5 powodów, aby unikać palenia po usunięciu zęba mądrości

Usuwanie zębów mądrości jest jednym z najczęstszych zabiegów dentystycznych wykonywanych u dorosłych. Jeżeli chociaż raz miałeś wyrywany ząb prawdopodobnie słyszałeś wiele o tym, co pomaga lub utrudnia gojenie. Mamy więcej informacji do dodania!

Jeśli palisz zalecane jest zaprzestanie tego nawyku na chwilę po usunięciu zęba mądrości. Oto dlaczego palenie po zabiegu jest złym pomysłem.

1. Ryzykujesz infekcją po ekstrakcji zęba mądrości

Jeśli zdecydujesz się zignorować polecenia lekarza i kontynuować palenie przed i po wyciągnięciu zęba mądrości możesz skończyć z paskudną infekcją. Jeśli rozwinie się infekcja w tym miejscu, rozwinie się wysoka gorączka lub wystąpi obrzęk i ból, który nie ustępuje. Możesz również zauważyć białe lub żółte wydzieliny z miejsca ekstrakcji zęba mądrości.

2. Palenie spowalnia gojenie się ran ekstrakcyjnych

Kiedy twój ząb mądrości zostanie usunięty pozostawia gniazdo, które jest puste w miejscu, w którym kiedyś siedział. Ta rana ekstrakcyjna musi się zagoić. Ale jeśli palisz może to utrudnić szybkość zagojenia się rany.

3. Częste palenie może powodować bolesność

Po wyrwaniu zęba mądrości możesz odczuwać więcej bólu w pustym gnieździe niż osoby niepalące. Palacze, którzy palą 20 lub więcej papierosów częściej cierpią.


Jest to ponownie związane z procesem leczenia. Aby rana się zagoiła, puste gniazdo musi zostać wypełnione krwią po ekstrakcji. U palaczy jest to znacznie upośledzone, powodując więcej bólu i dyskomfortu niż zwykle.

4. Możesz uszkodzić cenny skrzep przez palenie tytoniu

Do tej pory wiesz, że gniazdo, które pozostało puste po ekstrakcji musi się zagoić. Ważnym krokiem w tym procesie jest tworzenie się skrzepu krwi w tej przestrzeni. Pomaga to zatrzymać krwawienie i rozpoczyna się proces gojenia.

Po operacji przez około 30 minut po ekstrakcji zostaniesz poproszony o przygniatanie gazy. Będziesz musiał to powtarzać, aż krwawienie ustanie i powstanie skrzep. Po utworzeniu skrzepu dentyści zalecą podjęcie wszelkich środków ostrożności, aby zapobiec jego usunięciu.

Oznacza to brak energicznego płukania, brak użycia słomek lub intensywnego mycie zębów. Poza tym palenie jest zagrożeniem, które może usunąć skrzep.

5. Zwiększasz ryzyko wystąpienia suchego oczodołu, zapalenia kości i szpiku oraz zakażenia okołoronowego

Możesz negatywnie wpłynąć na powrót do zdrowia po wyrwaniu zęba i zwiększyć ryzyko wystąpienia „suchego gniazda”. Dzieje się tak, gdy uszkodzisz zakrzep, o którym właśnie czytałeś. A jeśli tak się stanie, możesz skończyć z suchym gniazdem.

Palenie może nawet zwiększyć ryzyko infekcji kości w miejscu usunięcia zęba mądrości. Jednym z takich szczególnie nieprzyjemnych wyników, które powiązano z ekstrakcją zębów mądrości u palaczy jest przewlekłe zapalenie kości i szpiku.

Zakażenie wokół korony zęba lub zapalenie okołoronowe jest również bardziej prawdopodobne, jeśli jesteś palaczem. Badania wykazały istotną korelację między paleniem, a takimi powikłaniami po usunięciu zęba.

Kiedy więc można bezpiecznie wznowić palenie po usunięciu zęba?

Ogólnie rzecz biorąc większość dentystów sugeruje co najmniej 24 godziny szczególnej ostrożności, aby zminimalizować krwawienie i prosi o co najmniej 48 godzin bez palenia.

Jeśli jednak chcesz umożliwić optymalne gojenie i dać swojemu ciału szansę na tworzenie zakrzepów należy unikać papierosa przez co najmniej 72 godziny. Jeden zły ruch i skrzep może zostać przemieszczony, pozostawiając otwartą ranę i narażając cię na ryzyko suchego gniazda i infekcji.


loading...
loading...
-70%

PLANUJESZ ZAKUPY?
SKORZYSTAJ Z PROMOCJI

PROMOCJE -70%
Setki promocji i kuponów rabatowych do najpopularniejszych sklepów czeka na Ciebie!
  • UNIKALNE KODY RABATOWE
  • WSPANIAŁE WYPRZEDAŻE I PROMOCJE
  • OSZCZĘDZAJ KUPUJĄC ULUBIONE PRODUKTY

Wybrane dla ciebie

Być może nie znasz się na niedoborze potasu, ale zdecydowanie powinieneś. Potas jest niezwykle ważnym minerałem dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu ludzkiego. Jednak niektóre objawy...
W dzisiejszych czasach wiele osób usuwa produkty pochodzenia zwierzęcego i nabiał ze swojej diety. Gdyż pragną ściśle przestrzegać diety wegańskiej, a nie zdają sobie sprawy z faktu, że...
Zajączek idzie przez las, a tam ćwiczył Bruce Lee.Zajączek mówi:- Siema Bruce Lee- spie**alaj.W następny dzień:
Sok cytrynowy jest bogaty w składniki odżywcze, w tym flawonoidy, które mają silne właściwości przeciwutleniające. Wiadomo również, że przeciwutleniacze mają działanie przeciwnowotworowe. Szereg badań potwierdza, że...

Nowe badania sugerują spożywanie czekolady na śniadanie, aby schudnąć i wzmocnić mózg

Według naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie w Izraelu, jedzenie czekolady rano może pomóc ludziom lepiej funkcjonować. Istnieje powszechne przekonanie, że należy unikać spożywania...

Po przeczytaniu tego nigdy już nie będziesz używać telefonu w toalecie!

Wszyscy mamy ten dziwny zwyczaj zabrania telefonu do toalety. Czy wiesz jednak, że w ten sposób narażasz siebie i innych na bakterie E. coli,...

Poznaj naturalne środki na ból zęba, które faktycznie działają

Prawdopodobnie zgodzisz się, że ból zęba jest jednym z najgorszych bólu jakiego możesz kiedykolwiek doświadczyć. Może pojawić się w dowolnym momencie, gdy jesz ulubioną...

Cichy zabójca w kuchni: zawiera bakterie i szkodliwe chemikalia

Konwencjonalne przyprawy można znaleźć w prawie każdej kuchni. Przyprawy te zawierają jednak szkodliwe składniki, takie jak konserwanty, sztuczne kolory i GMO. Thomas Fricke, prezes i...

Mała dziewczynka pokonuje zapalenie stawów usuwając te 3 rzeczy z diety!

Izabela cierpiała na chorobę autoimmunologiczną znaną jako MCTD lub mieszaną chorobę tkanki łącznej. Kiedy po raz pierwszy odwiedziła dr. Marka Hymana, jej diagnoza obejmowała...