Strona główna Zdrowie Strupy w nosie - przyczyny i sposoby leczenia bolących ranek w nosie

Strupy w nosie – przyczyny i sposoby leczenia bolących ranek w nosie

Możemy mieć strupy w dowolnym miejscu na naszym ciele – w tym w naszym nosie Stwardniały, wysuszony śluz może być jak strupy i jest niezwykle powszechny w nosie. Jednak zdarza się też, że strupy w nosie mogą powstawać z zaschniętej krwi.

Tego typu strupy mogą być bardziej bolesne i wymagają czasu, aby całkowicie się ich pozbyć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o przyczynach strupów w nosie.

Strupy w nosie przyczyny

Istnieje wiele różnych przyczyn, które mogą prowadzić do powstawania strupów w nosie, w tym:

Stan zapalny lub alergia

Zapalenie w drogach nosowych może powodować strupy, a alergie są najczęstszą przyczyną zapalenia w obrębie kanału nosowego. Inne objawy alergii obejmują łzawienie oczu, swędzenie skóry i kroplówkę poddziąsłową.

Uraz nosa, dróg nosowych

Uraz nosa lub dróg nosowych może uszkodzić delikatną skórę w nosie prowadząc do tego, że powstają krwawe strupy w nosie. Uraz może obejmować pocieranie, drapanie lub uderzanie w nos. Zdrapanie strupa może spowodować rozwój innego strupa.

HIV

Zakażenia HIV może powodować zapalenie zatok i nieżytu nosa u dotkniętych nimi osób, co może powodować bolące strupy w nosie.

HIV może również powodować bolesne zmiany nosowe, które mogą krwawić. Zmiany te zwykle wymagają dłuższego czasu leczenia i są bardziej bolesne niż niektóre inne przyczyny z tej listy.

Dodatkowe objawy, które mogą wystąpić w przypadku strupów związanych z wirusem HIV obejmują: ból zęba, zatkany nos, bóle głowy, które są gorsze w nocy, uporczywe kroplówki podskórne i bóle lub ucisk za oczami.

Opryszczka

Herpes simplex virus może powodować opryszczkę na ustach i w regionie nosa, które mogą przekształcić się w ropne strupy w nosie. Te owrzodzenia są często bolesne i mogą wymagać znieczulających kremów. Inne objawy opryszczki obejmują mrowienie skóry, niewielkie obrzmienie i wypełnione płynem pęcherze, które przekształcają się w strupa po około 8 do 10 dniach.

Środowiskowa suchość

Suchość środowiska często wynika ze zmiany klimatu (szczególnie w okresie zimowym) i może powodować strupy w nosie.

Leki

Przyjmowanie leków przez kanały nosowe może powodować ekstremalne podrażnienie i uszkodzenie dróg nosowych. Może to spowodować krwawienie i strupy.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok może powodować krwawienie i strupy w drogach nosowych z powodu podrażnienia. Obrzęk może również powodować uwięzienie płynu w kanałach nosowych, wraz z innymi odpadkami, takimi jak kurz. Te pułapki mogą stwardnieć, tworząc strupy. Może to wystąpić zarówno w krótko- jak i długotrwałym zapaleniu zatok.

Zapalenie zatok może być spowodowane przez infekcje dróg oddechowych, przegiętą przegrodę, a nawet alergie.

Długotrwałe stosowanie aerozoli do nosa

Długotrwałe stosowanie aerozoli do nosa może powodować nadmierną suchość w obrębie przewodów nosowych, potencjalnie prowadząc do pękania, a następnie strupów. Aby temu zapobiec można zastosować roztwór soli oprócz aerozolu do nosa, aby utrzymać wilgotność dróg nosowych.

Rak nosa

Twarde guzy w przewodzie nosowym, które są trwałe i nie reagują na leczenie mogą wskazywać na raka nosa. Inne objawy raka obejmują krwawienie z nosa, wyciek z nosa, drętwienie twarzy, mrowienie twarzy oraz ból lub ciśnienie w uchu.

Strupy w nosie diagnoza

Jeśli masz bolesne strupy lub owrzodzenia w nosie, które nie ustępują po tygodniu pomimo leczenia w domu umów się na wizytę u lekarza.

Na spotkaniu będą cię pytać o wszelkie inne objawy lub znane ci podstawowe warunki. Zbadają obszar, prawdopodobnie używając światła, by sprawdzić kanały nosowe.

Jeśli twój lekarz podejrzewa infekcję zleci badania krwi w celu sprawdzenia infekcji we krwi. Jeśli podejrzewa przewlekły problem, taki jak zapalenie zatok może skierować cię do laryngologa, który jest specjalistą od uszu, nosa i gardła.

Jeśli strupy w twoim nosie wskazują na raka nosa, twój laryngologiczny wykona biopsję strupów.

Co na strupy w nosie?

Leczenie strupów w nosie zależy wyłącznie od przyczyny. Zabiegi obejmują:

  • miejscowe przeciwbakteryjne i znieczulające maści i kremy, które mogą przyspieszyć leczenie, zapobiegać infekcjom i oferować ulgę w bólu
  • leki przeciwwirusowe w stanach takich jak opryszczka i HIV
  • codzienne leki na alergię
  • doustne antybiotyki na infekcję zatok

Zabiegi domowe

Leczenie w domu jest często niezwykle skuteczne w przypadku strupów w nosie. Można wykorzystać:

  • stosowanie wazeliny lub stosowanie aerozolu do nosa, aby nie doprowadzać do suchości dróg nosowych
  • stosowanie kremów, takich jak Neosporin, w celu zwalczania infekcji i zmniejszenia bólu
  • rzucić lub ograniczyć palenie papierosów

Czy można zapobiec strupom w nosie?

Większości strupów w nosie można zapobiec. Jeśli zauważysz suchość, utrzymuj wilgotne przewody nosa wazeliną lub roztworem soli fizjologicznej i unikaj urazów (w tym nosa), które mogą powodować strupy.

Możesz zażywać leki na alergie, aby zapobiegać zapaleniu zatok i podrażnieniom spowodowanym katarem siennym.

zobacz także

Co się dzieje z ciałem po nałożeniu lakieru do paznokci

Miliony kobiet na całym świecie codziennie maluje paznokcie wykorzystując do tego różnego rodzaju lakierów do paznokci, ignorując niebezpieczeństwo, że ten rodzaj kosmetyków może być zagrożeniem...

Korzyści zdrowotne wynikające z jedzenia 10 pistacji każdego dnia

Te wspaniałe orzeszki są prawdziwym źródłem zdrowia. Warto je spożywać każdego dnia, aby skorzystać z wszystkich wymienionych poniżej korzyści zdrowotnych.Są smaczne i bardzo zdrowe, poprawiają...

Ten lek pozwoli szybko zapomnieć Ci o migrenie!

Ból głowy to bardzo męczący problem i chciałoby się go jak najszybciej pozbyć. Tabletki są mniej lub bardziej skuteczne, ale na pewno niezdrowe dla...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Właściwości lecznicze miodu i orzechów włoskich znane są już od czasów starożytnych. Nawet w starożytnym Egipcie używano ich nie tylko jako produkt spożywczy, ale również...
Bóle w okolicach pięt zwykle pojawia się po przeciążeniach mechanicznych, który pojawia się w wyniku bardzo długiego chodzenia lub przenoszenia ciężarów, w tym czasie rozwija...
Cytryna jest jednym z najzdrowszych owoców na świecie i jest wysoce skuteczna w leczeniu wielu problemów zdrowotnych.Może zmniejszyć niepokój i stres, regulować ciśnienie krwi, usuwać wewnętrzne pasożyty,  a także...
W wielu badaniach stwierdzono, że właściwości lecznicze tego owocu pomagają zmniejszyć objawy grypy o 50%, zmniejszają gorączkę, bóle głowy, ból gardła, kaszel i bóle ciała.Dzisiaj...
Migrena oczna to ta, która obejmuje zaburzenia widzenia. Migreny z aurą mogą rozwijać się z towarzyszącym bólem klasycznej migreny lub bez niego.Podczas migreny ocznej...