8 kluczowych objawów niewydolności nerek, które większość ludzi ignoruje!

Znajdujące się pod klatką piersiową nerki są jednym z najważniejszych organów w organizmie. W rzeczywistości są oni odpowiedzialni za filtrowanie 120-150 litrów krwi codziennie.

Przetwarzając krew, nerki zapobiegają gromadzeniu się nadmiaru płynów i odpadów w organizmie. Ponadto utrzymują poziom elektrolitu pod kontrolą i utrzymują zdrowie kości. Wspierają również tworzenie czerwonych krwinek i kontrolę ciśnienia krwi.

Nic dziwnego, że każda awaria nerek ma natychmiastowy wpływ na ogólny stan zdrowia, a niewydolność nerek zagraża życiu. Objawy uszkodzenia nerek często mogą pozostać niezauważone, ponieważ zazwyczaj nie powodują bólu.

Najczęstsze objawy uszkodzenia nerek, których nigdy nie należy ignorować, obejmują:

1 Obrzęk

Uszkodzone nerki nie są w stanie usunąć nadmiaru płynów z organizmu, co normalnie powoduje obrzęk twarzy, rąk, stóp, nóg i kostek. Nagły obrzęk jest również objawem niewydolności nerek.

2 Zmiany w oddawaniu moczu

Najwcześniejsze objawy niewydolności nerek, które wymagają natychmiastowej uwagi, obejmują:

  • trudności z oddawaniem moczu lub uczuciem presji
  • krew w moczu
  • ciemny mocz
  • oddawanie moczu w małej ilości
  • pęcherzykowy lub pienisty mocz
  • oddawanie moczu w nocy

3  Wysypka skórna

W przypadku niewydolności nerek toksyny gromadzą się we krwi, co często prowadzi do wysypek skórnych lub poważnego świądu. To nagromadzenie toksyn powoduje podrażnienie i wysuszenie skóry. Nawet jeśli problem zostanie rozwiązany miejscowo, problem z nerkami nadal pozostanie.

4  Zmęczenie

Erytropoetyna, znana również jako EPO, jest hormonem wytwarzanym przez zdrowe nerki. Hormon ten odpowiada za tworzenie czerwonych krwinek, które przenoszą tlen. W przypadku uszkodzenia nerek liczba czerwonych krwinek zmniejsza się, co również wpływa na dopływ tlenu do organizmu. To z kolei prowadzi do zmniejszenia energii w mięśniach i niedokrwistość.

5 Skrócenie oddechu

Skrócenie oddechu może również sygnalizować uszkodzenie nerek. Rzecz w tym, że twoje ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu dzięki mniejszej liczbie czerwonych krwinek, co również powoduje nadmierne gromadzenie się płynu w płucach.

6 Metaliczny smak w ustach

Zmiana smaku następuje zwykle w wyniku gromadzenia się toksyn we krwi.

7 Ból

Uszkodzenie nerek jest często naznaczone bólem w górnej części pleców lub po stronie uszkodzonej nerki. Kamienie nerkowe, a także infekcje nerek mogą wywoływać skurcze i silny ból.

8 Zawroty głowy

Uszkodzenie nerek jest związane z niedoborem tlenu w mózgu, co prowadzi do zmniejszenia koncentracji. Możliwe są również zawroty głowy i problemy z pamięcią.

Jednym z najzdrowszych sposobów utrzymania dobrego zdrowia nerek jest spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze i składniki odżywcze.


ZOBACZ TAKŻE