5 zaskakujących objawów cukrzycy. Numer 4 mnie zaskoczył!

Cukrzyca jest bardzo poważną chorobą, a jej najczęstszymi objawami są częste chodzenie do łazienki, odczuwanie mrowienia w rękach i stopach oraz ciągłe pragnienie.

Istnieją jednak inne objawy, które nie są tak typowe, ale wskazują na niezrównoważony poziom cukru. W tym artykule ujawnimy 5 najbardziej nieoczekiwanych objawów cukrzycy typu 2.

Głośne i częste chrapie

Według doktora Osamy Hamdy, dyrektora szpitalnego leczenia cukrzycy w Joslin Diabetes Center w Bostonie, prawie 50% pacjentów typu 2 skarży się na zaburzenia oddychania podczas snu. Jeśli zauważysz głośne chrapanie w nocy lub senność w ciągu dnia, powinieneś sprawdzić poziom cukru.

Jedno z badań przeprowadzonych w Kanadzie ujawniło, że 23% pacjentów, którzy doświadczają umiarkowanego lub łagodnego bezdechu sennego jest zagrożonych cukrzycą w ciągu najbliższych 5 lat. Nadal nie jest jasne, w jaki sposób te dwa warunki są połączone, ale jedno jest pewne, istnieje między nimi połączenie. Z powodu przerwanego oddychania nasze ciało uwalnia hormony stresu uwalniane w nocy i to właśnie powoduje wzrost poziomu cukru we krwi.

Nieprzyjemne zmiany skórne

Jeśli zauważysz zmiany skórne, istnieje ryzyko wystąpienia cukrzycy. Na przykład, jeśli zauważysz ciemne przebarwienia na fałdach skóry, zwykle na łokciach, stawach lub na karku musisz udać się do lekarza i sprawdzić poziom cukru we krwi, ponieważ możesz cierpieć na cukrzycę.

Sanjiy Saini, dermatolog z Egarwater w stanie Maryland mówi, że objawy te mogą się zdarzyć z powodu genetyki lub warunków hormonalnych, ale mogą też być objawem zwiększonego poziomu cukru we krwi. Wyjaśnia, że ​​podwyższony poziom insuliny stymuluje wzrost komórek skóry i melaniny, która jest pigmentem w komórkach i nadaje ciemny kolor skazom. Dodaje, że dzięki prostemu badaniu krwi można ujawnić, czy pacjent naprawdę cierpi na cukrzycę, czy po prostu ma podwyższony poziom cukru.

Zaburzenia słuchu

Jeśli zauważysz, że Twój słuch nie jest taki jak kiedyś i często potrzebujesz powtórzeń, aby kontynuować rozmowę powinieneś sprawdzić poziom cukru we krwi. Według badań przeprowadzonych przez Narodowy Instytut Zdrowia nagłe upośledzenie słuchu może być ukrytym objawem cukrzycy. Według ekspertów cukrzyca uszkadza naczynia krwionośne i nerwy ucha wewnętrznego, co powoduje upośledzenie słuchu. U osób, u których poziom cukru we krwi wzrasta, ryzyko wystąpienia niektórych problemów ze słyszeniem jest o 30% wyższe niż u osób z prawidłowym i zdrowym poziomem cukru.

Nagła poprawa widzenia

Nagle zauważyłeś, że nie potrzebujesz już okularów i wierzysz, że to cud? Cóż, to nie cud, ale możesz być narażony na zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2. Według Howarda Bauma, doktora medycyny w oddziale diabetologicznym Vanderbilt University, chociaż mglisty wzrok jest zwykle uważany za typowy objaw cukrzycy, każda nagła zmiana jakości widzenia może wskazywać na podwyższony poziom cukru. „ Niektórzy pacjenci mówili mi, że ich wzrok poprawił się, gdy podniesiony został poziom cukru we krwi, a następnie, po rozpoczęciu leczenia cukrzycy, ponownie potrzebowali okularów ” – powiedział.

Nieubłagany świąd

Jeśli odczuwasz ciągłe uczucie swędzenia, musisz natychmiast skonsultować się z lekarzem. Jest to również jeden z ukrytych objawów cukrzycy typu 2. Cukrzyca może powodować słabe krążenie i prowadzić do suchości skóry i swędzenia. Dr Baum dodaje również, że niektórzy z jego nowo zdiagnozowanych pacjentów ujawnili, że odczuwają swędzenie w kończynach. Jeśli zauważyłeś rozdzierający świąd, który nie przechodzi udaj się do lekarza i sprawdź poziom cukru we krwi.