8 kluczowych objawów niewydolności nerek, które większość ludzi ignoruje!


Znajdujące się pod klatką piersiową nerki są jednym z najważniejszych organów w organizmie. W rzeczywistości są oni odpowiedzialni za filtrowanie 120-150 litrów krwi codziennie.

Przetwarzając krew, nerki zapobiegają gromadzeniu się nadmiaru płynów i odpadów w organizmie. Ponadto utrzymują poziom elektrolitu pod kontrolą i utrzymują zdrowie kości. Wspierają również tworzenie czerwonych krwinek i kontrolę ciśnienia krwi.

Nic dziwnego, że każda awaria nerek ma natychmiastowy wpływ na ogólny stan zdrowia, a niewydolność nerek zagraża życiu. Objawy uszkodzenia nerek często mogą pozostać niezauważone, ponieważ zazwyczaj nie powodują bólu.


NIE PRZEGAP!  Nowy tatuaż zmienia kolor, gdy zmienia się poziom cukru we krwi

Najczęstsze objawy uszkodzenia nerek, których nigdy nie należy ignorować, obejmują:

1 Obrzęk

Uszkodzone nerki nie są w stanie usunąć nadmiaru płynów z organizmu, co normalnie powoduje obrzęk twarzy, rąk, stóp, nóg i kostek. Nagły obrzęk jest również objawem niewydolności nerek.


2 Zmiany w oddawaniu moczu

Najwcześniejsze objawy niewydolności nerek, które wymagają natychmiastowej uwagi, obejmują:

  • trudności z oddawaniem moczu lub uczuciem presji
  • krew w moczu
  • ciemny mocz
  • oddawanie moczu w małej ilości
  • pęcherzykowy lub pienisty mocz
  • oddawanie moczu w nocy


NIE PRZEGAP!  Usuń tą zagrażającą życiu roślinę z domu już teraz. Zadbaj o bezpieczeństwo rodziny.

3  Wysypka skórna

W przypadku niewydolności nerek toksyny gromadzą się we krwi, co często prowadzi do wysypek skórnych lub poważnego świądu. To nagromadzenie toksyn powoduje podrażnienie i wysuszenie skóry. Nawet jeśli problem zostanie rozwiązany miejscowo, problem z nerkami nadal pozostanie.

4  Zmęczenie

Erytropoetyna, znana również jako EPO, jest hormonem wytwarzanym przez zdrowe nerki. Hormon ten odpowiada za tworzenie czerwonych krwinek, które przenoszą tlen. W przypadku uszkodzenia nerek liczba czerwonych krwinek zmniejsza się, co również wpływa na dopływ tlenu do organizmu. To z kolei prowadzi do zmniejszenia energii w mięśniach i niedokrwistość.

5 Skrócenie oddechu


NIE PRZEGAP!  Jeżeli pijesz kawę rano na pusty żołądek - przeczytaj ten artykuł!

Skrócenie oddechu może również sygnalizować uszkodzenie nerek. Rzecz w tym, że twoje ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu dzięki mniejszej liczbie czerwonych krwinek, co również powoduje nadmierne gromadzenie się płynu w płucach.

6 Metaliczny smak w ustach

Zmiana smaku następuje zwykle w wyniku gromadzenia się toksyn we krwi.


NIE PRZEGAP!  3 niewłaściwe sposoby ochrony przed bakteriami

7 Ból

Uszkodzenie nerek jest często naznaczone bólem w górnej części pleców lub po stronie uszkodzonej nerki. Kamienie nerkowe, a także infekcje nerek mogą wywoływać skurcze i silny ból.

8 Zawroty głowy

Uszkodzenie nerek jest związane z niedoborem tlenu w mózgu, co prowadzi do zmniejszenia koncentracji. Możliwe są również zawroty głowy i problemy z pamięcią.

Jednym z najzdrowszych sposobów utrzymania dobrego zdrowia nerek jest spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze i składniki odżywcze.Udostępnij na: