Jak leczyć bóle pleców, kolan i nóg: Pomocna może być piłka tenisowa

Każdy ból w ciele powoduje dyskomfort. Jednak wiele osób codziennie zmaga się z przewlekłym bólem. Do najczęstszych zalicza się ból pleców, ból nóg i ból kolan.

Jednak to właśnie te obszary w ogromnym stopniu wpływają na codzienne funkcjonowanie . Jednocześnie tylko kilka prostych sztuczek może złagodzić te nieprzyjemne zmartwienia.

Doktor Peggy Pletcher, MS, RD, LD, CDE, twierdzi, że pomocne będzie chodzenie na palcach, ćwiczenia z piłką i wybór odpowiednich butów.

Chodzenie na palcach i ćwiczenia z piłką pomogą złagodzić ból

Najłatwiejszą ulgą w bólu kolan, pleców i nóg jest fizjoterapia. Chodzenie na palcach to jedna z najbardziej zalecanych wskazówek. Aby uzyskać poprawę, wystarczy stać na palcach, ale idealnie jest chodzić energicznie na palcach przez 5 do 15 minut dziennie.

Bardzo odpowiednim ćwiczeniem jest także masaż nóg piłką . Piłka powinna być mniej więcej wielkości piłki tenisowej, ale można również użyć innych twardszych piłek o podobnym rozmiarze. Po prostu usiądź na krześle i rzuć piłkę na podłogę. Masuje całą stopę od palców po piętę.

Wypróbuj ruchy okrężne i ćwiczenia z pasami

Ćwiczenia wykorzystujące ruchy okrężne można wykonywać w pozycji siedzącej lub stojącej.

Po prostu rozluźnij jedną nogę i zakreśl ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara i powtórz to ćwiczenie co najmniej 10 razy. Następnie zamieniasz nogi i ponownie wykonujesz kółko po obu stronach. Można także spróbować ćwiczeń z wykorzystaniem pasa.

Owija się wokół łóżka lub stołka. Następnie siadasz na podłodze i kładziesz jedną nogę pod drugą. Ugnij lekko kolana i spróbuj chwycić pas górną częścią nóg. Naciągając pas, zegnij nogę z powrotem w kierunku głowy. Powtórz to ćwiczenie 10 razy każdą nogą.

Ćwiczenia z palcami i uniesionymi piętami

Weź krzesło i przejdź za nim, aby chwycić się uchwytu krzesła. Będzie wspierać Twoją równowagę. Zegnij jedną nogę w kolanie. Następnie odklej piętę od stopy, na której stoisz, aby stanąć na palcach.

Wytrzymaj chwilę i powoli opuść piętę z powrotem na ziemię. Powtórz step-up na każdej nodze co najmniej 10 razy. Ćwiczenia palcami również łagodzą ból. Można je poluzować i dokręcić lub wykorzystać np. ręcznik podnoszony z podłogi. Powtórz 10 razy każdą nogą.

Nie zapomnij o odpowiednim obuwiu

Wszystkie powyższe porady powinny złagodzić Twój ból. Ale ważne jest również, aby nie zapomnieć o odpowiednim obuwiu. Nie zaleca się noszenia butów na wysokim obcasie , gdyż mogą one przyczynić się do zwyrodnienia stawu kolanowego.

Jednak nawet całkowicie płaskie buty, które nie zapewniają wsparcia stopy, nie są odpowiednim wyborem.

Kolejną ważną kwestią jest szczelność buta. Krótko mówiąc, właściwy wybór obuwia ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu i leczeniu bólów nóg, kolan i pleców . Odpowiednie jest również stosowanie wkładek ortopedycznych.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: