Strona głównaInformacje6 szkodliwych skutków używania telefonów, o których powinieneś pamiętać

6 szkodliwych skutków używania telefonów, o których powinieneś pamiętać

Żyjemy w świecie pełnym ludzi przyklejonych do swoich telefonów komórkowych. W rzeczywistości większość z nas jest tak przywiązana do tych urządzeń, że w chwili rozstania czujemy się niespokojni, nawet jeśli chodzi tylko o korzystanie z toalety.

Ta zależność od smartfonów ma szereg szkodliwych skutków. Ale zanim się w nie zagłębimy wymieniliśmy kilka symptomów uzależnienia od smartfonów, o których powinieneś wiedzieć.

Jakie jest twoje uzależnienie od telefonu komórkowego?

- Advertisement -

Średnio użytkownik smartfona w grupie wiekowej 18–44 lata spędza co najmniej 2 godziny dziennie komunikując się przez SMS lub media społecznościowe. Prawie 80% tych osób sprawdza telefony co 15 minut!

Czy to w nadziei na otrzymanie smsa, pociągniętego ciekawością, kto się z nimi kontaktuje, czy nawet po prostu z nudy to zachowanie jest niepokojące.

Uzależnienie od telefonu komórkowego wywołuje określone zachowania u ludzi. Zależność jest tak duża i powszechna, że ​​większość ludzi przejawia wszystkie lub większość następujących negatywnych zachowań:


 • Lęk, niecierpliwość i stres, gdy nie można uzyskać odpowiedzi lub wysłać smsa
 • Drażliwość i poczucie zagubienia, gdy są zbyt długo bez telefonu
 • Wielokrotnie przerywając sytuacje towarzyskie lub zawodowe, sprawdzając telefon
 • Zapomnienie spowodowane roztargnieniem i brakiem koncentracji z powodu jawnego kontaktu z telefonami
 • Odkładanie snu w celu zaspokojenia palącej potrzeby pisania SMS-ów lub obecności w mediach społecznościowych przez długie i późne godziny
 • Utrata wydajności i niemożność podjęcia owocnych działań

Zachowania te można zaobserwować u użytkowników telefonów komórkowych we wszystkich grupach wiekowych, w tym uczniów szkół średnich. Badanie z 2015 r. wykazało niezdrową zależność od telefonu komórkowego u 31,33% przykładowych uczniów w grupie wiekowej 14–18 lat.Podkreśliło także, że stały dostęp do informacji z całego świata utrudniał ciekawskim umysłom zbyt długie trzymanie się z dala od gadżetu. Kiedy zainicjowano taką separację, uczestnicy wykazywali oczywiste objawy odstawienia, takie jak „pragnienie” telefonu i utrata zainteresowania innymi czynnościami.

Obsesyjne korzystanie z telefonów komórkowych może negatywnie wpływać na ogólne samopoczucie danej osoby na wiele sposobów. Sam akt częstego pisania SMS-ów może być wyczerpujący na poziomie emocjonalnym, prowadząc do dezorientacji i zmęczenia.

Dzięki łatwości komunikacji istnieje ciągła presja, aby być dostępnym przez cały czas, co ma bezpośredni wpływ na codzienne życie. Mamy więc rachunek wszystkich skutków uzależnienia od telefonu komórkowego.

1. Powoduje stres, niepokój i depresję

Kilka badań powiązało nadmierne używanie smartfona z uzależnieniem od alkoholu, paleniem i zachowaniami agresywnymi. Można to przypisać komplikacjom związanym ze zdrowiem psychicznym, takim jak niska samoocena i depresja związane z uzależnieniem od smartfona.

Ze względu na potrzebę ciągłego łączenia się naukowcy odkryli, że ludzie są w ciągłym niepokoju, jeśli chodzi o korzystanie z telefonu komórkowego. W rzeczywistości częstość akcji serca badanych znacznie wzrosła, gdy ich telefony zostały im odebrane i słyszeli powiadomienia z daleka.

Niemożność radzenia sobie ze stresem i lękiem może prowadzić do poczucia beznadziejności, które może wywołać depresję. Badania wykazały, że czas spędzany przed ekranem smartfona powyżej 2 godzin może wywoływać skłonności samobójcze u dzieci, niezależnie od rodzaju przeglądanych treści.

2. Zakłóca wzorce snu

Dawno minęły czasy, kiedy nastolatki zasypiały z książką w ręku. Teraz stosunkowo często zdarza się, że smartfon jest ostatnią rzeczą, na którą patrzysz przed snem i pierwszą rzeczą, na którą patrzysz w momencie, gdy się budzisz.

Badania wykazały, że długie okresy ekspozycji na światło o krótkiej długości fali (takie jak w smartfonach) powoduje, że sen nastolatków staje się nieregularny, krótki i opóźniony. A ponieważ większość szkół i miejsc pracy wymaga, aby ludzie budzili się wcześnie, rytm dobowy ulega zakłóceniu.

Należy zauważyć, że rytm dobowy determinuje nie tylko cykle snu i czuwania, ale także uwalnianie hormonów, nawyki żywieniowe i trawienie, temperaturę ciała i inne ważne funkcje organizmu. W związku z tym korzystanie ze smartfona nie tylko zaburza schematy snu, ale także ogólny stan zdrowia.

3. Obniża uwagę, koncentrację i wyniki w nauce

Smartfony mogą być zmorą twoich ocen w szkole. Badania wykazały, że sama obecność smartfonów wokół nas może spowodować spadek koncentracji i uwagi. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy ludzie próbują uniknąć pokusy sprawdzenia swoich telefonów.

W sferze edukacyjnej przekłada się to na obniżone rozumienie nowych materiałów do nauki, szczególnie jeśli smartfony są używane podczas nauki.

Naukowcy zauważają, że dzieje się tak ze względu na świadomość nieodebranej wiadomości tekstowej i połączenia lub niezaznaczonego powiadomienia, które pozostaje dominujące w umyśle danej osoby, odwracając uwagę od bieżącego zadania.

4. Gorsza postawa ciała

Prawie zawsze patrzymy na nasze telefony z pochyloną głową, co może negatywnie wpłynąć na naszą postawę. Badania wykazały, że w dłuższej perspektywie może to spowodować uszkodzenie struktury kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, a także więzadeł.

To z kolei może prowadzić do zmian formy i biomechaniki klatki piersiowej (pod którą płuca się kurczą i rozszerzają), prowadząc do problemów z oddychaniem. Z tego powodu zła postawa jest związana z problemami z oddychaniem.

5. Problemy ze wzrokiem

Długotrwałe korzystanie ze smartfona może nie tylko wpływać na wzrok, ale również powodować podrażnienie, wysuszenie i zaczerwienienie oczu.

Nadmierne korzystanie ze smartfona może skierować Cię prosto do sklepu z okularami po parę okularów na receptę lub pudełko soczewek kontaktowych. W rzeczywistości okazuje się, że większość z nas nie jest w pełni świadoma możliwych efektów cyfrowego zmęczenia oczu.

Badania wykazały, że nadmierne obciążenie oczu w czasie oglądania może powodować krótkowzroczność, szczególnie u osób, które czytają książki lub długie teksty na swoich telefonach.

Telefony emitują również HEV lub niebieskie światło, które, jak wspomnieliśmy wcześniej, zawierają najkrótsze długości fali, które niosą największy potencjał wyrządzania szkód żywej tkance, którymi w tym przypadku byłyby oczy, szczególnie siatkówka.

6. Zwiększone ryzyko raka

Telefony komórkowe emitują fale radiowe, które mogą być pochłaniane przez tkanki znajdujące się w pobliżu miejsca kontaktu. Ta forma promieniowania jest prawdopodobnie rakotwórcza, chociaż należy przeprowadzić dalsze badania, aby zrozumieć pełny zakres jej skutków.

Możliwe jest również, że promieniowanie jest bardziej narażone na ryzyko u dzieci niż dorosłych, ponieważ ich układ nerwowy może się nadal rozwijać.

Wskazówki, jak uwolnić się od uzależnienia od telefonu

Aby uwolnić się od negatywnych skutków nadużywania telefonu komórkowego ważne jest, aby wprowadzić kilka zmian stylu życia. Oto kilka z nich:

 • Każdego dnia przeznaczyć określoną ilość czasu, aby całkowicie trzymać się z dala od telefonu.
 • Trzymaj telefon z dala od łóżka i użyj budzika, aby obudzić się na czas.
 • Wyłącz telefon przed rozpoczęciem jazdy.
 • Zmniejsz ilość czasu poświęcanego na wysyłanie SMS-ów. Zamiast tego włącz więcej rozmów twarzą w twarz, wyłączając powiadomienia.
 • Poproś ukochaną osobę o zdyscyplinowanie cię, jeśli będzie ci trudno trzymać się z daleka od telefonu.
 • Podejmij nowe hobby i spędzaj czas w bardziej produktywny sposób.
 • Zrób dwadzieścia sekund przerwy co dwadzieścia minut i spójrz na coś oddalonego o dwadzieścia stóp, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Nie pozwól swoim dzieciom oglądać bajki Świnka Peppa

Rodzice, którzy uważają, że "Świnka Peppa", to wartościowa bajka mogą się zdziwić jak negatywnie o jej wpływie na dzieci wypowiadają się specjaliści. Grupa ekspertów z...

Rewolucyjny lakier do paznokci wykryje narkotyki w twoim napoju!

Wybierając lakier do paznokci kobiety zwykle patrzą na jego kolor i czas potrzebny do wyschnięcia. Jednak lakier do paznokci nie tylko sprawi, że twoje...

Co stanie się z ciałem po zjedzeniu bananów z czarnymi plamami – będziesz zaskoczony

Wiele osób uwielbia jeść banany, ale muszą wiedzieć o niektórych rzeczach przy następnym zakupie. Przeczytaj poniższy tekst i bądź ostrożny następnym razem, gdy zjesz...

Nadal jesz te pokarmy, które powodują raka?

Większość chorób jest wynikiem spożywanej przez nas żywności. Kwaśne jedzenie może prowadzić do różnych chorób, starzenia się, a nawet raka. Natomiast żywność alkaliczna może...

Poznaj 4 rzeczy, które mają największe znaczenie w życiu

Czasami ludzie nie zauważają rzeczy, które mają największe znaczenie w życiu. Dlatego ważne jest, aby często podsumowywać to co naprawdę wpływa na twoje szczęście...

Masuj ten punkt przez 2 minuty każdego dnia, a to się stanie z twoim ciałem!

W ostatnich latach chińska akupresura zyskuje dużą popularność jako doskonały lek na długą listę chorób przewlekłych, głównie dlatego, że okazała się bardzo skuteczna i...

Czy Twoja powieka drga bez powodu? Możesz mieć poważne problemy zdrowotne!

Większość z nas wie, na czym polega drganie powieki, w rzeczywistości wszyscy przeżyliśmy to w pewnym momencie naszego życia.  Drganie następuje dość niespodziewanie - możesz...

Dlaczego wszyscy powinniśmy pozbyć się kuchenek mikrofalowych?

Być może jednym z najbardziej niezbędnych narzędzi kuchennych, które każdy posiada w swoim domu i jest często używane jest kuchenka mikrofalowa. Mikrofale to energia elektromagnetyczna,...

To się dzieje z ciałem, gdy wypijesz szklankę mleka migdałowego

Mleko migdałowe jest wysoce zalecane do wzmacniania układu odpornościowego i stymulowania utraty wagi. Jest to szczególnie korzystne dla dzieci. Po pierwsze, migdały są bogate w...

10 faktów o żeliwnych patelniach, które musisz znać

Gotowanie, smażenie na żeliwnej patelni zwiększa wchłanianie tego ważnego metalu przez organizm. Jeśli nie odkryłeś jeszcze zalet żeliwnych naczyń, oto 10 powodów, dla których warto...

Naukowcy ostrzegają przed napojami energetycznymi: mogą powodować udar, atak serca, skrzepy krwi

To podstawa dla wielu studentów. Robią wszystko, co możliwe, aby zdać kolejny egzamin - otoczeni puszkami i opakowaniami fast foodów. Wszyscy widzieliśmy ich reklamy w telewizji.  Te...

Wielu z was to robi, ale eksperci doradzają, NIGDY nie pij tego rano!

Wiele osób ma zwyczaj zostawiania szklanki wody na stoliku nocnym, tak aby znajdowała się w pobliżu, jeśli są spragnieni w nocy lub rano. Jednak eksperci...

Naukowcy twierdzą, że rozpoczęcie pracy przed 10 rano jest podobne do tortur

Dr Paul Kelley, naukowiec z Oxford University dokonał niedawno odkrycia, które prawdopodobnie dotyczy większości z nas. Zbadał formy współczesnych tortur i odkrył, że pobudka i...

To się stanie, gdy przestaniesz jeść chleb!

Chleb jest filarem typowej zachodniej diety. Jest podawany z prawie każdym posiłkiem, w każdej restauracji i każdym gospodarstwie domowym.  Nic dziwnego, że chleb stanowi 20% całkowitego...

Najpotężniejszy przeciwutleniacz na świecie: zapobiega powstawaniu żylaków i oczyszcza ciało z toksyn

Przeczytaj artykuł i dowiedz się co jest najpotężniejszym znanym człowiekowi przeciwutleniaczem. Ten przeciwutleniacz pomaga wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, naczyń włosowatych, żył i tętnic, które...

Rzeczy, które powinieneś mieć w domu, aby stać się szczęśliwszym

Niezależnie od tego czy jest to coś co już masz czy coś co powinieneś mieć, zostało naukowo udowodnione, że te rzeczy zapewniają więcej szczęścia...

10 znaków, że twoje ciało jest pełne pasożytów i jak się ich pozbyć

Pasożyty to żywe stworzenia, które wykorzystują inne żywe stworzenia - takie jak twoje ciało do jedzenia i do życia. Żywiąc się składnikami odżywczymi twojego organizmu,...

GUMA KONOPNA to długo oczekiwane lekarstwo na chorobę jelita drażliwego

Według naukowców i pracowników medycznych w przypadku zespołu jelita drażliwego może istnieć połączenie mózg-jelito. Innymi słowy, ten stan może być spowodowany depresją i lękiem,...

Co Twój miesiąc urodzenia mówi o Tobie?

Wszyscy wiemy, że znaki zodiaku mogą wiele powiedzieć o osobowościach i cechach ludzi. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że miesiąc urodzenia jest również ważny...

Łosoś hodowlany – jeden z najbardziej toksycznych pokarmów na świecie

Można śmiało powiedzieć, że często przeoczamy to co kryje się za jedzeniem, które jest przed nami. Na szczęście żyjemy w czasach, w których ludzie...

8 kluczowych objawów niewydolności nerek, które większość ludzi ignoruje!

Znajdujące się pod klatką piersiową nerki są jednym z najważniejszych organów w organizmie. W rzeczywistości są oni odpowiedzialni za filtrowanie 120-150 litrów krwi codziennie. Przetwarzając krew,...

Oto jak możesz użyć masła orzechowego do zdiagnozowania choroby Alzheimera!

Coraz więcej ludzi na całym świecie cierpi na najczęstszą postać demencji - chorobę Alzheimera. Średnio co 66 sekund jedna osoba rozwija tę chorobę, która...

Sprawdź co „pierdnięcia” mówią o Twoim zdrowiu

Czy zauważyłeś, że niektóre produkty powodują, że twoje pierdnięcia są wyjątkowo śmierdzące? To całkowicie normalne i nie oznacza to, że musisz przestać je jeść. Pokarmy bogate...

Jeśli znasz kogoś kto szczepi się przeciwko grypie, pokaż mu to!

Ostatnio dużo debatowano na temat szczepionek przeciw grypie. Jak na ironię, niektórzy eksperci medyczni ostrzegają, że ochrona siebie i rodziny przed szczepionką przeciw grypie jest...

Dotknij podniebienia za pomocą języka i oddychaj przez 60 sekund

Techniki oddychania są niezwykle pomocne w pomaganiu ludziom zasypiać. Zapewniają odprężenie, uspokajają ciało i umysł oraz pomagają zasnąć w krótkim czasie.  Ponadto ta technika jest również...

Zmniejsz obwód talii dzięki tak zwanej „SLIM BOMBIE”

Wypróbuj ten przepis, jeśli chcesz stracić 1 cm w swojej talii w ciągu 1 dnia. Ten przepis jest również znany jako „SLIM BOMB”, ponieważ spala...

Ta prosta sztuczka może skutecznie łagodzić stany zapalne i przewlekły ból

Lecznicze właściwości cytryn są znane na całym świecie. Z jednej strony ten owoc cytrusowy jest stosowany w leczeniu infekcji gardła, niestrawności, zaparć, problemów dentystycznych...

Ostrzeżenie! Zgniłe ziemniaki zabiły całą rodzinę!

Ziemniaki są pysznymi, ulubionymi przez rodzinę warzywami, które mają znaczący udział w naszych codziennych posiłkach. Są nie tylko łatwe do zrobienia, ale także mają...

Rewolucyjne odkrycie: ta roślina zabija boreliozę lepiej niż jakikolwiek antybiotyk

Czy kiedykolwiek słyszałeś o boreliozie? Ale na pewno znasz kleszcze. Jeśli spędzasz czas na świeżym powietrzu, prawdopodobnie spotkałeś je w pewnym momencie swojego życia....

Dodanie tego słodzika do kawy może być przyczyną wszystkich problemów jelitowych

Czy cierpisz na częste wzdęcia, gazy, skurcze, zaparcia lub biegunkę? Winny może być słodzik, który dodajesz do kawy każdego ranka. Zgodnie z badaniami, które pokazują, że...

Czy wiesz, co kształt półksiężyca na twoich paznokciach oznacza? Będziesz zaskoczony!

Czy zauważyłeś białawy obszar w kształcie półksiężyca na swoich paznokcia? Niektórzy ludzie to mają, a inni nie, ale ci, którzy to posiadają powinni wiedzieć, że...

To nie żart: zanurzyła pół cytryny w sodzie oczyszczonej – co się zdarzyło jest zadziwiające

Higiena jest bardzo ważna dla większości ludzi, dbamy o higienę osobistą, a także o utrzymanie czystego środowiska w domu.  Wiele osób wybiera spośród milionów komercyjnych...

Sygnały, które nasze ciało wysyła, aby powiedzieć, że nie jesteśmy zdrowi

Ciało ludzkie jest bardzo złożonym układem, a każda zmiana może być spowodowana pewnymi poważnymi schorzeniami, które należy właściwie leczyć. Co jeszcze ważniejsze ciało jest...

Koronawirus w Polsce, mapa oraz ilość zakażonych [AKTUALNE DANE]

W lutym i marcu 2020 r. podczas pandemii koronawirusa polskie organy ds. zdrowia przeprowadziły badania laboratoryjne podejrzanych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 , jednego z siedmiu...

Glifosat (randap) rakotwórczy? Sprawdź dlaczego należy go unikać!

Randap (glifosat) jest jednym z najpopularniejszych morderców chwastów na świecie.Jest używany przez rolników i właścicieli domów, na polach, trawnikach i ogrodach. Wiele badań twierdzi, że...

Twoja żywa choinka najprawdopodobniej roi się od robaków

Czy preferujesz w domu żywą choinkę? To drzewo zdecydowanie wprowadza świątecznego ducha w naszym domu, a sam zapach przypomina nam o szczególnej porze roku,...

Atak serca można przewidzieć przed kilkoma miesiącami: Twoje włosy ostrzegą Cię

Nasze ciała nieustannie wysyłają nam sygnały, gdy coś jest nie tak i ostrzegają nas wcześniej, czasami nawet na kilka miesięcy zanim coś złego się...

Co wszyscy powinni wiedzieć o energooszczędnych żarówkach

Starając się oszczędzać energię elektryczną i obniżać rachunki ludzie zastępują standardowe żarówki ekologiczną generacją żarówek. Uważa się, że te żarówki pozwolą nam zaoszczędzić dodatkowe...

To dzieje się z ciałem jeśli wypijesz szklankę ciepłej wody z solą morską

Naukowcy zgadzają się, że picie tylko jednej szklanki ciepłej wody z dodatkiem soli morskiej każdego dnia może być niezwykle korzystne dla twojego organizmu. Może...

5 powodów, aby unikać palenia po usunięciu zęba mądrości

Usuwanie zębów mądrości jest jednym z najczęstszych zabiegów dentystycznych wykonywanych u dorosłych. Jeżeli chociaż raz miałeś wyrywany ząb prawdopodobnie słyszałeś wiele o tym, co...

Dotknij końca palców, a dowiesz się czy masz problem z sercem

Według najnowszych badań, prosta metoda może pomóc w określeniu stanu w jakim znajduje się twoje serce. Mianowicie, eksperci ds. zdrowia sugerują, że jeśli jesteś...

Jeżeli pijesz kawę rano na pusty żołądek – przeczytaj ten artykuł!

Wszyscy uwielbiamy filiżankę kawy rano, tak właśnie zaczyna się nasz dzień i budzi nas rano. Kto nie lubi popijać filiżankę kawy w piękny słoneczny...

Lekarze są wstrząśnięci: olej kokosowy zabija 93% komórek raka okrężnicy

Najnowsze statystyki pokazują, że rak jelita grubego stał się jednym z najczęstszych typów raka na świecie, dotykając zarówno mężczyzn jak i kobiety. Ta straszna choroba...

Czy pomidor to warzywo czy owoc? Rozwiązujemy zagadkę!

Zastanawialiście się kiedyś czy pomidor to warzywo czy owoc? W tym artykule odkrywamy, czy pomidory są owocami czy warzywami, i dlaczego czasem są zdezorientowane z jednego...

OSTRZEŻENIE DLA RODZICÓW: To nie są żelki mto nowy śmiertelny narkotyk

Jest to ostrzeżenie dla wszystkich rodziców, aby byli bardzo ostrożni przy zakupie gumowatych niedźwiedzi lub galaretek! Na rynku pojawił się nowy narkotyk, który wygląda i...

To dlatego japońskie kobiety nigdy nie stają się grube i żyją najdłużej!

Czy wiesz, że średnia długość życia japońskich kobiet wynosi 84? To dlatego od 25 lat utrzymują oni rekord najdłużej żyjących kobiet na świecie. Nie tylko żyją...

Zabójca w ustach: usuń plomby z amalgamatem

Wiele chorób i problemów zdrowotnych jest spowodowanych przez materiały dentystyczne w jamie ustnej, jednak wielu dentystów temu zaprzecza. Konwencjonalne materiały dentystyczne mogą powodować wady wrodzone,...

17-LETNIA DZIEWCZYNA straciła połowę swojej wagi w ciągu zaledwie jednego roku!

Ta 17-letnia dziewczyna z Portland schudła około 100 kg w ciągu 15 miesięcy. Nazywa się Kaitlyn Smith i miała nadwagę, ponieważ ważyła ponad 200 kg....

Liczba bransoletek na nadgarstku może wiele powiedzieć o twoim zdrowiu

Wróżenie z rąk to chyba najczęściej spotykany na ulicy sposób próby przewidywania przyszłości (albo wyłudzania pieniędzy) przez pewną mniejszość etniczną. Zastanawialiście się, co takiego...

Przytulanie się do krów jest teraz nowym trendem odnowy biologicznej

Czy kiedykolwiek przytulałeś się do ogromnego zwierzęcia hodowlanego? Jeśli się ich boisz badacze są tutaj, aby zmienić Twoje zdanie. Okazuje się, że przytulanie krów...

Odkryto tajemniczy miód, który zabija każdego wirusa i bakterię!

Australijscy naukowcy dokonali ostatnio niewiarygodnego odkrycia. Odkryli, że jeden niejasny rodzaj miodu jest w stanie zabić prawie każdego wirusa i  najgorsze bakterie znane człowiekowi. Badanie zostało...

Jeśli masz takie problemy, natychmiast przestań jeść pokarmy zawierające ten składnik!

Gluten jest powszechnym składnikiem wielu różnych rodzajów żywności spożywanej codziennie. Można go znaleźć w pszenicy, życie, jęczmieniu i prawie każdym innym ziarnie.  Ziarna są największym źródłem glutenu...

Leki na zgagę uszkadzają Twoje serce, nerki i kości

Większość ludzi przynajmniej raz w życiu doświadczyła problemów ze zgagą. Jeśli nie zareagujesz na czas i nie opanujesz tego problemu może to prowadzić do podrażnienia...

4 znaki ostrzegawcze, że przestajesz oddychać podczas snu (bezdech senny)

Prawda jest taka, że ​​zdarza się to znacznie częściej niż możesz się domyślać, a konsekwencje mogą być tragiczne. Bezdech senny jest częstym i poważnym...

Dzięki tej roślinie już nigdy nie zobaczysz pająków i owadów w domu!

Czy masz problem z owadami, na przykład komarami, muchami, a nawet pająkami? Próbujesz się ich pozbyć z domu, ale one zawsze wracają? Nie martw się, nie...

To jest powód, dla którego powinieneś wypić szklankę ciepłej wody każdego ranka

70% ludzkiego ciała składa się z wody, więc logiczne jest założenie, że woda pitna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. W rzeczywistości wszystkie funkcje...

Czy bolą Cię pięty z rana lub kiedy wstajesz? Oto, co musisz wiedzieć

Ponad 50% ludzi dotkniętych jest bólem stopy, najczęściej spowodowanym uszkodzeniem powięzi podeszwowej - cienkiego więzadła łączącego piętę z przednią częścią stopy. Stan ten jest również...

Co kształt twojego tyłka mówi o tobie (będziesz bardzo zaskoczona)

Każdy z nas jest inny czy to pod względem wyglądu czy też charakteru. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się czy kształt waszego tyłka ma wpływ...

Lekarze ostrzegają: ten popularny lek niszczy wątrobę

Zanim przejdziemy do artykułu chciałbym zadać ci proste pytanie - czy wiesz, co to jest ostra niewydolność wątroby?! Możemy odpowiedzieć na to pytanie: ostra...

Regularne picie tego popularnego napoju może zwiększyć ryzyko demencji

Czasami popijanie posiłku zimnym napojem gazowanym wydaje się najlepszym pomysłem na świecie i chociaż okazjonalne picie tego typu napojów jest w porządku, to należy...

Biedronka azjatycka ponownie atakuje. To prawdziwa inwazja!

Biedronka azjatycka ( Harmonia axyridis) to tak naprawdę nie biedronka, a chrząszcze, które zostały sztucznie wprowadzone w Europie na początku XX wieku jako środek zwalczania szkodników. Podczas....

Czy buraki dodane do diety chronią przed rakiem i białaczką?

Warzywo korzeniowe, burak ćwikłowy jest używany od tysięcy lat jako bardzo korzystna roślina lecznicza. Po raz pierwszy pojawił się w basenie Morza Śródziemnego, ale...