Strona głównaZdrowieKamica nerkowa (kamienie nerkowe) - przyczyny, objawy i leczenie

Kamica nerkowa (kamienie nerkowe) – przyczyny, objawy i leczenie

Kamienie nerkowe (kamica nerkowa) to twarde złogi zbudowane z minerałów i soli, które tworzą się w twoich nerkach. Kamienie nerkowe mają wiele przyczyn i mogą wpływać na dowolną część układu moczowego – od nerek po pęcherz.

Co to jest kamica nerkowa?

Kamienie nerkowe są wynikiem nagromadzenia się rozpuszczonych minerałów na wewnętrznej wyściółce nerek. Zwykle składają się ze szczawianu wapnia, ale mogą składać się z kilku innych związków.

Kamienie nerkowe mogą rosnąć do wielkości piłeczki golfowej, zachowując ostrą, krystaliczną strukturę.

- Advertisement -

Kamienie mogą być małe i przechodzić niezauważone przez układ moczowy, ale mogą również powodować ogromny ból, gdy opuszczają ciało.

W zależności od twojej sytuacji możesz potrzebować jedynie leków przeciwbólowych i pić dużo wody, aby pozbyć się kamieni nerkowych. W innych przypadkach – na przykład, jeśli kamienie utkną w drogach moczowych są powiązane z infekcją dróg moczowych lub powodują komplikacje – może być konieczna operacja.

Lekarz może zalecić profilaktyczne leczenie w celu zmniejszenia ryzyka nawracających kamieni nerkowych, jeśli istnieje zwiększone ryzyko ponownego ich rozwoju.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa objawy

Kamień nerkowy nie może wywoływać objawów dopóki nie porusza się w obrębie nerek lub nie przechodzi do moczowodu – przewodu łączącego nerkę z pęcherzem. W tym momencie możesz doświadczyć następujących objawów:

 • Silny ból w boku i plecach, poniżej żeber
 • Ból, który promieniuje do podbrzusza i pachwiny
 • Ból, który pojawia się falami i waha się intensywnością
 • Ból przy oddawaniu moczu
 • Różowy, czerwony lub brązowy mocz
 • Cuchnący mocz
 • Nudności i wymioty
 • Uporczywa potrzeba oddawania moczu
 • Oddawanie moczu częściej niż zwykle
 • Gorączka i dreszcze, jeśli występuje infekcja
 • Oddawanie moczu w małych ilościach

Ból spowodowany kamicą nerkową może się zmienić – na przykład przesunięcie w inne miejsce lub zwiększenie intensywności – gdy kamień porusza się przez układ moczowy.

Kiedy iść do lekarza?

Umów się na wizytę u swojego lekarza, jeśli masz jakiekolwiek objawy, które Cię niepokoją.

Zasięgnij natychmiastowej pomocy lekarskiej, jeśli doświadczasz:

 • Ból tak silny, że nie można usiedzieć w miejscu ani znaleźć wygodnej pozycji
 • Ból towarzyszy nudnościom i wymiotom
 • Ból towarzyszy gorączce i dreszczom
 • Krew w moczu
 • Trudności z oddawaniem moczu

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa przyczyny

Kamienie nerkowe często nie mają określonej, pojedynczej przyczyny, chociaż kilka czynników może zwiększyć twoje ryzyko.

Kamienie nerkowe tworzą się, gdy mocz zawiera więcej substancji tworzących kryształki – takich jak wapń, szczawian i kwas moczowy – niż płyn w moczu może ulec rozrzedzeniu. W tym samym czasie w moczu może brakować substancji, które zapobiegają sklejaniu się kryształów, tworząc idealne środowisko dla tworzenia się kamieni nerkowych.

Rodzaje kamieni nerkowych

Znajomość rodzaju kamienia nerkowego pomaga określić przyczynę i może dać wskazówki, w jaki sposób zmniejszyć ryzyko powstania większej ilości kamieni nerkowych. Jeśli to możliwe spróbuj zatrzymać kamień nerkowy, jeśli go wydalisz, abyś mógł go dostarczyć do lekarza w celu analizy.

Rodzaje kamieni nerkowych obejmują:

 • Kamienie wapniowe. Większość kamieni nerkowych to kamienie wapniowe, zwykle w postaci szczawianu wapnia. Szczawian jest naturalnie występującą substancją znajdującą się w żywności i jest również codziennie wytwarzany przez wątrobę. Niektóre owoce i warzywa, a także orzechy i czekolada mają wysoką zawartość szczawianu.Czynniki dietetyczne, wysokie dawki witaminy D, operacja pomostowania jelit i kilka zaburzeń metabolicznych mogą zwiększać stężenie wapnia lub szczawianu w moczu.

  Kamienie wapniowe mogą również występować w postaci fosforanu wapnia. Ten rodzaj kamienia jest bardziej powszechny w stanach metabolicznych, takich jak kwasica kanalikowo-nerkowa. Może również wiązać się z niektórymi migrenowymi bólami głowy lub z przyjmowaniem pewnych leków napadowych, takich jak topiramat (Topamax).

 • Kamienie Struvite. Kamienie te tworzą się w odpowiedzi na infekcję, taką jak infekcja dróg moczowych. Kamienie te mogą szybko rosnąć i stać się dość duże, czasami z niewielkimi symptomami lub małym ostrzeżeniem.
 • Kamienie kwasu moczowego. Kamienie kwasu moczowego mogą powstawać u ludzi, którzy nie piją wystarczającej ilości płynów lub którzy tracą zbyt dużo płynów, którzy jedzą dietę wysokobiałkową i tych, którzy mają dnę. Pewne czynniki genetyczne mogą również zwiększać ryzyko wystąpienia kamieni kwasu moczowego.
 • Kamienie cysteiny. Kamienie te tworzą się u ludzi z dziedziczną chorobą, która powoduje wydzielanie przez nerki zbyt wielu określonych aminokwasów (cystynurii).

Czynniki ryzyka

Czynniki zwiększające ryzyko rozwoju kamicy nerkowej to:

 • Historia rodzinna lub osobista. Jeśli ktoś z twojej rodziny ma kamienie nerkowe, masz większe szanse na rozwój kamieni. A jeśli masz już jeden lub więcej kamieni nerkowych, masz zwiększone ryzyko rozwinięcia kolejnego.
 • Odwodnienie. Nie picie wystarczającej ilości wody każdego dnia może zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. Ludzie żyjący w ciepłym klimacie i ci, którzy dużo się pocą mogą być bardziej zagrożeni niż inni.
 • Kamica nerkowa dieta. Jedzenie diety bogatej w białko, sód (sól) i cukier może zwiększyć ryzyko niektórych rodzajów kamieni nerkowych. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku diety wysokosodowej. Zbyt duża ilość soli w diecie zwiększa ilość wapnia, które nerki muszą przefiltrować i znacznie zwiększa się ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.
 • Otyłość. Wysoki wskaźnik masy ciała (BMI), duży obwód talii i przyrost masy ciała są powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kamieni nerkowych.
 • Choroby trawienne i chirurgia. Operacja pomostowania żołądka, nieswoiste zapalenie jelit lub przewlekła biegunka mogą powodować zmiany w procesie trawienia, które wpływają na wchłanianie wapnia i wody, zwiększając poziom substancji tworzących kamień w moczu.
 • Inne schorzenia. Choroby i stany, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej, obejmują kwasicę cewkową nerki, cystynurię, nadczynność przytarczyc, niektóre leki i niektóre infekcje dróg moczowych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa badania laboratoryjne

Jeśli twój lekarz podejrzewa, że ​​masz kamień nerkowy, może wykonać testy diagnostyczne i procedury, takie jak:

 • Badanie krwi. Badania krwi mogą ujawnić zbyt dużo wapnia lub kwasu moczowego we krwi. Wyniki badań krwi pomagają monitorować stan zdrowia nerek i mogą doprowadzić lekarza do sprawdzenia innych schorzeń.
 • Kamica nerkowa wyniki moczu. 24-godzinny test zbierania moczu może wykazać, że wydalasz zbyt wiele minerałów kamiennych lub zbyt mało substancji zapobiegających kamieniowaniu. W przypadku tego testu lekarz może poprosić o wykonanie dwóch zbiórek moczu przez dwa kolejne dni.
 • Obrazowanie. Badania obrazowe mogą przedstawiać kamienie nerkowe w drogach moczowych. Kamica nerkowa usg, dostępne są różne opcje, od prostych rentgenowskich zdjęć rentgenowskich, które mogą pomijać małe kamienie nerkowe do tomografii komputerowej o wysokiej prędkości lub podwójnej energii (CT), która może ujawniać nawet maleńkie kamienie.
 • Analiza przekazanych kamieni. Możesz zostać poproszony o oddanie moczu przez filtr siatkowy, aby złapać przechodzące kamienie. Analiza laboratoryjna ujawni skład twoich kamieni nerkowych. Twój lekarz używa tych informacji, aby ustalić, co powoduje kamienie nerkowe i stworzy plan, aby zapobiec powstawaniu kolejnych kamieni nerkowych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa leczenie

Proces pielęgnowania pacjenta z kamicą nerkową zmienia się w zależności od rodzaju kamienia i przyczyny.

Małe kamienie z minimalnymi objawami

Większość małych kamieni nerkowych nie będzie wymagać leczenia inwazyjnego. Możesz być w stanie usunąć mały kamień stosując się do tych porad:

 • Woda pitna. Picie od 1,9 do 2,8 litra dziennie może pomóc w wypłukaniu kamienia. O ile lekarz nie zaleci inaczej, wypij wystarczającą ilość płynu – głównie wody – w celu uzyskania klarownego lub prawie czystego moczu.
 • Kamica nerkowa leki przeciwbólowe. Przejście małego kamienia może spowodować pewien dyskomfort. Aby złagodzić łagodny ból, lekarz może zalecić leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen (Advil, Motrin IB, inne), acetaminofen (Tylenol, inne) lub naproksen sodu (Aleve).
 • Terapia medyczna. Twój lekarz może podać Ci lek, który pomoże ci usunąć kamień nerkowy. Ten rodzaj leków, znany jako alfa-bloker, rozluźnia mięśnie moczowodu, pomagając szybciej usunąć kamień nerkowy.

Duże kamienie i te, które powodują objawy

Kamienie nerkowe, których nie można leczyć powyższymi środkami albo dlatego, że są zbyt duże, aby mogły przejść samodzielnie lub powodują krwawienie, uszkodzenie nerek lub trwające infekcje dróg moczowych mogą wymagać bardziej ekstensywnego leczenia. Procedury mogą obejmować:

 • Używanie fal dźwiękowych do rozbijania kamieni. W przypadku niektórych kamieni nerkowych – w zależności od wielkości i umiejscowienia lekarz może zalecić stosowanie procedury pozaustrojowej litotrypsji falą uderzeniową (ESWL).
 • Operacja usunięcia bardzo dużych kamieni w nerce. Procedura polega na chirurgicznym usunięciu kamienia nerkowego za pomocą małych teleskopów i instrumentów wprowadzonych przez małe nacięcie na plecach.

  Podczas zabiegu otrzymasz znieczulenie ogólne i będziesz przebywał w szpitalu przez 1-2 dni, podczas gdy wyzdrowiejesz.

 • Operacja przytarczyc. Niektóre kamienie fosforanu wapnia są spowodowane przez nadaktywne gruczoły przytarczyczne, które znajdują się na czterech rogach tarczycy, tuż pod jabłkiem Adama. Kiedy gruczoły te wytwarzają nadmierną ilość hormonu przytarczyc (nadczynność przytarczyc), poziom wapnia może stać się zbyt wysoki i w rezultacie mogą powstać kamienie nerkowe.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa profilaktyka

Zapobieganie kamicy nerkowej może obejmować kombinację zmian stylu życia i leków.

Zmiany stylu życia

Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, jeśli:

 • Pij wodę przez cały dzień. Dla osób z historią kamieni nerkowych lekarze zalecają zazwyczaj wydalanie około 2,5 litra moczu dziennie. Lekarz może poprosić o pomiar wydatku moczu, aby upewnić się, że pijesz wystarczającą ilość wody.Jeśli żyjesz w gorącym, suchym klimacie lub ćwiczysz często możesz potrzebować więcej wody, aby wytworzyć wystarczającą ilość moczu. Jeśli twój mocz jest lekki i czysty, prawdopodobnie pijesz wystarczającą ilość wody.
 • Zjedz mniej produktów bogatych w szczawian. Jeśli masz tendencję do tworzenia kamieni szczawianu wapnia, Twój lekarz może zalecić ograniczenie żywności bogatej w szczawian. Należą do nich rabarbar, buraki, okra, szpinak, boćwina, słodkie ziemniaki, orzechy, herbata, czekolada, czarny pieprz i produkty sojowe.
 • Wybierz dietę o niskiej zawartości soli i białka zwierzęcego. Zmniejsz ilość spożywanej soli i wybierz odpowiednie źródła białka, takie jak rośliny strączkowe. Rozważ użycie substytutu soli.

Poproś swojego lekarza o skierowanie do dietetyka, który pomoże ci opracować plan odżywiania, który zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

Leki

Leki mogą kontrolować ilość składników mineralnych i soli w moczu i mogą być pomocne u osób, które tworzą pewne rodzaje kamieni. Rodzaj leku zalecany przez lekarza zależy od rodzaju kamieni nerkowych, które masz. Oto kilka przykładów:

 • Kamienie wapniowe. Aby zapobiec tworzeniu się kamieni wapiennych, lekarz może przepisać diuretyk tiazydowy lub preparat zawierający fosforany.
 • Kamienie kwasu moczowego. Lekarz może przepisać allopurinol (Zyloprim, Aloprim) w celu zmniejszenia stężenia kwasu moczowego we krwi i moczu oraz leku, który utrzyma mocz na poziomie zasadowym.
 • Kamienie Struvite. Aby zapobiec kamieniom struvitowym, lekarz może zalecić strategie, aby utrzymać mocz wolny od bakterii powodujących infekcję. Długoterminowe stosowanie antybiotyków w małych dawkach może pomóc w osiągnięciu tego celu.
 • Kamienie cysteiny. Kamienie cysteiny mogą być trudne do wyleczenia. Twój lekarz może zalecić picie większej ilości płynów, aby wytworzyć o wiele więcej moczu. Jeśli to nie pomoże, lekarz może przepisać lek zmniejszający ilość cystyny ​​w moczu.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa w ciąży

Kamienie nerkowe są stosunkowo rzadkie w czasie ciąży. Są one jednak częstą przyczyną bólów brzucha u kobiet w ciąży. Odpowiednie leczenie kamieni nerkowych w ciąży jest wyzwaniem. Różnicowanie zmian fizjologicznych i patologicznych może być trudne, a testy diagnostyczne i opcje leczenia są ograniczone. Należy zoptymalizować opiekę kliniczną nad kobietą, równoważąc potencjalne ryzyko dla płodu i ciąży.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Kamica nerkowa u dzieci

Pracownicy służby zdrowia zwykle leczą kamienie nerkowe w zależności od ich wielkości, lokalizacji i rodzaju.

Małe kamienie nerkowe mogą przechodzić przez drogi moczowe bez leczenia. Dzieci mogą potrzebować oddania moczu przez filtr na kilka dni przed usunięciem, aby złapać kamień nerkowy w specjalnym pojemniku. Pracownik służby zdrowia wyśle ​​kamień nerkowy do laboratorium, aby dowiedzieć się, jaki to jest rodzaj. Dzieci muszą pić dużo płynu, aby pomóc organizmowi usunąć kamień nerkowy. Pracownik służby zdrowia może również przepisać lek przeciwbólowy.

Większe kamienie nerkowe lub kamienie nerkowe, które blokują drogi moczowe dziecka lub powodują silny ból mogą wymagać natychmiastowego leczenia. Dziecko, które wymiotuje i jest odwodnione może potrzebować hospitalizowania i przyjmowania odpowiednich płynów.


Co to jest agorafobia. Poznaj przyczyny i sposoby leczenia

Agorafobia to zaburzenie lękowe, które powoduje, że ludzie bardzo boją się pewnych miejsc i sytuacji. Dowiedz się o przyczynach i jak leczy się agorafobię. Co...

Bananowy shake – schudnij szybko i bez wysiłku

Bananowy Shake służy jako zamiennik jednego dziennego posiłku i co najważniejsze jego przygotowanie nie zajmie Ci dużo czasu. Ten wspaniały napój dostarczy Twojemu organizmowi odpowiednich składników odżywczych i...

Amyloidoza (skrobiawica) – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Amyloidoza jest rzadką chorobą, która występuje, gdy substancja zwana amyloidem gromadzi się w narządach. Amyloid jest nieprawidłowym białkiem wytwarzanym w szpiku kostnym i może być...

Oczyść swoje jelita i dodatkowo schudnij do 9 kg w ciągu 3 tygodni

Każdego dnia coraz więcej osób cierpi na choroby jelita grubego, w przeważającej części jest to spowodowane poprzez złe nawyki żywieniowe, które spowalniają oczyszczanie tego narządu. Dlatego chcemy...

Jedz te 6 rodzajów żywności, aby naturalnie oczyścić wątrobę!

Z wszystkich przetworzonych produktów spożywczych, dodatków i konserwantów oraz zanieczyszczenie środowiska powodują, że do naszego organizmu dostają się toksyny, które muszą być z niego usunięte, żeby...

Ta kobieta piła wodę z miodem i cytryną każdego dnia

Idealne naturalny środek na przeziębienie jest mieszaniną miodu i soku z cytryny. Miód to środek antybakteryjny, który wzmacnia układ odpornościowy i przyspiesza proces gojenia,...

Weź łyżkę na pustym żołądku przez siedem dni. Zdziwisz się, ile stracisz na wadze!

Bez wątpienia czosnek jest jednym z najkorzystniejszych warzyw na świecie. To znacznie więcej niż przyprawa, która poprawia smak Twoich potraw, to medycyna.  W rzeczywistości czosnek jest...

Jak poprawić morfologię krwi z jednym z najsilniejszych ziół!

Pokrzywy są powszechnie stosowane jako środek do oczyszczania krwi, przeciw wypadaniu włosów, reumatyzmowi, gorączce, nadmiernemu oddawaniu moczu, gruźlicy, zapaleniu oskrzeli, chorobom stawów, niedokrwistości. Jest bardzo bogata w...

Oto co się stanie, jeśli wypijesz miód i cynamon przed snem!

Skorzystaj z tego przepisu, jeśli chcesz pozbyć się nadwagi i nagromadzonych tłuszczów w organizmie. Wszyscy jesteśmy świadomi korzyści zdrowotnych miodu, ponieważ jest to jeden...

Poznaj naturalny antybiotyk, który przygotujesz we własnym domu

Silna odporność organizmu jest sposobem na uniknięcie wszelkich chorób, a to wszystko można osiągnąć poprzez zdrową dietę. Poniższy doskonały napój pomoże Ci wzmocnić układ odpornościowy...

Napój ten pozwoli Ci schudnąć nawet 2 kg w zaledwie 3 dni

Chcąc mieć płaski i pięknie wyglądający brzuch często musimy spędzać długie godziny na siłowni. Istnieje jednak inny ważny podpunkt, który wpływa na wygląd naszego brzucha dokładnie chodzi o to...

Jak poprawić swój wzrok i wyglądać 15 lat młodziej?

Jeden z najlepszych naturalnych środków do poprawy wzroku, jak również do regeneracji całego obszaru oczu, wykorzystuje tylko kilka łatwo dostępnych składników.  Proces przygotowania jest również...

Naturalny środek, który może zastąpić wiele lekarstw na receptę

Kombinacja ta dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, minerałów, białek, tłuszczów i węglowodanów.  Dlatego należy spożywać tą kombinację każdego dnia, począwszy od dzisiaj. Składniki: -pół kg miodu -pół kilograma pokruszonych...

Sok z imbiru – niesamowite rozwiązanie, które pomoże Ci schudnąć

Sok z imbiru jest doskonałym rozwiązaniem do ​​usunięcia nadmiaru tłuszczu z organizmu w krótkim czasie, a co najważniejsze jest bardziej skuteczny niż leki lub odżywki pełne...

Złote mleko – napój, który może zmienić Twoje życie

Złote mleko - znane również jako mleko z kurkumy - to gorący indyjski napój z mlekiem i różnymi przyprawami. Może być przygotowane z mlekiem krowim lub mlekiem roślinnym zgodnie z gustami danej...

10 sprawdzonych powodów, dla których dobry sen jest ważny

Dobry sen jest niezwykle ważny dla twojego zdrowia.W rzeczywistości jest to tak samo ważne jak zdrowe odżywianie i ćwiczenia. Niestety, zachodnie środowisko zakłóca naturalne wzorce...

Imbirowa nalewka – starożytne lekarstwo na bóle stawów

Ta nalewka z imbiru jest bardzo przydatna na przeziębienia , zwłaszcza w zakażeniach wirusowych. Dzięki nalewce z imbiru, procesy zapalne w organizmie szybko znikają. Jest...

Wylecz swoje gardło w ciągu zaledwie jednego dnia bez przyjmowania antybiotyków!

Ból gardła jest zwykle spowodowany infekcją bakteryjną, która najczęściej występuje u dzieci. Jest to spowodowane przez bakterie Streptococcus pyogenes, a jego najczęstszymi objawami są...

10 powody, dla których NALEŻY pić piwo! NUMER 4 JEST BARDZO WAŻNY

Oprócz podniesienia na duchu i gaszenie pragnienia, zgodnie z grupą naukowców picie piwa ma wiele korzyści dla zdrowia, ponieważ pomaga zapobiegać różnym chorobom. Jest to...

Podając dożylnie witaminę C pomagamy zniszczyć raka!

Przeprowadzone w ostatnich czasach badania w Stanach Zjednoczonych wykazały, że przyjmowanie znacznych ilości witaminy C podawanej dożylnie może przyśpieszyć zabijanie komórek rakowych. Jest to wspaniały...

Arytmia: przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie

Arytmia serca znana również nieregularnym bicie serca, to grupa stanów, w których bicie serca jest nieregularne. Zbyt szybkie tętno - powyżej 100 uderzeń na...

Zielona herbata kontra czarna herbata: która z nich jest zdrowsza?

Herbata jest uwielbiana przez ludzi na całym świecie. Zarówno zielona herbata, ​​jak i czarna herbata są wytwarzane z liści rośliny Camellia sinensis. Kluczową różnicą między nimi jest...

Niesamowite: Włóż to do pępka i pozbądź się kaszlu, przeziębienia

Według wielu ekspertów z całego świata jest to prawdopodobnie jedna z najbardziej skutecznych metod medycyny domowej jeśli chodzi o uśmierzanie bólu , w tym...

Dwa składniki, które usuną toksyny i pasożyty z naszego ciała

Połączenie tych dwóch składników jest w stanie wyeliminować wszystkie pasożyty z ciała, a także tłuszcz zgromadzony w tętnicach i reszcie organizmu.  Dowiedz się, jak przygotować...

Czy cierpisz na zaparcia, wzdęcia i gazy? Oto jak rozwiązać problem

Chińczycy używają akupresury od wieków. Akupresura pomaga naszemu ciału się zrelaksować i naturalnie leczyć różnych dolegliwości.  Dzięki tej technice będzie można pozbyć się zaparć, wzdęć i gazów w...

Choroba Hashimoto: dieta, przyczyny, objawy i leczenie

Choroba Hashimoto to stan, w którym twój układ odpornościowy atakuje twoją tarczycę, mały gruczoł u podstawy twojej szyi poniżej jabłka Adama. Gruczoł tarczowy jest częścią...

Czy ryż biały jest zdrowy? Czy może wpływać negatywnie na zdrowie?

Wiele społeczności zdrowotnych postrzega biały ryż jako niezdrową opcję. Ten artykuł pomaga ustalić czy ryż biały jest dla Ciebie zdrowy. Pozbawiony błonnika i składników odżywczych Ryż...

Zapobiegaj wypadaniu i siwieniu włosów stosując olej kokosowy

Kiedy upływ czasu naznaczy twoje ciało, zaczynają się dziać różne rzeczy. Jednym z nich jest wypadanie włosów, podobnie jak pojawianie się siwych włosów. Pojawiają się one...

Wczesne objawy udaru mózgu, które musi znać każdy z nas

Każdy doskonale wie, że z wiekiem rośnie też ryzyko udaru mózgu, dlatego już dzisiaj każdy z nas powinien poznać pierwsze objawy tej choroby. Poniżej przedstawiamy...

Tylko jedna łyżka tego jedzenia dziennie poprawi Twoje zdrowie na wielu poziomach

Ostra papryka chilli zawdzięcza swój smak specjalnemu składnikowi zwanemu kapsaicyną. Im więcej zawiera kapsaicyny, tym bardziej jest ostra. Jednak większe ilości kapsaicyny mogą poparzyć...

Środek ludowy, który obniża ciśnienie krwi lepiej niż konwencjonalne leki

Nadciśnienie lub wysokie ciśnienie krwi jest częstym schorzeniem sercowo-naczyniowym dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Chociaż istnieje wiele leków, które mogą skutecznie leczyć nadciśnienie, ten...

OLEJEK IMBIROWY, najlepszy środek na ból pleców, gardła, astmę

Korzystanie z domowej roboty olejku imbirowego jest najlepszym wyborem, ponieważ tego typu środki zaradcze nie mają skutków ubocznych. Olejek imbirowy staje się najpopularniejszą alternatywą dla złagodzenia bólu. Domowe...

Problemy zdrowotne, z którymi banany poradzą sobie najlepiej

Banany zawierają dużą ilość naturalnego błonnika i naturalne cukry, które czynią je wspaniałym pożywieniem, dodającym szybki zastrzyk energii. Badania wykazały, że te wspaniałe owoce są przydatne w...

Wspaniały napój przyśpieszający odchudzanie i dodający energii

Kapusta jest jednym z najpotężniejszych produktów , który z pewnością powinnaś dodać do swojej diety. Ma silne działanie przeciwutleniające, przeciwrakowe i przeciwbakteryjne, zwłaszcza jeśli jest spożywana...

Oto dlaczego należy pić herbatę imbirową codziennie

Zielona herbata zamiast kawy jest częstym wyborem dla wielu ludzi w dzisiejszych czasach i to jest wspaniałe. Jednak istnieje wiele innych herbat, które można spróbować i...

Pożegnaj się z wysokim ciśnieniem krwi, poziomem cholesterolu

W dzisiejszych czasach każdy posiłek naładowany jest tonami soli, niezdrowymi tłuszczami i masą cukru. Każdy z nich wywołuje szereg poważnych dolegliwości, a także zwiększa ryzyko...

Czy cynamon jest dobry dla zdrowia twojego serca?

Szczypta cynamonu, którą dodajesz do deserów lub kawy może po cichu pomóc zdrowiu serca, nawet o tym nie wiedząc. Badania potwierdzają, że cynamon jest...

Niesamowity napój pomagający spalić tłuszcz, obniżyć ciśnienie krwi

Prezentujemy Wam cudowny oczyszczający napój, który przynosi wiele korzyści, takich jak obniżenie ciśnienia krwi, spalanie nadmiaru tłuszczu, walczy z cukrzycą i przyśpiesza metabolizm. Korzyści zdrowotne Ocet jabłkowy jest bogatym...

Weź to każdego ranka i zniszcz skumulowany tłuszcz

Po rozpoczęciu przyjmowania tego super napoju szybko zaczniesz dostrzegać zmiany w ciele, zawiera on całkowicie naturalne owoce i warzywa, które dodatkowo pomagają wyeliminować toksyny i przyśpieszają...

Gorąca woda z cytryną jako środek zaradczy i substytut kawy

Dlaczego warto pić wodę z cytryną każdego ranka? Rano po przebudzeniu wielu osób wypija filiżankę kawy, jednak przedstawiamy Wam doskonały substytut kofeiny, który jest dodatkowo łatwy do...

To warzywo naprawi wszystko, co złe w twoim ciele!

Burak jest jednym z najzdrowszych warzyw na Ziemi, ponieważ zapewnia silne właściwości lecznicze i łagodzi wiele dolegliwości zdrowotnych. Jego czerwony kolor pochodzi z antocyjanów,...

Oto dlaczego musisz jeść mrożone jagody

Jagody są jednym z najzdrowszych owoców, które powinieneś spożywać, więc staraj się je spożywać tak często, jak to możliwe. Są bogate w przeciwutleniacze, błonnik...

Skórka cytrynowa – pozbądź się bólu w stawach i wzmocnij je

Cytryny są owocami, które oferują wiele korzyści zdrowotnych. Mają szeroki zakres właściwości leczniczych i mogą pomóc w przypadku różnych problemów zdrowotnych. Mają również pozytywny wpływ na...

Niektóre z powodów, dla których jedzenie bananów jest lepsze od

Banany są owocami, które prawie wszyscy lubią, a to za sprawą wspaniałego smaku, ale jednocześnie są bardzo pożywnym owocem, który daje poczucie sytości.  National Health and...

Najłatwiejsze sposoby na odblokowanie tętnic w krótkim czasie

Usunięcie płytki ze ścian tętnic może czasem być trudne. Ma to jednak zasadnicze znaczenie, jeśli chcesz zachować zdrowe serce. Niektóre pokarmy odblokowują tętnice, obniżają...

Ocet jabłkowy na rwę kulszową. Usuń ból w 10 minut.

Rwa kulszowa charakteryzuje się dość intensywnym i irytującym bólem, a nawet może mieć wpływ na warunki życia chorego. Dobrą wiadomością jest to, że dzisiaj przedstawiamy Wam skuteczną naturalną metodę...

Oto 7 Naturalnych Sposobów Na Niedoczynność Tarczycy. Nie tylko Tabletki Są pomocne!

Niedoczynność tarczycy to poważne schorzenie. Hormony produkowane przez nią są nam niezbędne do życia. Gdy ich brakuje borykamy się z wieloma przykrymi objawami. Jest...

5 niesamowitych zalet jedzenia natki pietruszki

Pietruszka to delikatna aromatyczna roślina o intensywnym zapachu. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale jest również spożywana w wielu regionach na wschodzie. Obecnie możesz znaleźć ją...

Sok marchwiowy – skuteczne lekarstwo na alergie, bóle głowy

Regularne spożywanie tego naturalnego środka z pewnością sprawi, że Twoje zdrowie znacznie się poprawi. Zaleca się spożywać jedną szklankę soku z marchwi rano, przed...

Czosnek do ucha – czy ta metoda rzeczywiście działa?

Czosnek jest wykorzystywany od wieków na różne dolegliwości, wkładano również czosnek do ucha, aby pozbyć się bólów ucha. Chociaż nie ma wielu naukowych dowodów na...

Hormon ten jest powodem dlaczego nie możesz schudnąć.

Ile razy próbowałeś schudnąć bez żadnych rezultatów? Cóż może przyczyną tego jest kwestia hormonów. Czy kiedykolwiek słyszał o leptynie? Jest to hormon, który dosłownie hamuje proces odchudzania....

Dlaczego twoje dłonie i stopy są zawsze zimne i co z tym zrobić?

Czy twoje dłonie i stopy są zawsze zimne? W takim przypadku prawdopodobnie masz słabe krążenie. Słabe krążenie krwi jest częstym problemem zdrowotnym, który dotyka...

Anemia dieta. Co warto jeść, aby pozbyć się objawów anemii.

Anemia dieta co jeść? Plany leczenia anemii często obejmują zmiany w diecie. Najlepszy plan diety dotyczący anemii obejmuje produkty bogate w żelazo i inne witaminy...

Cytryna i imbir: wspaniali sojusznicy do walki z migreną

Cytryna i imbir mogą pomóc w zapobieganiu i leczeniu migreny. Możesz także poprawić swoją kondycję, zmniejszając ilość spożywanych białek i tłuszczów mlecznych i zwierzęcych. Migreny są...

Syrop, który leczy kaszel i usuwa śluz z płuc u dzieci i dorosłych

Marchew jest jednym z najzdrowszych warzyw, to doskonałe źródło witaminy A i karotenu, które są ważne dla zdrowia oczu. Jest również dobrym źródłem witaminy B, C,...

5 oznak niedoborów składników odżywczych, które są zapisane na twojej twarzy

Zwykłym sposobem sprawdzenia czy masz niedobór witamin jest wykonanie szeregu badań krwi, które mogą być dość drogie i trzeba je zaplanować. Ujawniają czy masz...

Zobacz dlaczego warto pić ciepłą wodę na czczo

Chociaż może to być nieco dziwne dla Ciebie na początku, że spożywanie ciepłej wody zapewni Ci wiele korzyści dla zdrowia. Wiele osób zaczyna dzień od filiżanki...

Zapobiegaj osteoporozie i zapaleniu stawów

Naturalny środek zalecany tutaj jest niezwykle korzystny w leczeniu osteoporozy, bólu pleców, bólu kości i stawów oraz zapaleniu stawów.  W rzeczywistości, jeśli masz starszych członków...

Niesamowite domowe lekarstwo na bóle stawów

Prawie każdy z nas chociaż raz w życiu czuł ból w stawach, najczęściej problem ten dotyczy kolan i łokci. Po czterdziestym roku życia uważa się, że...

9 mechanizmów obronnych organizmu, które wydają się dziwne

Bez wątpienia człowiek i jego ciało jest jednym z najbardziej interesujących organizmów na świecie. Posiada on ogromny zbiór bardzo dokładnych i precyzyjnych systemów biologicznych, nasz organizm...

Niesamowity napój: spala tłuszcz, zapobiega rakowi i usuwa toksyny

W dzisiejszym artykule podzielimy się z Wami receptą na niesamowity napój, który pomoże spalić tłuszcz znacznie szybciej, ochroni Cię przed rakiem i wypłucze wszystkie...

10 super produktów, które obniżają poziom cholesterolu!

Cholesterol można podzielić na trzy kategorie: lipoproteina o małej gęstości (LDL), lipoproteina o bardzo niskiej gęstości (VLDL), które mogą wymagać leków i lipoproteiny o dużej...