6 prostych sposobów na zmniejszenie retencji wody

Retencja wody występuje, gdy nadmiar płynów gromadzi się w twoim ciele. Jest również znany jako zatrzymanie płynów lub obrzęk. Retencja wody występuje w układzie krążenia lub w tkankach i jamach.

Może powodować obrzęk rąk, stóp, kostek i nóg. Istnieje kilka powodów, dla których tak się dzieje, z których wiele nie jest poważnych.

Niektóre kobiety odczuwają zatrzymanie wody podczas ciąży lub przed miesiączką. Może to również dotyczyć osób nieaktywnych fizycznie, na przykład w przypadku obłożnie chorych.

Jednak zatrzymywanie wody może być również objawem ciężkiego stanu medycznego, takiego jak choroba nerek lub niewydolność serca. W przypadku nagłego lub silnego zatrzymania wody należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Jednak w przypadkach, w których opuchlizna jest łagodna i nie występują żadne schorzenia możesz zmniejszyć retencję wody za pomocą kilku prostych sztuczek.

Oto 6 sposobów na ograniczenie retencji wody

1. Jedz mniej soli

Sól składa się z sodu i chlorku. Sód wiąże się z wodą w ciele i pomaga utrzymać równowagę płynów zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz komórek.


Jeśli często jesz posiłki bogate w sól, takie jak wiele przetworzonych produktów spożywczych twoje ciało może zatrzymywać wodę. W rzeczywistości żywność ta jest największym źródłem sodu w diecie.

Najczęściej stosowanym zaleceniem zmniejszania retencji wody jest zmniejszenie spożycia sodu.Kilka badań wykazało, że zwiększone spożycie sodu prowadzi do zwiększonej retencji płynu w organizmie.

2. Zwiększ spożycie magnezu

Magnez jest bardzo ważnym minerałem. W rzeczywistości bierze udział w ponad 300 reakcjach enzymatycznych, które utrzymują funkcjonowanie organizmu. Co więcej, zwiększenie spożycia magnezu może pomóc w ograniczeniu zatrzymywania wody.

Jedno z badań wykazało, że 200 mg magnezu dziennie zmniejsza retencję wody u kobiet z objawami przedmiesiączkowymi (PMS). Dobrymi źródłami magnezu są orzechy, pełne ziarna, ciemna czekolada i liściaste, zielone warzywa. Jest również dostępny jako suplement.

3. Zwiększ spożycie witaminy B6

Witamina B to grupa kilku pokrewnych witamin. Są ważne dla tworzenia czerwonych krwinek i służą wielu innym funkcjom w ciele. Wykazano, że witamina B6 zmniejsza retencję wody u kobiet z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Pokarmy bogate w witaminę B6 obejmują banany, ziemniaki, orzechy włoskie i mięso.

4. Jedz więcej potraw bogatych w potas

Potas to minerał, który spełnia kilka ważnych funkcji. Na przykład pomaga wysłać sygnały elektryczne, które utrzymują ciało w ruchu. Może także korzystnie wpływać na zdrowie serca.

Wydaje się, że potas pomaga zmniejszyć retencję wody na dwa sposoby, obniżając poziom sodu i zwiększając produkcję moczu. Banany, awokado i pomidory to przykłady potraw o wysokiej zawartości potasu.

5. Mniszek lekarski, a retencja wody

Dandelion to zioło, które przez długi czas było stosowane jako naturalny diuretyk w medycynie ludowej. Naturalne diuretyki mogą pomóc w ograniczeniu zatrzymywania wody, zwiększając częstość oddawania moczu.

Co więcej, badania sugerują, że mniszek lekarski może mieć wiele innych potencjalnych korzyści.

6. Unikaj rafinowanych węglowodanów

Spożywanie rafinowanych węglowodanów prowadzi do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi i poziomu insuliny. Wysoki poziom insuliny powoduje, że organizm zatrzymuje więcej sodu przez zwiększenie wchłaniania sodu w nerkach. Prowadzi to do zwiększenia objętości płynu w twoim ciele.

Przykłady rafinowanych węglowodanów obejmują przetworzone cukry i ziarna, takie jak cukier stołowy i biała mąka.

Inne sposoby na zmniejszenie retencji wody

Istnieje kilka innych potencjalnie skutecznych sposobów na ograniczenie retencji wody.

 • Więcej ruchu: po prostu chodzenie i poruszanie się może być skuteczne w zmniejszaniu gromadzenia się płynu w niektórych obszarach, takich jak kończyny dolne. Podnoszenie stóp może również pomóc.
 • Pij więcej wody: Niektórzy uważają, że zwiększenie ilości wody może paradoksalnie zmniejszyć retencję wody.
 • Skrzyp polny: Jedno z badań wykazało, że ziele skrzypu ma działanie moczopędne.
 • Pietruszka: Zioło to cieszy się renomą jako środek moczopędny w medycynie ludowej.
 • Hibiscus: był stosowany w medycynie ludowej jako środek moczopędny. Ostatnie badanie również to potwierdza.
 • Czosnek: Znany ze względu na wpływ na przeziębienie, czosnek był w przeszłości stosowany jako środek moczopędny.
 • Koper: roślina ta może mieć również działanie moczopędne.
 • Pokrzywa: Jest to inny środek ludowy stosowany w celu zmniejszenia zatrzymywania wody.
 • Sok żurawinowy: Stwierdzono, że sok żurawinowy może mieć działanie moczopędne.

Retencja wody podsumowanie

Niektóre proste zmiany w diecie mogą pomóc w ograniczeniu zatrzymywania wody. Na początek możesz spróbować jeść mniej soli, na przykład poprzez ograniczenie przetworzonej żywności. Możesz także spożywać pokarmy bogate w magnez, potas i witaminę B6.

Picie herbaty z mniszka lekarskiego lub unikanie rafinowanych węglowodanów również może pomóc w retencji wody. Jeśli jednak retencja wody utrzymuje się lub powoduje wiele problemów w twoim życiu lepiej udaj się do lekarza.


loading...
loading...
-50%

OVASHAPE
PIEKNY I JĘDRNY BIUST

PROMOCJA -50%
Nie tylko poprawi się wielkość piersi, ale staną się bardziej podniesione i jędrne. Nie zapewni Ci tego żadna inna nieinwazyjna metoda dostępna na rynku.
 • AKTYWNIE STYMULUJE WZROST TKANKI GRUCZOŁOWEJ
 • STYMULUJE PRZEPŁYW KRWI
 • ZWIĘKSZA PRODUKCJĘ ESTROGENU

Wybrane dla ciebie

Zarówno mężczyźni jak i kobiety walczą z tym problemem estetycznym każdego dnia. Zmarszczki i starość - cóż, wszyscy wiemy, że te dwie rzeczy są ze...
Czy jesteś jedną z wielu osób, które stanęły w obliczu przerażającego doświadczenia podczas snu kiedy to nie mogłeś się ruszyć? To doświadczenie jest nadzwyczaj przerażające, ponieważ...
W tym badaniu brały udział kobiety w różnym wieku, o różnej wadze i pochodzeniu, piły one jedną szklankę soku pomidorowego (250 ml) każdego dnia przez dwa miesiące.  Najszybszą...
Mefedron jest lekiem psychoaktywnym, który tymczasowo poprawia funkcje umysłowe, funkcje fizyczne lub jedno i drugie. Jest syntetycznym stymulantem i nie należy go mylić z metadonem, który...

Przeciwnowotworowy, przeciwzapalny purpurowy eliksir, który wzmocni układ trawienny

Kluczem do zmniejszenia stanu zapalnego w ciele jest leczenie jelit poprzez unikanie pokarmów powodujących stany zapalne. Zastąp je pokarmami o silnych właściwościach przeciwzapalnych i...

6 produktów spożywczych, które naturalnie obniżają wysokie ciśnienie krwi

Serce jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, który dostarcza tlen i ważne składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak niektóre warunki,...

6 ważnych powodów dlaczego powinno się spożywać masło klarowane

Według medycyny naturalnej ghee (masło klarowane) zapewnia wiele korzyści zdrowotnych dla umysłu i ducha. Możesz przygotować ghee w bardzo prosty sposób. Musisz tylko ugotować...

10 znaków ostrzegawczych słabego krążenia krwi

Krążenie krwi jest jedną z najważniejszych funkcji w twoim ciele. Umożliwia stały przepływ krwi przez ciało. To krew dostarcza mózgowi i narządom niezbędnych składników...

Stosuj olejek z czarnego pieprzu, aby pozbyć się zapalenia stawów

Czarny pieprz pochodzi z Indii i jest on dzisiaj obecny na prawie każdym stole na całym świecie. Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy...