Strona główna Informacje 10 codziennych nawyków uszkadzających nerki

10 codziennych nawyków uszkadzających nerki

Nerki, jeden z najważniejszych narządów w organizmie pomagają odfiltrować odpady z krwi, a także biorą udział w regulacji ciśnienia krwi, równowagi elektrolitowej i produkcji czerwonych krwinek w organizmie.

Niewydolność nerek jest często spowodowana gromadzeniem się odpadów w ciele, a wczesne objawy zwykle obejmują osłabienie, duszność, letarg i splątanie.

Niemożność usunięcia potasu z krwiobiegu może prowadzić do nieprawidłowego rytmu serca i nagłej śmierci. Początkowa niewydolność nerek może jednak nie powodować objawów.

Wywierając duży nacisk na nerki, te 10 typowych nawyków może z czasem spowodować poważne uszkodzenie nerek.

1. Niedobór wody: Niewystarczające spożycie wody może prowadzić do gromadzenia się toksyn w organizmie, wpływając w ten sposób na inne funkcje organizmu, w tym funkcję nerek, czyli detoksykację.

2. Nadmierne spożycie soli: Chociaż nasze ciała są zależne od sodu lub soli do prawidłowego funkcjonowania, nadmierne spożycie soli zwiększa ciśnienie krwi, co w konsekwencji wywiera duży nacisk na nerki. Twoje dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g.

3. Wstrzymywanie oddawania moczu: nagromadzenie moczu nie tylko zwiększy nacisk na nerki, ale także doprowadzi do tworzenia się kamieni nerkowych. Dlatego powstrzymanie się od oddawania moczu może być dość niekorzystne.

4. Nadmierne spożycie cukru: Żywność i napoje o dużej zawartości cukru zwiększają zawartość białka w moczu, co jest oznaką nieprawidłowego działania nerek.

5. Niedobór witamin i składników mineralnych: Chociaż witamina B6 i magnez są niezbędne dla optymalnego funkcjonowania nerek, korzystne jest także uzyskanie wystarczającej ilości witamin i składników mineralnych poprzez zdrowy tryb żywienia.

6. Nadmiar białka zwierzęcego: Cały twój metabolizm jest obciążony nadmiernym spożyciem czerwonego mięsa, a z czasem to obfite spożycie białka może prowadzić do zaburzeń czynności nerek lub niewydolności.

7. Niewystarczający sen: Przewlekłe pozbawienie snu może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym niewydolność nerek. To podczas snu ciało odbudowuje uszkodzoną tkankę nerkową, więc wystarczająca ilość snu jest niezwykle korzystna dla zdrowia nerek.

8. Nadmierne spożycie kofeiny: Podobnie jak sól, duże ilości kofeiny nie tylko zwiększają ciśnienie krwi, ale także obciążają nerki, a regularne spożywanie może prowadzić do uszkodzenia nerek.

9. Nadmierne stosowanie środków przeciwbólowych: Obecnie środki przeciwbólowe stosuje się w leczeniu prawie każdego rodzaju bólu, a leki te mogą powodować poważne uszkodzenie nerek i wątroby.

10. Spożywanie alkoholu: Podobnie jak w przypadku nadmiernego spożycia prawie wszystkiego, również alkohol może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia nerek i wątroby.

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM

zobacz także


loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Istnieje kilka powodów, dla których surimi - imitacja paluszków krabowych zawiniętych w plastikowe opakowania to ulubiona przekąska wielu osób. Po pierwsze wyglądają jak krab, nawet...
Czy kiedykolwiek słyszałeś o boreliozie? Ale na pewno znasz kleszcze. Jeśli spędzasz czas na świeżym powietrzu, prawdopodobnie spotkałeś je w pewnym momencie swojego życia....
To podstawa dla wielu studentów. Robią wszystko, co możliwe, aby zdać kolejny egzamin - otoczeni puszkami i opakowaniami fast foodów. Wszyscy widzieliśmy ich reklamy w telewizji.  Te...
Wiele chorób i problemów zdrowotnych jest spowodowanych przez materiały dentystyczne w jamie ustnej, jednak wielu dentystów temu zaprzecza. Konwencjonalne materiały dentystyczne mogą powodować wady wrodzone,...
Higiena jest bardzo ważna dla większości ludzi, dbamy o higienę osobistą, a także o utrzymanie czystego środowiska w domu.  Wiele osób wybiera spośród milionów komercyjnych...