rozwiązać...

5 artykułów spożywczych, które obniżają poziom cholesterolu

Produkty naturalne są najlepszym rozwiązaniem do walki z chorobami serca, podwyższonym poziomem cholesterolu i innymi zdrowotnymi problemami. Oto lista 5 najlepszych artykułów, które obniżają poziom...