Giardia lamblia: objawy, przyczyny, rozpoznanie i leczenie

Giardioza to infekcja w twoim jelicie cienkim. Jest to spowodowane mikroskopijnym pasożytem zwanym Giardia lamblia . Giardioza rozprzestrzenia się poprzez kontakt z zakażonymi ludźmi. I możesz dostać giardiozy przez jedzenie skażonej żywności lub picie skażonej wody.

Giardioza przyczyny

G. Lamblia występuje w kale zwierząt i ludzi. Pasożyty te rozwijają się również w skażonej żywności, wodzie i glebie i mogą przetrwać poza gospodarzem przez długi czas. Przypadkowe spożycie tych pasożytów może prowadzić do infekcji.

Najczęstszym sposobem na uzyskanie lambliozy jest picie wody zawierającej G. Lamblia. Zanieczyszczona woda może znajdować się w basenach, spa i zbiornikach wodnych, takich jak jeziora. Źródłem zanieczyszczeń są odchody zwierząt, pieluchy i spływy rolnicze.

Zarażenie się giardiozą z pożywienia jest mniej powszechne, ponieważ ciepło zabija pasożyty. Zła higiena podczas pracy z żywnością lub produktami spożywczymi opłukanymi w zanieczyszczonej wodzie może umożliwić rozprzestrzenianie się pasożyta.

Lamblia rozprzestrzenia się również poprzez osobisty kontakt. Na przykład seks bez zabezpieczenia analny może przenosić infekcję z jednej osoby na drugą.

Dzieci są w wysokim stopniu narażone na giardiozę, ponieważ mogą mieć kontakt z kałem podczas noszenia pieluch.

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Giardia lamblia objawy

Niektóre osoby mogą przenosić pasożyty typu giardia bez żadnych objawów. Objawy lambliozy zwykle pojawiają się po jednym lub dwóch tygodniach po ekspozycji. Typowe objawy to:

 • zmęczenie
 • nudności
 • biegunka lub tłuste stolce
 • utrata apetytu
 • wymioty
 • wzdęcia i skurcze brzucha
 • utrata masy ciała
 • gazy
 • bóle głowy
 • ból brzucha
Sprawdź to ➡ ➡  Pozbyłam się łuszczycy wykorzystując ten preparat

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Lamblia diagnoza

Być może będziesz musiał przesłać jedną lub więcej próbek kału do testu. Technik sprawdzi próbkę kału na pasożyty lambli. Podczas leczenia może być konieczne przesłanie większej liczby próbek. Twój lekarz może również wykonać badanie enteroskopowe. Ta procedura polega na wprowadzeniu elastycznej rurki do gardła i do jelita cienkiego. Umożliwi to lekarzowi zbadanie przewodu pokarmowego i pobranie próbki tkanki.

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Lambia leczenie

W większości przypadków lamblioza ostatecznie ustępuje samoistnie. Twój lekarz może przepisać leki, jeśli twoja infekcja jest poważna lub długotrwała. Większość lekarzy zaleci leczenie lekami przeciwpasożytniczymi, zamiast pozostawić je do samodzielnego wyleczenia. Niektóre antybiotyki są powszechnie stosowane w leczeniu lambliozy:

 • Metronidazol jest antybiotykiem, który należy przyjmować przez pięć do siedmiu dni. Może powodować mdłości i pozostawiać metaliczny smak w ustach.
 • Tinidazol jest równie skuteczny jak metronidazol i często leczy giardiozę w pojedynczej dawce.
 • Nitazoxanide jest popularną opcją dla dzieci, ponieważ jest dostępny w postaci płynnej i trzeba go przyjmować tylko przez trzy dni.
 • Paromomycyna ma mniejsze prawdopodobieństwo wywołania wad wrodzonych niż inne antybiotyki, chociaż kobiety w ciąży powinny poczekać do porodu przed przyjęciem jakiegokolwiek leku na giardiozę. Lek podaje się w trzech dawkach w ciągu 5 do 10 dni.

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie komplikacje wiążą się z giardiozą?

Giarioza może prowadzić do powikłań, takich jak utrata masy ciała i odwodnienie z powodu biegunki. Infekcja może również powodować nietolerancję laktozy u niektórych osób. Dzieci w wieku poniżej 5 lat, które mają giardiozę są zagrożone niedożywieniem co może wpływać na ich rozwój fizyczny i psychiczny.

Sprawdź to ➡ ➡  Syrop z liści laurowych: Oczyszcza drogi oddechowe i pomaga w walce z anginą

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak mogę zapobiec giardiozie?

Nie można zapobiec giardiozie, ale można zmniejszyć ryzyko jej otrzymania, dokładnie myjąc ręce, zwłaszcza jeśli pracujesz w miejscach, w których łatwo rozprzestrzeniają się zarazki, takich jak ośrodki opieki dziennej.

Stawy, strumienie, rzeki i inne części wód mogą być źródłem giardiozy. Unikaj picia wody powierzchniowej, jeśli nie jest gotowana, traktowana jodem lub przefiltrowana. Zabierz ze sobą butelkowaną wodę, gdy będziesz wędrować lub kempingować.

[su_box title=”WAŻNE INFORMACJE” box_color=”#00bbff”]Podczas podróży w regionie, w którym występuje giardioza nie należy pić wody z kranu. Należy również unikać mycia zębów wodą z kranu. Należy pamiętać, że woda z kranu może również występować w lodzie i innych napojach. Unikaj spożywania niegotowanych lokalnych produktów.[/su_box]

Bądź ostrożny w stosunku do praktyk seksualnych związanych z rozprzestrzenianiem się tej infekcji, takich jak seks analny. Użyj prezerwatywy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia giardiozy.

[su_divider top=”no” divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Giardioza perspektywy

Infekcje giardiozą zwykle trwają około sześciu do ośmiu tygodni, ale problemy takie jak nietolerancja laktozy mogą utrzymywać się po ustąpieniu infekcji.


ZOBACZ TAKŻE