Strona głównaZdrowie7 pokarmów, których powinieneś unikać, gdy masz depresję

7 pokarmów, których powinieneś unikać, gdy masz depresję

Czy zmagasz się z lękiem, a nawet depresją? Eksperci odkryli, że określone pokarmy mają bezpośredni związek z pogorszeniem stanów depresyjnych. Które produkty spożywcze są nieodpowiednie i należy ich unikać? Możesz być zaskoczony.

Właściwa dieta idzie w parze ze skutecznym leczeniem nieprzyjemnych lęków i depresji. Jeśli wybierzesz właściwą żywność i wyeliminujesz nieodpowiednie, po pewnym czasie możesz poczuć się lepiej.

Uważaj na soję

Często używasz sosu sojowego? Lepiej się go pozbądź. Może znacznie wspierać depresję. Zawiera gluten, który występuje także w makaronach i wielu rodzajach wypieków.

Jeśli Twój organizm jest wrażliwy na tę substancję, możesz doświadczyć dziwnych nastrojów i stanów. Możesz także czuć się ospały i leniwy.

Ketchup

Ketchup jest podobnie nieodpowiednim pożywieniem, ponieważ zawiera stosunkowo wysoki procent cukru i bardzo często sztucznych substancji słodzących.

Obydwa składniki są całkowicie nieodpowiednie dla osób chorych na depresję. Lepiej zrób domową salsę ze świeżych pomidorów i dopraw ją papryczką chili lub przynajmniej pieprzem.

Gotowe sosy, dressingi

Masz lodówkę pełną gotowych dressingów? Za wszelką cenę unikaj tego przysmaku. Nie wpłynie to w żaden sposób na poprawę nastroju, wręcz przeciwnie.

Przemysłowo produkowane sosy i marynaty są również pełne cukru, ale także syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy.

Ich lekkie wersje słodzone są aspartamem, sztucznym słodzikiem, który eksperci kojarzą z pojawieniem się lub pogłębieniem lęku i depresji.

Soki w pudełkach

Należy pamiętać, że soki z pudełka lub butelkach, które również są produkowane na skalę przemysłową, często nie mają nic wspólnego ze świeżym sokiem owocowym. Lepiej zjeść świeży kawałek owocu.

W ten sposób otrzymasz nieproporcjonalnie większą ilość cennych substancji i błonnika.

Przetworzone produkty owocowe są często pełne cukru, soli, tłuszczu i innych niezdrowych substancji, które powodują stany zapalne w naszym organizmie, co może również pogorszyć objawy depresji.

Ciasto z białej mąki

Jeśli nie chcesz pogrążać się w smutku, unikaj także wszelkich wypieków z białej mąki. Niestety wkrótce po spożyciu zamienia się w cukier we krwi.

To jest przyczyną wahań emocjonalnych. Lepiej od czasu do czasu poczęstować się kawałkiem pełnoziarnistego chleba lub innym, zdrowszym zamiennikiem chleba.

Ogranicz też kawę

Uczucie nerwowości i smutku może być również spowodowane nadmiernym spożyciem kawy. Oprócz tego zjawisko to może również zakłócać sen i jego jakość.

Jednak nigdy nie należy całkowicie eliminować kofeiny na raz, ponieważ mogą wystąpić objawy odstawienia, takie jak depresja i bóle głowy. Dlatego zmniejszaj dzienną ilość wypijanej kawy powoli i stopniowo.

Alkohol

Alkohol nigdy nie jest dobrym przyjacielem depresji. Po szybkiej euforii powoduje u osób szczególnie wrażliwych wahania nastroju, często z dotkliwym wpływem na ogólny stan zdrowia.

Zawsze należy zachować ostrożność w przypadku alkoholu, pij go okazjonalnie i tylko w małych dawkach. Należy całkowicie unikać mocnych alkoholi.

Zobacz Też: