Strupy w nosie – przyczyny i sposoby leczenia bolących ranek w nosie

Możemy mieć strupy w dowolnym miejscu na naszym ciele – w tym w naszym nosie Stwardniały, wysuszony śluz może być jak strupy i jest niezwykle powszechny w nosie. Jednak zdarza się też, że strupy w nosie mogą powstawać z zaschniętej krwi.

Tego typu strupy mogą być bardziej bolesne i wymagają czasu, aby całkowicie się ich pozbyć. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o przyczynach strupów w nosie.

Strupy w nosie przyczyny

Istnieje wiele różnych przyczyn, które mogą prowadzić do powstawania strupów w nosie, w tym:

Stan zapalny lub alergia

Zapalenie w drogach nosowych może powodować strupy, a alergie są najczęstszą przyczyną zapalenia w obrębie kanału nosowego. Inne objawy alergii obejmują łzawienie oczu, swędzenie skóry i kroplówkę poddziąsłową.

Uraz nosa, dróg nosowych

Uraz nosa lub dróg nosowych może uszkodzić delikatną skórę w nosie prowadząc do tego, że powstają krwawe strupy w nosie. Uraz może obejmować pocieranie, drapanie lub uderzanie w nos. Zdrapanie strupa może spowodować rozwój innego strupa.

HIV

Zakażenia HIV może powodować zapalenie zatok i nieżytu nosa u dotkniętych nimi osób, co może powodować bolące strupy w nosie.

HIV może również powodować bolesne zmiany nosowe, które mogą krwawić. Zmiany te zwykle wymagają dłuższego czasu leczenia i są bardziej bolesne niż niektóre inne przyczyny z tej listy.

Dodatkowe objawy, które mogą wystąpić w przypadku strupów związanych z wirusem HIV obejmują: ból zęba, zatkany nos, bóle głowy, które są gorsze w nocy, uporczywe kroplówki podskórne i bóle lub ucisk za oczami.

Opryszczka

Herpes simplex virus może powodować opryszczkę na ustach i w regionie nosa, które mogą przekształcić się w ropne strupy w nosie. Te owrzodzenia są często bolesne i mogą wymagać znieczulających kremów. Inne objawy opryszczki obejmują mrowienie skóry, niewielkie obrzmienie i wypełnione płynem pęcherze, które przekształcają się w strupa po około 8 do 10 dniach.

Środowiskowa suchość

Suchość środowiska często wynika ze zmiany klimatu (szczególnie w okresie zimowym) i może powodować strupy w nosie.

Leki

Przyjmowanie leków przez kanały nosowe może powodować ekstremalne podrażnienie i uszkodzenie dróg nosowych. Może to spowodować krwawienie i strupy.

Zapalenie zatok

Zapalenie zatok może powodować krwawienie i strupy w drogach nosowych z powodu podrażnienia. Obrzęk może również powodować uwięzienie płynu w kanałach nosowych, wraz z innymi odpadkami, takimi jak kurz. Te pułapki mogą stwardnieć, tworząc strupy. Może to wystąpić zarówno w krótko- jak i długotrwałym zapaleniu zatok.

Zapalenie zatok może być spowodowane przez infekcje dróg oddechowych, przegiętą przegrodę, a nawet alergie.

Długotrwałe stosowanie aerozoli do nosa

Długotrwałe stosowanie aerozoli do nosa może powodować nadmierną suchość w obrębie przewodów nosowych, potencjalnie prowadząc do pękania, a następnie strupów. Aby temu zapobiec można zastosować roztwór soli oprócz aerozolu do nosa, aby utrzymać wilgotność dróg nosowych.

Rak nosa

Twarde guzy w przewodzie nosowym, które są trwałe i nie reagują na leczenie mogą wskazywać na raka nosa. Inne objawy raka obejmują krwawienie z nosa, wyciek z nosa, drętwienie twarzy, mrowienie twarzy oraz ból lub ciśnienie w uchu.

Strupy w nosie diagnoza

Jeśli masz bolesne strupy lub owrzodzenia w nosie, które nie ustępują po tygodniu pomimo leczenia w domu umów się na wizytę u lekarza.

Na spotkaniu będą cię pytać o wszelkie inne objawy lub znane ci podstawowe warunki. Zbadają obszar, prawdopodobnie używając światła, by sprawdzić kanały nosowe.

Jeśli twój lekarz podejrzewa infekcję zleci badania krwi w celu sprawdzenia infekcji we krwi. Jeśli podejrzewa przewlekły problem, taki jak zapalenie zatok może skierować cię do laryngologa, który jest specjalistą od uszu, nosa i gardła.

Jeśli strupy w twoim nosie wskazują na raka nosa, twój laryngologiczny wykona biopsję strupów.

Co na strupy w nosie?

Leczenie strupów w nosie zależy wyłącznie od przyczyny. Zabiegi obejmują:

  • miejscowe przeciwbakteryjne i znieczulające maści i kremy, które mogą przyspieszyć leczenie, zapobiegać infekcjom i oferować ulgę w bólu
  • leki przeciwwirusowe w stanach takich jak opryszczka i HIV
  • codzienne leki na alergię
  • doustne antybiotyki na infekcję zatok

Zabiegi domowe

Leczenie w domu jest często niezwykle skuteczne w przypadku strupów w nosie. Można wykorzystać:

  • stosowanie wazeliny lub stosowanie aerozolu do nosa, aby nie doprowadzać do suchości dróg nosowych
  • stosowanie kremów, takich jak Neosporin, w celu zwalczania infekcji i zmniejszenia bólu
  • rzucić lub ograniczyć palenie papierosów

Czy można zapobiec strupom w nosie?

Większości strupów w nosie można zapobiec. Jeśli zauważysz suchość, utrzymuj wilgotne przewody nosa wazeliną lub roztworem soli fizjologicznej i unikaj urazów (w tym nosa), które mogą powodować strupy.

Możesz zażywać leki na alergie, aby zapobiegać zapaleniu zatok i podrażnieniom spowodowanym katarem siennym.