Flegma w gardle: 7 domowych sposobów, aby się jej pozbyć

Flegma w gardle to gruby, lepki materiał, który bardzo często się pojawia, gdy jesteś chory. Przynajmniej wtedy większość ludzi to zauważa. Ale czy wiedziałeś, że cały czas masz ten śluz?

Błony śluzowe powodują, że flegma chroni i wspiera układ oddechowy. Te membrany tworzą linię:

 • usta
 • nos
 • gardło
 • zatoki
 • płuca

Flegma w gardle przyczyny

Śluz jest lepki, dzięki czemu może uwięzić kurz, alergeny i wirusy. Kiedy jesteś zdrowy, śluz jest cienki i mniej zauważalny. Kiedy jesteś chory lub narażony na zbyt wiele cząstek, flegma w gardle może stać się gęsta i staje się bardziej zauważalna, ponieważ zatrzymuje te obce substancje.

Flegma jest zdrową częścią układu oddechowego , ale jeśli powoduje to dyskomfort, możesz chcieć znaleźć sposób na jej rozrzedzenie lub usunięcie z ciała.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o naturalnych lekarstwach i lekach dostępnych bez recepty oraz o tym, kiedy możesz skontaktować się z lekarzem.

Zalegająca flegma w gardle domowe sposoby

1. Nawilż powietrze

Nawilżanie powietrza wokół ciebie może pomóc utrzymać cienkość śluzu. Być może słyszałeś, że para może usuwać flegmę i zatory. Nie ma wielu dowodów na poparcie tego pomysłu, a może nawet spowodować oparzenia. Zamiast pary można użyć nawilżacza mgły. Możesz uruchomić nawilżacz na cały dzień. Musisz tylko upewnić się, że zmieniasz wodę każdego dnia i czyścisz nawilżacz zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.

2. Pozostań nawodniony

Picie wystarczającej ilości płynów, szczególnie ciepłych może pomóc w przepływie śluzu. Woda może poluzować twoje zatory, pomagając przesuwać śluz.

Spróbuj pić wszystko od soku, przez klarowne buliony, aż po rosół. Inne dobre wybory płynne obejmują bezkofeinową herbatę i ciepły sok owocowy lub wodę cytrynową.

3. Zdrowie układu oddechowego

Spróbuj spożywać pokarmy i napoje zawierające cytrynę, imbir i czosnek . Istnieją pewne anegdotyczne dowody na to, że mogą one pomóc w przeziębieniu, kaszlu i nadmiarze śluzu. Pikantne pokarmy zawierające kapsaicynę, takie jak pieprz cayenne lub papryka chili mogą również tymczasowo usuwać zatory i powodować, że flegma w gardle zostanie usunięta.

Istnieją dowody naukowe, że następujące środki spożywcze i suplementy mogą zapobiegać lub leczyć wirusowe choroby układu oddechowego:

 • korzeń lukrecji
 • żeń-szeń
 • jagody
 • granat
 • herbata z guawy

Potrzebne są dalsze badania, ale dla większości osób dodanie tych składników do diety jest bezpieczne. Jeśli bierzesz jakiekolwiek leki na receptę, zapytaj swojego lekarza przed dodaniem jakichkolwiek nowych składników do diety (niektóre mogą wpływać na skuteczność).

4. Płukać gardło słoną wodę

Płukanie może pomóc usunąć flegmę, która znajduje się w gardle. Może nawet zabić zarazki i ukoić ból gardła.

Wymieszaj szklankę wody z 1/2 do 3/4 łyżeczką soli. Ciepła woda działa najlepiej, ponieważ rozpuszcza szybciej sól. Warto również użyć przefiltrowanej lub butelkowanej wody, która nie zawiera drażniącego chloru. Popij odrobinę mikstury i lekko odchyl głowę. Pozwól, aby mieszanina przedostała się do gardła bez picia. Delikatnie wydmuchaj powietrze z płuc, aby płukać przez 30-60 sekund, a następnie wypluj wodę. Powtórz w razie potrzeby.

5. Użyj oleju eukaliptusowego

Używanie olejku eukaliptusowego może wydostać śluz z klatki piersiowej. Działa poprzez rozluźnienie śluzu, dzięki czemu można go łatwiej usunąć. W tym samym czasie, jeśli masz dokuczliwy kaszel, eukaliptus może go złagodzić. Możesz wdychać parę za pomocą dyfuzora lub użyć balsamu zawierającego ten składnik.

6. Środki zaradcze dostępne bez recepty

Dostępne są także leki dostępne bez recepty. Leki zmniejszające przekrwienie, na przykład: mogą zmniejszyć śluz, który wypływa z nosa. Ten śluz nie jest uważany za flegmę, ale może prowadzić do przeciążenia klatki piersiowej. Leki zmniejszające przekrwienie zmniejszają obrzęk nosa i otwierają drogi oddechowe.

Można znaleźć doustne leki zmniejszające przekrwienie w postaci:

 • tabletki lub kapsułki
 • płyny lub syropy
 • aromatyzowane proszki

7. Leki na receptę

Jeśli masz określone schorzenia lub infekcje, lekarz może przepisać leki w celu leczenia pierwotnej przyczyny twoich objawów. Istnieją specyficzne leki, które powodują, że flegma w gardle zostaje rozluźniona i łatwiej ja usunąć.

Hipertoniczny roztwór soli to leczenie wdychane przez nebulizator. Działa poprzez zwiększenie ilości soli w kanałach powietrznych. Występuje w różnych mocach i może być stosowany u osób w wieku 6 lat i starszych.

Ta terapia zapewnia tylko chwilową ulgę i może powodować pewne działania niepożądane, takie jak kaszel, ból gardła lub ucisk w klatce piersiowej.

Dornase-Alfa (Pulmozyme) jest lekiem rozrzedzającym śluz często stosowanym przez osoby z mukowiscydozą. Wdychasz go przez nebulizator. Jest również odpowiedni dla osób w wieku 6 i więcej lat.

Możesz stracić głos lub wywołać wysypkę podczas stosowania tego leku. Inne działania niepożądane obejmują:

 • dyskomfort w gardle
 • gorączka
 • zawroty głowy
 • katar

Kiedy iść do lekarza

Nadmiar lub gruba flegma od czasu do czasu zwykle nie jest powodem do niepokoju. Możesz zauważyć to rano, ponieważ jest nagromadzony i wysuszony przez noc. Możesz również zauważyć flegmę, jeśli jesteś chory, masz alergie sezonowe lub jesteś odwodniony.

Jeśli niewygodna flegma w gardle staje się regularnym zjawiskiem, możesz umówić się na wizytę u swojego lekarza.

[su_box title=”Istnieje kilka schorzeń, które mogą powodować nagromadzenie flegmy, w tym:” box_color=”#00bbff”]- kwasu refluks
– alergie
– astma
– mukowiscydoza, chociaż ten stan jest zwykle diagnozowany we wczesnym okresie życia
– przewlekłe zapalenie oskrzeli
– inne choroby płuc[/su_box]

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli twoja flegma przeszkadza ci przez miesiąc lub dłużej. Poinformuj lekarza, jeśli masz inne objawy, takie jak:

 • odkrztuszanie krwi
 • ból w klatce piersiowej
 • duszność
 • świszczący oddech

Flegma w gardle perspektywy

Ważne jest, aby pamiętać, że ciało wytwarza śluz przez cały czas. Posiadanie flegmy niekoniecznie stanowi problem. Kiedy zauważysz nadmiar śluzu, zwykle jest to reakcja na chorobę. Kiedy znowu będziesz zdrowy, wszystko powinno wrócić do normy.

PODOBNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

POPULARNE ARTYKUŁY

Może być trujący! Jeśli lubisz to warzywo, przestań to robić!

Nie ma wątpliwości, że szpinak jest jednym z najzdrowszych warzyw na świecie. To liściaste warzywo to prawdziwy magazyn składników odżywczych, w tym witamin i minerałów,...

1,5 miliona roztoczy żyje w Twoim łóżku! Zniszcz je, wykorzystując to rozwiązanie

Jaka jest pierwsza rzecz, jaką robisz po przebudzeniu się rano? Niektórzy idą prosto do toalety, żeby się umyć, inni piją poranną kawę, podczas gdy wielu...

Masuj ten punkt przez 2 minuty każdego dnia, a to się stanie z twoim ciałem!

W ostatnich latach chińska akupresura zyskuje dużą popularność jako doskonały lek na długą listę chorób przewlekłych, głównie dlatego, że okazała się bardzo skuteczna i...

Wystarczy łyk tego napoju, aby skutecznie rzucić palenie

Czy palisz papierosy? Cóż, jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, to jesteś we właściwym miejscu. W tym artykule mamy zamiar pokazać cudowny napój, który pomoże...

Poznaj domowy sposób leczenia blizn i zmarszczek

Toksyny środowiskowe, ekspozycja na promienie UV mogą przyspieszać proces starzenia się skóry, tworząc jednocześnie niedoskonałości, takie jak zmarszczki i blizny. Jest to normalne wraz z upływem...

Zwalcz zapalenie żołądka dzięki temu łatwemu naturalnemu lekarstwu

Twój żołądek jest pokryty warstwą komórek znanych jako błona śluzowa żołądka. Jej zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami spowodowanymi sokami żołądkowymi.Ten środek zabezpieczający staje na przeszkodzie powstawaniu owrzodzeń. Jednocześnie...