Dietetyczny hit 2023 roku: kawa kuloodporna. Cud utraty wagi czy tylko chwyt marketingowy?

Kawa kuloodporna w języku angielskim to nazwa, która ostatnio bardzo często się pojawia w internecie. To trend, który wymyślił Dave Asprey, według którego ten konkretny napój powinien znacząco pomóc w staraniach o redukcję wagi.

Ale czy ten trend jest naprawdę skuteczny, czy to tylko chwyt marketingowy?

Kawa kuloodporna jako cudowny napój

Dave Asprey jest amerykańskim przedsiębiorcą, autorem i orędownikiem pseudonaukowej niskowęglowodanowej, wysokotłuszczowej diety znanej jako dieta kuloodporna.

W ramach tej diety niedawno wprowadził na swoim blogu tak zwaną „kawę kuloodporną”, czyli napój, który podobno pomaga zrzucić zbędne kilogramy.

Ten cudowny napój ma dodać nam energii, nasycić na prawie cały poranek i tym samym pomóc schudnąć.

Sam Asprey twierdzi, że ten cud pomógł mu nawet podnieść swój wynik IQ o całe 20 punktów!

Z czego składa się ten napój?

Kawa kuloodporna zawiera tylko kilka produktów spożywczych, które zwykle masz w domu.

Napój składa się z 2 filiżanek (470 ml) kawy2 łyżek stołowych (28 gramów) masła roślinnego i 1–2 łyżek stołowych (15–30 ml) średniołańcuchowego oleju trójglicerydowego (MCT) zmieszanego w blenderze.

Tak, dobrze przeczytałeś. Kawa z masłem i olejem. Ta kombinacja naprawdę nie jest powszechna, ale Dave Asprey twierdzi, że jest więcej niż skuteczna.

Na jakiej zasadzie to działa?

Dave Asprey opiera się na stosunkowo prostej filozofii. Twierdzą, że jeśli zaczniesz dzień od prostego, wysokowęglowodanowego śniadania, do którego jesteś przyzwyczajony, dostaniesz szybki przypływ energii, ale poziom cukru we krwi spadnie w stosunkowo krótkim czasie.

Pojawi się głód, zmęczenie i brak koncentracji. Asprey stoi na stanowisku, że rozpoczęcie dnia od kawy kuloodpornej niesie ze sobą szereg korzyści, dzięki którym schudniesz.

To tłumiony głód. Dzieje się tak dzięki olejowi, który równoważy grelinę i CCK, hormony głodu, utrzymując uczucie sytości aż do lunchu. Będziesz mieć również stały dopływ energii.

Tłuszcz nasycony w maśle spowalnia wchłanianie kofeiny, która zamiast skoku i załamania da Ci energię na kilka godzin. Wreszcie pojawia się tak zwana klarowność umysłu.

Składniki zawarte w kawie kuloodpornej szybko przekształcają się w ketony. Keton to rodzaj cząsteczki, którą mózg wykorzystuje wydajniej niż węglowodany lub cukier.

Połącz ketony z kofeiną o powolnym uwalnianiu, a dosłownie poczujesz, jak twój mózg się włącza.

Czy to naprawdę możliwe?

Dave Asprey opiera swoje twierdzenia na raczej niejasnych badaniach i całkowicie ignoruje część wiedzy naukowej. Niektórzy eksperci buntują się przeciwko jego twierdzeniom, ale niektórzy przyznają, że coś w tym może być.

Niektórzy uważają, że kawa o wysokiej zawartości tłuszczu może w rzeczywistości pomóc organizmowi w stopniowym wchłanianiu energii z kawy, a zatem dłużej niż zwykle.

Nie zaprzeczają nawet twierdzeniu, że w ten sposób naprawdę można osiągnąć redukcję masy ciała. Jeśli kawa z masłem naprawdę sprawia, że ​​człowiek czuje się pełny, może zmniejszyć spożycie kalorii i zacząć chudnąć.

Odchudzanie zawsze działa na zasadzie deficytu kalorycznego, co oznacza, że ​​zaczniesz chudnąć w momencie, gdy spożycie kalorii będzie niższe niż wydatki . To, co myślisz o tym trendzie, zależy wyłącznie od Ciebie. Jednak zdecydowanie warto spróbować.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: