Cukrzyca: 8 mniej znanych przyczyn skoków cukru we krwi

wysoki poziom glukozy

Oto kilka mniej znanych przyczyn skoków poziomu cukru we krwi w cukrzycy.

Radzenie sobie z cukrzycą może być czasem trudne biorąc pod uwagę, że poziom cukru we krwi może się czasem dziwnie zachowywać. Aby uniknąć długiej listy powikłań cukrzycowych od chorób serca, problemów z nerkami po problemy ze wzrokiem, dobrze zarządzany poziom cukru we krwi odgrywa znaczącą rolę.

Dokonywanie zdrowych zmian w stylu życia jest zalecane w celu kontrolowania skoków cukru, ponieważ pomagają one poprawić poziom energii i nastrój.

Cukrzyca jest powszechnym zaburzeniem metabolicznym, które występuje, gdy organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości insuliny lub nie może jej efektywnie wykorzystać.

Pierwszym krokiem do zarządzania cukrzycą jest regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi, aby zapewnić, że jest w normalnym zakresie.

Jeśli pomimo stosowania się do wszystkich instrukcji podzielonych przez diabetologa nie jesteś w stanie zarządzać swoją chorobą, być może czegoś ci brakuje.

  • Ekspozycja na ekstremalne światło słoneczne lub fale upałów

Odwodnienie spowodowane oparzeniami słonecznymi może podnieść poziom cukru we krwi, ponieważ bardziej się pocisz, co powoduje, że nerki zatrzymują więcej wody, podczas gdy wątroba wydziela więcej glukozy lub cukrów, zmniejszając wrażliwość na insulinę. Stąd istnieje możliwość, że dyskomfort związany z oparzeniem słonecznym prowadzi do napięcia, a stres podnosi poziom cukru we krwi.

  • Kawa i sztuczne słodziki

Kawa i sztuczne słodziki to kolejne czynniki przyczyniające się do podniesienia poziomu cukru we krwi. Nawet jeśli spożywasz kawę bez cukru, kofeina może wyzwolić organizm niektórych osób do samodzielnej produkcji cukru.

  • Nieregularne wzorce snu

Nawet jedna noc niewystarczającej ilości snu może zaszkodzić sposobowi, w jaki Twój organizm wykorzystuje insulinę. Brak snu powoduje, że poziom leptyny, hormonu, który pomaga nam czuć się sytym spada, a poziom greliny, hormonu głodu rośnie.

  • Pomijanie śniadania

Śniadanie nie bez powodu uważane jest za najważniejszy posiłek dnia. Pominięcie śniadania może spowodować wzrost poziomu cukru we krwi. Im później w ciągu dnia je spożywamy, tym trudniej regulować poziom cukru we krwi.

  • Zaburzenia równowagi hormonalnej

Niezależnie od tego czy masz cukrzycę czy nie doświadczasz przypływu hormonów we wczesnych godzinach porannych ze względu na zjawisko świtu. Tak więc, osoby z cukrzycą mogą mieć skoki poziomu cukru we krwi.

  • Odwodnienie

Odwodnienie powoduje, że cukier we krwi staje się bardziej skoncentrowany, ponieważ organizm trzyma mniej wody. Cukrzyca rozwija się, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, co skutkuje zbyt dużą ilością cukru we krwi, który nerki muszą filtrować i wchłaniać.

  • Spray do nosa

Niektóre spreje do nosa zawierają substancje, które powodują, że Twoja wątroba produkuje wyższy poziom cukru we krwi.

  • Choroby dziąseł

Jest to czynnik podnoszący poziom cukru we krwi, jak również konsekwencja cukrzycy.


ZOBACZ TAKŻE