Strona głównaInformacje5 powodów, aby unikać...

5 powodów, aby unikać palenia po usunięciu zęba mądrości

Usuwanie zębów mądrości jest jednym z najczęstszych zabiegów dentystycznych wykonywanych u dorosłych. Jeżeli chociaż raz miałeś wyrywany ząb prawdopodobnie słyszałeś wiele o tym, co pomaga lub utrudnia gojenie. Mamy więcej informacji do dodania!

Jeśli palisz zalecane jest zaprzestanie tego nawyku na chwilę po usunięciu zęba mądrości. Oto dlaczego palenie po zabiegu jest złym pomysłem.

1. Ryzykujesz infekcją po ekstrakcji zęba mądrości

Jeśli zdecydujesz się zignorować polecenia lekarza i kontynuować palenie przed i po wyciągnięciu zęba mądrości możesz skończyć z paskudną infekcją. Jeśli rozwinie się infekcja w tym miejscu, rozwinie się wysoka gorączka lub wystąpi obrzęk i ból, który nie ustępuje. Możesz również zauważyć białe lub żółte wydzieliny z miejsca ekstrakcji zęba mądrości.

2. Palenie spowalnia gojenie się ran ekstrakcyjnych

Kiedy twój ząb mądrości zostanie usunięty pozostawia gniazdo, które jest puste w miejscu, w którym kiedyś siedział. Ta rana ekstrakcyjna musi się zagoić. Ale jeśli palisz może to utrudnić szybkość zagojenia się rany.

3. Częste palenie może powodować bolesność

Po wyrwaniu zęba mądrości możesz odczuwać więcej bólu w pustym gnieździe niż osoby niepalące. Palacze, którzy palą 20 lub więcej papierosów częściej cierpią.

Jest to ponownie związane z procesem leczenia. Aby rana się zagoiła, puste gniazdo musi zostać wypełnione krwią po ekstrakcji. U palaczy jest to znacznie upośledzone, powodując więcej bólu i dyskomfortu niż zwykle.

4. Możesz uszkodzić cenny skrzep przez palenie tytoniu

Do tej pory wiesz, że gniazdo, które pozostało puste po ekstrakcji musi się zagoić. Ważnym krokiem w tym procesie jest tworzenie się skrzepu krwi w tej przestrzeni. Pomaga to zatrzymać krwawienie i rozpoczyna się proces gojenia.

Po operacji przez około 30 minut po ekstrakcji zostaniesz poproszony o przygniatanie gazy. Będziesz musiał to powtarzać, aż krwawienie ustanie i powstanie skrzep. Po utworzeniu skrzepu dentyści zalecą podjęcie wszelkich środków ostrożności, aby zapobiec jego usunięciu.

Oznacza to brak energicznego płukania, brak użycia słomek lub intensywnego mycie zębów. Poza tym palenie jest zagrożeniem, które może usunąć skrzep.

5. Zwiększasz ryzyko wystąpienia suchego oczodołu, zapalenia kości i szpiku oraz zakażenia okołoronowego

Możesz negatywnie wpłynąć na powrót do zdrowia po wyrwaniu zęba i zwiększyć ryzyko wystąpienia „suchego gniazda”. Dzieje się tak, gdy uszkodzisz zakrzep, o którym właśnie czytałeś. A jeśli tak się stanie, możesz skończyć z suchym gniazdem.

Palenie może nawet zwiększyć ryzyko infekcji kości w miejscu usunięcia zęba mądrości. Jednym z takich szczególnie nieprzyjemnych wyników, które powiązano z ekstrakcją zębów mądrości u palaczy jest przewlekłe zapalenie kości i szpiku.

Zakażenie wokół korony zęba lub zapalenie okołoronowe jest również bardziej prawdopodobne, jeśli jesteś palaczem. Badania wykazały istotną korelację między paleniem, a takimi powikłaniami po usunięciu zęba.

Kiedy więc można bezpiecznie wznowić palenie po usunięciu zęba?

Ogólnie rzecz biorąc większość dentystów sugeruje co najmniej 24 godziny szczególnej ostrożności, aby zminimalizować krwawienie i prosi o co najmniej 48 godzin bez palenia.

Jeśli jednak chcesz umożliwić optymalne gojenie i dać swojemu ciału szansę na tworzenie zakrzepów należy unikać papierosa przez co najmniej 72 godziny. Jeden zły ruch i skrzep może zostać przemieszczony, pozostawiając otwartą ranę i narażając cię na ryzyko suchego gniazda i infekcji.

przeczytaj to też!

POPULARNE