Czy czosnek może pomóc obniżyć poziom cholesterolu?

Czosnek jest popularnym lekarstwem wśród osób przechodzących na komplementarne i alternatywne leki. Jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające są dobrze znane.

Oprócz zdolności przeciwdziałania stresowi oksydacyjnemu i prawdopodobnie obniżeniu ciśnienia krwi, czosnek jest również badany pod kątem jego możliwych efektów obniżających poziom cholesterolu.

Może obniżyć poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i trójglicerydów

W jednym badaniu zaobserwowano, że suplementacja wyciągiem z czosnku (AGE) pomaga obniżyć całkowity cholesterol nawet o 7 procent. Kiedy mężczyźni z hipercholesterolemią wzięli ten ekstrakt, ich cholesterol o niskiej gęstości (LDL) obniżył się o 10 procent.

Inne badanie wykazało, że przyjmowanie czosnku w postaci 2 dziennych dawek czosnkowych tabletek w proszku przez 6 tygodni pomogło obniżyć całkowity cholesterol o 12 procent i cholesterol LDL o 17 procent u osób z problem z cholesterolem. Poziomy trójglicerydów również zmniejszyły się o 6 procent.

Przyjmowanie połowy ząbka czosnku lub jego odpowiednika w innych postaciach powoduje obniżenie całkowitego poziomu cholesterolu nawet o 9 procent u osób, których poziom cholesterolu był wyższy niż 5,17 mmol / L.

Może dać dobry zastrzyk cholesterolu HDL

Chociaż czosnek może obniżać całkowity poziom cholesterolu, cholesterolu LDL i trójglicerydów dobrą wiadomością jest to, że nie może negatywnie wpływać na poziom dobrego cholesterolu o wysokiej gęstości (HDL) w organizmie.

Niektóre badania odnotowują 15-procentowy wzrost poziomu HDL z suplementacją czosnku przez 6 tygodni. Naukowcy z innego małego badania stwierdzili, że po 4 miesiącach przyjmowania wyciągu z czosnku ludzie z wysokim poziomem cholesterolu zauważyli lepszy profil lipidów we krwi, a poziomy dobrego cholesterolu HDL faktycznie wzrosły.

Ale wyniki mogą być krótkotrwałe

Choć wydaje się to pocieszające wpływ czosnku na cholesterol nie trwa długo. Innymi słowy prawdopodobnie będziesz musiał utrzymywać spożycie czosnku, jeśli chcesz zobaczyć dalsze korzyści.

W jednym badaniu znaczące obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego i LDL stwierdzono po 8 tygodniach i 12 tygodniach po zastosowaniu standardowego suszonego proszku czosnkowego. Ale naukowcy odkryli, że obniżone poziomy nie były już utrzymywane po 6 miesiącach.

Spożycie czosnku może być dla niektórych problematyczne

Niektóre osoby mogą mieć łagodne skutki uboczne, takie jak nieświeży oddech, zgaga, wzdęcia i zaburzenia żołądkowe związane z przyjmowaniem czosnku. Ale dla zdecydowanej większości spożywanie ząbka lub dwóch jako części normalnej diety nie powinno powodować problemów.

Podobnie jak w przypadku wszystkiego, co jest przyjmowane w dużych ilościach lub jako suplement musisz pamiętać o innych stanach zdrowia lub lekach, które mogą oddziaływać z czosnkiem lub wyciągiem z czosnku i wpływać na twoje ciało.

Na przykład, jeśli zażywasz jakikolwiek lek przeciwzapalny lub przeciwzakrzepowy, powinieneś uważać na możliwe interakcje z innymi lekami. Czosnek ma tendencję do hamowania agregacji płytek krwi – co w zasadzie oznacza, że ​​krzepnięcie krwi będzie trwało dłużej i krwawienie będzie dłuższe niż zwykle.

Jeśli jesteś już na lekach, które mają taki efekt, na przykład antykoagulanty może to wzmocnić efekt powodując problemy z krzepnięciem i narażając Cię na ryzyko nadmiernego krwawienia.

Werdykt: Czosnek pomaga, ale nie zrobi tego sam!

Niektórzy badacze twierdzą, że przyjmowanie czosnku jako suplementu w celu obniżenia poziomu lipidów nie może być szeroko zalecane, ponieważ dowody nie są wystarczająco mocne.

Ostrzegają, że nie należy oczekiwać cudownej zmiany cholesterolu. Może to pomóc, ale może nie być wystarczająco dobre, aby uzasadnić odstawienie któregokolwiek z twoich leków.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Wypij to, aby oczyścić wątrobę i schudnąć w 72 godziny

Wątroba jest istotnym organem w organizmie, który odgrywa główną rolę we wszystkich procesach metabolicznych. Oczyszcza krew z toksyn, produkuje białka ważne dla krzepnięcia krwi, ale...

10 mało znanych pokarmów, które poprawią ogólny stan zdrowia

Czy znasz inne pokarmy niż te niezwykle popularne, takie jak kurkuma, brokuły, komosa ryżowa, czosnek, jarmuż lub zielona herbata ? To prawda, że ​​zapewniają...

Walcz z wypadaniem włosów wykorzystując sok z cytryny

Twoje włosy są naprawdę ważną częścią twojego wyglądu fizycznego. Jest to istotna część tego, jak prezentujesz się światu.Dla wielu osób piękne i długie włosy są...

Czym jest neuropatia? Jakie ma objawy, przyczyny, jak uzyskać leczenie?

Neuropatia lub uszkodzenie nerwów może wynikać z wielu różnych chorób, takich jak cukrzyca, a nawet z terapii takich jak chemioterapia.Co to jest neuropatia? W rzeczywistości neuropatia,...

9 oznak nierównowagi hormonalnej, których nie należy ignorować

Hormony są substancjami chemicznymi, które działają jako posłańcy. Kontrolują i koordynują szereg procesów metabolicznych w organizmie. Dlatego właściwa funkcja organizmu silnie zależy od równowagi hormonalnej, a...

Zjedz 3 g imbiru i obserwuj co się dzieje z ciałem w ciągu 2 godzin

Imbir przyśpiesza nasz metabolizm i poprawia trawienie, jednocześnie stymuluje wchłanianie składników odżywczych i usuwa odpady z ciała, zatrzymując w ten sposób przyrost masy ciała.Co stanie się...

Domowej roboty Vapor Rub, idealna maść na pozbycie się problemów z zatokami

Kiedy mamy infekcję zatok lub jesteśmy przeziębieni największą irytującą sytuacja jest zatkany nos, przez co nie możemy swobodnie oddychać. Stan ten pogarsza się z dnia na dzień...

Grzybica paznokci: informacje, leczenie, objawy oraz leki

Chociaż nie zagraża życiu, grzybica paznokci stanowi ważny problem zdrowotny z powodu jej wysokiej częstotliwości występowania. Grzybica paznokci może powodować ból, dyskomfort i oszpecenie.Grzybicze...

Nie wydawaj pieniędzy na leki obniżające ciśnienie i cholesterol

Dzisiaj wielu ludzi boryka się z wysokim poziomem cholesterolu i wysokim ciśnieniem krwi. Są to główne czynniki, które mogą prowadzić do zawału serca.Z tego powodu konieczne...

Co to jest schizofrenia? Zobacz czym się objawia i jak ją leczyć.

Schizofrenia dotyka każdego roku około 2,2 miliona ludzi. Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje na temat schizofrenii, w tym sposoby leczenia.Co to jest schizofrenia? Schizofrenia jest poważnym...