Czy aspartam (słodzik) powoduje bóle głowy i raka?

Jeśli cierpisz na cukrzycę lub jesteś świadomy zdrowia i szukasz sposobów na zmniejszenie kalorii, prawdopodobnie wiesz, czym jest aspartam. Aspartam, najczęstszy sztuczny środek słodzący używany na świecie jest szeroko stosowany w różnego rodzaju produktach spożywczych.


[toc]
Uznano go za znacznie bezpieczniejszy niż jego poprzednicy, cyklaminian i sacharyna, które były powiązane z wieloma efektami ubocznymi.

Aspartam powoli zyskiwał popularność i zaczął być stosowany jako sztuczny środek słodzący w kilku komercyjnych produktach spożywczych.

Bezwonny, biały krystaliczny proszek złożony z dwóch aminokwasów jest 160–220 razy słodszy niż sacharoza. Obecnie jest on stosowany w wielu deserach i słodyczach dla diabetyków, dietetycznych colach i napojach, ciastkach, płatkach śniadaniowych oraz lodach.

Czy aspartam powoduje bóle głowy?

Niektóre osoby są bardziej wrażliwe na niektóre substancje niż inne. W badaniu stwierdzono, że niektóre osoby szczególnie cierpią na bóle głowy spowodowane aspartamem i mogą chcieć ograniczyć ich spożycie.

To badanie z 1995 r. zostało jednak później poddane krytyce przez wielu badaczy dotyczące pobierania próbek i metodologii i nie zostało jeszcze powtórzone. Niektórzy uważają, że bóle głowy spowodowane aspartamem można również przypisać niepokojowi związanemu z domniemanym złym działaniem słodzika.

Czy aspartam może powodować raka?

W badaniu z 2007 r. grupom 70–95 szczurów podawano aspartam podczas regularnego karmienia od 12 dnia życia płodowego do naturalnej śmierci. Zaobserwowano, że aspartam prowadzi do zwiększonej częstości występowania nowotworów złośliwych, białaczki i raka sutka.

Stwierdzono, że kiedy ekspozycja na aspartam przez całe życie zaczyna się już w życiu płodowym, jego działanie rakotwórcze nasila się. Badania na ludziach łączące aspartam z rakiem i powstawaniem nowotworów nie są na tyle konkretne, aby potwierdzać hipotezę, że aspartam jest rakotwórczy.

Czy osoby z nadwagą powinny przyjmować aspartam?

To błędne koło – ludzie często przechodzą na żywność ze sztucznymi środkami słodzącymi, aby zmniejszyć kalorie i trzymać się z dala od chorób takich jak cukrzyca. Ale często te praktyki sprawiają, że są podatne na śmiertelną chorobę.

Według badania 2856 osób zaobserwowano, że ci, którzy spożywali aspartam mieli zwykle wyższy BMI i słabą tolerancję glukozy niż ci, którzy w ogóle nie przyjmowali aspartamu.

Naukowcy przypuszczali, że aspartam upośledza tolerancję glukozy u osób otyłych. Jeśli więc pijesz dietetyczny napój gazowany lub dodajesz aspartam do kawy zamiast zwykłego cukru w ​​celu kontroli masy ciała potrzebujesz lepszego planu gry.

Czy aspartam może wywoływać drgawki?

Naukowcy twierdzą w jednym badaniu, że częste spożywanie aspartamu wiąże się z napadami padaczkowymi. Według badań przeprowadzonych na myszach aspartam może podnosić fenyloalaninę (metabolit aspartamu powstającego w ciele) w mózgu, a tym samym hamować syntezę i uwalnianie neuroprzekaźników, które chronią nas przed aktywnością napadową.

Jednak w kolejnych badaniach nie udało się ustalić związku między przyjmowaniem aspartamu, a napadami padaczkowymi.

Czy aspartam wpływa na nastrój?

Aspartam wiąże się również ze zmianami nastroju lub zachowania. Badanie z 1993 r. wykazało, że aspartam (30 mg / kg masy ciała) nasilał objawy depresji u pacjentów z depresją tak bardzo, że badanie musiało zostać przerwane w połowie.

Ale aspartam wydawał się nie mieć takiego wpływu na ludzi bez takiej historii. Jednak w badaniu z 2014 r. dotyczącym zdrowych osób dorosłych aspartam w dawce 25 mg / kg wydawał się zwiększać drażliwość i depresję. Dieta całkowicie pozbawiona aspartamu lub niska dawka 10 mg / kg nie miała takich efektów.

Czy osoby z fenyloketonurią powinny spożywać aspartam?

Chociaż aspartam jest w dużej mierze uważany za bezpieczny dla osób z cukrzycą typu 2, osoby z fenyloketonurią powinny go unikać, ponieważ nie mogą metabolizować fenyloalaniny, składnika aspartamu, który może powodować uszkodzenie mózgu i nerwów.

Fenyloketonuria jest rzadką chorobą genetyczną, w której aminokwas fenyloalanina gromadzi się i odkłada w organizmie. W rzeczywistości prawie każda dietetyk wspomina, że ​​napój gazowany nie powinien być spożywany przez osoby z tą wadą wrodzoną, ponieważ zawiera aspartam.