12 rzeczy, które twoje ciało wykorzystuje jako mechanizm obronny

Zdecydowanie zauważyłeś wszystkie te specyficzne reakcje cielesne, ale nigdy o nich nie myślałeś. Ciało ludzkie opracowało zestaw mechanizmów obronnych, które stanowią cały system.

Ten system chroni ciało przed różnymi rzeczami, które mogą potencjalnie zaszkodzić jego ogólnemu zdrowiu.

Te proste reakcje mają znacznie głębsze znaczenie w całym ciele i zapewniają wiele korzyści, o których nie byliśmy świadomi.

Oto niektóre z najdziwniejszych reakcji, jakie wykonuje ludzkie ciało w celu obrony swojego zdrowia:

1. Gęsia skórka

Kiedy jesteś narażony na zimno, zdecydowanie zauważyłeś wszystkie te małe guzki, które pojawiają się na skórze. W ten sposób ciało próbuje zmniejszyć utratę ciepła przez pory skóry. Powodują również, że włosy wstają, przez co wyglądamy na większych i budzących grozę u drapieżników.

2. Kichanie

Kichanie nie tylko przynosi ulgę, ale ma również znacznie głębszy cel. Pojawia się w wyniku zablokowanego kanału nosowego z drobnoustrojami, kurzem lub zarazkami. W ten sposób ciało stymuluje usuwanie tych rzeczy, które mogą powodować niektóre choroby.

3. Marszczenie skóry

Kiedy siedzisz w wodzie przez długi czas, twoja skóra staje się gumowata i pomarszczona. Nie oznacza to, że twoje ciało wysycha pod wpływem wody, ale sama skóra tworzy pomarszczoną warstwę, aby zapewnić lepszą przyczepność.

4. Płacz

Kiedy myślisz o płaczu prawdopodobnie łączysz go z emocjami. Jest to jednak coś więcej niż tylko uwolnienie emocji po chwilach smutku, stresu, żalu i niepokoju. Łzy służą jako membrana, która chroni oczy przed różnymi rzeczami mającymi kontakt z gałką oczną. Przede wszystkim łzy to potężne mechanizmy ochrony oczu.

5. Krzywisz się przy wysokich dźwiękach

Jeśli usłyszysz dźwięk typu przeciągania gwoździ po tablicy, prawdopodobnie zakryłbyś uszy. Zdaniem naukowców częstotliwość tych dźwięków jest równa ostrzeżeniu małpy makaka. Ta reakcja jest więc związana z naszymi instynktami naczelnymi.

6. Rozciąganie

Możesz uznać tę reakcję za całkowicie naturalną i automatyczną rzecz, którą robisz po przebudzeniu, ale ma ona znacznie głębszy cel. Zarówno ludzie, jak i zwierzęta zwykle rozciągają się przygotowując się do aktywności fizycznej.

Ponadto ludzie rozciągają się w ciągu dnia w wyniku senności lub długiego okresu bezczynności. W ten sposób ciało przygotowuje mięśnie i stawy, a także poprawia przepływ krwi. Zaskakujące jest to, że rozciąganie może poprawić nastrój.

7. Ziewanie

Jest to częsta reakcja, która występuje, gdy ciało jest zmęczone, a mózg przegrzany. Może to być również wynikiem braku snu i wyczerpania, ponieważ ciało ma tendencję do podwyższania temperatury ciała.

8. Czkawka

Czkawka zwykle występuje, gdy połykamy duże kawałki jedzenia, pijemy zbyt szybko lub gdy przejadamy się. Warunki te podrażniają nerw pneumogastryczny, powodując tym samym czkawkę.

9. Szarpnięcia miokloniczne

Napady te są zwykle spowodowane nagłymi skurczami mięśni podczas snu. Możesz się czuć, jakbyś miał upaść i próbujesz się czegoś złapać. Jest tak, ponieważ oddychasz wolniej, a także tętno jest spowolnione, więc ciało natychmiast reaguje na zbliżającą się śmierć.

10. Utrata pamięci

Ten stan występuje w celu zablokowania nieprzyjemnych sytuacji z przeszłości.

11. Ból

Ból jest bezpośrednim sygnałem dla mózgu, że określone działanie, które wykonujesz może zaszkodzić Twojemu zdrowiu. Występuje więc instynktowna reakcja, aby uchronić cię przed pewnym uszkodzeniem ciała. Jeśli nie będzie bólu, nie będziesz wiedział, kiedy jesteś w niebezpieczeństwie.

12. Oparzenia słoneczne

Kiedy wystawiasz skórę na działanie słońca przez pewien czas staje się ona czerwona i podrażniona. Jest to jednak naturalna obrona ciała przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.


ZOBACZ TAKŻE