Nadmiar tłuszczu brzusznego, tzw. tłuszczu trzewnego, jest czynnikiem ryzyka wielu chorób. Specjalista ds. żywienia Atli Arnanson zwraca uwagę, że niezrównoważona dieta nie jest dobrym sposobem na jego usunięcie.
Jednym ze sposobów na odchudzanie za pomocą odżywiania jest dieta niskowęglowodanowa. Ale powinno to być naturalną częścią ogólnie zdrowego stylu życia, a nie tylko dietą wypadkową.
Dieta niskowęglowodanowa i ketogeniczna
Jedzenie niskowęglowodanowe polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów. Podstawowym źródłem energii są spożywane tłuszcze.
Ze względu na niskie spożycie węglowodanów tłuszcze w organizmie są również spalane wydajniej w celu dostarczenia energii.
Dodatkowo, dzięki diecie opartej na tłuszczach, wkrótce po jedzeniu poczujesz się pełny , dzięki czemu nie będziesz miał potrzeby przejadania się.
Węglowodany są spożywane tylko w ich naturalnej postaci w diecie ketogenicznej. Ich źródłem są głównie zielone warzywa liściaste i inne rodzaje warzyw, które zawierają głównie błonnik – węglowodany niewpływające na poziom insuliny.
Dieta ketogeniczna powinna opierać się na prawdziwych pokarmach, takich jak ryby, mięso, jaja , warzywa, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona oraz produkty mleczne. Skoncentruj się głównie na wystarczającym spożyciu tych substancji:
- Zdrowe tłuszcze – mięso, ryby, jaja, orzechy, oleje.
- Wysokiej jakości białka – pomagają utrzymać masę mięśniową podczas odchudzania (mięso, ryby, jaja, produkty mleczne, rośliny strączkowe).
- Błonnik – przede wszystkim błonnik rozpuszczalny, który służy jako pokarm dla przyjaznych bakterii jelitowych i utrzymuje uczucie sytości przez dłuższy czas (owoce, warzywa, rośliny strączkowe, zboża, orzechy i nasiona).
Kolejne niezbędne kroki, aby schudnąć
Możesz schudnąć z każdą dietą, ale dla zdrowego, skutecznego i długotrwałego odchudzania bardzo ważne jest, aby przyjąć ogólnie zdrowy styl życia jako część swojego życia. Zawiera głównie:
- Wystarczająca ilość płynów – preferuj picie czystej wody. Dobre są również niesłodzone herbaty, takie jak czarna, zielona lub rooibos. Ogranicz napoje alkoholowe, które są nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale także bardzo wysokokaloryczne.
- Aktywność fizyczna – wybierz ruch, który jest dla Ciebie przyjemny i dasz radę w nim wytrwać. Mogą to być spacery, prace w ogrodzie lub gry na świeżym powietrzu. Do efektywnego spalania kalorii dobrze jest włączyć aktywność o średniej intensywności, tzw. ćwiczenia aerobowe, takie jak jazda na rowerze, pływanie czy biegi wytrzymałościowe.
- Odpoczynek i aktywność – ważna jest równowaga między aktywnością a odpoczynkiem. Nie zapomnij o wystarczającej ilości snu, jego brak zwiększa prawdopodobieństwo przytycia.
- Radzenie sobie ze stresem – stres wyzwala produkcję kortyzolu, hormonu stresu. Jego wysoki poziom zwiększa apetyt i sprzyja magazynowaniu tłuszczu z brzucha. Oprócz eliminowania niepotrzebnego nadmiernego stresu, naucz się z nim pracować.
- Monitorowanie spożycia i produkcji – aby schudnąć, konieczne jest osiągnięcie deficytu energetycznego, w którym przyjmujesz mniej kalorii niż wydajesz. Dotyczy to tylko początku odchudzania, po. Przed odchudzaniem idealnie jest poddać się indywidualnemu kompleksowemu badaniu w celu określenia proporcji tłuszczu w organizmie, ustalenia niezbędnego spożycia i wydatkowania kalorii.