Strona głównaZdrowieKamica nerkowa (kamienie nerkowe) - przyczyny, objawy i leczenie

Kamica nerkowa (kamienie nerkowe) – przyczyny, objawy i leczenie

Kamienie nerkowe (kamica nerkowa) to twarde złogi zbudowane z minerałów i soli, które tworzą się w twoich nerkach. Kamienie nerkowe mają wiele przyczyn i mogą wpływać na dowolną część układu moczowego – od nerek po pęcherz.

Co to jest kamica nerkowa?

Kamienie nerkowe są wynikiem nagromadzenia się rozpuszczonych minerałów na wewnętrznej wyściółce nerek. Zwykle składają się ze szczawianu wapnia, ale mogą składać się z kilku innych związków.

Kamienie nerkowe mogą rosnąć do wielkości piłeczki golfowej, zachowując ostrą, krystaliczną strukturę.

Kamienie mogą być małe i przechodzić niezauważone przez układ moczowy, ale mogą również powodować ogromny ból, gdy opuszczają ciało.

W zależności od twojej sytuacji możesz potrzebować jedynie leków przeciwbólowych i pić dużo wody, aby pozbyć się kamieni nerkowych. W innych przypadkach – na przykład, jeśli kamienie utkną w drogach moczowych są powiązane z infekcją dróg moczowych lub powodują komplikacje – może być konieczna operacja.

Lekarz może zalecić profilaktyczne leczenie w celu zmniejszenia ryzyka nawracających kamieni nerkowych, jeśli istnieje zwiększone ryzyko ponownego ich rozwoju.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa objawy

Kamień nerkowy nie może wywoływać objawów dopóki nie porusza się w obrębie nerek lub nie przechodzi do moczowodu – przewodu łączącego nerkę z pęcherzem. W tym momencie możesz doświadczyć następujących objawów:

 • Silny ból w boku i plecach, poniżej żeber
 • Ból, który promieniuje do podbrzusza i pachwiny
 • Ból, który pojawia się falami i waha się intensywnością
 • Ból przy oddawaniu moczu
 • Różowy, czerwony lub brązowy mocz
 • Cuchnący mocz
 • Nudności i wymioty
 • Uporczywa potrzeba oddawania moczu
 • Oddawanie moczu częściej niż zwykle
 • Gorączka i dreszcze, jeśli występuje infekcja
 • Oddawanie moczu w małych ilościach

Ból spowodowany kamicą nerkową może się zmienić – na przykład przesunięcie w inne miejsce lub zwiększenie intensywności – gdy kamień porusza się przez układ moczowy.

Kiedy iść do lekarza?

Umów się na wizytę u swojego lekarza, jeśli masz jakiekolwiek objawy, które Cię niepokoją.

Zasięgnij natychmiastowej pomocy lekarskiej, jeśli doświadczasz:

 • Ból tak silny, że nie można usiedzieć w miejscu ani znaleźć wygodnej pozycji
 • Ból towarzyszy nudnościom i wymiotom
 • Ból towarzyszy gorączce i dreszczom
 • Krew w moczu
 • Trudności z oddawaniem moczu

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa przyczyny

Kamienie nerkowe często nie mają określonej, pojedynczej przyczyny, chociaż kilka czynników może zwiększyć twoje ryzyko.

Kamienie nerkowe tworzą się, gdy mocz zawiera więcej substancji tworzących kryształki – takich jak wapń, szczawian i kwas moczowy – niż płyn w moczu może ulec rozrzedzeniu. W tym samym czasie w moczu może brakować substancji, które zapobiegają sklejaniu się kryształów, tworząc idealne środowisko dla tworzenia się kamieni nerkowych.

Rodzaje kamieni nerkowych

Znajomość rodzaju kamienia nerkowego pomaga określić przyczynę i może dać wskazówki, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko powstania większej ilości kamieni nerkowych. Jeśli to możliwe spróbuj zatrzymać kamień nerkowy, jeśli go wydalisz, abyś mógł go dostarczyć do lekarza w celu analizy.

Rodzaje kamieni nerkowych obejmują:

 • Kamienie wapniowe. Większość kamieni nerkowych to kamienie wapniowe, zwykle w postaci szczawianu wapnia. Szczawian jest naturalnie występującą substancją znajdującą się w żywności i jest również codziennie wytwarzany przez wątrobę. Niektóre owoce i warzywa, a także orzechy i czekolada mają wysoką zawartość szczawianu.Czynniki dietetyczne, wysokie dawki witaminy D, operacja pomostowania jelit i kilka zaburzeń metabolicznych mogą zwiększać stężenie wapnia lub szczawianu w moczu.

  Kamienie wapniowe mogą również występować w postaci fosforanu wapnia. Ten rodzaj kamienia jest bardziej powszechny w stanach metabolicznych, takich jak kwasica kanalikowo-nerkowa. Może również wiązać się z niektórymi migrenowymi bólami głowy lub z przyjmowaniem pewnych leków napadowych, takich jak topiramat (Topamax).

 • Kamienie Struvite. Kamienie te tworzą się w odpowiedzi na infekcję, taką jak infekcja dróg moczowych. Kamienie te mogą szybko rosnąć i stać się dość duże, czasami z niewielkimi symptomami lub małym ostrzeżeniem.
 • Kamienie kwasu moczowego. Kamienie kwasu moczowego mogą powstawać u ludzi, którzy nie piją wystarczającej ilości płynów lub którzy tracą zbyt dużo płynów, którzy jedzą dietę wysokobiałkową i tych, którzy mają dnę. Pewne czynniki genetyczne mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni kwasu moczowego.
 • Kamienie cysteiny. Kamienie te tworzą się u ludzi z dziedziczną chorobą, która powoduje wydzielanie przez nerki zbyt wielu określonych aminokwasów (cystynurii).

Czynniki ryzyka

Czynniki zwiększające ryzyko rozwoju kamicy nerkowej to:

 • Historia rodzinna lub osobista. Jeśli ktoś z twojej rodziny ma kamienie nerkowe, masz większe szanse na rozwój kamieni. A jeśli masz już jeden lub więcej kamieni nerkowych, masz zwiększone ryzyko rozwinięcia kolejnego.
 • Odwodnienie. Nie picie wystarczającej ilości wody każdego dnia może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. Ludzie żyjący w ciepłym klimacie i ci, którzy dużo się pocą mogą być bardziej zagrożeni niż inni.
 • Kamica nerkowa dieta. Jedzenie diety bogatej w białko, sód (sól) i cukier może zwiększyć ryzyko niektórych rodzajów kamieni nerkowych. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku diety wysokosodowej. Zbyt duża ilość soli w diecie zwiększa ilość wapnia, które nerki muszą przefiltrować i znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.
 • Otyłość. Wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), duży obwód talii i przyrost masy ciała są powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kamieni nerkowych.
 • Choroby trawienne i chirurgia. Operacja pomostowania żołądka, nieswoiste zapalenie jelit lub przewlekła biegunka mogą powodować zmiany w procesie trawienia, które wpływają na wchłanianie wapnia i wody, zwiększając poziom substancji tworzących kamień w moczu.
 • Inne schorzenia. Choroby i stany, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej, obejmują kwasicę cewkową nerki, cystynurię, nadczynność przytarczyc, niektóre leki i niektóre infekcje dróg moczowych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa badania laboratoryjne

Jeśli twój lekarz podejrzewa, że ​​masz kamień nerkowy, może wykonać testy diagnostyczne i procedury, takie jak:

 • Badanie krwi. Badania krwi mogą ujawnić zbyt dużo wapnia lub kwasu moczowego we krwi. Wyniki badań krwi pomagają monitorować stan zdrowia nerek i mogą doprowadzić lekarza do sprawdzenia innych schorzeń.
 • Kamica nerkowa wyniki moczu. 24-godzinny test zbierania moczu może wykazać, że wydalasz zbyt wiele minerałów kamiennych lub zbyt mało substancji zapobiegających kamieniowaniu. W przypadku tego testu lekarz może poprosić o wykonanie dwóch zbiórek moczu przez dwa kolejne dni.
 • Obrazowanie. Badania obrazowe mogą przedstawiać kamienie nerkowe w drogach moczowych. Kamica nerkowa usg, dostępne są różne opcje, od prostych rentgenowskich zdjęć rentgenowskich, które mogą pomijać małe kamienie nerkowe do tomografii komputerowej o wysokiej prędkości lub podwójnej energii (CT), która może ujawniać nawet maleńkie kamienie.
 • Analiza przekazanych kamieni. Możesz zostać poproszony o oddanie moczu przez filtr siatkowy, aby złapać przechodzące kamienie. Analiza laboratoryjna ujawni skład twoich kamieni nerkowych. Twój lekarz używa tych informacji, aby ustalić, co powoduje kamienie nerkowe i stworzy plan, aby zapobiec powstawaniu kolejnych kamieni nerkowych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa leczenie

Proces pielęgnowania pacjenta z kamicą nerkową zmienia się w zależności od rodzaju kamienia i przyczyny.

Małe kamienie z minimalnymi objawami

Większość małych kamieni nerkowych nie będzie wymagać leczenia inwazyjnego. Możesz być w stanie usunąć mały kamień stosując się do tych porad:

 • Woda pitna. Picie od 1,9 do 2,8 litra dziennie może pomóc w wypłukaniu kamienia. O ile lekarz nie zaleci inaczej, wypij wystarczającą ilość płynu – głównie wody – w celu uzyskania klarownego lub prawie czystego moczu.
 • Kamica nerkowa leki przeciwbólowe. Przejście małego kamienia może spowodować pewien dyskomfort. Aby złagodzić łagodny ból, lekarz może zalecić leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen (Advil, Motrin IB, inne), acetaminofen (Tylenol, inne) lub naproksen sodu (Aleve).
 • Terapia medyczna. Twój lekarz może podać Ci lek, który pomoże ci usunąć kamień nerkowy. Ten rodzaj leków, znany jako alfa-bloker, rozluźnia mięśnie moczowodu, pomagając szybciej usunąć kamień nerkowy.

Duże kamienie i te, które powodują objawy

Kamienie nerkowe, których nie można leczyć powyższymi środkami albo dlatego, że są zbyt duże, aby mogły przejść samodzielnie lub powodują krwawienie, uszkodzenie nerek lub trwające infekcje dróg moczowych mogą wymagać bardziej ekstensywnego leczenia. Procedury mogą obejmować:

 • Używanie fal dźwiękowych do rozbijania kamieni. W przypadku niektórych kamieni nerkowych – w zależności od wielkości i umiejscowienia lekarz może zalecić stosowanie procedury pozaustrojowej litotrypsji falą uderzeniową (ESWL).
 • Operacja usunięcia bardzo dużych kamieni w nerce. Procedura polega na chirurgicznym usunięciu kamienia nerkowego za pomocą małych teleskopów i instrumentów wprowadzonych przez małe nacięcie na plecach.

  Podczas zabiegu otrzymasz znieczulenie ogólne i będziesz przebywał w szpitalu przez 1-2 dni, podczas gdy wyzdrowiejesz.

 • Operacja przytarczyc. Niektóre kamienie fosforanu wapnia są spowodowane przez nadaktywne gruczoły przytarczyczne, które znajdują się na czterech rogach tarczycy, tuż pod jabłkiem Adama. Kiedy gruczoły te wytwarzają nadmierną ilość hormonu przytarczyc (nadczynność przytarczyc), poziom wapnia może stać się zbyt wysoki i w rezultacie mogą powstać kamienie nerkowe.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa profilaktyka

Zapobieganie kamicy nerkowej może obejmować kombinację zmian stylu życia i leków.

Zmiany stylu życia

Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, jeśli:

 • Pij wodę przez cały dzień. Dla osób z historią kamieni nerkowych lekarze zalecają zazwyczaj wydalanie około 2,5 litra moczu dziennie. Lekarz może poprosić o pomiar wydatku moczu, aby upewnić się, że pijesz wystarczającą ilość wody.Jeśli żyjesz w gorącym, suchym klimacie lub ćwiczysz często możesz potrzebować więcej wody, aby wytworzyć wystarczającą ilość moczu. Jeśli twój mocz jest lekki i czysty, prawdopodobnie pijesz wystarczającą ilość wody.
 • Zjedz mniej produktów bogatych w szczawian. Jeśli masz tendencję do tworzenia kamieni szczawianu wapnia, Twój lekarz może zalecić ograniczenie żywności bogatej w szczawian. Należą do nich rabarbar, buraki, okra, szpinak, boćwina, słodkie ziemniaki, orzechy, herbata, czekolada, czarny pieprz i produkty sojowe.
 • Wybierz dietę o niskiej zawartości soli i białka zwierzęcego. Zmniejsz ilość spożywanej soli i wybierz odpowiednie źródła białka, takie jak rośliny strączkowe. Rozważ użycie substytutu soli.

Poproś swojego lekarza o skierowanie do dietetyka, który pomoże ci opracować plan odżywiania, który zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Leki

Leki mogą kontrolować ilość składników mineralnych i soli w moczu i mogą być pomocne u osób, które tworzą pewne rodzaje kamieni. Rodzaj leku zalecany przez lekarza zależy od rodzaju kamieni nerkowych, które masz. Oto kilka przykładów:

 • Kamienie wapniowe. Aby zapobiec tworzeniu się kamieni wapiennych, lekarz może przepisać diuretyk tiazydowy lub preparat zawierający fosforany.
 • Kamienie kwasu moczowego. Lekarz może przepisać allopurinol (Zyloprim, Aloprim) w celu zmniejszenia stężenia kwasu moczowego we krwi i moczu oraz leku, który utrzyma mocz na poziomie zasadowym.
 • Kamienie Struvite. Aby zapobiec kamieniom struvitowym, lekarz może zalecić strategie, aby utrzymać mocz wolny od bakterii powodujących infekcję. Długoterminowe stosowanie antybiotyków w małych dawkach może pomóc w osiągnięciu tego celu.
 • Kamienie cysteiny. Kamienie cysteiny mogą być trudne do wyleczenia. Twój lekarz może zalecić picie większej ilości płynów, aby wytworzyć o wiele więcej moczu. Jeśli to nie pomoże, lekarz może przepisać lek zmniejszający ilość cystyny ​​w moczu.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa w ciąży

Kamienie nerkowe są stosunkowo rzadkie w czasie ciąży. Są one jednak częstą przyczyną bólów brzucha u kobiet w ciąży. Odpowiednie leczenie kamieni nerkowych w ciąży jest wyzwaniem. Różnicowanie zmian fizjologicznych i patologicznych może być trudne, a testy diagnostyczne i opcje leczenia są ograniczone. Należy zoptymalizować opiekę kliniczną nad kobietą, równoważąc potencjalne ryzyko dla płodu i ciąży.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa u dzieci

Pracownicy służby zdrowia zwykle leczą kamienie nerkowe w zależności od ich wielkości, lokalizacji i rodzaju.

Małe kamienie nerkowe mogą przechodzić przez drogi moczowe bez leczenia. Dzieci mogą potrzebować oddania moczu przez filtr na kilka dni przed usunięciem, aby złapać kamień nerkowy w specjalnym pojemniku. Pracownik służby zdrowia wyśle ​​kamień nerkowy do laboratorium, aby dowiedzieć się, jaki to jest rodzaj. Dzieci muszą pić dużo płynu, aby pomóc organizmowi usunąć kamień nerkowy. Pracownik służby zdrowia może również przepisać lek przeciwbólowy.

Większe kamienie nerkowe lub kamienie nerkowe, które blokują drogi moczowe dziecka lub powodują silny ból mogą wymagać natychmiastowego leczenia. Dziecko, które wymiotuje i jest odwodnione może potrzebować hospitalizowania i przyjmowania odpowiednich płynów.

Zobacz Też: