Strona głównaZdrowieKrew w moczu (krwiomocz, hematuria) - przyczyny, objawy i leczenie

Krew w moczu (krwiomocz, hematuria) – przyczyny, objawy i leczenie

Zauważenie krwi w moczu może być alarmujące! W wielu przypadkach przyczyna jest nieszkodliwa, jednak krwiomocz może wskazywać na poważne zaburzenie.

[toc]

Co to jest krwiomocz?

Hematuria to obecność czerwonych krwinek w moczu. Jeśli ilość czerwonych krwinek jest wystarczająca mocz może stać się jasno czerwony, różowy lub w kolorze coli. Często jednak mocz wydaje się zupełnie normalny, ponieważ nie ma wystarczającej ilości krwi, aby spowodować zmianę koloru. W tym przypadku stan nazywa się „mikroskopijnym” krwiomoczem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są objawy krwi w moczu?

Hematuria powoduje powstawanie moczu w kolorze różowym, czerwonym lub coli z powodu obecności czerwonych krwinek. Czerwony mocz zawiera niewiele krwi, a krwawienie zwykle nie jest bolesne. Jednak jeżeli występuje krwiomocz ze skrzepami, oddawanie moczu może być bolesne.

Kiedy iść do lekarza?

Umów się na wizytę u lekarza, gdy tylko zauważysz krew w moczu.

Niektóre leki, takie jak środek przeczyszczający Ex-Lax i niektóre pokarmy, w tym buraki, rabarbar i jagody mogą powodować, że mocz staje się czerwony. Zmiana koloru moczu spowodowana lekami, jedzeniem lub ćwiczeniami może ustąpić w ciągu kilku dni.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są przyczyny hematurii?

W krwiomoczu nerki lub inne części dróg moczowych pozwalają komórkom krwi wyciekać do moczu. Różne problemy mogą powodować ten wyciek, w tym:

  • Infekcje dróg moczowych. Występują one, gdy bakterie dostają się do ciała przez cewkę moczową i rozmnażają się w pęcherzu. Objawy mogą obejmować uporczywe pragnienie oddania moczu, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu oraz wyjątkowo silny zapach moczu.
  • Infekcje nerek (odmiedniczkowe zapalenie nerek). Mogą one wystąpić, gdy bakterie dostaną się do nerek z krwioobiegu lub przechodzą od moczowodów do nerki (nerek). Objawy są często podobne do infekcji pęcherza moczowego, chociaż infekcje nerki częściej powodują gorączkę i ból w okolicy lędźwiowej.
  • Pęcherz lub kamień nerkowy. Minerały w stężonym moczu czasami tworzą kryształy na ścianach nerek lub pęcherza moczowego. Z czasem kryształy te mogą stać się małymi, twardymi kamieniami.Kamienie są zwykle bezbolesne, więc prawdopodobnie nie będziesz wiedział, że je masz, chyba że powodują blokadę. Wtedy zwykle nie można pomylić objawów – szczególnie kamienie nerkowe mogą powodować rozdzierający ból. Kamienie pęcherza moczowego lub nerki mogą również powodować krwawienie ogólne i mikroskopowe.
  • Powiększona prostata. Gruczoł krokowy znajdujący się tuż pod pęcherzem i otaczający górną część cewki moczowej często się powiększa, gdy mężczyźni zbliżają się do średniego wieku. Następnie ściska cewkę moczową, częściowo blokując przepływ moczu. Objawy powiększenia prostaty (łagodny rozrost gruczołu krokowego, czyli BPH) obejmują trudności w oddawaniu moczu, pilną lub ciągłą potrzebę oddawania moczu oraz widoczną lub mikroskopijną krew w moczu. Infekcja gruczołu krokowego (zapalenie gruczołu krokowego) może powodować takie same objawy przedmiotowe i podmiotowe.
  • Choroba nerek. Mikroskopowe krwawienie z dróg moczowych jest częstym objawem kłębuszkowego zapalenia nerek, zapaleniem układu filtrującego nerki. Kłębuszkowe zapalenie nerek może być częścią choroby ogólnoustrojowej, takiej jak cukrzyca lub może wystąpić samoistnie. Infekcje wirusowe lub paciorkowce, choroby naczyń krwionośnych (zapalenie naczyń) i problemy immunologiczne, takie jak nefropatia IgA, która atakuje małe naczynia włosowate, które filtrują krew w nerkach (kłębuszkach nerkowych) mogą wywoływać zapalenie kłębuszków nerkowych.
  • Nowotwór. Widoczne krwawienie z dróg moczowych może być oznaką zaawansowanego raka nerek, pęcherza lub prostaty. Niestety możesz nie mieć objawów we wczesnym stadium, kiedy te nowotwory są bardziej uleczalne.

 • Zaburzenia dziedziczne. Niedokrwistość sierpowata – dziedziczna wada hemoglobiny w czerwonych ciałkach krwi powoduje krew w moczu, zarówno widzialny jak i mikroskopowy krwiomocz.
 • Uszkodzenie nerek. Obrażenia nerek spowodowane wypadkiem lub kontaktem sportowym mogą spowodować widoczną krew w moczu.
 • Leki. Przeciwnowotworowy cyklofosfamid i penicylina mogą powodować krwawienie z dróg moczowych. Widoczna krew z moczem czasami pojawia się, jeśli bierzesz antykoagulant, taki jak aspiryna i heparyna, która zmniejszają objętość krwi, a także masz stan, który powoduje krwawienie z pęcherza.
 • Uciążliwe ćwiczenia. Rzadko kiedy wysiłek fizyczny prowadzi do krwiomoczu, a przyczyna jest nieznana. Może to być związane z urazem pęcherza moczowego, odwodnieniem lub rozpadem czerwonych krwinek, które ma miejsce podczas długotrwałego wysiłku fizycznego.Biegacze są najczęściej dotknięci, chociaż każdy może rozwinąć widoczne krwawienie z dróg moczowych po intensywnym treningu. Jeśli po wysiłku widzisz krew w moczu, nie zakładaj, że bierze się to z ćwiczeń fizycznych. Skontaktuj się z lekarzem.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie jest ryzyko wystąpienia krwiomoczu?

Niemal każdy w tym dzieci i nastolatki mogą mieć czerwone krwinki w moczu. Czynniki, które sprawiają, że jest to bardziej prawdopodobne, obejmują:

 • Wiek. Wielu mężczyzn w wieku powyżej 50 lat ma sporadyczne krwawienie z powodu powiększenia gruczołu krokowego.
 • Niedawna infekcja. Zapalenie nerek po zakażeniu wirusowym lub bakteryjnym (po zakaźnym kłębuszkowym zapaleniu nerek) jest jedną z głównych przyczyn widocznej krwi w moczu u dzieci.
 • Historia rodzinna. Jeśli masz rodzinną historię choroby nerek lub kamieni nerkowych, możesz być bardziej podatny na krwawienie z dróg moczowych.
 • Niektóre lekarstwa. Aspiryna, niesteroidowe przeciwbólowe leki przeciwbólowe i antybiotyki, takie jak penicylina zwiększają ryzyko krwawienia z dróg moczowych.
 • Uciążliwe ćwiczenia. Biegacze długodystansowi są szczególnie narażeni na krwawienie z dróg moczowych wywołane wysiłkiem fizycznym. W rzeczywistości stan ten jest czasem nazywany krwiomoczem joggera. Ale każdy, kto intensywnie pracuje może mieć objawy.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak diagnozuje się krew w moczu?

Następujące testy i egzaminy odgrywają kluczową rolę w znalezieniu przyczyny krwi w moczu:

 • Egzamin fizyczny, który obejmuje omówienie Twojej historii medycznej.
 • Testy moczu. Nawet jeśli twoje krwawienie zostało odkryte podczas badania moczu (analiza moczu), prawdopodobnie musisz zrobić kolejny test, aby sprawdzić czy twój mocz nadal zawiera czerwone krwinki. Analiza moczu może również sprawdzić infekcję dróg moczowych lub obecność minerałów, które powodują kamienie nerkowe.
 • Testy obrazowania. Często potrzebny jest test obrazowania, aby znaleźć przyczynę krwiomoczu. Twój lekarz może zalecić badanie CT lub MRI lub badanie USG.
 • Cystoskopia. Lekarz wprowadza cienką rurkę z maleńką kamerą do pęcherza, aby zbadać pęcherz i cewkę moczową pod kątem objawów choroby.

Czasami nie można znaleźć przyczyny krwawienia z dróg moczowych. W takim przypadku lekarz prowadzący może zalecić regularne badania kontrolne, zwłaszcza jeśli istnieją czynniki ryzyka raka pęcherza, takie jak palenie tytoniu, narażenie na toksyny środowiskowe lub historia radioterapii.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są sposoby leczenia krwiomoczu?

W zależności od schorzenia powodującego krwiomocz, leczenie może obejmować zażywanie antybiotyków w celu usunięcia infekcji dróg moczowych, wypróbowanie leków na receptę w celu zmniejszenia powiększonej prostaty lub poddanie terapii falą uderzeniową w celu rozdrobnienia kamieni pęcherza moczowego lub nerkowych. W niektórych przypadkach nie jest konieczne leczenie.

Po zakończeniu leczenia należy skontaktować się z lekarzem, aby upewnić się, że w moczu nie ma więcej krwi.

Zobacz Też: