Jak pozbyć się bólu pleców w zaciszu własnego domu

Ból pleców potrafi doskwierać niemiłosiernie. Najczęściej to my sami jesteśmy winni złemu ułożeniu ciała i brakowi ruchu. Czasami jednak może mieć poważniejsze podłoże. Często jednak można sobie pomóc ćwiczeniami w domowym zaciszu.

Przyczyny bólu pleców

Ból pleców może mieć wiele źródeł. Często jest on jedynie objawem innych problemów zdrowotnych, takich jak problemy z mięśniami czy więzadłami wokół kręgosłupa. Jednak może również wskazywać na bardziej poważne problemy, takie jak przepuklina dysku międzykręgowego. Ból w dolnej części pleców może być także oznaką chorób nerek. Doktor Angelica Balingit zaleca, aby w przypadku bólu pleców skonsultować się z lekarzem. W domu można jednak złagodzić ból za pomocą ćwiczeń i ziół.

Proste ćwiczenia na ból pleców

Wszystkie ćwiczenia, które będziesz wykonywać, nie powinny sprawiać bólu. Celem jest delikatne rozciągnięcie mięśni pleców, poprawa krążenia krwi oraz złagodzenie bólu. Poniższe ćwiczenia możesz wykonywać w domowym zaciszu.

Mostek

Połóż się na plecach, stopy ustaw na szerokość bioder. Ręce pozostaw na bokach ciała. Wciśnij stopy w podłogę i powoli unieś pośladki do góry tak, aby twoje ciało tworzyło jedną linię. Ramiona pozostaw na podłodze. Powoli opuść pośladki i odpocznij przez chwilę. Powtórz to piętnaście razy.

Sprawdź to ➡ ➡  5 ćwiczeń na krześle, które spalą tłuszcz z brzucha podczas siedzenia

Gdy skończysz to ćwiczenie, obróć się na brzuch. Wyciągnij ręce nad głowę i wyprostuj nogi. Powoli unieś ręce i nogi z ziemi. Na początku wystarczy kilka centymetrów nad ziemią, ważne jest, abyś czuł się komfortowo podczas ćwiczenia. Kiedy poczujesz, że dolna część pleców się napina, zatrzymaj się i pozostań w tej pozycji przez 2-3 sekundy. Aby nie bolała cię szyja, pochyl głowę i spójrz w dół. Wróć do pozycji wyjściowej i się zrelaksuj. To ćwiczenie wykonaj dziesięć razy.

Kot

Stan na wszystkich czwórkach. Wyprostuj ręce tak, aby były prostopadłe do ramion, a kolana prostopadłe do bioder. Jednostajnie rozłoż swoją wagę na wszystkie cztery kończyny. Wdech i spojrzenie przed siebie. Opuść brzuch w kierunku podłoża. Wydech i przyciągnij brodę do klatki piersiowej. Napnij brzuch i wygię plecy. Staraj się, aby ruchy były płynne. Powtarzaj to ćwiczenie przez co najmniej minutę.

Sfinks

Połóż się na brzuchu, wyciągnij nogi za siebie. Ręce połóż dłońmi w dół obok ramion. Napnij środek brzucha, dolną część pleców oraz mięśnie pośladkowe. Unieś górną część tułowia i głowę od ziemi. Ramiona pozostają nieruchome, stanowią jedynie podparcie. Wydłuż plecy i utrzymuj tę pozycję przez 2-3 minuty.

Sprawdź to ➡ ➡  Ćwiczenia próżniowe pomogą Ci pozbyć się tłuszczu z brzucha

Joga

Dla złagodzenia bólu pleców warto spróbować jogi dla początkujących. Pełna jest ona różnego rodzaju rozciągających ćwiczeń, które wykonuje się powoli i bez nadmiernego wysiłku. Dzięki temu mięśnie będą odpowiednio dotlenione, a ból pleców ulegnie złagodzeniu, niezależnie od obszaru, który sprawia trudności.

Zioła na ból pleców

Ludowa medycyna ma lek na wszystko, również na bóle pleców.

Napięte plecy

Rozetrzyj 300 gramów suszonych pędów wierzby i zalej dwoma litrami zimnej wody. Pozostaw na 8 godzin, a następnie gotuj przez 20 minut. Odcedź i dodaj otrzymany wywar do ciepłej kąpieli. Tego rodzaju kąpiele warto stosować codziennie rano.

Ból dolnej części pleców

Ludowa medycyna proponuje 30 gramów kory wierzby białej oraz 30 gramów zieleńca łąkowego zalanych litrem wódki. Odstaw na 2-3 tygodnie, a następnie przefiltruj. W przypadku bólu przyjmuj trzy łyżeczki naparu na szklankę wody trzy razy dziennie.


ZOBACZ TAKŻE