Ile wody należy pić, aby naprawdę zacząć tracić na wadze?

Jeśli próbujesz schudnąć, zwykła, czysta woda powinna stać się Twoim największym sprzymierzeńcem. Według badań może znacznie pomóc w Twoich wysiłkach.

Od dawna uważa się, że picie wody pomaga w utracie wagi. Jak potwierdza specjalistka ds. żywienia Adda Bjarnadottir, MS , twierdzenie to jest poparte nawet kilkoma badaniami naukowymi.

Oczywiście żadna substancja ani preparat do utraty wagi nie jest samooszczędny, ale jeśli dostosujesz swój styl życia, zwiększenie spożycia wody może naprawdę ułatwić Ci odchudzanie.

Pijąc wodę, możesz spalić więcej kalorii

Większość poniższych badań oceniała wpływ wypicia jednej szklanki wody o pojemności 0,5 litra. Picie wody zwiększa ilość spalanych kalorii, co nazywa się spoczynkowym wydatkiem energetycznym.

Wykazano, że u dorosłych spoczynkowy wydatek energetyczny wzrasta o 24–30% w ciągu 10 minut picia wody.

Stan ten trwa co najmniej 60 minut. Potwierdza to również badanie przeprowadzone na dzieciach z nadwagą i otyłością , które wykazało 25% wzrost spoczynkowego wydatku energetycznego po wypiciu zimnej wody.

W badaniu przeprowadzonym na kobietach z nadwagą sprawdzano wpływ zwiększenia spożycia wody o ponad 1 litr dziennie. Stwierdzono, że w ciągu 12 miesięcy spożycie wody doprowadziło do dalszej utraty wagi o 2 kg. Biorąc pod uwagę, że te kobiety nie zmieniły stylu życia poza piciem większej ilości wody , wyniki te są imponujące. Ponadto oba te badania podają, że wypicie 0,5 litra wody pozwala spalić dodatkowe 23 kalorie. W przeliczeniu na cały rok daje to około 17 000 kalorii, czyli ponad 2 kg tłuszczu.

Picie wody przed posiłkiem może zmniejszyć apetyt

Niektórzy twierdzą, że picie wody przed posiłkiem zmniejsza apetyt. Wydaje się, że jest w tym trochę prawdy, ale dotyczy to prawie wyłącznie osób dorosłych w średnim i starszym wieku . Badania na osobach starszych wykazały, że picie wody przed każdym posiłkiem może zwiększyć utratę wagi o 2 kg w ciągu 12 tygodni.

W jednym badaniu uczestnicy z nadwagą i otyłością w średnim wieku, którzy pili wodę przed każdym posiłkiem, stracili o 44% więcej na wadze niż grupa, która nie piła wody.

Inne badanie wykazało również, że wypicie wody przed śniadaniem zmniejsza ilość kalorii spożywanych w trakcie posiłku o 13%. Jednakże działania tego nie wykazano u dzieci i młodych dorosłych.

Picie większej ilości wody wiąże się ze zmniejszeniem spożycia kalorii

Ponieważ woda jest naturalnie bezkaloryczna, ogólnie wiąże się ją ze zmniejszonym spożyciem kalorii. Dzieje się tak głównie dlatego, że zamiast innych napojów , które często są wysokokaloryczne i zawierają cukier, pijesz wodę.

Badania obserwacyjne wykazały, że osoby pijące głównie wodę spożywają średnio aż o 9% (czyli 200 kalorii) mniej całkowitego spożycia. 

Woda pitna może również pomóc w zapobieganiu długotrwałemu przyrostowi masy ciała . Ogólnie rzecz biorąc, przeciętny człowiek przybiera na wadze około 1,45 kg co 4 lata. Kwotę tę można zmniejszyć poprzez:

  • Dodanie 1 szklanki wody : Zwiększenie dziennego spożycia wody o 1 szklankę może zmniejszyć przyrost masy ciała o 0,13 kg.
  • Zastępując inne napoje wodą : Zastąpienie porcji napoju słodzonego cukrem 1 szklanką wody może zmniejszyć czteroletni przyrost masy ciała o 0,5 kg.

Szczególnie ważne jest zachęcanie dzieci do picia wody, ponieważ może to pomóc zapobiec nadwadze lub otyłości zarówno w dzieciństwie, jak i w późniejszym okresie dorosłości.

Ile wody należy pić?

Ogólnie zaleca się wypijanie około 2 litrów wody dziennie. Jednak liczba ta jest bardzo przybliżona. Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, zapotrzebowanie na wodę zależy całkowicie od jednostki.

Na przykład osoby, które dużo się pocą lub regularnie ćwiczą, mogą potrzebować więcej wody niż osoby mało aktywne. Osoby starsze i matki karmiące również muszą uważniej monitorować spożycie wody.

Należy pamiętać, że wodę dostarczamy także z wielu produktów spożywczych i napojów, takich jak kawa, herbata, mięso, ryby, mleko, a zwłaszcza owoce i warzywa.

Dobrą zasadą jest picie wody zawsze, gdy odczuwasz pragnienie i pić tyle, aby ugasić pragnienie.

Jeśli odczuwasz bóle głowy, obniżony nastrój, ciągły głód lub problemy z koncentracją, możesz być lekko odwodniony. Picie większej ilości wody może pomóc zaradzić tej sytuacji. 

Wszystko z umiarem

Jednak z wodą też nie warto przesadzać. Lekarze na ogół nie zalecają picia zbyt dużej ilości wody, ponieważ może to spowodować jej toksyczność.

W skrajnych przypadkach, np. podczas zawodów w piciu wody, powodował nawet śmierć.

Według badań, 1-2 litry wody dziennie wystarczą, aby pomóc w utracie wagi, zwłaszcza jeśli wypija się je przed posiłkami. 

Korzyści są jeszcze większe, gdy zastąpisz słodkie napoje wodą. To bardzo łatwy sposób na ograniczenie cukru i kalorii.

Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz schudnąć , będziesz musiał zrobić znacznie więcej niż tylko pić wodę. Woda to tylko jeden, bardzo mały element układanki.