Strona główna Zdrowie Czym jest neuropatia? Jakie ma objawy, przyczyny, jak uzyskać leczenie?

Czym jest neuropatia? Jakie ma objawy, przyczyny, jak uzyskać leczenie?

Neuropatia lub uszkodzenie nerwów może wynikać z wielu różnych chorób, takich jak cukrzyca, a nawet z terapii takich jak chemioterapia.

Co to jest neuropatia?

W rzeczywistości neuropatia, która jest czasami określana jako neuropatia obwodowa nie jest pojedynczą chorobą, ale raczej terminem używanym do opisania szeregu problemów zdrowotnych obejmujących uszkodzenie nerwów obwodowych, jak również objawów tych problemów.

Podczas gdy grupa warunków jest nieodwracalna możesz podjąć kroki, aby pomóc w zapobieganiu neuropatii lub zarządzaniu nią poprzez dietę, styl życia i leczenie.

Dzięki informacjom zamieszczonym w tym obszernym artykule możesz wspólnie z lekarzem pierwszego kontaktu opracować plan, który najlepiej Ci odpowiada.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są objawy neuropatii?

Objawy neuropatii ostatecznie zależą od przyczyny i osoby, ale mogą obejmować czasowe lub trwałe drętwienie, uczucie mrowienia lub pieczenia, zwiększona wrażliwość na dotyk, ból, osłabienie mięśni, paraliż, dysfunkcja w narządach lub gruczołach i upośledzenie oddawania moczu i funkcji seksualnych.

Aby zrozumieć, jak działa neuropatia w organizmie ważne jest, aby wiedzieć, że układ nerwowy dzieli się na dwie części: centralny układ nerwowy – mózg i rdzeń kręgowy oraz obwodowy układ nerwowy, który przekazuje komunikaty między ośrodkowym układem nerwowym, a resztą ciała.

Z kolei obwodowy układ nerwowy jest podzielony na dobrowolny lub somatyczny – system nerwowy, kontrolujący wszystkie funkcje, o których jesteśmy świadomi i który może świadomie kontrolować ruchy kończyn i mimowolne lub autonomiczne procesy regulacyjne systemu nerwowego, takie jak bicie serca, oddychanie i trawienie.

Uszkodzenie lub zaburzenie zarówno dobrowolnych, jak i mimowolnych nerwów obwodowych może być zaangażowane w neuropatię. Może to mieć wpływ na nerwy czuciowe i ruchowe.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są przyczyny neuropatii i jak powszechny jest stan?

Szacuje się, że 20 milionów ludzi ma jakąś postać neuropatii, a powiązane czynniki ryzyka różnią się od cukrzycy i  chemioterapii do stanów autoimmunologicznych.

Jakie są czynniki ryzyka związane z neuropatią?

Najczęstszym rodzajem neuropatii jest neuropatia obwodowa cukrzycowa, która dotyka osoby z cukrzycą o źle kontrolowanym stężeniu cukru we krwi  i stanowi około 60% wszystkich osób z neuropatią.

Drugą co do wielkości grupą cierpiących na neuropatię są osoby, dla których nie zidentyfikowano żadnej przyczyny – 23 % i dlatego ich stan jest określany jako idiopatyczna neuropatia obwodowa.

Chemioterapeutyczna neuropatia obwodowa dotyka 10 procent ludzi z neuropatią.

HIV / AIDS wiąże się z 2% wszystkich przypadków neuropatii, które mogą być spowodowane działaniem ludzkiego wirusa upośledzenia odporności lub  lekami stosowanymi do jego leczenia.

Inne rodzaje neuropatii stanowią pozostałe 5% przypadków, na przykład spowodowane innymi zaburzeniami metabolicznymi, takimi jak hipoglikemia lub niewydolność nerek, choroby autoimmunologiczne, takie jak celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, sarkoidoza,  zespół Sjögrena i zespół Guillain-Barré

Co dokładnie powoduje neuropatię?

Uszkodzenie nerwów może się zdarzyć na wiele różnych sposobów, wpływając na aksony nerwowe (wzdłuż których impulsy są kierowane do innych komórek), osłonkę mielinową (która obejmuje i chroni akson) lub kombinację obu. Wykonanie badania elektrodiagnostycznego może pomóc lekarzowi określić rodzaj obrażeń.

Częstość występowania neuropatii w ogólnej populacji wynosi 2,4%. Jednak częstość występowania zwiększa się wraz z wiekiem z powodu rosnącej liczby chorób przewlekłych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Co to jest polineuropatia i jakie są inne typy neuropatii?

Gdy neuropatia powoduje uszkodzenie tylko jednego nerwu nazywana jest mononeuropatią. Ale najczęściej zdarza się to w przypadku wielu nerwów, a kiedy tak się dzieje, lekarze określają uszkodzenie nerwów jako polineuropatię.

Objawy polineuropatii zależą od tego, czy w grę wchodzą nerwy autonomiczne, czuciowe czy ruchowe – lub ich kombinacja. Autonomiczne uszkodzenie nerwów może wpływać na funkcje organizmu lub ciśnienie krwi, a nawet powodować objawy żołądkowo-jelitowe. Uszkodzenie nerwów czuciowych może wpływać na odczucia i poczucie równowagi, podczas gdy uszkodzenie nerwów ruchowych może wpływać na ruch i odruchy. Kiedy zaangażowane są zarówno nerwy czuciowe, jak i ruchowe, stan ten określany jest jako polineuropatia czuciowo-ruchowa, w której uszkodzenie zachodzi w całym ciele na komórki nerwowe, włókna (aksony) i pokrycia (osłonki mielinowe).

Dystalna symetryczna polineuropatia jest powszechnym typem polineuropatii i najbardziej rozpowszechnionym wśród osób z cukrzycą. W tej postaci polineuropatii, pierwszym uszkodzeniem włókien nerwowych są te, które są najbardziej odległe od centralnego układu nerwowego, z objawami, takimi jak ból i drętwienie, odczuwanymi symetrycznie w stopach, a następnie przemieszczanie się w górę nóg w miarę postępu stanu. W końcu mogą się również zaangażować kończyny górne.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Co to jest ból neuropatyczny i jakie są jego objawy i przyczyny?

Ból neuropatyczny może rozwinąć się, gdy nerwy somatycznego układu nerwowego ulegną uszkodzeniu i przesyłają sygnały czuciowe do centralnego układu nerwowego w zmieniony i nieuporządkowany sposób. Szacuje się, że dotyczy 7 do 10 procent ogólnej populacji na całym świecie.

Typowe stany związane z obwodowym bólem neuropatycznym obejmują neuralgię popółpaścową (powikłanie półpaśca, znanego również jako półpasiec ), neuralgię nerwu trójdzielnego (ból z nerwu przenoszącego sygnały z twarzy do mózgu), neuropatię cukrzycową, obwodową neuropatię czuciową związaną z HIV, trąd i ból zranienia nerwów obwodowych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie terapie i leczenie mogą zaoferować ulgę od neuropatii?

Leki mogą łagodzić objawy bólowe, a także poprawiać sen i jakość życia, ale nie będą odwracać ani leczyć neuropatii.

Powszechne leki dostępne bez recepty, do których ludzie sięgają po łagodny do umiarkowanego ból neuropatyczny, obejmują:

  • Tylenol (acetaminofen),
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak Advil (ibuprofen) i Aleve (naproksen).

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jakie są możliwe komplikacje neuropatii?

Wiele powikłań związanych z neuropatią wynika z utraty czucia. Problem z utratą czucia z neuropatii niekoniecznie jest początkowym urazem. Przeciwnie to wynikająca z tego infekcja – szczególny problem wśród osób chorych na cukrzycę. Jeśli jest to miejsce, w którym odczuwa się słabsze czucie w stopach mogą pojawić się obszary zwiększonego ciśnienia. To może powodować owrzodzenie lub wrzody. Owrzodzenia mogą ulec zakażeniu, ponieważ są otwartymi ranami, które mogą również przejść do infekcji kości. Niestety stan te zwykle wymaga amputacji, jeśli postępuje do tego momentu.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jaki jest najlepszy sposób ćwiczeń, gdy masz neuropatię?

Sprawienie by kondycja była częścią Twojego rutyny może pomóc w rozwiązaniu problemu osłabienia mięśni, a także zmniejszyć ból. U osób z neuropatią cukrzycową regularne ćwiczenia mogą również pomóc obniżyć wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemia) .

zobacz także

Niesamowite zastosowanie skórki z cytryny

Skórka cytryny zawiera szeroką gamę witamin, minerałów i błonnika, które stanowią impuls odżywczych. W rzeczywistości w porównaniu do soku z cytryny, skórki mają więcej witaminy...

Mini bułeczki bez mąki – idealne dla każdego, kto kocha chleb

Wszyscy wiemy, że chleb jest bardzo ważny dla wielu ludzi i wielu różnych kuchni, a niektórzy ludzie nie mogą jeść posiłku bez chleba. Niektórzy...

Trwale usuń ból kręgosłupa, pleców i nóg stosując naturalne rozwiązanie!

Bóle te są najczęściej wywołane przez duży wysiłek fizyczny lub długotrwałe siedzenie. Na szczęście nie ma się czym martwić, bo w tym artykule zaprezentujemy Państwu 100% naturalne...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Czy wiesz, że jedząc banana każdego ranka możesz schudnąć nawet 10 kilogramów w ciągu 7 dni? Co więcej ta wspaniała bananowa dieta nie wymaga żadnego dodatkowego...
Mikstura, którą przyrządziła jest już znana od wielu pokoleń ze względu na swoje zastosowanie. Napój ten jest lekarstwem na wiele dolegliwości takich jak: miażdżyca, wysoki poziom...
Imbir jest korzeniem leczniczym, cenionym od czasów starożytnych ze względu na bogactwo składników odżywczych.Wyróżnia się wspaniałym smakiem i zapachem. Dlatego jest stosowany w wielu kulturach...
Chociaż może to być nieco dziwne dla Ciebie na początku, że spożywanie ciepłej wody zapewni Ci wiele korzyści dla zdrowia.Wiele osób zaczyna dzień od filiżanki...
Po długich poszukiwaniach najlepszego alternatywnego środka na raka udało to się Rudolfowi Brojs.Sporządził on potężny sok, który wyleczył ponad 45 000 pacjentów z rakiem i...