Unikaj tego napoju, aby zmniejszyć ryzyko udaru i zawału serca

Niezależnie od tego czy jesteś młody czy stary, jeśli spożyjesz tylko jedną puszkę tego napoju może to zwiększyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Ponieważ jest bogaty w kofeinę, a krew staje się lepka po spożyciu tego napoju, może to prowadzić do problemów z sercem i udaru mózgu.

Ten napój był zabroniony we Francji od 1996 do 2008 roku, a Urugwaj, Dania i Norwegia również zakazały tego niezdrowego napoju.

W Kuwejcie Ministerstwo Handlu zakazało również Red Bulla osobom poniżej 16 roku życia po tym, jak spowodował zawał serca u dwóch młodych chłopców, jeden miał 16 lat, a drugi 14.

Napoje energetyczne można znaleźć w każdym sklepie, a obecnie są niezwykle popularne. Ludzie kupują je częściej niż wodę butelkowaną i stają się najczęściej kupowanymi produktami z branży napojów.

Chociaż ludzie martwią się bezpieczeństwem odnośnie spożywania tych napojów energetycznych, w ubiegłym roku sprzedano 3,5 miliarda puszek Red Bull.

Głównymi składnikami napojów energetycznych są kofeina i cukier występujący w sacharozie, glukuronolaktonie i glukozie. Napoje energetyczne są odpowiedzialne za szybkie zwiększenie energii, ale nie mają długofalowego efektu.

Chociaż reklamy przekonują ludzi, że picie kilku napojów energetycznych z rzędu sprawi, że poczują się bohaterami, a to nie jest prawdą.

Red Bull zapewnia następujące korzyści, zgodnie z ich oficjalną stroną internetową:

-Zwiększona szybkość reakcji

-Zwiększona wytrzymałość

-Poprawiona wydajność

-Zwiększony metabolizm

Napoje energetyczne są podobne do napojów gazowanych lub kawy. Negatywną stroną jest to, że kiedy efekt zniknie zaczniesz czuć się zmęczony i spożyjesz kolejny napój energetyczny, aby odzyskać energię. Ten proces zaczyna przypominać nieskończony krąg.

Chociaż firma produkująca Red Bull odradza ludziom spożywanie więcej niż dwóch puszek dziennie, ich strona internetowa nie zawiera informacji o takich rzeczach. Stwierdzono jedynie, że wypicie jednej puszki Red Bulla jest równoznaczne z wypiciem filiżanki kawy.

Jest tylko jeden problem nikt nie może powiedzieć na pewno jakie są skutki uboczne. Wiemy, że kawa zawiera kofeinę, ale nie zawiera sztucznych składników, takich jak dwa sztuczne słodziki i inne cukry, które zawiera Red Bull.

Aspartam (jeden ze składniów) ma działanie metaboliczne, płodowe, rakotwórcze, alergiczne i neurotoksyczne.

Czy napoje energetyczne przynoszą korzyści zdrowotne?

W porównaniu z napojami gazowanymi, które nie zawierają żadnych składników odżywczych, Red Bull ma niewielką ilość witaminy B i tauryny (aminokwasu), ale niewystarczającą, aby zastąpić negatywny wpływ kofeiny i cukru.

Kofeina może sprawić, że będziesz bardziej skuteczny, ale nikt nie może z całą pewnością powiedzieć, jaki wpływ ten napój ma na ludzkie ciało.

Jest to dość niepokojące, ponieważ napój ten spożywają głównie młodzi ludzie poniżej 30. roku życia, zwłaszcza studenci, którzy często piją kilka puszek, aby nie zasnąć podczas egzaminów.

Kto powinien unikać napojów energetycznych?

Jak napisano wcześniej są one zabronione dla dzieci. Ale też inni nie powinni ich spożywać, zwłaszcza te osoby, które:

  • Mają przedłużone okresy lęku lub stresu
  • Są w ciąży lub karmią piersią
  • Mają wysokie ciśnienie krwi
  • Wrażliwę na kofeinę
  • Mają predyspozycje do chorób sercowo-naczyniowych
  • Mają zespół chronicznego zmęczenia
  • Zaburzenie krzepnięcia krwi

Ludzie cierpiący na wysokie ciśnienie krwi lub znajdujący się w stresie powinni unikać tych napojów, ponieważ mogą być śmiertelne, gdyż mają negatywny wpływ na naczynia krwionośne i mogą pojawić się zakrzepy – twierdzi badacz Scott Willoughby

Zabójczy w połączeniu z alkoholem

Łączysz środek depresyjny i pobudzający, łącząc alkohol z napojami energetycznymi. Chociaż jest to bardzo niebezpieczne, praktykowane jest to w wielu barach i klubach nocnych. Spożywane razem z alkoholem są znane jako „Yager Bombs” lub „Vodka Bulls”.

Nie ma solidnych dowodów na działanie tej mieszaniny, ale wejście ciężkiego depresora wraz z silnym stymulantem może spowodować zawał serca.

Po kilku zgonach w wyniku zmieszania alkoholu i Red Bulla Dania i Francja zabroniły sprzedaży napojów energetycznych.


ZOBACZ TAKŻE