Strona głównaTrikiCzy wiesz, o której porze zimą należy otwierać OKNA? To najlepszy czas...

Czy wiesz, o której porze zimą należy otwierać OKNA? To najlepszy czas na WYWIETRZENIE domu!

W rezultacie niektórzy rezygnują nawet z wietrzenia domów , aby utrzymać ciepło w środku.

Jest to jednak zły pomysł, ponieważ dopływ świeżego powietrza jest niezbędny, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.

Nieodpowiednia wentylacja ma wpływ na nasze zdrowie, dlatego dzięki portalowi santeplusmag podpowiemy w tym artykule kiedy jest najlepsza pora dnia na wentylację.

Istnieją sposoby na najlepszą wentylację domu bez narażania się na przeziębienie lub zwiększenie kosztów ogrzewania. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy najlepiej otwierać okna. 

Kilka zasad, których należy przestrzegać

Zastanawiasz się, dlaczego ważne jest, aby często wietrzyć mieszkanie lub dom, gdy na zewnątrz jest zimno?

Regularne wietrzenie mieszkania ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Wspiera naszą odporność, zapobiega alergiom na kurz (zwłaszcza roztocza!) oraz zapobiega różnym problemom w domu, takim jak podwyższona wilgotność, pleśń itp. 

Nie musi to jednak oznaczać wyższych rachunków za ogrzewanie. Rozsądny dopływ świeżego powietrza nie ochłodzi Twojego wnętrza.

Wentylując otoczenie, oczyszczasz swoje pomieszczenia mieszkalne ze szkodliwych substancji w otaczającym powietrzu i silnych zapachów wydostających się z łazienki lub kuchni.

Kiedy najlepiej wietrzyć mieszkanie lub dom zimą?

Preferowana jest krótkotrwała, ale intensywna wentylacja. Ponadto zamiast otwierać okno przez cały dzień, po prostu otwórz je na dziesięć minut trzy lub cztery razy dziennie.

Dzięki temu zapewnisz odpowiednią cyrkulację powietrza bez całkowitego wychłodzenia domu.

Zaleca się robić to wcześnie rano, gdy powietrze jest jeszcze bardzo świeże lub późnym wieczorem, po godzinie 22.00.

Te okresy są również odpowiednie, ponieważ zanieczyszczenie powietrza jest najniższe.

Oczywiście, aby uniknąć niepotrzebnych strat, pamiętaj o wyłączeniu grzejników lub innych źródeł ciepła przed wietrzeniem.

Pamiętaj, że otwieranie okien to świetny sposób na naturalną poprawę cyrkulacji powietrza w Twoim domu. Ale wcześniej upewnij się, że jest to odpowiedni czas na wietrzenie.

Uważaj na nadmierną wilgotność lub nadmiernie zanieczyszczoną atmosferę. Idealna wilgotność w pomieszczeniu powinna zawsze utrzymywać się poniżej 60%.

Jak przewietrzyć wnętrze, gdy za oknem jest smog?

Gdy w powietrzu występuje duże stężenie zanieczyszczeń, lepiej nie otwierać okien.

Ponieważ w tym czasie ryzykujesz wpuszczenie zanieczyszczeń do swojego mieszkania.

Dobrym wyborem jest na przykład zastosowanie oczyszczacza powietrza lub zielonych roślin, które są w stanie oczyścić powietrze w domu i wyeliminować wszelkie toksyny.

W ten sposób możesz łatwo przewietrzyć swój dom, gdy standardy smogu (miejska mgła zmieszana z ozonem i drobnymi cząsteczkami) są niskie lub średnie.

Ukryta funkcja okien, która wpływa na wilgotność w domu

Problem ten pojawia się wraz z nadejściem niskich temperatur. Jesień i zima to czas, kiedy ogrzewanie w naszych domach staje się nieodzowne.

Zdarza się, że zauważamy wtedy, że pranie nie wysycha, na szybach skrapla się para, a w różnych miejscach widać pleśń.

Kiedy wilgotność w mieszkaniu przekroczy dopuszczalny poziom i zauważysz powstawanie pleśni, musisz natychmiast zainterweniować i szybko rozwiązać ten problem. 

Pleśnie stwarzają wiele zagrożeń dla zdrowia ludzkiego. Może powodować problemy z oddychaniem i wywoływać różne alergie.

W tym momencie naprawdę najwyższy czas sprawdzić wentylację, bo to główne oznaki, że mamy w domu wilgoć!

Czy wiesz, że przyczyną wilgoci w mieszkaniu mogą być okna?

Zdjęcie: tj

Nie chcesz, aby ciepło uciekało przez nie w tym czasie, więc przez większość czasu zostawiasz je zamknięte. To całkiem zrozumiałe – zwłaszcza w okresie koniecznych oszczędności.

Jednak w wyniku tej trudnej wymiany powietrza spada poziom tlenu w pomieszczeniach (co powoduje senność i zmęczenie), wzrasta wilgotność, a wirusy i bakterie mają cały wachlarz możliwości.

Wszystko to nie ma pozytywnego wpływu na nasze zdrowie ani stan mieszkania.

Zobacz Też: