Strona głównaZdrowieNaukowcy odkryli sposób na zniszczenie 100% wirusów grypy w ciągu 24 godzin

Naukowcy odkryli sposób na zniszczenie 100% wirusów grypy w ciągu 24 godzin

Czy wiesz, że istnieje znacznie lepszy sposób zapobiegania grypie niż szczepienie? Ponadto może również złagodzić astmę, suchy kaszel, alergie czy chrapanie.

Leczy również suchą skórę i odmładza rośliny domowe. A wszystko to bez żadnego ryzyka i skutków ubocznych!

Na czym zatem polega cud? Mówimy o zwykłej wilgotności powietrza .

Mamy dopiero początek jesieni, ale to właśnie w tym okresie najlepiej rozpocząć przygotowania do zimy. Nie wydaje się, ale za 1–2 miesiące temat grypy znów stanie się aktualny, więc dlaczego nie przygotować się wcześniej?

Dlaczego wilgotność powietrza jest tak ważna?

Choć wielu z nas ma obsesję na punkcie utrzymania określonej temperatury w swoich domach i biurach, niewielu kiedykolwiek pomyślało o innym ważnym aspekcie regulacji jakości powietrza – wilgotności.

Kiedy klimatyzator usuwa ciepło z powietrza, usuwa również wilgoć, w wyniku czego powietrze w pomieszczeniu, o ile nie mieszka się w bardzo wilgotnym środowisku, może stać się nienaturalnie suche, nawet w lecie.

Zimą jest jeszcze gorzej, bo zimne powietrze jest suche, a większość grzejników sprawia, że ​​jest jeszcze bardziej sucho.

Kiedy powietrze się ociepla, jego wilgotność względna maleje. Zatem wilgotność 60% może być całkiem przyjemna na zewnątrz przy zerowej temperaturze powietrza, ale w tym samym powietrzu przy 25 stopniach Celsjusza wilgotność może wynosić tylko około 30% do 35%, czyli bardzo mało.

Co odkryli naukowcy

Naukowcy odkrywają, że może to być powód, dla którego sezon grypowy przypada na zimę. Kilka badań przeprowadzonych w ostatnich latach wykazało, że zwiększenie wilgotności w domu powyżej 43% (idealnie 50%) natychmiast zabija wirusa grypy.

W badaniu przeprowadzonym w 2013 roku naukowcy wykorzystali symulator kaszlu, aby wysłać wirującego wirusa grypy w powietrze i zmierzyć, jak długo może on przetrwać przy różnych poziomach wilgotności.

Przy wilgotności poniżej 23% aż 77% wirusa pozostało przy życiu po godzinie.

Przy wilgotności powyżej 43% tylko 14% wirusa zachowało żywotność po godzinie.

Badanie z 2009 roku wykazało, że 23 godziny później w wilgotnym powietrzu całkowicie zginęło 100% wirusa, a w suchych warunkach 60% wirusa nadal żyło.

Jak podaje CNN , do niedawna naukowcy byli „zastanawiani, dlaczego w niektórych częściach świata sezon grypy zimowej jest tak silny, podczas gdy w miesiącach cieplejszych nie ma tam prawie żadnej aktywności”.

Teraz już wiemy: to nie zimno powoduje u nas choroby, ale suche powietrze .

Poniżej znajduje się 7 kolejnych powodów, dla których warto zwiększyć wilgotność w domu, pracy lub szkole:

1. Astma

Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało, że nauczyciele pracujący w klasach o niskiej wilgotności byli narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia objawów alergii i astmy.

Autorzy badania stwierdzają, że „szkoły często mają problem z utrzymaniem wilgotności względnej w pomieszczeniach zamkniętych na optymalnym poziomie (40-60%), aby ograniczyć alergeny i substancje drażniące” .

2. Kaszel

Według Medical News Today wilgotność około 50% może również zmniejszyć „suchy, duszący kaszel”.

„Dodanie wilgoci do powietrza może spowodować przedostanie się większej ilości wilgoci do dróg oddechowych, więc kaszel nie musi być tak duszący. Produktywny kaszel uwalnia zastały lub lepki śluz.

3. Chrapanie

Zwiększenie ilości wilgoci w powietrzu może również zmniejszyć chrapanie.

„Przy suchym powietrzu jest mniej prawdopodobne, że osoba odpowiednio nawilży drogi oddechowe, co może pogorszyć chrapanie”.

4. Syndrom chorego budynku

Badanie przeprowadzone w 1994 roku wykazało, że zwiększona wilgotność powietrza może pomóc w łagodzeniu objawów „syndromu chorego budynku”, do których należą ból głowy, podrażnienie oczu, nosa i gardła, zmęczenie, zawroty głowy i rozstrój żołądka.

Uważa się, że objawy te są wynikiem wyczerpania, aerozoli, mikroorganizmów i lotnych związków organicznych krążących w zawracanym powietrzu.

Zwiększenie wilgotności w szpitalach do 40-50% znacząco zmniejszyło uczucie suchości, objawy ze strony układu oddechowego oraz elektryczność statyczną.

5. Sucha skóra i włosy

Używanie nawilżacza zimą może również zmniejszyć częstość występowania suchej, spierzchniętej skóry, kędzierzawych włosów i spierzchniętych ust.

6. Rośliny i meble domowe

Zatrzymanie wilgotnego powietrza w pomieszczeniu docenią także rośliny domowe , drewniane podłogi i meble.

Wilgoć sprawia, że ​​rośliny doniczkowe są pełne życia, a drewniane podłogi zachowują dłuższą żywotność.

7. Oszczędza pieniądze na ogrzewaniu

Wilgotność pomaga utrzymać ciepło w powietrzu, co oznacza, że ​​grzejnik nie musi nagrzewać się tak bardzo, a Ty oszczędzasz na rachunkach za ogrzewanie.

Możesz także ustawić garnki z wodą wokół domu, najlepiej na kaloryferze lub innym źródle ciepła i zostawić trochę wody w wannie. Zwilżone ręczniki frotte rozłożone na letnich kaloryferach również bardzo dobrze nawilżają powietrze.

Oczywiście, jeśli chcesz, możesz kupić także elektryczny nawilżacz powietrza, który znajdziemy w niemal każdym sklepie AGD. Dobrym pomysłem jest także zaopatrzenie się w mały cyfrowy miernik wilgotności powietrza, dzięki któremu zawsze będziesz mieć wgląd w stan swojego domu lub miejsca pracy.

Zobacz Też: