Strona głównaZdrowieCo to jest skolioza, przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Co to jest skolioza, przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Skolioza sprawia, że ​​kręgosłup pacjenta ma dodatkowe, nienaturalne krzywizny. Duże krzywe mogą powodować problemy zdrowotne, takie jak ból lub problemy z oddychaniem.

Co to jest skolioza?

Skolioza to zaburzenie, które powoduje nieprawidłową krzywiznę kręgosłupa. Kręgosłup ma normalne krzywe podczas patrzenia z boku, ale powinien wyglądać prosto, patrząc od przodu. Kifoza to krzywa w kręgosłupie widziana od strony, w której kręgosłup jest pochylony do przodu.

W środkowym (piersiowym) kręgosłupie występuje normalna kifoza. Lordosis to krzywa widoczna od strony, w której kręgosłup jest wygięty do tyłu. W górnym (szyjnym) grzbiecie i dolnym (lędźwiowym) grzbiecie występuje normalna lordoza. Ludzie ze skoliozą rozwijają dodatkowe krzywe po obu stronach ciała, a kości kręgosłupa skręcają się nawzajem, tworząc kształt litery „C” lub „S” w kręgosłupie.

Skolioza występuje około dwa razy częściej u dziewcząt niż u chłopców. Można ją zaobserwować w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób powyżej 10 roku życia. Skolioza jest dziedziczna, ponieważ osoby ze skoliozą częściej mają dzieci ze skoliozami.

Jakie są rodzaje i przyczyny skoliozy?

Skolioza dotyka około 2% kobiet i 0,5% mężczyzn. W większości przypadków przyczyna skoliozy jest nieznana (znana jako idiopatyczna). Ten rodzaj skoliozy opisano w oparciu o wiek, w którym rozwija się skolioza, podobnie jak inne skoliozy.

  • Jeśli osoba ma mniej niż 3 lata, nazywa się ją dziecięcą skoliozą idiopatyczną (skolioza u dzieci).
  • Skoliozy, które rozwijają się w wieku 3-10 lat, nazywa się młodzieńczą idiopatyczną skoliozą.
  • Osoby w wieku powyżej 10 lat (10-18 lat) mają nastoletnią skoliozę idiopatyczną.

Ponad 80% osób ze skoliozą ma skoliozę idiopatyczną, a większość z nich to nastolatki, najczęstszym miejscem skoliozy jest odcinek piersiowy kręgosłupa.

Literatura medyczna często zawiera bardziej szczegółowe nazwy lub określenia skoliozy:

  • Kifoskolioza: połączenie krzywizny kręgosłupa z boku do boku
  • Dekstroscoliosis: skrzywienie kręgosłupa w prawo
  • Rotoscoliosis (rotatory): skrzywienie kręgosłupa obróciło się na jego osi
  • Levoconvex: skrzywienie kręgosłupa w lewo
  • Torakolumbar: skrzywienie związane z odcinkiem piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa

Jakie są przyczyny innych rodzajów skoliozy?

Jak wspomniano powyżej, skolioza idiopatyczna i jej podtypy stanowią ponad 80% wszystkich pacjentów ze skoliozami. Istnieją jednak trzy inne główne typy skoliozy:

  • Funkcjonalny: W tym typie skoliozy kręgosłup jest normalny, ale anormalna krzywa rozwija się z powodu problemu gdzie indziej w ciele. Może to być spowodowane tym, że jedna noga jest krótsza od drugiej.
  • Neuromuscular : W tym typie skoliozy pojawia się problem z tworzeniem kości kręgosłupa. Albo kości kręgosłupa nie tworzą się całkowicie, albo nie oddzielają się od siebie podczas rozwoju płodu. Ten typ wrodzonej skoliozy rozwija się u osób z innymi zaburzeniami, w tym wadami wrodzonymi , dystrofią mięśniową, porażeniem mózgowym lub zespołem Marfana ( dziedziczeniechoroba tkanki łącznej).
  • Zwyrodnienie: W przeciwieństwie do innych form skoliozy, które występują u dzieci i nastolatków, skolioza zwyrodnieniowa występuje u osób starszych (skolioza u dorosłych). Jest to spowodowane zmianami w kręgosłupie wywołanymi zapaleniem stawów zwanym spondylozą. Osłabienie normalnych więzadeł i innych miękkich tkanek kręgosłupa w połączeniu z nieprawidłowymi ostrymi kośćmi może prowadzić do nieprawidłowej skrzywienia kręgosłupa. Na kręgosłup może również wpływać osteoporoza, złamania kompresyjne kręgów i zwyrodnienie krążka.

Istnieją inne potencjalne przyczyny skoliozy, w tym guzy kręgosłupa, takie jak osteoidy kostne. Jest to łagodny guz, który może występować w kręgosłupie i powodować ból. Ból powoduje, że ludzie opierają się na przeciwległym boku do zmniejszenia nacisku wywieranego na nowotwór. Może to prowadzić do deformacji kręgosłupa.

Jakie są czynniki ryzyka skoliozy?

Wiek jest czynnikiem ryzyka, ponieważ objawy często zaczynają się między 9 a 15 rokiem życia. Bycie kobietą zwiększa ryzyko wystąpienia skoliozy, a kobiety mają większe ryzyko pogorszenia krzywizny kręgosłupa niż mężczyźni. Chociaż wiele osób, które rozwijają problem, nie ma członków rodziny ze skoliozą, rodzinne skoliozy zwiększają ryzyko choroby.

Skolioza objawy

Najczęstszym objawem skoliozy jest nieprawidłowa krzywa kręgosłupa. Często jest to zmiana łagodna i może być najpierw zauważona przez przyjaciela lub członka rodziny lub lekarza wykonującego rutynowe badania przesiewowe dzieci w szkole. Zmiana krzywej kręgosłupa zwykle postępuje bardzo powoli, więc łatwo ją przeoczyć, dopóki nie stanie się ona bardziej poważną deformacją fizyczną. Można ją również zauważyć na rutynowym szkolnym badaniu przesiewowym skoliozy. Osoby dotknięte chorobą mogą zauważyć, że ich ubrania nie pasują, mogą zauważyć nierówną talię.

Skolioza może sprawiać, że głowa wygląda niecentralnie, pochyla się na jedną stronę lub zauważyć można, że jedno biodro lub ramię jest wyżej niż po przeciwnej stronie. Ktoś może mieć bardziej oczywistą krzywiznę po jednej stronie klatki piersiowej na plecach od skręcenia kręgów i żeber. Jeśli skolioza jest cięższa może utrudnić prawidłowe funkcjonowanie serca i płuc. Może to spowodować duszność i ból w klatce piersiowej.

W większości przypadków skolioza nie jest bolesna, ale istnieją pewne typy skoliozy, które mogą powodować ból pleców, żeber, szyi, skurcze mięśni i bóle brzucha. Dodatkowo istnieją inne przyczyny tych nieswoistych bólów.

Skolioza diagnoza

Jeśli myślisz, że ma skoliozę udaj się do lekarza na badanie. Lekarz zadadzą pytania: czy istnieje skolioza w rodzinie lub czy występuje ból, osłabienie lub inne problemy zdrowotne.

Fizyczne badanie polega na spojrzeniu na krzywiznę kręgosłupa z boków, przodu i pleców. Osoba ta zostanie poproszona o rozebranie się od pasa w górę, aby lepiej widzieć wszelkie nienormalne krzywe, fizyczne deformacje lub nierówną talię. Osoba następnie pochyli się do przodu w celu dotknięcia palców u nóg. Ta pozycja może sprawić, że krzywa stanie się bardziej widoczna. Lekarz spojrzy również na symetrię ciała, aby sprawdzić, czy biodra i ramiona są na tej samej wysokości, nie przechylają się na bok, czy też są boczne skrzywienia. Zostaną również zidentyfikowane wszelkie zmiany skórne, które mogą sugerować skoliozę z powodu wady wrodzonej. Lekarz może sprawdzić zakres ruchu, siłę mięśni i odruch.

Który lekarz zajmuje się  skoliozą?

Zazwyczaj lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz pediatra zwracają uwagę na problem i konsultują się z chirurgiem ortopedą lub neurochirurgiem specjalizującym się w chirurgii kręgosłupa. Ponadto można skonsultować się ze specjalistą ds. rehabilitacji i / lub fizjoterapeuty. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować neurologa lub terapeuty zajęciowego jako część zespołu terapeutycznego.

Skolioza leczenie

Niektóre rodzaje skoliozy mają większe szanse na pogorszenie stanu, więc rodzaj skoliozy pomaga również w ustaleniu właściwego leczenia. Istnieją trzy główne kategorie leczenia: obserwacja, wzmocnienie i chirurgia. W związku z tym dostępne są zabiegi, które nie wymagają operacji, ale u niektórych osób zabieg chirurgiczny może być najlepszym rozwiązaniem.

Skolioza funkcjonalna jest spowodowana nieprawidłowością w innym miejscu ciała. Ten typ skoliozy traktowany jest przez leczenie tej nieprawidłowości, na przykład różnic w długości nóg. Mały klin można umieścić w bucie, aby wyrównać długość nogi i zapobiec zakrzywieniu kręgosłupa. Nie ma bezpośredniego leczenia kręgosłupa, ponieważ kręgosłup jest normalny u tych osób.

Skolioza nerwowo-mięśniowa jest spowodowana nieprawidłowym rozwojem kości kręgosłupa. Tego typu skoliozy mają największą szansę na pogorszenie. Obserwacja zwykle nie działa dobrze dla tych osób. Większość z tych osób ostatecznie potrzebuje operacji, aby powstrzymać pogorszenie krzywej.

Leczenie skoliozy idiopatycznej zwykle opiera się na wieku, w którym się rozwija.

W wielu przypadkach dziecięca skolioza idiopatyczna ulegnie poprawie bez żadnego leczenia. W trakcie przyszłych wizyt można uzyskać prześwietlenia rentgenowskie i porównać pomiary w celu ustalenia, czy krzywa się pogarsza. Stymulacja zwykle nie jest skuteczna u tych osób.

Młodzieńcza skolioza idiopatyczna ma największe ryzyko pogorszenia wszystkich idiopatycznych rodzajów skoliozy. Celem jest zapobieganie pogorszeniu krzywej do momentu, aż osoba przestanie rosnąć. Ponieważ krzywa zaczyna się wcześnie u tych osób, a pozostało im dużo czasu do wzrostu, istnieje większa szansa na bardziej agresywne leczenie lub operację.

NAstoletnia skolioza idiopatyczna jest najczęstszą formą skoliozy. Jeśli krzywa jest mała po pierwszym zdiagnozowaniu można ją obserwować i kontrolować rutynowymi promieniami rentgenowskimi i pomiarami. Jeśli krzywa lub kąt Cobba pozostaje poniżej około 20-25 stopni (metoda Cobba lub kąt jest miarą stopnia krzywizny), nie jest potrzebne żadne inne leczenie. Pacjent może wrócić do lekarza co trzy do czterech miesięcy, aby sprawdzić pogorszenie krzywej. Dodatkowe zdjęcia rentgenowskie mogą być powtarzane każdego roku, aby uzyskać nowe pomiary i sprawdzić postęp krzywej. Jeśli krzywa wynosi od 25 do 40 stopni, a pacjent wciąż rośnie zalecany może być aparat ortodontyczny. Jeśli krzywa jest większa niż 40 stopni może być zalecana operacja.

Jak wyjaśniono powyżej, skolioza nie jest zwykle związana z bólem pleców. Jednak u niektórych pacjentów z bólem pleców objawy można zmniejszyć za pomocą fizykoterapii, masażu , ćwiczeń rozciągających, w tym jogi (ale powstrzymanie się od skręcających nacisków kręgosłupa). Te działania mogą pomóc wzmocnić mięśnie kręgosłupa. Leczenie ogranicza się głównie do środków przeciwbólowych, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Domowe środki wspomagające skoliozę

Istnieje wiele domowych środków, które opisano w odniesieniu do skoliozy, niektóre z nich obejmują zabiegi ziołowe, dietetyczne, masaże, fizjoterapię, ćwiczenia rozciągające, niektóre ćwiczenia i suplementy diety, takie jak L-selenometionina. Materac złożony z lateksu, pianki z pamięcią. Pacjenci powinni omówić te zabiegi, w szczególności ćwiczenia z lekarzem przed rozpoczęciem jakichkolwiek domowych środków zaradczych. Zabiegi medyczne są głównie dostępne bez recepty. Środki domowe i zabiegi medyczne mogą zmniejszyć dyskomfort, ale nie zapewniają lekarstwa na skoliozę.

Jakie są prognozy dla skoliozy?

Programy badań szkolnych pomogły wcześnie zidentyfikować wiele przypadków skoliozy. Pozwala to ludziom na leczenie lub obserwację i unikanie w wielu przypadkach konieczności operacji. Większość osób ze skoliozami może żyć produktywnie i normalnie, ze stosunkowo normalną długością życia. Osoby ze skoliozą mogą zajść w ciążę i mieć dzieci bez zwiększonego ryzyka powikłań. Mogą być narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia dodatkowego bólu w odcinku lędźwiowym podczas ciąży.

Nowsze postępy w chirurgii pozwoliły na mniej inwazyjne metody chirurgiczne, które powodują mniejszy ból i krótszy okres rekonwalescencji. Czas zabiegu chirurgicznego zależy od wykonywanej procedury, niektóre mogą wymagać przedłużonego pobytu w szpitalu z pobytem stacjonarnym w ośrodku rehabilitacyjnym (kilka tygodni), podczas gdy inne mogą nie wymagać rehabilitacji. Techniki te są wciąż rozwijane, ale początkowe wyniki są bardzo obiecujące.

Sporadycznie nieleczona skolioza może prowadzić do deformacji kręgosłupa, która jest ciężka, bolesna i powoduje, że dana osoba nie może normalnie pracować lub chodzić. Skolioza może bardzo rzadko zagrażać oddychaniu i powodować śmierć. Powikłania bólu i infekcje mogą rzadko wystąpić podczas leczenia, ale mogą pojawić się podczas operacji.

Czy istnieje lekarstwo na skoliozę i czy można jej zapobiec?

W tej chwili nie ma lekarstwa na skoliozę. Istnieją dobre opcje leczenia, o których mowa powyżej. Badacze próbują znaleźć przyczyny różnych typów skoliozy idiopatycznej. Miejmy nadzieję, że doprowadzi to do lepszych terapii lub leczenia. Ponieważ przyczyna idiopatycznej skoliozy nie jest znana, nie ma znanego sposobu, aby zapobiec problemowi. Jednak lekarze spekulują, że wykonywanie niektórych ćwiczeń może pogorszyć skoliozę. Ćwiczenia gimnastyczne (takie jak wykonywanie skrętów), noszenie ciężaru z jednej strony ciała (jak plecak na ramieniu) i używanie trampoliny to przykłady sposobów na pogorsze skoliozy.

Zobacz Też: