Doksycyklina (ulotka): dawkowanie, zastosowanie, skutki uboczne

Doksycyklina jest stosowana w leczeniu zakażeń bakteryjnych w wielu różnych częściach ciała. Jest również stosowany w leczeniu pryszczów i ropni.

Doksycyklina

Doksycyklina co to jest?

Tabletki doksycykliny występują w postaciach o natychmiastowym uwalnianiu i opóźnionym uwalnianiu. Doksycyklina występuje również w dwóch innych doustnych postaciach: kapsułce i roztworze. Ponadto doksycyklina jest podawana w postaci roztworu do wstrzykiwań.

Jak działa doksycyklina?

Doksycyklina należy do grupy leków zwanych tetracyklinami. Ten lek działa poprzez blokowanie wytwarzania białka bakteryjnego. Czyni to poprzez wiązanie pewnych jednostek białka. To powstrzymuje wzrost białka i leczy twoją infekcję.

Kiedy stosować?

Doksycyklina jest stosowana w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Mogą to być choroby przenoszone drogą płciową, infekcje skóry, infekcje oczu, infekcje dróg oddechowych i inne. Jest również stosowany jako leczenie uzupełniające w przypadku ciężkiego trądziku i w celu zapobiegania malarii.

Skutki uboczne

Tabletka doksycykliny może powodować działania niepożądane. Niektóre są bardziej powszechne, a niektóre są poważne.

Częste działania niepożądane

Częste działania niepożądane doksycykliny mogą obejmować:

 • utrata apetytu
 • nudności i wymioty
 • biegunka
 • wysypka
 • wrażliwość na słońce
 • pokrzywka

Poważne skutki uboczne

W przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Poważne działania niepożądane i ich objawy mogą obejmować:

 • Biegunka
 • Wysokie ciśnienie krwi w czaszce. Objawy mogą obejmować:
  • bół głowy
  • rozmyty obraz
  • podwójne widzenie
  • utrata wzroku
 • Podrażnienie przełyku lub owrzodzenia przełyku
 • Niedokrwistość
 • Zapalenie trzustki. Objawy mogą obejmować:
  • ból w górnej części brzucha lub ból w jamie brzusznej
  • gorączka

Zastrzeżenie: Naszym celem jest dostarczenie najbardziej istotnych i aktualnych informacji. Ponieważ jednak leki wpływają na każdą osobę inaczej, nie możemy zagwarantować, że informacje te obejmują wszystkie możliwe działania niepożądane. Ta informacja nie zastępuje porady lekarskiej. Zawsze omawiaj potencjalne skutki uboczne z lekarzem, który zna Twoją historię medyczną.

Reakcje alergiczne

Doksycyklina może powodować ciężką reakcję alergiczną. Objawy mogą obejmować:

 • problemy z oddychaniem
 • obrzęk gardła lub języka

W przypadku reakcji alergicznej należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Interakcje z innymi lekami

Leki, których nie należy stosować w przypadku doksycykliny

 • Penicylina. Doksycyklina może przeszkadzać w zabijaniu bakterii przez penicylinę.
 • Izotretinoina. Przyjmowanie razem izotretynoiny i doksycykliny może zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia wewnątrzczaszkowego.

Interakcje, które mogą sprawić, że Twoje leki będą mniej skuteczne

 • Leki zobojętniające kwas, które zawierają aluminium, wapń, magnez, salicylan bizmutu i preparaty zawierające żelazo
 • Leki powodujące drgawki, takie jak barbiturany, karbamazepina i fenytoina

Interakcje, które mogą zwiększać skutki uboczne

 • Warfaryna. Lekarz może zmniejszyć dawkę warfaryny, jeśli trzeba zażywać ją z doksycykliną.

Zastrzeżenie: Naszym celem jest dostarczenie najbardziej istotnych i aktualnych informacji. Ponieważ jednak leki wchodzą w interakcje z innymi osobami, nie możemy zagwarantować, że informacje te zawierają wszystkie możliwe interakcje. Ta informacja nie zastępuje porady lekarskiej. Zawsze należy porozmawiać z lekarzem na temat możliwych interakcji ze wszystkimi lekami na receptę, witaminami, ziołami i suplementami oraz lekami sprzedawanymi bez recepty.

Inne zagrożenia i ostrzeżenia

Doksycyklina

Ostrzeżenie dotyczące interakcji z żywnością: Pokarmy zawierające wapń mogą blokować ilość tego leku, który jest wchłaniany przez twoje ciało. Oznacza to, że może nie działać tak dobrze, aby leczyć twój stan. Niektóre pokarmy bogate w wapń to mleko i ser.

Dla kobiet w wieku rozrodczym, które mają nadwagę: W związku z tym lekiem istnieje większe ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi w czaszce. Zapytaj swojego lekarza, czy ten lek jest odpowiedni dla Ciebie.

Dla osób z nadciśnieniem wewnątrzczaszkowym: istnieje większe ryzyko wysokiego ciśnienia krwi w czaszce po spożyciu tego leku. Zapytaj swojego lekarza, czy ten lek jest odpowiedni dla Ciebie.

Ciąża i karmienie piersią

Dla kobiet w ciąży: Nie ma odpowiednich badań dotyczących stosowania doksycykliny u kobiet w ciąży. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę. Poproś lekarza, aby poinformował cię o szczególnym ryzyku związanym z ciążą.

W przypadku kobiet karmiących piersią: Doksycyklina przenika do mleka matki i może wywoływać działania niepożądane u dziecka karmionego piersią. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli karmisz piersią swoje dziecko.

Dawkowanie

Wszystkie możliwe dawki i formy leku muszą być skonsultowane z lekarzem. Twoje dawkowanie, forma leku i częstotliwość przyjmowania leku zależą od:

 • twój wiek
 • leczony stan
 • jak ciężki jest twój stan
 • inne schorzenia, które masz
 • jak reagujesz na pierwszą dawkę

Ważne uwagi

Ogólne

 • Możesz przyjmować ten lek z jedzeniem lub bez jedzenia
 • Możesz ciąć tabletkę doustną, ale nie miażdżyć jej.

Przechowywanie

 • Przechowuj lek w temperaturze pokojowej pomiędzy 20°C, a 25°C
 • Trzymaj ten lek z dala od światła.
 • Nie przechowuj tego leku w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki.

Czułość na promienie słoneczne

Lek ten może uczynić skórę bardziej wrażliwą na słońce i zwiększyć ryzyko poparzenia słonecznego. Unikaj słońca, jeśli możesz. Jeśli nie możesz koniecznie nałóż krem ​​przeciwsłoneczny.

Zastrzeżenie: Strona zdroweporadniki.pl dokłada wszelkich starań, aby upewnić się, że wszystkie informacje są poprawne, wszechstronne i aktualne. Jednak ten artykuł nie powinien być wykorzystywany jako substytut wiedzy i doświadczenia licencjonowanego pracownika służby zdrowia. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy zawsze skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Informacje o leku zawarte w niniejszym dokumencie mogą ulec zmianie i nie obejmują wszystkich możliwych zastosowań, wskazówek, środków ostrożności, ostrzeżeń, interakcji między lekami, reakcji alergicznych lub niepożądanych działań. Brak ostrzeżeń lub innych informacji dotyczących danego leku nie oznacza, że ​​lek lub połączenie leków jest bezpieczne, skuteczne lub odpowiednie dla wszystkich pacjentów lub wszystkich konkretnych zastosowań.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Koniec z retencją płynów i obrzękiem, zastosuj ten żel

Czy Twoje nogi są ociężałe? Nagle czujesz mrowienie w nogach? Czy pierścionki, które jeszcze wczoraj były luźne na palcach teraz nie chcą z nich zejść? Możesz mieć problem z zatrzymaniem płynów w organizmie.Często...

Witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę nawet o 50%

Lekarze w Japonii twierdzą, że ryzyko zachorowania na grypę u dzieci może zostać zmniejszone o 50 procent tylko wtedy, gdy przyjmą one witaminę D....

W ten sposób można pozbyć się opadniętej powieki w zaledwie 2 minuty

Proces starzenia sprawia, że nasza skóra wiotczeje i  staje się matowa. Pierwszy obszar, który ujawnia proces starzenia się jest skóra wokół oczu. Mięśnie, które otaczają oko stają...

Wymieszaj kurkumę, imbir, mleko kokosowe i wypij przed snem! Wyniki z rana Cię zaskoczą!

Wzdęcia i rozstrój żołądka są obecnie częstymi problemami zdrowotnymi. Może to być szczególnie intensywne przed snem. Złe trawienie przed snem jest często powodowane refluksem, zgagą lub...

Koktajl, który oczyszcza wątrobę, usuwa zmarszczki i cienie pod oczami

Poznaj idealne połączenie, które oczyści Twoje ciało z toksyn, do tego zabiegu będziemy potrzebować tylko dwóch składników: oliwy z oliwek i soku z cytryny.Ta cudowna...

Dieta śródziemnomorska: plan posiłków i przewodnik dla początkujących

Dieta śródziemnomorska opiera się na tradycyjnej żywności, którą ludzie spożywali w krajach takich jak Włochy i Grecja już w 1960 roku. Badacze zauważyli, że ci...

Połącz 2 składniki, a pozbędziesz się worków pod oczami

 Czy wiedzieliście, że po połączeniu oliwy z oliwek z sokiem z cytryny powstaje wspaniała silna broń do walki z bakteriami i wirusami, a ciało odzyskuje energię,...

Witamina D: korzyści zdrowotne, skutki niedoboru i nadmiaru witaminy D

Jest produkowana przez organizm w odpowiedzi na ekspozycję na słońce, może być również spożywana w żywności lub suplementach. Posiadanie wystarczającej ilości witaminy D jest ważne z wielu powodów,...

Użyj octu jabłkowego w leczeniu zapalenia i bólu stawów

Zapalenie stawów może być bardzo bolesnym i poważnym schorzeniem, które atakuje stawy w różnych częściach ciała. W zależności od stanu możesz odczuwać różne poziomy...

6 powodów dlaczego należy pić sok z buraków każdego dnia!

Buraki zawierają bardzo ważne składniki odżywcze, a posiadają właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne i oczyszczające nasz organizm.Te wspaniałe warzywa zawierają również składniki, które chronią przed chorobami serca, a...