Strona głównaZdrowieNawyki, które pomagają w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Nawyki, które pomagają w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłą chorobą, która zagraża zdrowiu stawów. To często dotyka ludzi w wieku powyżej 60 lat, ale może rozwinąć się u dorosłych w każdym wieku. Chociaż nie ma lekarstwa, niektóre nawyki mogą zapobiec, spowolnić rozwój choroby.


[toc]

Jak leczyć zapalenie kości i stawów?

Na szczęście poczyniono znaczne postępy w leczeniu tej choroby. Dlatego oprócz leków, takich jak środki przeciwbólowe, specjaliści mają inne zalecenia dotyczące leczenia jej objawów.

Nawyki, które pomagają w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się z powodu postępującego uszkodzenia stawów. To pogorszenie może nastąpić z czasem, czy to z powodu starzenia się czy wcześniejszych obrażeń. Powoduje takie objawy jak ból, sztywność i zmniejszony zakres ruchu.

Chociaż nasilenie może być różne u różnych pacjentów, ogólnie wpływa na jakość życia. Dlatego leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów ma na celu zmniejszenie postępu choroby i opanowanie objawów.

Przeczytaj: Choroba zwyrodnieniowa stawów: przyczyny, objawy, leczenie

1. Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia pomagają w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Ćwiczenia ogólnie poprawiają samopoczucie fizyczne, szczególnie stawów, poprawiając w ten sposób mobilność.

Ból wynikający z choroby zwyrodnieniowej stawów często zmniejsza zdolność wykonywania niektórych ćwiczeń. Jednak prowadzenie siedzącego trybu życia nie jest zalecane. Regularne ćwiczenia o niskim wpływie wzmacniają mięśnie wokół stawów, aby zapobiec powikłaniom choroby.

Między innymi około 20 do 30 minut codziennej aktywności fizycznej pomaga zmniejszyć sztywność i zmniejszyć ryzyko kryzysów bólowych. Powinieneś wykonywać takie czynności, jak spacery, pływanie lub rozciąganie. Możesz także spróbować jogi lub tai chi.

2. Utrata masy ciała

Nadwaga lub otyłość mogą przyspieszyć pogorszenie się stanu stawów u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. W rzeczywistości oba są uważane za możliwe wyzwalacze choroby. Z tego powodu osoby z nadwagą powinny starać się zrzucić kilka kilogramów.

Zdrowa waga wywiera mniejszy nacisk na stawy, a zatem pomaga utrzymać ból pod kontrolą. Zmniejsza również ryzyko innych powikłań zdrowotnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe lub zespół metaboliczny.

3. Dobry sen

Problemy ze snem mogą doprowadzić do pogorszenia dolegliwości i obniżenia jakości życia. Czasami ból powodowany przez zapalenie kości i stawów może wpływać na jakość snu.

Mimo to należy koniecznie starać się dobrze spać każdej nocy, ponieważ odpoczynek jest kluczem do zmniejszenia obrzęku stawów.

Jeśli masz problemy ze snem, spróbuj wykonać następujące czynności:

  • Upewnij się, że twój pokój jest wygodnym miejscem do spania.
  • Unikaj pracy w swoim pokoju.
  • Przed snem trzymaj się z dala od rozpraszających elementów, takich jak komputery, telefony komórkowe lub tablety.
  • Spożywać pokarmy promujące sen.
  • Jedz zdrowe, niskokaloryczne obiady.
  • Pij relaksujące napary, takie jak waleriana.

4. Pij herbaty lecznicze

Herbaty lecznicze nie mogą zastąpić leczenia farmakologicznego zaleconego przez lekarza. Jednak ich picie może pomóc w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Niektóre herbaty, które są zalecane ze względu na ich właściwości przeciwzapalne to herbata imbirowa, zielona herbata i herbata kurkuma.

5. Terapia gorąca i zimna

Terapia ta jest skutecznym sposobem kontrolowania procesu zapalnego stawów. Ciepło pomaga otworzyć naczynia krwionośne, poprawiając w ten sposób krążenie. W rezultacie poprawia się także transport składników odżywczych do dotkniętych tkanek. Ciepło daje również efekt uspokajający, który zmniejsza sztywność.

Z drugiej strony zastosowanie lodu zamyka naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk i ból. Z tego powodu jest to dobra opcja na uzupełnienie efektów ciepła.

  • Na początek zastosuj ciepło za pomocą gorącej wody lub podkładki grzewczej. Możesz również zwilżyć ręcznik gorącą wodą (uważaj, aby się nie poparzyć).
  • Następnie nałóż go na dotknięty obszar przez 20 minut i odpocznij.
  • Jeśli wolisz terapię na zimno, zawiń kilka kostek lodu w szmatkę lub torbę i przyłóż do stawu na 20 minut.

Uwaga: Unikaj nakładania lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może być szkodliwy. Pamiętaj, aby owinąć go ręcznikiem. Ponadto stosując ciepło, upewnij się, że temperatura jest do zniesienia.

Podsumowując

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest stanem przewlekłym, który może się nasilić bez szybkiego leczenia. Z tego powodu konieczne jest zajęcie się objawami i udanie się do lekarza jeśli podejrzewasz, że cierpisz na tę chorobę. Połączenie leków i dobrych nawyków może przynieść świetne rezultaty.

Zobacz Też: