Nawyki, które pomagają w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłą chorobą, która zagraża zdrowiu stawów. To często dotyka ludzi w wieku powyżej 60 lat, ale może rozwinąć się u dorosłych w każdym wieku. Chociaż nie ma lekarstwa, niektóre nawyki mogą zapobiec, spowolnić rozwój choroby.


[toc]

Jak leczyć zapalenie kości i stawów?

Na szczęście poczyniono znaczne postępy w leczeniu tej choroby. Dlatego oprócz leków, takich jak środki przeciwbólowe, specjaliści mają inne zalecenia dotyczące leczenia jej objawów.

Nawyki, które pomagają w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się z powodu postępującego uszkodzenia stawów. To pogorszenie może nastąpić z czasem, czy to z powodu starzenia się czy wcześniejszych obrażeń. Powoduje takie objawy jak ból, sztywność i zmniejszony zakres ruchu.

Chociaż nasilenie może być różne u różnych pacjentów, ogólnie wpływa na jakość życia. Dlatego leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów ma na celu zmniejszenie postępu choroby i opanowanie objawów.

Przeczytaj: Choroba zwyrodnieniowa stawów: przyczyny, objawy, leczenie

1. Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia pomagają w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Ćwiczenia ogólnie poprawiają samopoczucie fizyczne, szczególnie stawów, poprawiając w ten sposób mobilność.

Ból wynikający z choroby zwyrodnieniowej stawów często zmniejsza zdolność wykonywania niektórych ćwiczeń. Jednak prowadzenie siedzącego trybu życia nie jest zalecane. Regularne ćwiczenia o niskim wpływie wzmacniają mięśnie wokół stawów, aby zapobiec powikłaniom choroby.

Między innymi około 20 do 30 minut codziennej aktywności fizycznej pomaga zmniejszyć sztywność i zmniejszyć ryzyko kryzysów bólowych. Powinieneś wykonywać takie czynności, jak spacery, pływanie lub rozciąganie. Możesz także spróbować jogi lub tai chi.

2. Utrata masy ciała

Nadwaga lub otyłość mogą przyspieszyć pogorszenie się stanu stawów u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów. W rzeczywistości oba są uważane za możliwe wyzwalacze choroby. Z tego powodu osoby z nadwagą powinny starać się zrzucić kilka kilogramów.

Zdrowa waga wywiera mniejszy nacisk na stawy, a zatem pomaga utrzymać ból pod kontrolą. Zmniejsza również ryzyko innych powikłań zdrowotnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe lub zespół metaboliczny.

3. Dobry sen

Problemy ze snem mogą doprowadzić do pogorszenia dolegliwości i obniżenia jakości życia. Czasami ból powodowany przez zapalenie kości i stawów może wpływać na jakość snu.

Mimo to należy koniecznie starać się dobrze spać każdej nocy, ponieważ odpoczynek jest kluczem do zmniejszenia obrzęku stawów.

Jeśli masz problemy ze snem, spróbuj wykonać następujące czynności:

  • Upewnij się, że twój pokój jest wygodnym miejscem do spania.
  • Unikaj pracy w swoim pokoju.
  • Przed snem trzymaj się z dala od rozpraszających elementów, takich jak komputery, telefony komórkowe lub tablety.
  • Spożywać pokarmy promujące sen.
  • Jedz zdrowe, niskokaloryczne obiady.
  • Pij relaksujące napary, takie jak waleriana.

4. Pij herbaty lecznicze

Herbaty lecznicze nie mogą zastąpić leczenia farmakologicznego zaleconego przez lekarza. Jednak ich picie może pomóc w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Niektóre herbaty, które są zalecane ze względu na ich właściwości przeciwzapalne to herbata imbirowa, zielona herbata i herbata kurkuma.

5. Terapia gorąca i zimna

Terapia ta jest skutecznym sposobem kontrolowania procesu zapalnego stawów. Ciepło pomaga otworzyć naczynia krwionośne, poprawiając w ten sposób krążenie. W rezultacie poprawia się także transport składników odżywczych do dotkniętych tkanek. Ciepło daje również efekt uspokajający, który zmniejsza sztywność.

Z drugiej strony zastosowanie lodu zamyka naczynia krwionośne i zmniejsza obrzęk i ból. Z tego powodu jest to dobra opcja na uzupełnienie efektów ciepła.

  • Na początek zastosuj ciepło za pomocą gorącej wody lub podkładki grzewczej. Możesz również zwilżyć ręcznik gorącą wodą (uważaj, aby się nie poparzyć).
  • Następnie nałóż go na dotknięty obszar przez 20 minut i odpocznij.
  • Jeśli wolisz terapię na zimno, zawiń kilka kostek lodu w szmatkę lub torbę i przyłóż do stawu na 20 minut.

Uwaga: Unikaj nakładania lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ może być szkodliwy. Pamiętaj, aby owinąć go ręcznikiem. Ponadto stosując ciepło, upewnij się, że temperatura jest do zniesienia.

Podsumowując

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest stanem przewlekłym, który może się nasilić bez szybkiego leczenia. Z tego powodu konieczne jest zajęcie się objawami i udanie się do lekarza jeśli podejrzewasz, że cierpisz na tę chorobę. Połączenie leków i dobrych nawyków może przynieść świetne rezultaty.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Weź to przed snem, a wkrótce Twój wzrok poprawi się o 80%!

W tym artykule mamy zamiar przedstawić Wam przepis na lepsze widzenie! Poprawisz swoją wizję, ale także odmłodzisz skórę wokół oczu.Lekarstwo to zawiera składniki,...

Mikstura, która obniża wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu

W dzisiejszych czasach spożywamy coraz więcej fast foodów, które niosą ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych. Takich jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i otyłość.Miliardy ludzi na całym...

Wzmocnij swój system odpornościowy za pomocą imbiru, cytryny i miodu

Te trzy składniki tworzą doskonały zespół do walki z chorobą i poprawiają zdolność twojego ciała do obrony. Picie herbaty z imbirem, cytryną i miodem codziennie...

Wypij to, aby oczyścić wątrobę i schudnąć w 72 godziny

Wątroba jest istotnym organem w organizmie, który odgrywa główną rolę we wszystkich procesach metabolicznych. Oczyszcza krew z toksyn, produkuje białka ważne dla krzepnięcia krwi, ale...

Wypróbuj tą mieszaninę i pożegnaj się z zapaleniem zatok

Nadszedł czas kiedy nasz organizm jest narażony na różnego rodzaju infekcje i choroby, w tym artykule znajdziecie przepis na silną mieszankę, która może być wykorzystana...

Znaki ostrzegawcze: jeśli masz te objawy możesz mieć cukrzycę

Cukrzyca jest bardzo poważnym stanem medycznym z objawami, które często łatwo przeoczyć. Jednak bardzo ważne jest, aby zauważyć jej wczesne objawy, ponieważ jeśli nie zostanie...

Oczyść organizm z pasożytów i wrócić do swojej normalnej wagi

Wielu ludzi gromadzi złogi tłuszczu w organizmie, przez co zwiększają swoją wagę, a przede wszystkim powoduje to zaleganie toksyn w organizmie.Kiedy masz ochotę na coś słodkiego...

10 najważniejszych korzyści zdrowotnych zielonej herbaty

Zielona herbata jest jednym z najbardziej cenionych i powszechnie spożywanych napojów na świecie. Poza tym, że jest pysznym napojem, zielona herbata ma wiele potężnych zalet...

Kardamon: właściwości lecznicze, zastosowanie i skutki uboczne

Korzyści zdrowotne kardamonu obejmują ochronę przewodu pokarmowego, kontrolę poziomu cholesterolu, kontrolę raka , łagodzenie problemów sercowo-naczyniowych oraz poprawę krążenia krwi w organizmie. Jest przydatny w leczeniu chorób...

Wczesne objawy uszkodzenia wątroby, które wszyscy ignorują

Poza tym, że jest największym organem w ludzkim ciele, wątroba jest również jednym z najważniejszych organów, od których zależy twoje funkcjonowanie, zdrowie i życie. Wątroba...