4 znaki ostrzegawcze, że przestajesz oddychać podczas snu (bezdech senny)

Prawda jest taka, że ​​zdarza się to znacznie częściej niż możesz się domyślać, a konsekwencje mogą być tragiczne. Bezdech senny jest częstym i poważnym zaburzeniem snu, które powoduje, że przestajesz oddychać podczas snu. Drogi oddechowe wielokrotnie się blokują, ograniczając ilość powietrza docierającego do płuc.

Mózg i ciało są pozbawione tlenu i możesz budzić się kilka razy w nocy. Większość ludzi uważa chrapanie za wyraźny znak, że ktoś ma bezdech senny, ale to nie do końca prawda.

Według Sleep Education najczęstszym objawem bezdechu sennego jest chrapanie. Jednak nie każdy kto chrapie ma bezdech senny. Chrapanie może być oznaką bezdechu sennego, gdy następuje po nim cicha przerwa w oddychaniu oraz dławienie się lub sapanie.

Edukacja snu informuje także, że głównym czynnikiem ryzyka bezdechu sennego jest nadmierna masa ciała. Prawdopodobieństwo wystąpienia bezdechu sennego jest znacznie większe jeśli masz nadwagę lub otyłość. Jednak bezdech senny może również wystąpić u szczupłych osób.

Główne oznaki bezdechu sennego, na które należy zwrócić uwagę:

1 Całkowite wyczerpanie w ciągu dnia.

Czy zawsze jesteś zmęczony i walczysz z pragnieniem położenia się i odpoczęcia? Kiedy twoje ciało przestaje oddychać twój mózg wysyła sygnał niebezpieczeństwa, który zmusza cię do przebudzenia nawet na kilka sekund.

Możesz nie być tego świadomy. Ale przebudzenie nawet jeśli to tylko na kilka sekund może zakłócać cykl snu pozostawiając cię bardziej wyczerpanym następnego ranka.

2 Ekstremalne wahania nastroju i zapominanie.

Czy ostatnio jesteś bardziej drażliwa? Trochę zapominalska? Dr Breus wyjaśnia, że ​​zmiany nastroju i trudności z pamięcią i koncentracją wynikają z braku snu, który towarzyszy bezdechowi sennemu.

Może to negatywnie wpłynąć na to jak dobrze pamiętasz drobne szczegóły, takie jak miejsce zaparkowania samochodu, a także wpływa na to jak dobrze możesz skupić się na codziennych zadaniach.

3 Bóle głowy po przebudzeniu.

Czy budzisz się z bólem głowy? „Kiedy nie oddychasz w nocy mózg pozbawiony jest tlenu”, mówi dr Breus. „Kiedy brakuje Ci tlenu wcześnie rano będziesz miała całkiem ostry ból głowy.”

To nie jest szczególny rodzaj bólu głowy, ale zwykle ustępuje w ciągu godziny lub dwóch od przebudzenia, ponieważ mózg dostaje tlenu, którego potrzebuje po nocy ciągłych zmagań z przebudzaniem się.

4 Budzenie z suchością w ustach lub drapaniem w gardle.

Próbujesz przełknąć ślinę lub czujesz, że masz pustynię w ustach? Kiedy chrapiesz z szeroko otwartymi ustami nie tylko partner w łóżku może o tym wiedzieć – to jak czują się twoje usta rano może również dać ci wskazówkę.

„Kiedy chrapiesz przez usta przepływa dużo powietrza i nie ma wystarczająco dużej produkcji śliny, więc usta mają tendencję do wysychania”, wyjaśnia dr Breus. To pozostawia suchość w jamie ustnej i gardle.

Bezdech senny może powodować, że budzisz się rano czując się zmęczony nawet jeśli spałeś całą noc. W ciągu dnia możesz czuć się zmęczony, mieć trudności z koncentracją lub nawet nieumyślnie zasnąć. Wynika to z faktu, że twoje ciało budzi się wiele razy w ciągu nocy, chociaż możesz nie być świadomy każdego przebudzenia.

Jeśli uważasz, że możesz tego doświadczać skonsultuj się z lekarzem. Twoje zdrowie jest najważniejsze.