4 popularne leki, które mogą powodować, że cierpisz na bezsenność

Zapewnienie sobie zalecanych siedmiu do dziewięciu godzin snu na dobę jest niezbędne nie tylko dla dobrego samopoczucia, ale także dla nastroju, zdrowia układu krążenia, funkcjonowania mózgu, odporności i apetytu.

bezsenność

Przyczyny naszego braku snu są liczne, ale jeden z powodów może czaić się w Twojej apteczce. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które popularne leki według jednego z lekarzy mogą zakłócać Twój sen.

Leki przeciwdepresyjne

Leki przeciwdepresyjne należą do najczęściej przepisywanych leków ze względu na ich skuteczność w leczeniu depresji. Jedne z najbardziej popularnych leków przeciwdepresyjnych, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) zwalczają depresję i lęk poprzez regulację poziomu serotoniny.

Niestety, choć leki przeciwdepresyjne, takie jak SSRI działają medyczne cuda i pomagają ratować życie, mogą negatywnie wpływać na jakość snu, a nawet powodować bezsenność.

Leki na ADHD

Leki te są często przepisywane w leczeniu dzieci, młodzieży i dorosłych, u których zdiagnozowano zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Popularne leki na ADHD obejmują Ritalin i Adderall, dwa leki stymulujące, które mogą powodować bezsenność i zaburzenia snu.

Benadryl

Jeśli wcześniej miałeś do czynienia z sezonowymi alergiami to prawdopodobnie używałeś lub przynajmniej słyszałeś o Benadrylu.

Benadryl jest dodawany do leku przeciwhistaminowego o nazwie difenhydramina. Difenhydramina jest stosowana w celu złagodzenia objawów związanych z alergiami, katarem siennym.

Chociaż difenhydramina i inne histaminy mają tendencję do powodowania senności i uspokojenia, nie poprawiają jakości snu. Benadryl może mieć odwrotny efekt i powodować bezsenność.

Sterydy doustne

Sterydy doustne są lekami przeciwzapalnymi, które zazwyczaj występują w formie tabletek. Te leki leczą różne warunki, w tym alergie, astmę, egzemę, choroby zapalne jelit i zapalenie stawów.

Podczas gdy sterydy są niesamowite w rozwiązywaniu wielu niewygodnych i bolesnych dolegliwości, mogą one poważnie zakłócić twój sen. Problemy ze snem, psychoza i delirium są powszechnie zgłaszanymi niepożądanymi skutkami ubocznymi kortykosteroidów (powszechnie przepisywanych sterydów).