6 szkodliwych skutków używania telefonów, o których powinieneś pamiętać

Żyjemy w świecie pełnym ludzi przyklejonych do swoich telefonów komórkowych. W rzeczywistości większość z nas jest tak przywiązana do tych urządzeń, że w chwili rozstania czujemy się niespokojni, nawet jeśli chodzi tylko o korzystanie z toalety.

Ta zależność od smartfonów ma szereg szkodliwych skutków. Ale zanim się w nie zagłębimy wymieniliśmy kilka symptomów uzależnienia od smartfonów, o których powinieneś wiedzieć.

Jakie jest twoje uzależnienie od telefonu komórkowego?

Średnio użytkownik smartfona w grupie wiekowej 18–44 lata spędza co najmniej 2 godziny dziennie komunikując się przez SMS lub media społecznościowe. Prawie 80% tych osób sprawdza telefony co 15 minut!

Czy to w nadziei na otrzymanie smsa, pociągniętego ciekawością, kto się z nimi kontaktuje, czy nawet po prostu z nudy to zachowanie jest niepokojące.

Uzależnienie od telefonu komórkowego wywołuje określone zachowania u ludzi. Zależność jest tak duża i powszechna, że ​​większość ludzi przejawia wszystkie lub większość następujących negatywnych zachowań:

  • Lęk, niecierpliwość i stres, gdy nie można uzyskać odpowiedzi lub wysłać smsa
  • Drażliwość i poczucie zagubienia, gdy są zbyt długo bez telefonu
  • Wielokrotnie przerywając sytuacje towarzyskie lub zawodowe, sprawdzając telefon
  • Zapomnienie spowodowane roztargnieniem i brakiem koncentracji z powodu jawnego kontaktu z telefonami
  • Odkładanie snu w celu zaspokojenia palącej potrzeby pisania SMS-ów lub obecności w mediach społecznościowych przez długie i późne godziny
  • Utrata wydajności i niemożność podjęcia owocnych działań

Zachowania te można zaobserwować u użytkowników telefonów komórkowych we wszystkich grupach wiekowych, w tym uczniów szkół średnich. Badanie z 2015 r. wykazało niezdrową zależność od telefonu komórkowego u 31,33% przykładowych uczniów w grupie wiekowej 14–18 lat.

Podkreśliło także, że stały dostęp do informacji z całego świata utrudniał ciekawskim umysłom zbyt długie trzymanie się z dala od gadżetu. Kiedy zainicjowano taką separację, uczestnicy wykazywali oczywiste objawy odstawienia, takie jak „pragnienie” telefonu i utrata zainteresowania innymi czynnościami.

Obsesyjne korzystanie z telefonów komórkowych może negatywnie wpływać na ogólne samopoczucie danej osoby na wiele sposobów. Sam akt częstego pisania SMS-ów może być wyczerpujący na poziomie emocjonalnym, prowadząc do dezorientacji i zmęczenia.

Dzięki łatwości komunikacji istnieje ciągła presja, aby być dostępnym przez cały czas, co ma bezpośredni wpływ na codzienne życie. Mamy więc rachunek wszystkich skutków uzależnienia od telefonu komórkowego.

1. Powoduje stres, niepokój i depresję

Kilka badań powiązało nadmierne używanie smartfona z uzależnieniem od alkoholu, paleniem i zachowaniami agresywnymi. Można to przypisać komplikacjom związanym ze zdrowiem psychicznym, takim jak niska samoocena i depresja związane z uzależnieniem od smartfona.

Ze względu na potrzebę ciągłego łączenia się naukowcy odkryli, że ludzie są w ciągłym niepokoju, jeśli chodzi o korzystanie z telefonu komórkowego. W rzeczywistości częstość akcji serca badanych znacznie wzrosła, gdy ich telefony zostały im odebrane i słyszeli powiadomienia z daleka.

Niemożność radzenia sobie ze stresem i lękiem może prowadzić do poczucia beznadziejności, które może wywołać depresję. Badania wykazały, że czas spędzany przed ekranem smartfona powyżej 2 godzin może wywoływać skłonności samobójcze u dzieci, niezależnie od rodzaju przeglądanych treści.

2. Zakłóca wzorce snu

Dawno minęły czasy, kiedy nastolatki zasypiały z książką w ręku. Teraz stosunkowo często zdarza się, że smartfon jest ostatnią rzeczą, na którą patrzysz przed snem i pierwszą rzeczą, na którą patrzysz w momencie, gdy się budzisz.

Badania wykazały, że długie okresy ekspozycji na światło o krótkiej długości fali (takie jak w smartfonach) powoduje, że sen nastolatków staje się nieregularny, krótki i opóźniony. A ponieważ większość szkół i miejsc pracy wymaga, aby ludzie budzili się wcześnie, rytm dobowy ulega zakłóceniu.

Należy zauważyć, że rytm dobowy determinuje nie tylko cykle snu i czuwania, ale także uwalnianie hormonów, nawyki żywieniowe i trawienie, temperaturę ciała i inne ważne funkcje organizmu. W związku z tym korzystanie ze smartfona nie tylko zaburza schematy snu, ale także ogólny stan zdrowia.

3. Obniża uwagę, koncentrację i wyniki w nauce

Smartfony mogą być zmorą twoich ocen w szkole. Badania wykazały, że sama obecność smartfonów wokół nas może spowodować spadek koncentracji i uwagi. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy ludzie próbują uniknąć pokusy sprawdzenia swoich telefonów.

W sferze edukacyjnej przekłada się to na obniżone rozumienie nowych materiałów do nauki, szczególnie jeśli smartfony są używane podczas nauki.

Naukowcy zauważają, że dzieje się tak ze względu na świadomość nieodebranej wiadomości tekstowej i połączenia lub niezaznaczonego powiadomienia, które pozostaje dominujące w umyśle danej osoby, odwracając uwagę od bieżącego zadania.

4. Gorsza postawa ciała

Prawie zawsze patrzymy na nasze telefony z pochyloną głową, co może negatywnie wpłynąć na naszą postawę. Badania wykazały, że w dłuższej perspektywie może to spowodować uszkodzenie struktury kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, a także więzadeł.

To z kolei może prowadzić do zmian formy i biomechaniki klatki piersiowej (pod którą płuca się kurczą i rozszerzają), prowadząc do problemów z oddychaniem. Z tego powodu zła postawa jest związana z problemami z oddychaniem.

5. Problemy ze wzrokiem

Długotrwałe korzystanie ze smartfona może nie tylko wpływać na wzrok, ale również powodować podrażnienie, wysuszenie i zaczerwienienie oczu.

Nadmierne korzystanie ze smartfona może skierować Cię prosto do sklepu z okularami po parę okularów na receptę lub pudełko soczewek kontaktowych. W rzeczywistości okazuje się, że większość z nas nie jest w pełni świadoma możliwych efektów cyfrowego zmęczenia oczu.

Badania wykazały, że nadmierne obciążenie oczu w czasie oglądania może powodować krótkowzroczność, szczególnie u osób, które czytają książki lub długie teksty na swoich telefonach.

Telefony emitują również HEV lub niebieskie światło, które, jak wspomnieliśmy wcześniej, zawierają najkrótsze długości fali, które niosą największy potencjał wyrządzania szkód żywej tkance, którymi w tym przypadku byłyby oczy, szczególnie siatkówka.

6. Zwiększone ryzyko raka

Telefony komórkowe emitują fale radiowe, które mogą być pochłaniane przez tkanki znajdujące się w pobliżu miejsca kontaktu. Ta forma promieniowania jest prawdopodobnie rakotwórcza, chociaż należy przeprowadzić dalsze badania, aby zrozumieć pełny zakres jej skutków.

Możliwe jest również, że promieniowanie jest bardziej narażone na ryzyko u dzieci niż dorosłych, ponieważ ich układ nerwowy może się nadal rozwijać.

Wskazówki, jak uwolnić się od uzależnienia od telefonu

Aby uwolnić się od negatywnych skutków nadużywania telefonu komórkowego ważne jest, aby wprowadzić kilka zmian stylu życia. Oto kilka z nich:

  • Każdego dnia przeznaczyć określoną ilość czasu, aby całkowicie trzymać się z dala od telefonu.
  • Trzymaj telefon z dala od łóżka i użyj budzika, aby obudzić się na czas.
  • Wyłącz telefon przed rozpoczęciem jazdy.
  • Zmniejsz ilość czasu poświęcanego na wysyłanie SMS-ów. Zamiast tego włącz więcej rozmów twarzą w twarz, wyłączając powiadomienia.
  • Poproś ukochaną osobę o zdyscyplinowanie cię, jeśli będzie ci trudno trzymać się z daleka od telefonu.
  • Podejmij nowe hobby i spędzaj czas w bardziej produktywny sposób.
  • Zrób dwadzieścia sekund przerwy co dwadzieścia minut i spójrz na coś oddalonego o dwadzieścia stóp, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

ZOBACZ TAKŻE