Strona głównaZdrowieOsteoporoza - co to jest, objawy, przyczyny i leczenie

Osteoporoza – co to jest, objawy, przyczyny i leczenie

Osteoporoza jest chorobą polegającą na stopniowym zmniejszeniu gęstości kości, zmniejszeniem ich wytrzymałości i powstaniem kruchych kości.

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza dosłownie prowadzi do nienormalnie porowatej kości, która jest ściśliwa jak gąbka. To zaburzenie szkieletu osłabia kość i powoduje częste złamania (pęknięcia) kości.

- Advertisement -

Normalna kość składa się z białka, kolagenu i wapnia, a wszystkie te składniki nadają jej siłę. Kości, które są dotknięte osteoporozą mogą pęknąć (złamać się) przy stosunkowo niewielkich obrażeniach, które normalnie nie spowodowałyby pęknięcia kości. Złamanie może mieć postać pękania (jak w złamaniu biodra ) lub zapadania się (jak w złamaniu kompresyjnym kręgosłupa). Kręgosłup, biodra, żebra i nadgarstki są częstymi obszarami złamań kości od osteoporozy, chociaż złamania związane z osteoporozą mogą występować w prawie każdej kości szkieletowej.

Osteopenia, a osteoporoza?  Osteopenia jest stanem kości, który jest nieco mniej gęstszy niż normalna kość, ale nie do tego stopnia jak to jest w osteoporozie.

Osteoporoza przyczyny i czynniki ryzyka

Oto czynniki, które zwiększą ryzyko rozwoju osteoporozy:


 • Płeć żeńska
 • Kaukaska lub azjatycka rasa
 • Rodzinna historia osteoporozy (np. Posiadanie matki z osteoporotycznym złamaniem biodra podwaja ryzyko złamania biodra)
 • Osobista historia złamań
 • Palenie papierosów
 • Nadmierne spożycie alkoholu
 • Dieta uboga w wapń
 • Złe odżywianie i zły ogólny stan zdrowia, szczególnie związany z przewlekłym stanem zapalnym lub chorobą jelit
 • Złośliwe wchłanianie (składniki odżywcze nie są prawidłowo wchłaniane z układu pokarmowego) z powodu chorób jelit.
 • Niski poziom estrogenów u kobiet (może wystąpić w okresie menopauzy lub po wczesnym chirurgicznym usunięciu obu jajników)
 • Niski poziom testosteronu u mężczyzn (hipogonadyzm)
 • Chemioterapia, która może powodować wczesną menopauzę z powodu jej toksycznego wpływu na jajniki
 • Brak miesiączki (utrata miesiączki) u młodych kobiet związany jest z niskim poziomem estrogenu i osteoporozą. Brak miesiączki może wystąpić u kobiet, które przechodzą niezwykle intensywne ćwiczenia fizyczne oraz u kobiet z bardzo niską zawartością tkanki tłuszczowej (na przykład u kobiet z jadłowstrętem psychicznym)
 • Przewlekłe zapalenie z powodu przewlekłego zapalenia stawów lub chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów lub choroby wątroby
 • Nieruchomość, taka jak po udarze lub z dowolnego stanu, który przeszkadza w chodzeniu
 • Nadczynność tarczycy, stan, w którym nadmiar hormonu tarczycy wytwarzany jest przez tarczycę (jak w chorobie Grave’a)
 • Nadczynność przytarczyc jest chorobą, w której dochodzi do nadmiernej produkcji hormonów przytarczyc przez gruczoł przytarczyczny.
 • Gdy brakuje witaminy D, organizm nie może wchłonąć odpowiedniej ilości wapnia z diety, aby zapobiec osteoporozie. Niedobór witaminy D może wynikać z niedoboru pokarmowego, braku światła słonecznego lub braku wchłaniania witaminy z jelit.
 • Niektóre leki mogą powodować osteoporozę. Leki te obejmują długotrwałe stosowanie heparyny (leku rozrzedzającego krew), leki przeciwzatryczne, takie jak fenytoina i fenobarbital oraz długotrwałe stosowanie doustnych kortykosteroidów (takich jak prednizon).
 • Wrodzone zaburzenia tkanki łącznej, w tym osteogeneza niedoskonała, homocystynuria , zespół osteoporozy-rzekomej pleśniakowatości i choroby skóry, takie jak zespół Marfana i zespół Ehlersa-Danlosa.

Osteoporoza objawy bóloweCzy osteoporoza boli? Osteoporoza może być obecna bez objawów przez dziesięciolecia, ponieważ osteoporoza nie powoduje objawów bólowych, aż do złamania kości. Co więcej, niektóre złamania osteoporotyczne mogą uniknąć wykrycia przez lata, gdy nie powodują objawów. Dlatego pacjenci mogą nie być świadomi swojej osteoporozy, dopóki nie doznają bolesnego złamania. Objawem związanym ze złamaniami osteoporotycznymi jest zwykle ból, lokalizacja bólu zależy od lokalizacji złamania. Objawy osteoporozy u mężczyzn są podobne do objawów osteoporozy u kobiet.

Osteoporoza kręgosłupa – złamania mogą powodować silny ból „pasmowy”, który promieniuje od tyłu do boków ciała. Z biegiem lat, wielokrotne złamania kręgosłupa mogą prowadzić do przewlekłego bólu w dolnej części pleców, a także do zakrzywienia kręgosłupa w wyniku zapadnięcia się kręgów. Ten problem powoduje zgarbiony wygląd górnego grzbietu, często nazywany „garbem wdów”, ponieważ często występuje u starszych kobiet.

Złamanie występujące podczas normalnej aktywności nazywa się minimalnym urazem. Na przykład, niektórzy pacjenci z osteoporozą rozwijają stresowe złamania stóp podczas chodzenia lub schodzenia z krawężnika.

Złamania biodra zwykle występują w wyniku upadku. W przypadku osteoporozy złamania szyjki kości udowej mogą wystąpić w wyniku drobnych wypadków: poślizgnięcia i upadku.

Jakie są konsekwencje osteoporozy?

Złamania kości osteoporotyczne są odpowiedzialne za znaczny ból, obniżoną jakość życia i niepełnosprawność. Do 30% pacjentów cierpiących na złamanie bliższego końca kości biodrowej wymaga długotrwałej opieki pielęgniarskiej. Pacjenci w podeszłym wieku mogą rozwinąć zapalenie płuc i skrzepy krwi w żyłach kończyn dolnych, które mogą przemieszczać się do płuc ( zatorowość płucna) z powodu przedłużonego leżenia w łóżku po złamaniu biodra.

[su_box title=”WAŻNE INFORMACJE” box_color=”#00bbff”]Osteoporoza wiąże się nawet ze zwiększonym ryzykiem zgonu. Około 20% kobiet ze złamaniem biodra umrze w kolejnym roku jako pośredni wynik złamania.[/su_box]

Ponadto, gdy dana osoba doświadczyła złamania kręgosłupa z powodu osteoporozy jest bardzo narażona na kolejne takie złamanie w najbliższej przyszłości (kilka następnych lat). Około 20% kobiet po menopauzie, u których wystąpi złamanie kręgów, będzie miało nowe złamanie kości kręgosłupa w następnym roku.

Jakie czynniki wpływają na siłę kości?

Ogólnie, im wyższa gęstość kości, tym mocniejsze kości. Gęstość kości w dużym stopniu zależy od czynników genetycznych, które z kolei są czasami modyfikowane przez czynniki środowiskowe i leki.

Zwykle gęstość kości gromadzi się w dzieciństwie i osiąga maksimum około 25 lat. Gęstość kości utrzymuje się przez około 10 lat. Po 35 roku życia zarówno mężczyźni, jak i kobiety będą normalnie tracić 0,3% -0,5% ich gęstości kości rocznie w ramach procesu starzenia.

Estrogen jest ważny w utrzymaniu gęstości kości u kobiet. Kiedy poziom estrogenu spada po menopauzie, utrata gęstości kości przyspiesza. W ciągu pierwszych pięciu do dziesięciu lat po menopauzie, kobiety mogą stracić do 2% – 4% gęstości kości rocznie!

Jest to głównie przypisywane niewystarczającej ilości estrogenu i może skutkować utratą do 25% -30% ich gęstości kości w tym okresie czasu. Przyspieszona utrata gęstości kości po menopauzie jest główną przyczyną osteoporozy u kobiet, określanej jako osteoporoza po menopauzie.

Osteoporoza badania

Rutynowe zdjęcie rentgenowskie może ujawnić osteoporozę kości, ponieważ kości wydają się dużo cieńsze i lżejsze niż kości normalne. Niestety, zanim promienie rentgenowskie wykryją osteoporozę, co najmniej 30% gęstości kości zostało już utracone. Ponadto promienie rentgenowskie nie są dokładnymi wskaźnikami gęstości kości.

Gęstość kości pacjenta porównuje się do średniej szczytowej gęstości kości u młodych dorosłych tej samej płci i rasy. Ten wynik nazywany jest „T score” i wyraża gęstość kości pod względem liczby odchyleń standardowych (SD) poniżej szczytowej masy ciała młodych dorosłych.

Ważne jest, aby pamiętać, że osteopenia jest uważana za mniejszy stopień utraty kości niż osteoporoza, ale może budzić niepokój, gdy jest związana z innymi czynnikami ryzyka (takimi jak palenie tytoniu , stosowanie steroidów kortyzonowych, reumatoidalne zapalenie stawów, rodzinna osteoporoza, itp.), które mogą zwiększyć szanse na rozwój złamań kręgów, bioder. W tym przypadku osteopenia może wymagać leczenia.

Osteoporoza jaki lekarz?

Pracownicy służby zdrowia, którzy leczą osteoporozę to specjaliści i interniści, a także ginekolodzy, endokrynolodzy, reumatolodzy oraz w przypadku złamań chirurdzy (ortopedzi).

Kto powinien mierzyć swoją gęstość kości?

 • Wszystkie kobiety po menopauzie poniżej 65 lat, które mają czynniki ryzyka osteoporozy
 • Wszystkie kobiety w wieku 65 lat i starsze
 • Kobiety po menopauzie ze złamaniami, chociaż nie jest to konieczne, ponieważ leczenie można rozpocząć niezależnie od gęstości kości
 • Kobiety z ponad 50 stanami chorobowymi związanymi z osteoporozą; lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może zeskanować listę chorób medycznych pacjenta w celu ustalenia, czy występuje jeden z tych stanów

Osteoporoza leczenie i zapobieganie

Celem leczenia osteoporozy jest zapobieganie złamaniom kości poprzez zmniejszenie utraty masy kostnej lub zwiększenie gęstości i siły kości. Chociaż wczesne wykrycie i szybkie leczenie osteoporozy może znacznie zmniejszyć ryzyko przyszłych złamań, żadna z dostępnych metod leczenia osteoporozy nie powoduje całkowitego wyleczenia choroby. Innymi słowy, trudno jest całkowicie odbudować kość, która została osłabiona przez osteoporozę. Dlatego zapobieganie osteoporozie jest równie ważne jak leczenie. Oto leczenie osteoporozy i środki zapobiegawcze dla optymalnego zdrowia kości:

 1. Zmiany w stylu życia, w tym rzucenie palenia papierosów , ograniczenie nadmiernego spożycia alkoholu, regularne ćwiczenia i spożywanie zbilansowanej diety z odpowiednim poziomem wapnia i witaminy D
 2. Leki, które zatrzymują utratę masy kostnej i zwiększają wytrzymałość kości , takie jak Fosamax,  Actonel, Evista

Osteoporoza leczenie naturalne

Ćwicz, przestań palić i odstaw alkohol

Ćwiczenia mają szeroką gamę korzystnych efektów zdrowotnych. Jednak ćwiczenia nie powodują znacznego wzrostu gęstości kości. Korzyści płynące z ćwiczeń na osteoporozę mają głównie związek ze zmniejszeniem ryzyka upadków, prawdopodobnie dlatego, że równowaga jest poprawiona i / lub zwiększa się siła mięśni.

Badania nie określiły jeszcze, jaki rodzaj ćwiczeń jest najlepszy dla osteoporozy lub jak długo należy go kontynuować. Dopóki badania nie odpowiedziały na te pytania, większość lekarzy zaleca ćwiczenia obciążeniowe, takie jak chodzenie.

Jedna uwaga dotycząca ćwiczeń : Ważne jest unikanie ćwiczeń, które mogą zranić już osłabione kości. U pacjentów powyżej 40 roku życia i osób z chorobami serca, otyłością, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym lekarze powinni przepisywać i monitorować ćwiczenia.

Palenie jednej paczki papierosów dziennie przez całe dorosłe życie może samo w sobie prowadzić do utraty 5% -10% masy kostnej. Palenie papierosów obniża poziom estrogenów i może prowadzić do utraty masy kostnej u kobiet przed menopauzą. Palenie papierosów może również prowadzić do wcześniejszej menopauzy. U kobiet po menopauzie palenie jest związane ze zwiększonym ryzykiem osteoporozy.

Badania nad alkoholem i kofeiną jako czynnikami ryzyka osteoporozy wykazują bardzo zróżnicowane wyniki i są kontrowersyjne. Z pewnością ich efekty nie są tak wielkie jak inne czynniki. Niemniej jednak umiarkowanie zarówno alkoholu, jak i kofeiny jest rozważne.

Suplementy wapnia

Budowanie silnych i zdrowych kości wymaga odpowiedniego spożycia wapnia w diecie, począwszy od dzieciństwa i okresu dojrzewania u obu płci. Co najważniejsze jednak, wysokie spożycie wapnia w diecie lub przyjmowanie suplementów wapnia nie jest wystarczające w leczeniu osteoporozy i nie powinno być postrzegane jako alternatywa lub substytut dla silniejszych leków na receptę. W pierwszych kilku latach po menopauzie może dojść do szybkiej utraty gęstości kości, nawet jeśli przyjmowane są suplementy wapnia.

Witamina D w leczeniu osteoporozy

Odpowiednie spożycie wapnia i witaminy D to ważne podstawy do utrzymania gęstości i siły kości. Jednak same wapń i witamina D nie są wystarczające do leczenia osteoporozy i powinny być podawane w połączeniu z innymi metodami leczenia. Witamina D jest ważna pod kilkoma względami:

 • Witamina D pomaga w wchłanianiu wapnia z pokarmów z jelit.
 • Brak samej witaminy D może powodować pozbawienie wapnia kości (osteomalacji), co dodatkowo osłabia kości i zwiększa ryzyko złamań.
 • W niektórych badaniach wykazano, że witamina D wraz z odpowiednim wapniem (1200 mg pierwiastkowego wapnia) zwiększa gęstość kości i zmniejsza liczbę złamań u kobiet po menopauzie, ale nie u kobiet przed menopauzą lub kobiet w okresie okołomenopauzalnym.

Odpowiednie poziomy wapnia i witaminy D są niezbędne dla optymalnego stanu kości, szczególnie w przypadku stosowania z przepisanym lekiem w leczeniu osteoporozy. Przewlekłe nadmierne stosowanie witaminy D może prowadzić do toksycznego poziomu witaminy D, podwyższonego poziomu wapnia we krwi i moczu, a także może powodować kamicę nerkową.

Osteoporoza dieta

Jedzenie diety o odpowiedniej zawartości wapnia i witaminy D może być korzystne w zapobieganiu osteoporozie.

Osteoporoza profilaktyka złamań stawu biodrowego

Osoby w podeszłym wieku z osteoporozą mogą zmniejszyć ryzyko złamań kości biodrowej, utrzymując siłę mięśni, koordynację i równowagę dzięki programom ćwiczeń. Dywany, dywaniki w domu powinny być zminimalizowane lub wyeliminowane. Dobre oświetlenie jest niezbędne do bezpiecznego chodzenia do toalety zarówno w dzień, jak i w nocy.

Dodatkowo u osób starszych, które używają laski do chodzenia ważne jest, aby gumowe końcówki laski były regularnie sprawdzane pod kątem oznak zużycia. Kiedy ta guma się zużywa, stanowi poważne ryzyko spowodowania poślizgu, co może spowodować poważne uszkodzenie ciała – w tym złamanie biodra.

 

Jakie są powikłania osteoporozy?

Podstawowym powikłaniem osteoporozy jest złamanie kości. Może to prowadzić do braku objawów lub być związane z ciężkim, trudnym do zniesienia bólem. Powtarzające się złamania są powszechne i mogą prowadzić do pogorszenia budowy szkieletu. Czasami złamania kręgosłupa mogą popychać kości do sąsiednich nerwów i / lub rdzenia kręgowego. Może to wymagać interwencji neurochirurgicznej. Złamania kręgów osteoporotycznych można także złagodzić za pomocą zabiegów wertebroplastyki (kifoplastyki), w których zawalony krąg jest nadmuchiwany balonem, a cement (metakrylan metylu) wstrzykuje się w strukturę reformy kręgosłupa.

Powtarzające się złamania kompresyjne kręgosłupa mogą prowadzić do poważnych deformacji kręgosłupa (kifozy), które mogą utrudniać oddychanie. Może to zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z infekcjami dróg oddechowych.


Prawda o magnezie – najsilniejszym minerale relaksacyjnym znanym człowiekowi

Czy wiesz, że magnez jest jednym z najważniejszych minerałów biorących udział w setkach reakcji chemicznych w twoim ciele? Tak więc jego brak może naturalnie...

Domowy syrop, który leczy kaszel i usuwa śluz z płuc u dzieci i dorosłych

Marchew jest jednym z najzdrowszych warzyw, to doskonałe źródło witaminy A i karotenu, które są ważne dla zdrowia oczu. Jest również dobrym źródłem witaminy B,...

Jak zrobić olejek laurowy do leczenia bólu stawów, żylaków i bólów głowy

Odtąd nie będziesz patrzeć na liście laurowe tylko jako powszechny aromat, ale także jako składnik silnego domowego środka na wiele problemów zdrowotnych. Użyj liści laurowych,...

Cierpisz z powodu refluksu? – Ten domowy napój rozwiąże Twój problem!

Przepływ kwasu żołądkowego do przełyku jest bardzo nieprzyjemnym uczuciem. Objawia się kwaśny smakiem w tylnej części jamy ustnej lub odczuwamy pieczenie w klatce piersiowej, czyli tak...

Zobacz co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy pijesz każdego dnia 1 piwo

Nie od dziś wiadomo, że spożywanie dużych ilości piwa może zaszkodzić naszemu zdrowiu, a nawet możemy się od niego uzależnić, ale według przeprowadzonych badania warto...

Pij sok z selera, ponieważ ma właściwości przeciwnowotworowe.

Rak jest chorobą zagrażającą życiu, która może być trudna do leczenia. Na całym świecie rak jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów po chorobach układu krążenia...

Kulki energetyczne, które wspomagają mózg, przyspieszają metabolizm i hamują głód

Prawdopodobnie miałeś nie raz w swoim życiu znane każdemu pragnienie, które uderza cię w dowolnym momencie w ciągu dnia, a chodzi dokładnie o ochotę...

Słabe krążenie krwi, zimne nogi i ręce? Zrób to, aby rozwiązać ten problem!

Słabe krążenie jest również znane jako cichy zabójca i może pojawić się z powodu wielu różnych czynników, w tym słabej aktywności fizycznej, nadciśnienia, cukrzycy,...

Śmierć w butelce: Wiele osób korzysta z tego produktu na co dzień

Wiele osób korzysta z płynów do dezynfekcji rąk, są one przede wszystkim używane przed posiłkami, po pracy, a co najgorsze używają ich też dzieci,...

Jeśli pijesz to 1 godzinę przed snem w szybkim czasie pozbędziesz się nadmiaru kilogramów

Nagromadzony tłuszcz jest najgorszym wrogiem kobiet, które chcą schudnąć w szybkim czasie. Szczególnie tłuszcz z brzucha i nóg jest bardzo trudny do wyeliminowania, ale...

Użył 2 składników, uniknął chirurgii kolana i pozbył się przewlekłego bólu.

Dziś dzielimy się niesamowitą historią 44-letniego mężczyzny, który uniknął operacji kolana przy pomocy tylko 2 składników. Tuzlak Elvir D., 44-latek miał przewlekły ból kolana w...

Dlaczego warto jeść zielone warzywa liściaste? Poznaj te najzdrowsze!

Zielone warzywa liściaste stanowią ważną część zdrowej diety. Są pełne witamin, minerałów, błonnika i mają niską zawartość kalorii. Spożywanie diety bogatej w liściaste warzywa może przynieść...

Pożegnaj się z flegmą, grypą i oczyść płuca tym starym lekarstwem

Ten przepis jest niezwykle skuteczny w leczeniu nadmiernego śluzu i kaszlu. Zawiera tylko naturalne składniki i nie ma skutków ubocznych.  Jest całkowicie bezpieczny dla dzieci i...

Przepis z Biblii. To potężne lekarstwo, które ma 3,5 tyś lat leczy wszystkie choroby

Drzewa oliwne wraz z owocami i liśćmi od dawna używane są jako żywność i lekarstwo. Liście oliwne mogą być używane do leczenia zapalenia płuc, gruźlicy,...

10 produktów, które oczyszczają wątrobę

Bardzo często pisze się o procesach detoksykacji, które są dość skuteczne, ale rzadko pisze się o tym, co ludzie powinni zrobić po detoksykacji organizmu...

Rób to co najmniej raz w tygodniu, a Twoja twarz będzie 10 lat młodsza

Od wieków japońskie kobiety stosują ta metodę w celu pielęgnacji skóry twarzy. Mianowicie ryż jest bogatym źródłem kwasu linolowego i skwalenu, który jest silnym przeciwutleniaczem i ma...

Zobacz co się stanie, kiedy będziesz jeść czosnek na czczo przez 7 dni

Jedzenia czosnku na pusty żołądek i jest bardzo skutecznym sposobem zapobiegania i leczenia wielu chorób.Według wielu badań, spożywanie czosnku przed jedzeniem lub piciem znacznie...

Woda w kolanie? Oto naturalny prosty sposób na jej pozbycie się.

Wysięk kolana, powszechnie znany jako woda na kolanie jest medycznym określeniem nadmiernego gromadzenia się płynu w stawie kolanowym lub wokół niego.  Może wystąpić z powodu...

Sygnały ostrzegające, że możesz mieć atak serca w ciągu nadchodzącego miesiąca!

Wiele osób uważa, że ​​atak serca pojawia się znikąd bez żadnych oznak ostrzeżenia. Jednak objawy i oznaki mogą pojawić się nawet z miesięcznym wyprzedzeniem....

CHCESZ mieć płaski brzuch, grube włosy i piękne paznokcie?

Jego Królewska Mość - olej kokosowy. Jest to jeden z najbardziej wspaniałych olejów, składający się w 90 procentach z nasyconych kwasów tłuszczowych, polifenoli, które...

Jedz czosnek i miód na czczo. Po tygodniu efekt Cię zszokuję

Czosnek to wielki pomocnik chroniący nasze zdrowie. Nadaje on niepowtarzalny smak wszystkim potrawą i dodatkowo specyficzny zapach. Czosnek jest również wykorzystywany w medycynie naturalnej. Czosnek zmniejsza ryzyko ataku serca, zapobiega problemom z sercem,...

Jeśli pijesz szklankę gorącej wody na pusty żołądek. To jest to, co dzieje się z Twoim ciałem

Wszyscy mamy nasze poranne nawyki, jak zaczynamy dzień i co robimy najpierw po tym, jak wstajemy z łóżka. Niektórzy piją herbatę, inni kawę, inni najpierw...

Zmniejsz poziom złego cholesterolu i odblokuj tętnice

Miażdżyca tętnic jest chorobą zwyrodnieniową tętnic objawiającą się zwężeniem tych naczyń krwionośnych, które przenoszą tlen do serca i wszystkich innych narządów w organizmie z...

Mrożone cytryny – zwalcz złośliwe nowotwory w organizmie

Sok z cytryny jest ogólnie korzystny w okresie letnim jako orzeźwiający napój. Cytryna jest dość popularna jako składnik aktywny w wielu domowych środkach przydatnych do wyleczenia...

Czosnek, ile ząbków należy jeść, aby regulować ciśnienie krwi?

W ostatnich czasach czosnek jest coraz bardziej popularny, ponieważ wielu naukowców i badaczy dowiodło, że posiada on wspaniałe właściwości, które mogą regulować poziom ciśnienie krwi. Jest również...

Z tym olejkiem chili można pożegnać się z bólem stawów

Ten olej chili jest doskonałym naturalnym rozwiązaniem, które zmniejszy ból spowodowany zapaleniem stawów lub chorobami reumatycznymi. Ta recepta powstaje na bazie papryki chilli i jest używana od wieków...

Oto co się stanie, jeśli wypijesz miód i cynamon przed snem!

Skorzystaj z tego przepisu, jeśli chcesz pozbyć się nadwagi i nagromadzonych tłuszczów w organizmie. Wszyscy jesteśmy świadomi korzyści zdrowotnych miodu, ponieważ jest to jeden...

Bolą Cię stawy, przyczyną może być kwas moczowy

Sok z ogórka jest wspaniałym napojem, który ma właściwości przeciwgorączkowe i obniża temperaturę ciała. To sprawia, że może w łatwy sposób przyczynić się do poprawy zdrowia...

Walcz z infekcją dróg moczowych i kamieniami nerkowymi

Imbir jest korzeniem leczniczym, cenionym od czasów starożytnych ze względu na bogactwo składników odżywczych. Wyróżnia się wspaniałym smakiem i zapachem. Dlatego jest stosowany w wielu kulturach...

Skuteczny babciny sok z cebulą i cukrem na przeziębienie i kaszel!

Przepis ten to naturalne lekarstwo na przeziębienie i grypę, który dzięki swoim właściwością zdrowotnym w szybkim czasie pozwoli pozbyć się tego problemu. Ze względu na...

[VIDEO] Jak w prosty sposób usunąć kleszcza

Pierwsze dni wiosny są tak wspaniałe, a co najważniejsze chcemy jak najszybciej opuścić nasze domy. Przyjemna, ciepła pogoda po prostu zachęca do spędzania czasu na...

Tylko jeden owoc pomoże Ci odblokować i wyczyścić tętnice

Ostatnio przeprowadzone badanie wykazało, że ekstrakt z granatu jest niezwykle pomocny w chorobach sercowo-naczyniowych, ponieważ zapobiega pogrubieniu tętnic wieńcowych z powodu nagromadzenia tłuszczu zwanego...

Jak usunąć kwas moczowy ze stawów, leczyć dnę i zapalenie stawów

Liczba osób cierpiących na dnę i zapalenie stawów stale rośnie. Przyczyną jest duża ilość kwasu moczowego, który gromadzi się wokół stawów. To z kolei...

Czy cynamon jest dobry dla zdrowia twojego serca?

Szczypta cynamonu, którą dodajesz do deserów lub kawy może po cichu pomóc zdrowiu serca, nawet o tym nie wiedząc. Badania potwierdzają, że cynamon jest...

Jak naprawdę walczyć z osteoporozą

Wiele osób cierpi na osteoporozę. Dotyczy to szczególnie kobiet po menopauzie. Można jednak zastanawiać się dlaczego pomimo codziennego picia mleka masz niedobór wapnia. W tym artykule podamy...

10 najlepszych korzyści zdrowotnych z winogron

Soczyste i pyszne winogrona rosną w gronach i występują w różnych kolorach, takich jak purpura, szkarłat, czarny, granatowy, żółty, zielony, pomarańczowy i różowy. Mogą być...

Usuń z ucha nadmiar woskowiny w sposób naturalny

Woskowina  to naturalna substancja wytwarzana przez gruczoły w przewodzie słuchowym. Jej celem jest ochrona ucha przed obcymi ciałami. Wbrew temu co wielu ludzi sądzi nie jest...

2 soki moczopędne, które pomogą oczyścić nerki

Nasze ciała mają tendencję do przechowywania toksyn. Każde miejsce w organizmie zwykle cierpi z powodu różnych problemów związanych z gromadzeniem się toksyn, niezależnie od tego,...

Jak leczyć ból gardła za pomocą naturalnych składników

Podrażnienie gardła jest irytującym symptomem, który mamy, gdy dochodzi do infekcji naszych migdałków lub dróg oddechowych. Powoduje to nieprzyjemne uczucie pieczenia , któremu zwykle towarzyszy stan zapalny i trudności...

Czy doświadczasz przewlekłego zmęczenia? To jest idealny przepis

Gromadzenie się toksyn we krwi powoduje nasilenie przewlekłego zmęczenia, dodatkowo cierpi się na wzdęcia i problemy z krążeniem. Aby nie przechowywać żadnych toksyn we krwi, od...

Te proste ćwiczenia pomogą ci przy zespole cieśni nadgarstka

Częściej występujący u kobiet niż mężczyzn zespół cieśni nadgarstka (CTS) to choroba dłoni, która powoduje ból, mrowienie i drętwienie dłoni spowodowane naciskiem na nerw...

Brązowe kontra białe jajka – czy istnieje różnica i które warto jeść?

Wiele osób ma uprzedzenia, jeśli chodzi o kolor jaj. Niektórzy uważają, że brązowe jaja są zdrowsze lub bardziej naturalne, podczas gdy inne czują, że białe...

Wypij ten napój zanim pójdziesz spać, a usuniesz wszystkie toksyny

Prezentujemy Wam domowy naturalny napój, który pozytywnie wpłynie na ogólny stan Twojego zdrowia. Pijąc go przyśpieszysz swój metabolizm, oczyścisz organizm z toksyn i pozbędziesz się tłuszcz z brzucha! Tkanka...

Sok ten pomógł jej pokonać nieprzyjemne objawy cukrzycy

Wielu ludzi na całym świecie cierpi z powodu cukrzycy, stanu, który powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi, ponieważ organizm nie jest w stanie go używać...

Pożegnaj się ze swoim grubym brzuchem. 2 łyżki mieszanki dziennie

Jeśli walczysz z nadmiarem kilogramów, ten przepis jest wszystkim czego potrzebujesz. Ludzie, który spróbowali tej metody twierdzą, że jest to doskonałe narzędzie odchudzania. Spożywasz go codziennie rano...

Trzymaj się z dala od tych pokarmów, jeśli cierpisz na infekcję dróg moczowych

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Washington University School of Medicine w St. Louis opublikowanych w czasopiśmie Journal of Biological Chemistry infekcje dróg moczowych są...

Ten niesamowity napój pomoże Ci stracić 5 kg w ciągu 5 dni

Osoby z nadwagą mogą łatwo stać się ofiarą cukrzycy, nadciśnienia lub zawału serca. Większość z nas uważa, że ćwiczenie na siłowni lub ścisła dieta jest jedynym...

Sprawdź dlaczego musisz zdejmować bieliznę przed snem?

Pomysł, że coś strasznego przydarzy się nam w łóżku i że ludzie znajdą nas bez bielizny, może być lekko niepokojący.  Tak więc trzymanie się bezpieczeństwa,...

Mango, owoc przeciw starzeniu się. Dowiedz się o jego zaletach

Mango to owoc, który dociera do nas z Azji i który uprawia się obecnie w regionach tropikalnych. Mango ma nie tylko pyszny smak, ale jest...

Czosnek w mleku – leczy astmę, zapalenie płuc, bezsenność, zapalenie stawów i kaszel

W kuchni znajdują się różne owoce, warzywa i przyprawy, które oprócz przygotowywania smacznych i zdrowych potraw mogą być również wykorzystywane do leczenia wielu problemów...

Zioła, które pomogą Ci kiedy chorujesz na cukrzycę typu 2

Cukrzyca typu 2 jest najczęstszym typem cukrzycy. Choroba ta wiąże się z podwyższonym poziomem glukozy we krwi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub gdy...

Łyżka dziennie tego niesamowitego napoju pomoże oczyścić wątrobę

Najlepszym sposobem, aby zapewnić zdrowie wątrobie jest jej codzienne oczyszczanie, bo zdrowa wątroba zapewnia witalność, energię, dobry wygląd i dobre samopoczucie. Wątroba w organizmie pomaga...

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli? Poznaj przyczyny i sposoby leczenia.

Zapalenie oskrzeli jest stanem, w którym drogi oddechowe w płucach ulegają zapaleniu i powodują kaszel, często ze śluzem lub świszczącym oddechem. Co to jest zapalenie oskrzeli? Zapalenie...

6 sprytnych, mało znanych zastosowań czosnku

Prawdopodobnie znasz czosnek jako jeden z najlepszych składników, który dodaje wspaniałego smaku wielu przepisom. Jest to jednak również jeden z najsilniejszych naturalnych środków do...

Skuteczne środki zaradcze na zapalenie oskrzeli

Zdarza się tak, że zwykły kaszel może skończyć się zapaleniem oskrzeli . Dzieje się tak, gdy  w warstwie osłaniającej wasze oskrzela dochodzi do stanu zapalnego. Oznacza to, że...

CUDOWNY NAPÓJ: usunie ból pleców, nóg, stawów lub szyi

Prawie każdy z nas chociaż raz w życiu cierpiał na ból pleców, nóg, stawów lub szyi. Ten powszechny stan może różnić się intensywnością od drobnej...

5 powodów, dlaczego warto pić herbatę imbirową i jak ją przygotować

Pewnie nie jedna osoba zna pozytywne korzyści spożywania imbiru, my chcemy Wam przekazać te najważniejsze i dodatkowo dodajemy przepis na bardzo smaczną herbatę imbirową. 1.Przciwzapalne Przewlekłe...

Wypróbuj tą mieszaninę i pożegnaj się z zapaleniem zatok

Nadszedł czas kiedy nasz organizm jest narażony na różnego rodzaju infekcje i choroby, w tym artykule znajdziecie przepis na silną mieszankę, która może być wykorzystana...

Spożywaj 3 łyżki dziennie, obniż poziom cholesterolu i usuń tłuszczu

TAK, zaledwie 3 łyżki tego środka dziennie obniżą poziom cholesterolu i pomogą schudnąć znacznie szybciej zwłaszcza wokół brzucha. Osoby, które testowały ten sposób twierdzą, że ten 2-składnikowe...

Naturalne leki na skurcze mięśni

Kiedy masz te mimowolne skurcze może to powodować dyskomfort, ale jeśli spazm trwa wraz z bolesnym uczuciem to jest to technicznie nazywane skurczem mięśni. Stan ten zazwyczaj dotyczy pojedynczego...

Wylecz wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu

W tym artykule zaprezentujemy wam naturalny środek, który jest wykorzystywany przez Amiszów od wieków. Twierdzą oni, że środek ten może leczyć wiele chorób, ale także poprawić...

Jak złagodzić objawy zapalenia stawów

To co jesz może mieć duży wpływ na twoje samopoczucie, praktycznie wszystko w twoim ciele zależy od twoich wyborów żywieniowych. Osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów...