Osteoporoza – co to jest, objawy, przyczyny i leczenie

Osteoporoza jest chorobą polegającą na stopniowym zmniejszeniu gęstości kości, zmniejszeniem ich wytrzymałości i powstaniem kruchych kości.

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza dosłownie prowadzi do nienormalnie porowatej kości, która jest ściśliwa jak gąbka. To zaburzenie szkieletu osłabia kość i powoduje częste złamania (pęknięcia) kości.

Normalna kość składa się z białka, kolagenu i wapnia, a wszystkie te składniki nadają jej siłę. Kości, które są dotknięte osteoporozą mogą pęknąć (złamać się) przy stosunkowo niewielkich obrażeniach, które normalnie nie spowodowałyby pęknięcia kości. Złamanie może mieć postać pękania (jak w złamaniu biodra ) lub zapadania się (jak w złamaniu kompresyjnym kręgosłupa). Kręgosłup, biodra, żebra i nadgarstki są częstymi obszarami złamań kości od osteoporozy, chociaż złamania związane z osteoporozą mogą występować w prawie każdej kości szkieletowej.

Osteopenia, a osteoporoza?  Osteopenia jest stanem kości, który jest nieco mniej gęstszy niż normalna kość, ale nie do tego stopnia jak to jest w osteoporozie.

Osteoporoza przyczyny i czynniki ryzyka

Oto czynniki, które zwiększą ryzyko rozwoju osteoporozy:

  • Płeć żeńska
  • Kaukaska lub azjatycka rasa
  • Rodzinna historia osteoporozy (np. Posiadanie matki z osteoporotycznym złamaniem biodra podwaja ryzyko złamania biodra)
  • Osobista historia złamań
  • Palenie papierosów
  • Nadmierne spożycie alkoholu
  • Dieta uboga w wapń
  • Złe odżywianie i zły ogólny stan zdrowia, szczególnie związany z przewlekłym stanem zapalnym lub chorobą jelit
  • Złośliwe wchłanianie (składniki odżywcze nie są prawidłowo wchłaniane z układu pokarmowego) z powodu chorób jelit.
  • Niski poziom estrogenów u kobiet (może wystąpić w okresie menopauzy lub po wczesnym chirurgicznym usunięciu obu jajników)
  • Niski poziom testosteronu u mężczyzn (hipogonadyzm)
  • Chemioterapia, która może powodować wczesną menopauzę z powodu jej toksycznego wpływu na jajniki
  • Brak miesiączki (utrata miesiączki) u młodych kobiet związany jest z niskim poziomem estrogenu i osteoporozą. Brak miesiączki może wystąpić u kobiet, które przechodzą niezwykle intensywne ćwiczenia fizyczne oraz u kobiet z bardzo niską zawartością tkanki tłuszczowej (na przykład u kobiet z jadłowstrętem psychicznym)
  • Przewlekłe zapalenie z powodu przewlekłego zapalenia stawów lub chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów lub choroby wątroby
  • Nieruchomość, taka jak po udarze lub z dowolnego stanu, który przeszkadza w chodzeniu
  • Nadczynność tarczycy, stan, w którym nadmiar hormonu tarczycy wytwarzany jest przez tarczycę (jak w chorobie Grave’a)
  • Nadczynność przytarczyc jest chorobą, w której dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów przytarczyc przez gruczoł przytarczyczny.
  • Gdy brakuje witaminy D, organizm nie może wchłonąć odpowiedniej ilości wapnia z diety, aby zapobiec osteoporozie. Niedobór witaminy D może wynikać z niedoboru pokarmowego, braku światła słonecznego lub braku wchłaniania witaminy z jelit.
  • Niektóre leki mogą powodować osteoporozę. Leki te obejmują długotrwałe stosowanie heparyny (leku rozrzedzającego krew), leki przeciwzatryczne, takie jak fenytoina i fenobarbital oraz długotrwałe stosowanie doustnych kortykosteroidów (takich jak prednizon).
  • Wrodzone zaburzenia tkanki łącznej, w tym osteogeneza niedoskonała, homocystynuria , zespół osteoporozy-rzekomej pleśniakowatości i choroby skóry, takie jak zespół Marfana i zespół Ehlersa-Danlosa.

Osteoporoza objawy bólowe

Czy osteoporoza boli? Osteoporoza może być obecna bez objawów przez dziesięciolecia, ponieważ osteoporoza nie powoduje objawów bólowych, aż do złamania kości. Co więcej, niektóre złamania osteoporotyczne mogą uniknąć wykrycia przez lata, gdy nie powodują objawów. Dlatego pacjenci mogą nie być świadomi swojej osteoporozy, dopóki nie doznają bolesnego złamania. Objawem związanym ze złamaniami osteoporotycznymi jest zwykle ból, lokalizacja bólu zależy od lokalizacji złamania. Objawy osteoporozy u mężczyzn są podobne do objawów osteoporozy u kobiet.

Osteoporoza kręgosłupa – złamania mogą powodować silny ból „pasmowy”, który promieniuje od tyłu do boków ciała. Z biegiem lat, wielokrotne złamania kręgosłupa mogą prowadzić do przewlekłego bólu w dolnej części pleców, a także do zakrzywienia kręgosłupa w wyniku zapadnięcia się kręgów. Ten problem powoduje zgarbiony wygląd górnego grzbietu, często nazywany „garbem wdów”, ponieważ często występuje u starszych kobiet.

Złamanie występujące podczas normalnej aktywności nazywa się minimalnym urazem. Na przykład, niektórzy pacjenci z osteoporozą rozwijają stresowe złamania stóp podczas chodzenia lub schodzenia z krawężnika.

Złamania biodra zwykle występują w wyniku upadku. W przypadku osteoporozy złamania szyjki kości udowej mogą wystąpić w wyniku drobnych wypadków: poślizgnięcia i upadku.

Jakie są konsekwencje osteoporozy?

Złamania kości osteoporotyczne są odpowiedzialne za znaczny ból, obniżoną jakość życia i niepełnosprawność. Do 30% pacjentów cierpiących na złamanie bliższego końca kości biodrowej wymaga długotrwałej opieki pielęgniarskiej. Pacjenci w podeszłym wieku mogą rozwinąć zapalenie płuc i skrzepy krwi w żyłach kończyn dolnych, które mogą przemieszczać się do płuc ( zatorowość płucna) z powodu przedłużonego leżenia w łóżku po złamaniu biodra.

[su_box title=”WAŻNE INFORMACJE” box_color=”#00bbff”]Osteoporoza wiąże się nawet ze zwiększonym ryzykiem zgonu. Około 20% kobiet ze złamaniem biodra umrze w kolejnym roku jako pośredni wynik złamania.[/su_box]

Ponadto, gdy dana osoba doświadczyła złamania kręgosłupa z powodu osteoporozy jest bardzo narażona na kolejne takie złamanie w najbliższej przyszłości (kilka następnych lat). Około 20% kobiet po menopauzie, u których wystąpi złamanie kręgów, będzie miało nowe złamanie kości kręgosłupa w następnym roku.

Jakie czynniki wpływają na siłę kości?

Ogólnie, im wyższa gęstość kości, tym mocniejsze kości. Gęstość kości w dużym stopniu zależy od czynników genetycznych, które z kolei są czasami modyfikowane przez czynniki środowiskowe i leki.

Zwykle gęstość kości gromadzi się w dzieciństwie i osiąga maksimum około 25 lat. Gęstość kości utrzymuje się przez około 10 lat. Po 35 roku życia zarówno mężczyźni, jak i kobiety będą normalnie tracić 0,3% -0,5% ich gęstości kości rocznie w ramach procesu starzenia.

Estrogen jest ważny w utrzymaniu gęstości kości u kobiet. Kiedy poziom estrogenu spada po menopauzie, utrata gęstości kości przyspiesza. W ciągu pierwszych pięciu do dziesięciu lat po menopauzie, kobiety mogą stracić do 2% – 4% gęstości kości rocznie!

Jest to głównie przypisywane niewystarczającej ilości estrogenu i może skutkować utratą do 25% -30% ich gęstości kości w tym okresie czasu. Przyspieszona utrata gęstości kości po menopauzie jest główną przyczyną osteoporozy u kobiet, określanej jako osteoporoza po menopauzie.

Osteoporoza badania

Rutynowe zdjęcie rentgenowskie może ujawnić osteoporozę kości, ponieważ kości wydają się dużo cieńsze i lżejsze niż kości normalne. Niestety, zanim promienie rentgenowskie wykryją osteoporozę, co najmniej 30% gęstości kości zostało już utracone. Ponadto promienie rentgenowskie nie są dokładnymi wskaźnikami gęstości kości.

Gęstość kości pacjenta porównuje się do średniej szczytowej gęstości kości u młodych dorosłych tej samej płci i rasy. Ten wynik nazywany jest „T score” i wyraża gęstość kości pod względem liczby odchyleń standardowych (SD) poniżej szczytowej masy ciała młodych dorosłych.

Ważne jest, aby pamiętać, że osteopenia jest uważana za mniejszy stopień utraty kości niż osteoporoza, ale może budzić niepokój, gdy jest związana z innymi czynnikami ryzyka (takimi jak palenie tytoniu , stosowanie steroidów kortyzonowych, reumatoidalne zapalenie stawów, rodzinna osteoporoza, itp.), które mogą zwiększyć szanse na rozwój złamań kręgów, bioder. W tym przypadku osteopenia może wymagać leczenia.

Osteoporoza jaki lekarz?

Pracownicy służby zdrowia, którzy leczą osteoporozę to specjaliści i interniści, a także ginekolodzy, endokrynolodzy, reumatolodzy oraz w przypadku złamań chirurdzy (ortopedzi).

Kto powinien mierzyć swoją gęstość kości?

  • Wszystkie kobiety po menopauzie poniżej 65 lat, które mają czynniki ryzyka osteoporozy
  • Wszystkie kobiety w wieku 65 lat i starsze
  • Kobiety po menopauzie ze złamaniami, chociaż nie jest to konieczne, ponieważ leczenie można rozpocząć niezależnie od gęstości kości
  • Kobiety z ponad 50 stanami chorobowymi związanymi z osteoporozą; lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zeskanować listę chorób medycznych pacjenta w celu ustalenia, czy występuje jeden z tych stanów

Osteoporoza leczenie i zapobieganie

Celem leczenia osteoporozy jest zapobieganie złamaniom kości poprzez zmniejszenie utraty masy kostnej lub zwiększenie gęstości i siły kości. Chociaż wczesne wykrycie i szybkie leczenie osteoporozy może znacznie zmniejszyć ryzyko przyszłych złamań, żadna z dostępnych metod leczenia osteoporozy nie powoduje całkowitego wyleczenia choroby. Innymi słowy, trudno jest całkowicie odbudować kość, która została osłabiona przez osteoporozę. Dlatego zapobieganie osteoporozie jest równie ważne jak leczenie. Oto leczenie osteoporozy i środki zapobiegawcze dla optymalnego zdrowia kości:

  1. Zmiany w stylu życia, w tym rzucenie palenia papierosów , ograniczenie nadmiernego spożycia alkoholu, regularne ćwiczenia i spożywanie zbilansowanej diety z odpowiednim poziomem wapnia i witaminy D
  2. Leki, które zatrzymują utratę masy kostnej i zwiększają wytrzymałość kości , takie jak Fosamax,  Actonel, Evista

Osteoporoza leczenie naturalne

Ćwicz, przestań palić i odstaw alkohol

Ćwiczenia mają szeroką gamę korzystnych efektów zdrowotnych. Jednak ćwiczenia nie powodują znacznego wzrostu gęstości kości. Korzyści płynące z ćwiczeń na osteoporozę mają głównie związek ze zmniejszeniem ryzyka upadków, prawdopodobnie dlatego, że równowaga jest poprawiona i / lub zwiększa się siła mięśni.

Badania nie określiły jeszcze, jaki rodzaj ćwiczeń jest najlepszy dla osteoporozy lub jak długo należy go kontynuować. Dopóki badania nie odpowiedziały na te pytania, większość lekarzy zaleca ćwiczenia obciążeniowe, takie jak chodzenie.

Jedna uwaga dotycząca ćwiczeń : Ważne jest unikanie ćwiczeń, które mogą zranić już osłabione kości. U pacjentów powyżej 40 roku życia i osób z chorobami serca, otyłością, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym lekarze powinni przepisywać i monitorować ćwiczenia.

Palenie jednej paczki papierosów dziennie przez całe dorosłe życie może samo w sobie prowadzić do utraty 5% -10% masy kostnej. Palenie papierosów obniża poziom estrogenów i może prowadzić do utraty masy kostnej u kobiet przed menopauzą. Palenie papierosów może również prowadzić do wcześniejszej menopauzy. U kobiet po menopauzie palenie jest związane ze zwiększonym ryzykiem osteoporozy.

Badania nad alkoholem i kofeiną jako czynnikami ryzyka osteoporozy wykazują bardzo zróżnicowane wyniki i są kontrowersyjne. Z pewnością ich efekty nie są tak wielkie jak inne czynniki. Niemniej jednak umiarkowanie zarówno alkoholu, jak i kofeiny jest rozważne.

Suplementy wapnia

Budowanie silnych i zdrowych kości wymaga odpowiedniego spożycia wapnia w diecie, począwszy od dzieciństwa i okresu dojrzewania u obu płci. Co najważniejsze jednak, wysokie spożycie wapnia w diecie lub przyjmowanie suplementów wapnia nie jest wystarczające w leczeniu osteoporozy i nie powinno być postrzegane jako alternatywa lub substytut dla silniejszych leków na receptę. W pierwszych kilku latach po menopauzie może dojść do szybkiej utraty gęstości kości, nawet jeśli przyjmowane są suplementy wapnia.

Witamina D w leczeniu osteoporozy

Odpowiednie spożycie wapnia i witaminy D to ważne podstawy do utrzymania gęstości i siły kości. Jednak same wapń i witamina D nie są wystarczające do leczenia osteoporozy i powinny być podawane w połączeniu z innymi metodami leczenia. Witamina D jest ważna pod kilkoma względami:

  • Witamina D pomaga w wchłanianiu wapnia z pokarmów z jelit.
  • Brak samej witaminy D może powodować pozbawienie wapnia kości (osteomalacji), co dodatkowo osłabia kości i zwiększa ryzyko złamań.
  • W niektórych badaniach wykazano, że witamina D wraz z odpowiednim wapniem (1200 mg pierwiastkowego wapnia) zwiększa gęstość kości i zmniejsza liczbę złamań u kobiet po menopauzie, ale nie u kobiet przed menopauzą lub kobiet w okresie okołomenopauzalnym.

Odpowiednie poziomy wapnia i witaminy D są niezbędne dla optymalnego stanu kości, szczególnie w przypadku stosowania z przepisanym lekiem w leczeniu osteoporozy. Przewlekłe nadmierne stosowanie witaminy D może prowadzić do toksycznego poziomu witaminy D, podwyższonego poziomu wapnia we krwi i moczu, a także może powodować kamicę nerkową.

Osteoporoza dieta

Jedzenie diety o odpowiedniej zawartości wapnia i witaminy D może być korzystne w zapobieganiu osteoporozie.

Osteoporoza profilaktyka złamań stawu biodrowego

Osoby w podeszłym wieku z osteoporozą mogą zmniejszyć ryzyko złamań kości biodrowej, utrzymując siłę mięśni, koordynację i równowagę dzięki programom ćwiczeń. Dywany, dywaniki w domu powinny być zminimalizowane lub wyeliminowane. Dobre oświetlenie jest niezbędne do bezpiecznego chodzenia do toalety zarówno w dzień, jak i w nocy.

Dodatkowo u osób starszych, które używają laski do chodzenia ważne jest, aby gumowe końcówki laski były regularnie sprawdzane pod kątem oznak zużycia. Kiedy ta guma się zużywa, stanowi poważne ryzyko spowodowania poślizgu, co może spowodować poważne uszkodzenie ciała – w tym złamanie biodra.

 

Jakie są powikłania osteoporozy?

Podstawowym powikłaniem osteoporozy jest złamanie kości. Może to prowadzić do braku objawów lub być związane z ciężkim, trudnym do zniesienia bólem. Powtarzające się złamania są powszechne i mogą prowadzić do pogorszenia budowy szkieletu. Czasami złamania kręgosłupa mogą popychać kości do sąsiednich nerwów i / lub rdzenia kręgowego. Może to wymagać interwencji neurochirurgicznej. Złamania kręgów osteoporotycznych można także złagodzić za pomocą zabiegów wertebroplastyki (kifoplastyki), w których zawalony krąg jest nadmuchiwany balonem, a cement (metakrylan metylu) wstrzykuje się w strukturę reformy kręgosłupa.

Powtarzające się złamania kompresyjne kręgosłupa mogą prowadzić do poważnych deformacji kręgosłupa (kifozy), które mogą utrudniać oddychanie. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z infekcjami dróg oddechowych.