Strona głównaOdchudzanie6 najlepszych sportów na skuteczne odchudzanie – odpowiednie także dla kobiet po...

6 najlepszych sportów na skuteczne odchudzanie – odpowiednie także dla kobiet po 50 roku życia

Wiele osób co roku stara się schudnąć, aby uzyskać wymarzoną sylwetkę i utrzymać ciało w jak najlepszej kondycji. Niestety większość z nich poddaje się już po kilku tygodniach, bo nie lubią wymagających diet i podnoszenia ciężkich ciężarów na siłowni.

Na szczęście jednak, według Ryana Ramana, istnieje wiele innych skutecznych sportów, które mogą pomóc w utracie zbędnych kilogramów w zupełnie naturalny sposób.

Ponadto wiele z nich wiąże się z innymi korzyściami, m.in. poprawą nastroju, wzmocnieniem kości i zmniejszeniem ryzyka szeregu poważnych chorób. Możesz uprawiać te sporty nawet po pięćdziesiątce.

1) Jogging lub bieganie

Jogging i bieganie to świetne ćwiczenia, które pomogą Ci schudnąć. Różnica między nimi polega głównie na tempie – za jogging uważa się zwykle tempo 6,4–9,7 km/h, a bieganie szybciej niż 9,7 km/h.

Ponadto ten rodzaj sportu doskonale  spala szkodliwy tłuszcz trzewny, który otacza narządy wewnętrzne  i jest związany z różnymi chorobami przewlekłymi, takimi jak w szczególności zawał serca czy cukrzyca. 

2) Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to popularna letnia aktywność, która oprócz pozbycia się zbędnych kilogramów pomoże Ci również poprawić postawę i ogólną kondycję.

Choć sport ten można uprawiać głównie na świeżym powietrzu, obecnie wiele siłowni i klubów fitness oferuje rowery stacjonarne, które  umożliwiają jazdę na rowerze w pomieszczeniu.

Ponadto jest to także świetny sposób na zmniejszenie ryzyka chorób serca i zwiększonej wrażliwości na insulinę.

Dodatkowo jest to ćwiczenie bez dużych obciążeń, dzięki czemu w żaden sposób nie uszkodzi stawów. 

3) Trening interwałowy

Trening interwałowy to rodzaj sportu, w którym człowiek wykonuje określone ćwiczenie z największą możliwą intensywnością przez jak najkrótszy czas, na przemian z krótkimi przerwami.

Dlatego cały trening trwa zwykle około 10 do 30 minut,  ale można w jego trakcie spalić naprawdę dużą ilość kalorii.

Do najczęstszych ćwiczeń tego treningu należą głównie bieganie, sprint, skakanie, ćwiczenia brzucha, a nawet jazda na rowerze – na przykład możesz pedałować tak mocno, jak tylko potrafisz przez 30 sekund, następnie pedałuj powoli przez 1 do 2 minut i kontynuuj w tym trybie zmysły przez 10 do 30 minut. 

4) Pływanie

Pływanie to jeden z najzdrowszych, a jednocześnie najskuteczniejszych sportów – ćwiczysz całe ciało, a często nawet mięśnie, których nie można zaangażować w inne ćwiczenia.

Jednocześnie jest to świetny sposób na wsparcie krążenia krwi, a  tym samym zmniejszenie ryzyka zachorowania na różne choroby , m.in. choroby układu krążenia czy cukrzycę. Dodatkowo pływanie nie obciąża stawów, dlatego jest odpowiednie dla osób w każdym wieku. 

5) Joga

Chociaż dla wielu osób joga to tylko rozciąganie, jest to świetny sposób na spalenie sporej ilości kalorii i dostarczenie organizmowi wielu innych korzyści, które wspierają proces odchudzania.

Ten rodzaj sportu jest również szczególnie skuteczny w redukcji stresu,  który jest jedną z najczęstszych przyczyn przyrostu masy ciała, nadwagi, a nawet otyłości.

Ponadto jogę można praktykować absolutnie wszędzie, ponieważ wiele instrukcji można znaleźć w Internecie. 

6) Wyjście na zewnątrz

Nawet coś tak prostego, jak regularne spacery na świeżym powietrzu, może pomóc Ci schudnąć. Jest to bardzo wygodny sposób na odchudzanie, szczególnie odpowiedni dla osób początkujących oraz osób prowadzących siedzący tryb życia.

Dodatkowo nie potrzeba do tego żadnego dodatkowego sprzętu, nie obciąża to stawów, a  jednocześnie przebywanie na świeżym powietrzu korzystnie wpłynie na zdrowie psychiczne.

Jeśli chcesz uzyskać najlepsze rezultaty, wychodź na 30-minutowy spacer przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. 

Zobacz Też: