8 roślin i 4 warzywa, które można uprawiać w wodzie w swojej kuchni

Co jest lepszego niż hodowanie ulubionych roślin i warzyw w wodzie, bez martwienia się o ziemię i pogodę, które mogą je zepsuć lub zapomnisz je podlać na czas? Nazywa się to hydroponiką – metodą uprawy ziół w wodzie.

W ten sposób zawsze będziesz mieć świeże zapasy na blacie kuchennym. Co więcej, możesz nawet spróbować przenieść niektóre pędy z gleby do wody i dalej je uprawiać.

8 pospolitych roślin, które można uprawiać w wodzie

Posiadanie w zasięgu ręki kilku roślin o właściwościach przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych, wzmacniających odporność i zwalczających choroby jest zawsze dobrym pomysłem. Oto osiem z nich, które możesz uprawiać w wodzie:

1. Mięta pieprzowa i zwykła mięta

Zawartość mentolu w mięcie zapewnia silne właściwości lecznicze, a także daje skórze i kubkom smakowym uczucie chłodzenia. Możesz uprawiać zarówno miętę pieprzową jak i zwykłą miętę w wodzie. Wystarczy włożyć do wody kilka świeżych łodyg mięty i poczekać, aż wyrosną nowe rośliny.

2. Melisa

Możesz dodać tę pachnącą roślinę do swoich napojów, aby uzyskać zdrowy smak. Umieść kilka świeżych łodyg melisy w wodzie wiosną lub jesienią i przechowuj je w ciepłym i jasnym pomieszczeniu. Regularnie czyść wodę, a w razie potrzeby trzymaj zioło na zewnątrz, gdy w domu jest zbyt ciepło.

3. Bazylia

Ta roślina może dobrze się rozwijać w ciepłej kuchni. Umieść kilka łodyg w pojemniku z wodą i trzymaj pojemnik w miejscu o średnim naświetleniu. Możesz również uprawiać sadzonki, które jeszcze nie kwitły, aby zachować je w okresie zimowym.

4. Szałwia

Użyj szałwii, aby dodać smaku do gotowania. Zerwij kilka delikatnych pędów wiosną i umieść je w wodzie. Ponieważ pleśń może łatwo wpłynąć na tę roślinę, upewnij się, że trzymasz ją w dobrze oświetlonym miejscu ze świeżym powietrzem.

5. Stewia

Możesz dodać stewię do świeżo parzonych herbat i innych napojów, które lubisz, aby były słodsze w smaku. Znajdź świeżo wyhodowaną stewię, aby otrzymać kilka miękkich łodyg. Wystarczy dodać je do pojemnika z wodą i trzymać je w dobrze oświetlonym i ciepłym miejscu.

6. Oregano

Umieść kilka świeżych łodyg w pojemniku z wodą i wykorzystaj nowe liście do gotowania, gdy łodygi zaczną rosnąć.

7. Tymianek

Aby wyhodować tymianek w wodzie, musisz skubać zielone, świeżo wykiełkowane łodygi wiosną lub latem i unikać starych, brązowych łodyg. Umieść je natychmiast w wodzie, ponieważ mają tendencję do szybkiego wysychania.

W razie potrzeby spryskaj je wodą, gdy zaczną rosnąć i nie zapomnij przyciąć łodyg, aby umożliwić im wyhodowanie nowych gałązek.

8. Rozmaryn

Rozmaryn zajmuje trochę więcej czasu jeżeli chodzi o hodowlę w wodzie. Ale możesz pomóc mu rosnąć szybciej, wyrywając nowe łodygi wiosną i umieszczając je w wodzie. Trzymaj je w dobrze oświetlonym miejscu, aby przyspieszyć proces wzrostu.

4 warzywa, które można uprawiać w wodzie

Rukiew wodna, lotos, kasztan wodny, wasabi i rukiew wodna to kilka dobrze znanych roślin wodnych. Można jednak wyhodować w wodzie niektóre rośliny uprawiane w glebie, nie narażając się na bakterie ani robaki występujące w glebie.

1. Warzywa liściaste

Hydroponiczni rolnicy uwielbiają uprawiać szpinak, sałatę i inne warzywa liściaste w wodzie. To, co powinieneś zrobić to wyhodować nasiona w doniczkach, a gdy tylko wyrosną, wystarczy umieścić je w stałych łóżkach wodnych. Te warzywa są jednymi z najłatwiejszych do uprawy w wodzie.

2. Pomidory i Papryka

Umieść trochę nasion papryki lub pomidora w osobnych filiżankach z odrobiną wody. Poczekaj, aż wykiełkują, a następnie wlej więcej wody. Uprawa pomidorów w tej metodzie zwykle daje wysokie plony.

3. Seler naciowy

Wytnij kilka podstaw łodygi tego warzywa, a następnie włóż je do wody. Rosną bez irytującego błota, które pojawia się podczas uprawy ich w glebie.

4. Ogórki

Aby uprawiać ogórki w wodzie, wybierz odmianę krzewiastą. Wszystko co musisz zrobić to wrzucić kilka nasion do odrobiny wody, a następnie zwiększyć jej ilość w miarę kiełkowania.

Porady dotyczące uprawy tych roślin w wodzie

Rośliny uprawiane w wodzie nie mają tak silnych korzeni jak rośliny uprawiane w glebie. Dlatego możesz dodać trochę kamieni, piasku, gliny, żwiru, a nawet hydro-galaretki.

Możesz również dodać składniki odżywcze do wody, w której rośliny rosną w celu uzyskania większej wydajności, lepszego odżywiania i szybszego wzrostu.


ZOBACZ TAKŻE