Strona główna Zdrowie Co to jest mocznica? Jakie są jej objawy, przyczyny uremi?

Co to jest mocznica? Jakie są jej objawy, przyczyny uremi?

Mocznica występuje, gdy uszkodzone są nerki. Toksyny lub odpady w organizmie, które zwykle są usuwane przez nerki wraz z moczem, trafiają do krwioobiegu. Te toksyny są znane jako kreatynina i mocznik.

Co to jest mocznica?

Uremia (mocznica nerkowa) jest zespołem klinicznym związanym z zaburzeniami płynów, elektrolitów i hormonów oraz zaburzeniami metabolicznymi, które rozwijają się równolegle z pogorszeniem czynności nerek. Termin mocznica, który dosłownie oznacza mocz we krwi, został po raz pierwszy zastosowany przez Piorry’ego w celu opisania stanu klinicznego związanego z niewydolnością nerek.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Mocznica objawy

Na początku przewlekłej choroby nerek możesz nie zauważyć żadnych objawów. Jednak zanim zacznie się mocznica, twoje nerki są bardzo zniszczone. Uremia może powodować niektóre z następujących objawów:

 • ekstremalne zmęczenie lub zmęczenie
 • skurcze w twoich nogach
 • niewielki apetyt lub brak apetytu
 • bół głowy
 • nudności
 • wymioty
 • problemy z koncentracją

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Mocznica przyczyny

Uremia jest spowodowana przez ekstremalne i zwykle nieodwracalne uszkodzenie nerek. Zwykle jest to z przewlekłej choroby nerek. Nerki nie są już w stanie odfiltrować odpadów z twojego ciała i usuwać ich przez mocz. Zamiast tego, te odpady dostają się do krwioobiegu, powodując stan potencjalnie zagrażający życiu.

Przyczyny przewlekłej choroby nerek mogą obejmować:

 • wysokie ciśnienie krwi
 • policystyczna choroba nerek
 • cukrzyca (zarówno typu 1 i 2)
 • zapalenie jednostek filtrujących w nerkach, zwane kłębuszkami nerkowymi
 • zapalenie kanalików nerki i otaczające je struktury
 • niektóre rodzaje raka
 • kamienie nerkowe, które blokują drogi moczowe przez dłuższy czas
 • infekcje nerek, które powracają

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Mocznica leczenie

Do czasu, kiedy rozwinęła się mocznica nerki są bardzo uszkodzone. Dializa jest główną opcją leczenia mocznicy. Dializa polega na tym, że usuwanie odpadów, dodatkowych płynów i toksyn z krwioobiegu odbywa się sztucznie, a nie przez nerki. Istnieją dwa rodzaje dializy. Są to następujące typy:

 • Hemodializa: Do usuwania odpadów z krwi używana jest maszyna.
 • Dializa otrzewnowa: cewnik (mała rurka) jest wkładany do brzucha. Płyn dializacyjny wypełnia brzuch. Ten płyn pochłania odpady i dodatkowy płyn. W końcu płyn usunie odpady z twojego ciała, gdy wypłynie.

Przeszczep nerki jest kolejną opcją leczenia, jeśli dojdzie do schyłkowej niewydolności nerek. Przeszczep nerki występuje wtedy, gdy zdrową nerkę pobiera się od żywego lub zmarłego dawcy i umieszcza się ją w organizmie. Zostaniesz poddany długotrwałym lekom przeciwwłamaniowym, aby zapobiec odrzuceniu nerki dawcy.

Naukowcy pracują obecnie nad tak zwaną „medycyną regeneracyjną”. Ten rodzaj leczenia może pomóc w przyszłości osobom z chorobami nerek i mocznicą. Wykorzystuje komórki, które mogą pomóc ciału leczyć własne narządy. Może to pewnego dnia spowolnić postęp choroby nerek.
[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak można temu zapobiec?

Najlepszym sposobem na uniknięcie mocznicy, jeśli jesteś w schyłkowej niewydolności nerek, jest regularne leczenie dializami. Dzięki temu odpady będą filtrowane z krwi. Mocznica dieta: powinieneś także unikać spożywania wszystkiego, co zawiera dużo sodu, fosforu i potasu. Zdrowe odżywianie się w inny sposób i ćwiczenia, jeśli zostały zatwierdzone przez lekarza mogą pomóc w zapobieganiu mocznicy.

Ponieważ mocznica jest spowodowana ciężką chorobą nerek i niewydolnością nerek, można próbować zapobiegać mocznicy, podejmując kroki, aby zapobiec chorobie nerek, kiedy to możliwe. Niektóre sposoby zapobiegania chorobom nerek to:

 • kontrolowanie cukrzycy
 • utrzymanie zdrowego ciśnienia krwi
 • podejmowanie kroków w celu utrzymania zdrowia układu krążenia
 • nie palić
 • utrzymanie zdrowej diety i planu ćwiczeń, aby uniknąć otyłości

Istnieją pewne czynniki ryzyka – takie jak wiek i rodzinna choroba nerek, które mogą utrudnić zapobieganie chorobie nerek. Pomocne będzie jednak podjęcie jak największej liczby środków zapobiegawczych.
[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Komplikacje

Powikłania mocznicy mogą być ciężkie, a jeśli nie zostaną poddane dializie lub przeszczepowi mogą ostatecznie doprowadzić do śmierci. Jednak nawet jeśli jesteś poddawany dializom, nadal istnieją pewne powikłania, które dotykają ludzi dializowanych w tempie wyższym niż populacja ogólna.

 • problemy sercowo-naczyniowe
 • zawał serca jako przyczyna śmierci
 • silne swędzenie spowodowane brakiem równowagi minerałów
 • skrobiawica – rzadka choroba, która powoduje, że stawy są bolesne i sztywne oraz zatrzymują płyn
 • depresja

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o ewentualnych komplikacjach. Zgodnie z planem leczenia ustalonym przez zespół medyczny możesz zmniejszyć lub ewentualnie wyeliminować niektóre z tych komplikacji.

zobacz także

Kulki energetyczne, które wspomagają mózg, przyspieszają metabolizm i hamują głód

Prawdopodobnie miałeś nie raz w swoim życiu znane każdemu pragnienie, które uderza cię w dowolnym momencie w ciągu dnia, a chodzi dokładnie o ochotę...

10 zaskakujących objawów raka. Kobiety mają tendencję do ignorowania ich.

Musisz nauczyć się słuchać swojego ciała, które próbuje ostrzec cię o pewnym problemie zdrowotnym. Obejmuje to zwracanie większej uwagi na zmiany w twoim ciele,...

Zobacz jak w krótkim czasie pozbyć się przeziębienia

Właściwości tego domowego syropu są idealne do zapobiegania i złagodzenia objawów przeziębienia, grypy bez uzależnienia naszego organizmu od substancji chemicznych.Kilka razy w roku, zwłaszcza gdy...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Jest to stara receptura Amiszów, która jest od dawna stosowana w leczeniu wielu chorób. Jej najlepszym atutem jest to, że zapewnia niesamowity impuls dla...
Badania naukowe wykazały, że składniki występujące w ogórka są przydatne w walce z różnego rodzaju nowotworami.Inne korzyści to piękniejsze włosy i skóra oraz przyczyniają się do...
Chociaż publiczne zrozumienie depresji nieco się poprawiło na przestrzeni lat, my jako społeczeństwo wciąż często źle rozumiemy depresję i jej objawy lub przeoczamy ją.Ponieważ...
Zapalenie powięzi podeszwy jest w dzisiejszych czasach częstym schorzeniem stóp, obecnie z tym problemem walczy ponad połowa ludzi na świecie. Ból jaki towarzyszy temu schorzeniu...
Kombinacja ta dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, minerałów, białek, tłuszczów i węglowodanów. Dlatego należy spożywać tą kombinację każdego dnia, począwszy od dzisiaj.Składniki: -pół kg miodu-pół kilograma pokruszonych...