Naukowcy ostrzegają przed śmiertelnym niebezpieczeństwem leków na cholesterol

Wiele osób przyjmuje leki na cholesterol (statyny), aby poprawić swoje zdrowie. Jednak istnieje tak wiele okropnych skutków ubocznych związanych z tymi lekami, że naprawdę nie warto ryzykować ich stosowania.

Przez długi czas wymienione leki były krytykowane za to, że nie dawały pożądanych rezultatów. Oprócz zwiększania ryzyka cukrzycy czy zapaści mięśniowej, istnieje teraz jeszcze jeden powód, aby unikać tych leków – mogą one powodować śmiertelną chorobę układu nerwowego ALS.

Co to jest stwardnienie zanikowe boczne (ALS)?

ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne, to schorzenie układu nerwowego, powodujące stopniową utratę siły mięśni, która jest nieodwracalna. Znana również jako choroba Lou Gehriga, prowadzi do śmierci komórek nerwowych w rdzeniu kręgowym i mózgu, które kontrolują mięśnie w oparciu o twoją wolę.

Może zaczynać się od osłabienia jednej nogi lub ramienia i zmian w mowie, później prowadzących do drgań mięśni i ostatecznie uniemożliwiających poruszanie się, mówienie, jedzenie i oddychanie. Nie ma na to lekarstwa, a choroba jest śmiertelna.

Według nowego badania opublikowanego w czasopiśmie Drug Safety statyny mogą być jednym z czynników powodujących przypadki ALS, przypisywanym mniej więcej dziewięciu na dziesięć diagnoz ALS.

W badaniu naukowcy sprawdzili zgłaszany współczynnik częstości występowania (ROR) statyn w odniesieniu do ALS i objawów podobnych do ALS. Wartość ROR wynosząca 6 lub więcej zazwyczaj wskazuje na możliwą przyczynę.

Chociaż uważano, że ROR dla ALS jest podwyższony dla wszystkich badanych statyn, naukowcy odkryli, że statyny lipofilowe, takie jak lowastatyna, mają niepokojąco wysoki ROR, sięgający 107. Wartość ROR dla symwastatyny wyniosła 23, popularnej statyny – atorwastatyny – 17, a rozuwastatyny był 9.09.

Naukowcy doszli do wniosku, że rzeczywiście istnieje tu niepokojące powiązanie, które wymaga dalszych badań.

Nota wydawcy:  Są to nazwy substancji czynnych, a nie nazwy handlowe leków. Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki na cholesterol, spójrz na substancję czynną na opakowaniu i porównaj ją z powyższymi.

Statyny mają wiele skutków ubocznych i niewiele korzyści

ALS nie jest jedynym problemem zdrowotnym, który powinien Cię niepokoić podczas przyjmowania statyn. Wiążą się również z większym ryzykiem chorób serca i utraty pamięci.

Do najczęstszych skutków ubocznych należą problemy poznawcze, zmęczenie i objawy mięśniowe, podczas gdy inne osoby zauważają agresję, zwiększoną drażliwość oraz drętwienie lub mrowienie kończyn.

Chociaż leki te mają zmniejszać ryzyko udaru niedokrwiennego (zatkania naczynia krwionośnego), wręcz przeciwnie, mogą zwiększać ryzyko udaru krwotocznego (pęknięcia naczynia krwionośnego).

Wykazano również, że statyny podwajają ryzyko rozwoju cukrzycy. Ryzyko jest jeszcze większe u kobiet po menopauzie. Z jednego badania obejmującego ponad 150 000 kobiet wynika, że ​​ryzyko cukrzycy w tej grupie wzrasta w przypadku stosowania statyn nawet o 71%.

Statyny zarabiają ogromne pieniądze dla lekarzy i firm farmaceutycznych, więc jest mało prawdopodobne, że ich przepisywanie w najbliższym czasie ulegnie spowolnieniu. Na szczęście wiele osób może ich uniknąć, dokonując zmian w stylu życia, aby poprawić swoje zdrowie i uzyskać zdrowszy poziom cholesterolu.

Zasady naturalnego obniżania poziomu cholesterolu we krwi

Chociaż nie jest to tak proste, jak wzięcie pigułki, poprawa diety i regularne ćwiczenia nie zwiększą ryzyka ALS ani żadnej innej choroby – wręcz przeciwnie, będzie to miało odwrotny skutek.

Pierwszym krokiem jest dodanie do diety większej ilości produktów spożywczych, o których wiadomo, że obniżają poziom cholesterolu. Staraj się także dostarczać wystarczającą ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i błonnika oraz spożywaj produkty takie jak owies, ryby i czosnek.

Źródło: zdrowie.pap.pl

Spróbuj zwiększyć poziom aktywności fizycznej, niezależnie od tego, czy chodzi o przejście z siedzenia na kilka powolnych spacerów po okolicy każdego wieczoru po kolacji, czy też zastąpienie joggingu bieganiem.

Bez względu na to, co teraz robisz, zawsze istnieje sposób, aby żyć zdrowiej.

W krajach zachodnich prawie co czwarta osoba w wieku powyżej 45 lat stosuje statyny. Dlatego ważne jest, aby każdy był świadomy zagrożeń, jakie stwarzają te leki, a także znał bezpieczniejsze alternatywy obniżające poziom cholesterolu i naturalnie chroniące serce.